По-широка нацонална сбирка за 2020

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

По-широка нацонална сбирка за 2020

Мнение от Yoddha » съб сеп 14, 2019 02:10

Здравейте,

Това лято бях впечатлен как с добра организация могат да се съберат 200+ любители на едно място и събитието да бъде приеме над 1000 посетителя :shock:

Ето тук може да прочете повече за Гръцкото приключение :)

viewtopic.php?f=4&t=8013

Естествено е желанието да имаме подобно събитие и у нас :) Още по-естествено е че това не може да стане за няколко месеца. Гръцката общност организира събитие 14 поредни години и се полагат колосални доброволчески усилия, за да се достигне таз-годишния мащаб.

Нашият форум има добра традиция и лятната сбирка "домакинствана" от Сдружението с помощта на НАО Рожен ни събира от различни краища на страната :D Но мисля че трябва да опитаме нещо по-мащабно :twisted: Защо? Защото контакта лице-в-лице създава по-хубави и трайни приятелства (от чисто виртуалните) особено когато имаме обща основа - любовта към астрономията :) Обмяната на опит е лесна, бърза и продуктивна. Всеки който е бил на някаква сбирка знае за какво говоря.

Би било страхотно ако можем да синхронизираме поне част от традиционните летни школи, лагери, кръжоци и сбирки да се състоят на едно място примерно в новолунието през август. Ще се опитам да събера повече информация за летни събитията и кой ги организира за да споделя идеята. Всяка информация, контакт и помощ е добре дошла :)

Искам да подчертая - не става въпрос всички да си променят форматите, а те да се проведат на едно място за да могат всички присъстващи да имат възможност да срещнат с хора извън клуба, кръжока или школата която посещават обикновено.

Днес по време на събранието на Сдружението стигнахме до извод че наблюдателната площадка на НАО-Рожен трудно може да побере много повече то 20-тина телескопа. Може би ще трябва да потърсим и по-подходящо място за сбирка с повече участници :) С хотел/хижа на близо и възможност за къмпингуване...

Имаме не малка общност, но за съжаление тя е разпокъсана :( Мисля че с желание и малко усиля можем да положим основите на хубава тенденция за общи събития. Заедно ще има повече възможности да правим любимата ни астрономия по-достъпна за повече хора - и малки, и млади, и по-пораснали :)

Надявам се, че не съм безнадежден оптимист и това не е нереална мечта :)

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Re: По-широка нацонална сбирка за 2020

Мнение от DartMol » съб сеп 14, 2019 08:18

Похвално начинание! Не ми се мисли, какво предизвикателство ще е от организационна гледна точка.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение