Проект DIY PolеMaster

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Проект DIY PolеMaster

Мнение от tonygl » пон юни 22, 2020 16:15

Здравейте,

Понеже миналата година за пореден път установих колко много време се губи за засеверяване с Drift Alignment реших да пробвам през гида с PHD, който има вграден и друг механизъм Polar Drift Alignment.
Този механизъм е доста подобен на това, което прави PoleMaster-a на QHY, но и той ми отне доста време и в крайна сметка не можах да установя правилното фокусно на гид-а, така че да паснат начертаните контури на звездите.
Постигнах много голяма точност според мен, но все пак нещо не ме изкефи. Тъй като имам хартисала една камера планетарка Celestron NexImage 5 да я в впрегна в действие като я ползвам като PoleMaster вместо да дам едни 700 лева.
Взех размери и поръчах на стругар да направи държач, подобен на този, който се прави за полмастер-а. Ще се ползва SharpCap с нея и вградения механизъм в него Polar Align, който мисля е още по-близък до този на PoleMaster.
Поръчах от Амазон обектив, който е същия като този на полмастера или иначе казано 25mm 3MP F1.2 FPV CCTV Lens.
SharpCap има изискване при ползван на този механизъм полето да е 2,5 градуса максимум и монтировката да е максимум с 5 градуса отклонение от полюса.
Понеже с това фокусно 25мм и този чип правя 13.05° / 9.79° смятам да орежа разделителната от 2592/1944 на 352/288 мисля беше.
При възможност ще тествам и ще пиша допълнително за резултата.
Прикачени файлове
2020-06-22 16-12-24 IMG_20200622_161224.jpg

Потребителски аватар
spas.slavchev
Регистриран: ср юни 08, 2011 19:04

Re: Проект DIY PolеMaster

Мнение от spas.slavchev » пон юни 22, 2020 16:46

Записвам се да следя! :))

И аз в последно време засеверявам с SharpCap и за момента не съм намерил по-удобно нещо.. Обаче като четох май ще се окаже, че не е толкова точен метода, колкото твърдят.. Тези дни като експериментирах, направих полярното с SharpCap -уж с грешка [Excellent 00:00:12] и след това пуснах на PHD - Polar Drift Alignment-a (PDA) и Static Polar Alignment (SPA). PDA го оставих да смята около 3 мин и ми показа грешка 4 мин. и малко.., а SPA грешката беше такава, че виждах виолетовия кръг, но не и къде да поставя референтните 3 звезди :)). Въпреки това за моето монти и изисквания :mrgreen: SharpCap ме устройва напълно. След като тествах погледнах какво е положението в оптичния полярен търсач и видях, че поларис е около 2 мм извън нарисувания пръстен където уж трябва да обикаля :evil: #-o ...

П.П. Да добавя, чеполярното го правих с 200/4 пентакон с ASI120MM (3.75microns)
Telescopes: Celestron C8 XLT SCT; SkyWatcher SkyMax90 MAK
Mounts: Celestron CG5 AdvancedGT;SkyWatcher EQ1
Cameras: Canon EOS1000D, Canon EOS600Da FSM, ZWO ASI120MM, ZWO ASI224MC, ZWO ASI290MM
Lenses: Canon EF-S18-55;Pentacon200/4,TAIR-3S 300/4.5 USSR
Eyepieces: 6mm UWА FMC,Plössl FMC:12mm,25mmUWA
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO L, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2/x1.5 Barlow Celestron OMNI + x2 Celestron X-CEL, T2 Teleconverter x1.5 ,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » пон юни 22, 2020 19:20

Спасе, според мен си бил добре полярно подравнен, но тук идва един друг проблем, който не си отчел като правиш дрифт подравняване, а именно, че вероятно имаш голяма периодична грешка на монтировката.
Когато пуснеш да гледаш и уцелиш пика на грешката PHD ти репортува, че си в голямо отклонение, а то идва точно от там, а не от това, че не си полярно подравнен. Трябва да изчакаш поне 8 минути, което е едно завъртане на червяка за да видиш дали и колко си в грешка. Освен периодичната грешка на червяка има и грешка вкарвана от зъбното колело на RA оста. За да правиш дрифт подравняване трябва поне да имаш PEC на монтировката и да си я натренирал добре, така ще смалиш значително времето за изчакване и ще имаш по-добре подравняване с дрифт метода, но пак не е гаранция. Аз съм си играл с часове да правя такова подравняване и след като го направя перфектно изчаквам примерно час два и проверявам и познай, вече излиза, че не съм ! Та туй то. По точно няма да стане с тези монтировки. Смятам, че този метод ще е най-точен. Какво си чел за него, че не е точен, че ми е интересно ?

Потребителски аватар
spas.slavchev
Регистриран: ср юни 08, 2011 19:04

Мнение от spas.slavchev » пон юни 22, 2020 19:48

Признавам, че не съм взел под внимание тези фактори, за които писа :)). Прав си.. На CG5-цата това са и силите, но аз за момента съм доволен, а пък се надявам в някакъв момент да се отвори прозорец за ъпгрейд с iOptron :)).

Относно точността - в някаква тема от clouldynights бях попаднал, в която го коментираха и сравняваха с PHD и Polemaster.. Не го взимай много под внимание :). Ако го намеря ще споделя :).
Telescopes: Celestron C8 XLT SCT; SkyWatcher SkyMax90 MAK
Mounts: Celestron CG5 AdvancedGT;SkyWatcher EQ1
Cameras: Canon EOS1000D, Canon EOS600Da FSM, ZWO ASI120MM, ZWO ASI224MC, ZWO ASI290MM
Lenses: Canon EF-S18-55;Pentacon200/4,TAIR-3S 300/4.5 USSR
Eyepieces: 6mm UWА FMC,Plössl FMC:12mm,25mmUWA
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO L, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2/x1.5 Barlow Celestron OMNI + x2 Celestron X-CEL, T2 Teleconverter x1.5 ,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » нед юни 28, 2020 14:08

Значи това NexImage 5-цата не става :) Избива шум не вижда звезди за Platesolving и т.н. Не й стигат силиците. Ще си имам камерка с обективче ако не друго от този експеримент:)
Пуснах SharpCap-a за полярно подравняване и го докарах до 0,5 (Excellent), но ползвах гидиращата камера SSAG на Орион.
Резултат без гидиране за 800 секунди или малко над 13 минути не мръдна по деклинация. По RA се вижда периодичната грешка на монтировката как върви.
PHD-то го оставих на гидиране за да мери, но му изключих да прави корекции за да се види как реално се държи монтитровката ако не се ползва гидиране. Ето я диаграмата:
polar erro 10 sharpcap - 4 for 800 sec ddeclination -ra without PEC .png
sharpcap polar alignment.png
Това, което забелязах е, че като повъртя насам натам и пробвам пак полярното, се вижда, че е мръднало. Примерно от 5" бях скочил на 40" като се врътка явно при някакви усилия се измества. Диаграмата горе в PHD е непосредствено след подравняването. После като въртях насам натам и взе леко да бяга като отклонението беше око 6" за 800 секунди време, което в моя сетъп значи 3 пиксела за 13 минути ако не гидирам по деклинация.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение