Прецизно "осеверяване" :) без полярна звезда ?

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Любен Г
Регистриран: чет юли 11, 2019 19:25

Прецизно "осеверяване" :) без полярна звезда ?

Мнение от Любен Г » чет юли 11, 2019 19:48

Привет на всички форумци :) Подготвям закупуването на AVX 8" EdgeHD с перспективи за забавления с астрофотография.
За съжаление едно от местата, където ще се позиционира телескопът е тераса без видимост на север. Питам се дали All-Star Polar Alignment функцията, която е налична при Advanced VX монтировката е удобна и достатъчно прецизна в подобни условия... Дали някой има практически опит? Ще съм благодарен за всеки съвет :)

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: Прецизно "осеверяване" :) без полярна звезда ?

Мнение от bobo » пет юли 12, 2019 10:08

Струва ми се, че астрофотографията, поне тази с по-дълги екпонации, си иска реално механично засеверяване, а не само "местно" привързване на софтуерната координатна система на телескопа с реалната на небето.
За стационарни телескопи има лесна, макар и малко бавна процедура, но ако телескопът ще е подвижен е неприложимо.

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » съб юли 13, 2019 11:20

Привет!

Два варианта имаш.
1 Дрифт алаймент с APT или с Sharpcap.

2 По лесния но по-неточен е с телефон с инсталирана звездна карта, която да ти показва на къде гледа телефона към небето. Има специални стойки за захващане на телефона към телескопа за тази цел! Тогава е по-точно.

Ще трябва да имаш задължително гидиране с phd2 за дълги експозиции! То пък ще компенсира ако не си на 100% полярно подравнен.

Аз от южна тераса с лошо подравняване но с гидиране изкарвам по 3мин. На кадър преди звездите да почнат видимо да се разтягат.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб юли 13, 2019 15:31

Гидирането ще компенсира за централната (всъщност гидиращата) звезда, ама какво правим с въртенето на полето по краищата?

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » съб юли 13, 2019 17:40

Така е, гидирането стабилизира наблюдаваната звезда.

Колегата е с куца тераса, като моята. Но може да си поиграе с дрифт алаймента да си настрой монтировката. Аз на моята тераса съм си избрал точно едно определено положение по фугите на плочките и не пипам вече избраната височината на триногата. Така един пък като съм си избрал място къде да ми стъпва винаги триногата и височината, после е много по-лесно и бързо да дотаманя центровката на монтировката с дрифта.

Лично аз му препоръчвам на колегата да започне да опитва с двата посочени метода и с времето ще си избере най-удобния за него, който ще му върши работа. Ще му свикне и как да го прави бързо и дали си заслужава според неговите разбирания да се вманиячава да го подравни на 100% от тераса на която не се вижда Поларис, или да кажеме 90% точност му върши работа, без да му се късат нервите :))

Любен Г

Мнение от Любен Г » нед юли 14, 2019 22:09

Благодаря ви за информацията (в която намирам други ценни за мен неща)!
Но основното ми питане е дали All-Star Polar Alignment функцията, която е налична при Advanced VX монтировката на Celestron, и при която производителят твърди че осигурява позициониране без пряка видимост на север, е достатъчно прецизна...

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » нед юли 14, 2019 23:09

Аз ползвах Аll-Star Polar Alignment на моя балкон без видимост на север и правех експозиции по 10мин, така че става и е точна. Детайли обаче не мога да дам че беше преди около 5 години...
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 105Ah battery
+ space ambient/trance/psychill music...

Любен Г

Мнение от Любен Г » вт юли 16, 2019 13:37

Ясно. Благодаря...
А дали StarSense AutoAlign камерката на Celestron реално би подпомогнала процеса на "осеверяване" на монтировката в допълнение към функцията All-Star Polar Allignment ? :)

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение