Помощ за EQ6

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Basstoon
Регистриран: пет юли 05, 2019 14:13

Помощ за EQ6

Мнение от Basstoon » пет юли 05, 2019 14:35

Здравейте колеги,

Купих си EQ6 втора ръка. Предишният собственик е направил някакво брутално приспособление, от масивен алуминий за повдигане на монторовката, с около педя, от трипода. Не съм сигурен дали това е причината, но трипода е без оригиналния централен болт. Дойде с една шпилка дълга около 50cm и с обикновени гайки за затягане към монтировката и тавата за окуляри.

Ще бъда много благодарен ако притежател на тоя трипод, измери оригиналния болт. Ако може сникма + размери -- обаща дължина, дължина на нарязаните части. Колко далече е монтирана дръжката за затягане. Доколкото разбирам резбата е М12, но не съм мерил шпилката с която дойде моят. Тя се хваща с гайка към алуминиевата глава, след което друг, по-къс болт се хваща горе за монтировката.

Малко ме е срам да го призная, но това са първите ми стъпки в любителската астрономия. Купух си телескоп и монтировка преди повече от година и още не съм ги изпробвал отвън. Обикновено при мен е "три пъти мери, направи разследване 6 месеца в интернет и после режи"...

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Re: Помощ за EQ6

Мнение от brad4edat » нед юли 07, 2019 13:47

Я снимай цялата чудесия с 2-3 снимки, как изглежда в момента? Да видиме, какво толкова те притеснява. Сега по железариите има всякакви болтове и врътки с които да си направиш и да ти е удобно за разглобяване и сглобяване.

Добре дошъл в братството! :)

Basstoon

Мнение от Basstoon » вт юли 09, 2019 03:01

За съжаление съм останал без прецизни уреди у дома и с помощта на интернет и винтове които имам под ръка се изясни следната ситуация. Шпилката която се използва за централен болт е М10, което общо взето решава проблемът с луфта в хъба на триногата. Отворът там е направен около 12мм и оригиналният болт има стеснение в тази част. Не съм виждал детайлна снимка, нито мога да го намеря да се продава като резерна част. Шпилката е с дължина 50см, което е супер неудобно. Най-вероятно ще я одрежа.
Може да видите снимка на изобретението по-долу. Аз донякъде реших проблемите с едно посещение на Практикер. Оказа се че независимо колко зле изглеждат традиционните крилчати гайки, са достатъчно удобни да се завиват на ръка. "Оригиналното" решение на изобретателя беше с обикновенни гайки, което е супер неудобно -- използване на два гаечни ключа + контра гайка на полето си го представям цветно...
IMG_1101-1.jpg
Другият проблем беше в тавата. Там отворът е повече от 12мм и луфтът беше достаъчно голям за да не изглежда стабилно. Намерих перфектните муфи в Практикер, М10x30мм, което съвпада с диаметърът на дупката и височината на тавата. Отдолу е затегнато с крилчата гайка и шаба.
IMG_1102-1.jpg
Предстои ми пътуване в края на седмицата и искам да взема телескопа и маунта. Първоначално идеята беше да махна алуминиевият екстеншън. Но без оригинален болт няма да стане. Болтът който се използва в момента е М12, но няма изтъняване след резбата и изобщо не иска да влезе в отвора на статива. Доколкото разбирам от разни други проекти, които намерих в нета това изтъняване позволява свободното завъртане за настройка на азимута с болтовете. Ако просто взема М12 шпилка, триенето в отвора на хъба ще е прекалено голямо. Тия упражнения щe ги оставя за след връщането

Между другото този алуминиев екстеншън е изработен добре. Продавачът го нарече owls nest :-) Диаметърът е точно с размерът на противотежестите. В моят случай имам една свободна която мога да паркирам там за повече стабилност... Но с крилчата гайка не става. Поне за транспорт е някак по прибрано. За нещастие липсва оригиналния азимут щифт. Произвели са нов с гайки. Има го като резервна част, но не съм сигурен дали държа да го имам.
IMG_1105-1.jpg

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » вт юли 09, 2019 14:37

Тая шпилка трябва да я отрежеш с малко аванс отдолу, да не стърчи като магарешки ... Свен ако не захващаш ниско за нея някаква допълнителна тежест с цел по-нисък център на тежестта и по-добра стабилност на триногата. Отдолу под държача за окулярите е хубаво да си е проходна ръчна пластмасова врътка с гайка в нея. Много удобно за натяг. Отгоре на стойката за окулярите не е необходима контра, според мен. Горе перчатата гайка върши работа, но пак е малко неудобно. Ако си намериш втора врътка с гайка в нея, която и да е достатъчно голяма за удобен захват, ще е по-добре.

Това повдигане на eq монтировката с каква цел е? По удобно за визуални наблюдения при някой 2м
висок човек или е ползван на някоя супер тясна тераса и така се изнася тръбата над парапетите да не се удря в тях!?

Удри една черна боя на тоя удължител и ще си стане оригинал, когато искаш да ползваш монтировката с него!

Шпилката те съветвам да я смениш с средна якост! Не от кашкавалените и не от черните якостни. Има едни дето леко жълтее метала. Понеже горе където става прехода между едната резба и другата е малко опасно да не се скъса и да потрошиш телескопа!

Basstoon

Мнение от Basstoon » вт юли 09, 2019 16:08

Да отрязването е почти задължително. Така е грозно и нефунционално...
Пластмасова врътка? Знаеш ли откъде мога да купя бързо? В края на седмицата заминавам, надявам се с телескопа :-)
Пробмеът със затягането в горната част е, че оригиналното решение е завиваш болтът, с пластмасова ръкохватка, в монтировката директно. Става с една ръка. Ако тук се опитам да въртя две гайки индивудуално нямам как да стане -- трябва с две ръце или два ключа. Моят първоначален ултимативен план беше да поръчам нов болт подобен на този с точните размери. За това пуснах темата. Иначе за пластмасови врътки намерих някакви китайци, но нама да е бързо.

Повдигането на монтировката не знам с каква цел е. Предполагам собственикат го е ползвал с дълга ОТА или голяма камера която се удря в краката. За сега мисля да оставя повдигането за да си опростя проблемите.

За шпилката как да разбера каква якост е? Аз завивам с пръсти и не вярвам да скъсам 10мм стомана с тия крилчати гайки. Как да позная дали шпилката е от черните, яките или кашкавалените? :? Не съм сигурен за кой горен край говориш, че може да стане проблем. В монтировката се завива М12 болт и глух ключ.
Телескопът който ще ползвам е Explore Scientific ED Apo 102mm F/7 -- 5-6кг максимум. Нямам гидиране. А и снiмането е под въпрос, защото имам само Olympus m43. Да, имам маса нерешени проблеми и още няколко дни до тръгване...

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт юли 09, 2019 19:24

Това за якостта на шпилката - кораб ли ще тегли? :)

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Мнение от DartMol » вт юли 09, 2019 21:15

Като резервни части съвсем скоро поръчвах от 'Андромеда' болт за противотежест, от там ми казаха и те на свой ред от къде поръчват : Budapest Telescope Centre

Но, ако в 'Андромеда' нямат нещо налично, едва ли ще стане до края на седмицата с доставка от вън.
Ако снимките не са достатъчни мога да помагам в 'разясняването' им :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

*Не се получи първият път с картинките

Basstoon

Мнение от Basstoon » ср юли 10, 2019 19:52

Благодаря за усилието. Страхотни снимки! Не бях забелязал, че има удебеление в горната част. Очевидно ще е по-трудно да го докарам отколкото си мислех.

Как се задържа болта в триногата, когато не е сложен маунта? Не е очевидно от снимките. Навива се на отвора или има някаква стоп гайка?

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Мнение от DartMol » ср юли 10, 2019 21:25

Basstoon написа:
ср юли 10, 2019 19:52
... Навива се на отвора или има някаква стоп гайка?
Отвора в триногата е с резба, а удебелената част пред фиксираната ръкохватка предполагам е просто за удобство, да държи въпросната ръкохватка достатъчно далеч от основата на краката

Потребителски аватар
brad4edat

Мнение от brad4edat » пет юли 12, 2019 00:09

Ето колегата е сложил супер снимки!

Шпилките са предимно три вида на якост! Масовите и най евтините са от кашкавал! Груби, грапави, нескопосани на вид. Сребристи на цвят, като нормален болт!

Средна якост, здравички си са... Седят с лек жълтеникав, зеленикав отенък. Изглеждат хубави, чисти, мазни ОК.

Якостните са често срещани в черен цвят! Мазни, хубави добре оформени резби.

Тея оригиналите болтове, които колегата е снимал, предполагам се равняват по якост на средните 6.6 до към 8.

Кашкавалените са 4 - 4.5

Проблема и евентуалната опасност е ако тръбата е тежичка, противотежести, камери, кабели, често полване и влачене. Ако присъединителната резба е М10 или М12 то реално стеблото под резбата е с поне 2мм. По-тънко!!! На теория не би трябвало да има проблеми и да държи, но моята практика често ме е срещала с такива случаи, когато болта се къса буквално без никакво усилие, точно през резбата или до нея!

Аз лично не бих експериментирал с кашкавалена шпилка или болт да държи скъп телескоп и апаратура по него!

За 4-5 лева в цената ще спиш поне спокойно!

И шпилки и врътките с запресована в тях гайка е най-лесно и сигурно да търсиш в специализиран магазин само за такива крепежни елементи. Във всеки град има поне един такъв добре зареден магазин.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Моля за помощ
    22 Отговори
    2559 Преглеждания
    Последно мнение от tsetsodrums
    нед яну 27, 2019 11:09
  • новак търси помощ
    от flux » чет мар 08, 2018 02:25 » в Клуб за общуване