EQ 3D принтирана монтировка.

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Re: EQ 3D принтирана монтировка.

Мнение от brad4edat » ср яну 08, 2020 00:56

Привет!
RA тялото го удължих с още 15мм. и сега е 165мм дълго.
DEC тялото го удължих с още 10мм и сега е 150мм дълго.

Тия корекции се наложиха за да се побера с габаритите на моторите и същевременно центъра на тежестта на системата да съвпада с оста на ушите за закрепване към основата. Вероятно ще се пипне още тук таме.

Моторите съм скицирал с най-големите (мощни и дълги) NEMA17 . Идеята е те да поведът максималните габарити на монтировката и станцията за тях, пък после кой каквито ще да слага от по-слабите и компактни NEMA17.
Скицираните зъбни колела на ремъчната предавка са с реален брой зъби, размери и съотношения. В случая показаните са съотношение 1:4, както е при фабричния ремъчен вариант на EQ6. Разчертал съм и 1:3 ремъчна предавка.
В общи линии върви добре за сега чертането:) Тая монтировка ще си стане направо голям звяр.
До сега по разчети ще глътне 1.4км. нишка при стени 6мм и инфил 40% :mrgreen: Тоест около 5кг. филамент, 4-5ролки по 1кг.

Тия дни трябва да измисля хитър начин да захвана моторите и червяка на една обща регулираща се по някакъв начин стойка-шейна.

Тук оглеждах къде ми седят моторите, преди да внеса корекциите за които споменах. Разстоянията между моторите и входящия червяк са взети по размери на готовите ремъчета от комплектите с зъбчатки 1:4 и 1:3. От Алиекспрес съм гледал комплектите.
3D printed equatorial mount motors geometry check.jpg
3D printed equatorial mount motors geometry check 2.jpg
3D printed equatorial mount motors geometry check.jpg

Прикачени файлове
3D printed equatorial mount motors geometry check 3.jpg

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср яну 08, 2020 20:34

У Китай сигурно цели конструкторски отдели правя тая работа :)

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет яну 17, 2020 00:25

Бреее... тая основа за моторите и захвата на червячното валче ще се окаже голямо предизвикателство. Вече три пъти променям дизайна за да се опитам да го опростя и да позволява пълна свобода на регулиране на позициите. За това е окачването на лястовици, така може да се зареждат и зацепват различни зъбни колела с различни диаметри, като стойкта си остава същата. Вероятно ще пусна и 2-3мм аванс (луфт) в долната лястовица към главното тяло, за да може да се регулира прецизно централната позиция на зацепване на червячните колела едно към друго. Въпреки, че по чертежи са точно на центри... хубаво си е да има малко мегдан да се донагласи ако се налага. Отстрани на лястовиците ще оставя местенца за два застопоряващи болта а вътре между самите лястовици може и е желателно да се вкара тънка ламаринка, ако се принти на 3Д принтер, за да не се натяга директно в пластмасата. Ако е метално не е проблем.
Тялото дето държи червячното валче с голямата зъбчатка съм го направил да се цепи на две, за да може лагерите да се изваждат и монтират лесно, като дясната част до зъбчатката е подвижна, което позволява да се обере прецизно луфта межу двата лагера.
Лично аз ако правя тази част от метал на струговете при мен бих я направил да не се цепи а да се натягат и регулират лагерите с двете странични капачки на лагерните тела. капачките се правят на резби в корпуса на самото тяло, не се дупчат за болтчета, както е масовата малоумна практика по лагерните тела в машиностроенето. Идиотска работа, сложили лагер в тялото и го надупчили на решето за да стегнат капачките с болтове. Нито тялото е тяло вече така, да не говориме колко е весело пък когато болтовете се скъсат вътре и др. Капачките на лагерните тела поне аз винаги ги правя с резба по външния диаметър на капачката и резба в самото тяло. Изключително здрава сглоба се получава... Май се поотплеснах:))) :mrgreen:

Интерсен проект се заформя и е доста накачулен с чарколяци.
Assem variant iOptron ALL 180to1 motion V2.JPG

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » вт фев 04, 2020 18:46

Чудесен проект изискващ много труд. Радвам се, че има хора като теб да го правят това защото не всеки може да си позволи монтировка, а това ще спести хиляди левове.
Като стана въпрос за материалите колко горе долу ще тежи това и каква товароносимост би имало по план ?

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » чет фев 06, 2020 23:43

Надявам се да носи спокойно един 8мак телескоп. Като цяло ще стане масивна монтировка. От геометрична точка ще е доста стабилна предполагам, така, че ще остане важен фактор избора на материал. Ако се стругова и фрезова от метал е ясно, че ще е бетон. Ако се принтира, най-лесния за принтене и твърд материал е PLA, но не държи на градуси, макс 50-55гр. Лично, аз ще се опитам да я изпринтя от PETG, здрав материал, твърд но леко някак си по-жилав е, "усеща" се по-мек по-приятен на пипане. Издържа до 85гр. на слънце, и разни химии.
Срещнах един проблем с държача на червяка, когато се зареди 144z комбинацията се получава така, че ремъка ще опре в лястовицата която държи червяка. При 180z го няма проблема. Всичко идва от това, че искам механизма да е универсален, да може да работи с различни комбинации колела. Зарил съм се с куп други задачи и не ми остава време да седна да видя как ще се преборя с този. Но ще го умувам в скоро време и продължавам напред:)

Вероятно ще тежи пластмасовата част около 5-7кг. Но това са съвсем груби сметки за сега. Когато е готова ще пусна софтуера да я слайсне и да каже колко материал точно иска и ще тежи:)
Като се добавят лагерите и осите от метал, може би към 15кг. да ги върже...

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01
Контакти:

Мнение от barbwire78 » пет фев 07, 2020 07:34

Само да вметна, че има и температурно устойчив PLA... Ако те интересува ще ти дам контакт от къде да си купиш...
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет фев 07, 2020 17:24

barbwire78 написа:
пет фев 07, 2020 07:34
Само да вметна, че има и температурно устойчив PLA... Ако те интересува ще ти дам контакт от къде да си купиш...
Изображение
Привет.
Да имам от това супер PLA Ingeno 870. Ползвам и от него за принтене. Също би трябвало да свърши добра работа :)

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон мар 09, 2020 00:27

Най-после остана малко време да реша проблема с закачането на ремъка между Nema17 и червяка. От тук от там, ала бала пет часа време :shock: и го реших :lol: Но стана така както го искам, да може да се зацепват зъбни колела от 144z, 180z и др. без да се сменят части по монтировката. А лястовиците на които се движат колелата и моторите позволяват доста опции за настройка, кое как да пасне фино и различни по брой зъби ремъчета.

Дано намеря малко време пак скоро, да я довърша. В общи линии трудното мина, остава само осите, те са лесни и някои заобления и фаски тук таме да се пипнат.
Колко е времеемко а колко елементарно изглежда на пръв поглед #-o :mrgreen: Дори малките зъбни колела на моторите са реални и стават за принтиране, ако се налага.
3D printed telescope mount assem test gears 1to144.JPG
3D printed mount asembly chek test.JPG
3D printed mount asembly chek test 144z gear variant.JPG

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » нед мар 15, 2020 23:05

Уж елементарен вал... па ми взе акъла днеска :mrgreen:
Та ето до къде я докарах аз след няколко часа дим през ушите :mrgreen:
Тая монтировка фабричната изглежда полярния търсач е навит отпред при тежестта. Хм. Направих я да се вкарва и навива от двата края на вала...
Прикачени файлове
3d printed telescope mount RA shaft test.JPG
Assem variant RA shaft test ALL 180to1 motion V2.JPG
RA shaft for HM6 polar scope.JPG
RA shaft for HM6 polar scope..JPG
RA shaft for HM6 polar scope...JPG

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пон мар 16, 2020 23:32

Това чудо става... ега си чудото. Почва да ми уяжда на лаптопа, а той хич не е от слабите. Едвам насмогва вече на графиката :shock:
Готов съм и с DA вала. По принцип валовете ще лежат на стандартни лагери 6008 и 6005. Понеже гледам, че и монтировките на Такахаши ползват стандартните серии лагери.
Капачките отстрани на телата "блокират" аксиално външните гривни на лагерите към корпуса и в тая сглобка няма мърдане, няма искам няма недей! Луфта на междулагерните разстояния съм го задал 0.01мм. което би трябвало да работи чудесно с лагери с клас на хлабина С или С1. Има опция посредством болт м12 да се дообере евентуален аксиален луфт в DA вала. Ако тоя болт се постави (не е необходимо ако размерите се спазят точно при изработката) и се натегне внимателно, ще натегне вътрешните гривни на лагерите една към друга, така според натяга е възможно дори да ги блокирате да не въртят.
Трябва да измисля такава регулировка и за RA вала да има при нужда.
Прикачени файлове
3D принтиране на монтировка за телескоп тест..JPG
3D printed telescope mount shafts test.JPG

lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Мнение от lkrustev » вт мар 17, 2020 10:22

Колега, гледам добре се забавляваш :)

Това чудо, как смяташ да го изработваш?

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » вт мар 17, 2020 10:52

Къде ще ти е противотежестта за балансиране на телескопа? Гледам няма предвиден
отвор за щека. Ако завъртиш предавката на оста по ректасцензия на 180 градуса, т.е.
да дойде отдолу ще е много по добре, по тоя начин ще успееш да намалиш износа
на телескопа от въпросната ос, скъсявайки деклинационната от горната страна и така
да облекчиш натоварването, ползвайки по малка тежест за баланс. Иначе адмирации
за труда и постоянството :)

Едит:
Премести целия деклинационен възел от другата страна на оста по ректасцензия
и направи деклинационната удебелена и с напречен отвор там, където се пресича
с другата (RA) ос, така ще може да работи полярният търсач. 21-22 мм дупка е ОК.
Лагеруването на деклинаионната трябва да е симетрично спрямо ректасцензията,
т.е. по един лагер от всяка страна, а не и двата само от едната.
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XF 8.5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 70-210/4.

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт мар 17, 2020 12:52

Привет колеги!

Монтировката ще я 3д принтирам на принтера.
Осите ще са метални разбира се :) ще ги струговам при мен.
Голямите зъбни колела ще опитам също да ги изпринтя, ако не стане добре, ще ги нарежа от метал.
Идеята е с 3д принтер, струг и леснодостъпни части да може всеки да я сглоби.

За сега идеята я следвам по монтировките на СЕМ40.
Чертая само когато имам свободно време, а то е много кът... Нека я довърша първо на чертежи.

После имам чертеж на Такахаши и може да почна и такава да чертая.

Тежестта се хваща отпред, за да се балансира системата, но още не съм начертал захващащия възел към RA вала :)

mooooka
Регистриран: пет дек 08, 2006 17:32
Контакти:

Мнение от mooooka » вт мар 17, 2020 20:38

Този вал от 354.5мм. вътре ще се обработва ли по-цялата дължина?Ще ти трябва и фреза освен ако не работиш на Mill-Turn CNC :D Ако е възможно може ли да ми го пратш да го погледна да направя програма на DMG_то на което работя. :D

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » ср мар 18, 2020 00:26

Отворите вътре са хем за олекотяване, ако някой има възможността да го разпробие така, хем на RA вала е ясно, че от там се гледа с Полярния търсач, за да се засевери монтировката.
Аз имам металорежеща работилница с доста машини от основните, така, че ако искам и цялата мога да я изработя от метал. Но се водя от идеята да е 3Д принтирана. Пък когато е готова и кача файловете, всеки които ги свали да си я принтира и дялка както на него му е удобно, по негово усмотрение и възможности:)
Мога да ти изпратя вала, но е силно препоръчително първо да завърша окончателно всичко, защото е много възможно да внеса някоя корекция по него ако се наложи и труда ти да отиде на вятъра!
Нека свърша с чертането и тогава, за да няма работа на вятъра :)

Колегата от по горните постове питаше да изместя позицията на DA но тогава, как ще стане балансирането!? СЕМ монтировките от които се водя в случая са точно така разположени, както го чертая. Тежестите от едната страна а телескопа от другата, за да се окантарят на център спрямо основата на монтировката.
Може пък аз да не схващам правилно идеята и ще съм благодарен на някоя снимка да погледна за какво иде реч. Може да разчертая в последствие и такъв вариант:))
Последна промяна от brad4edat на ср мар 18, 2020 09:57, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » ср мар 18, 2020 07:33

Аз се водех от разположението при стандартните монтировки като EQ6
примерно, а не оная, която си взел за модел, така че не ме слушай :)
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XF 8.5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 70-210/4.

mooooka
Регистриран: пет дек 08, 2006 17:32
Контакти:

Мнение от mooooka » чет мар 19, 2020 19:56

Ще изчакам :D щом се налага.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Продадена: монтировка.