Астро сбирка в Гръция

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Астро сбирка в Гръция

Мнение от Yoddha » чет апр 11, 2019 11:44

Здравейте,

Поличих информация от солуски астро клуб, че таз-годишната сбирка Panhellenic Amateur Astronomers' Meeting (PEEA) ще се състой на 1-4 Август много по-близо до нас от обикновенното им място в Пелопонес. Участват 450-700 любители от цяла Гърция :)

Ето координатите:
https://www.google.gr/maps/place/Филипе ... 21.1552589

На около три часа от Солун. Място е стар детски лагер и нещо като ски курорт. Свободни места за наставляване в селцето няма. Тук има още една стая но до кога не е ясно.

https://www.booking.com/searchresults.b ... &ssb=empty&

Може да се търси нещо в околностите или да се къмпингува. Очаквам скоро подробности.

С Мария ще направим лекция и "work-shop" за APT в петък и събота (2ри и 3ти) :) Мисля че е интересна възможност да се запознаем нови хора и да видим малко по-южно небе от тъмно място.

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Re: Астро сбирка в Гръция

Мнение от Yoddha » чет апр 11, 2019 13:42

Пропуснах да спомена че място е с ~1400m надморска височина :)

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » пет апр 12, 2019 09:55

Това за Гърция звучи страхотно !
Много сериозно обмислям да посетя мероприятието !
Даже ако има и други желаещи може да се разберем да пътуваме заедно и евентуално на палатка да останем за две вечери ?

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » ср юни 12, 2019 16:30

Ето официялния сайт на събитието : http://peea-ofa.astrodym.gr/?fbclid=IwA ... x8SDiPMCh4

На Гръцки е, но с преводач се чете :) Презентацията за APT е петък 18:00-19:00 (2-ри август), workshop-а събота 18:00-19:00 (3-ри август) ;)

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » пет авг 09, 2019 02:06

Сбирката отмина :( Ако трябва да я определя с една дума - Впечатляваща! - по много начини - размах, ентусиазъм, организация, събития, посещаемост и небе =D>

Пътят до там изключая Кресна и последните 40-50 минути преди място са магистрали. Около София и Солун понатоварени. На отиване ни отне 8ч с 30-40 минути чакане на границата в четвъртък (на връщане 7ч с под 10 мин за границата в неделя ?!?!) Красиво пътуване и в двете страни - пълни окото. В област Гревена къде е селото Филипей пътя беше празен и живописен. Самото село Филипей се води с 200 жители, но е оптимистично казано. Намерихме само една таверна (тази към къщата в която отседнахме), магазин няма, обиколихме го за 30-тина мин изцяло със спирането за снимки. Има и два хотела малък и друг доста амбициозен в процес на завършване (и трети в стил - "проблем с къща за гости").

Мястото на сбирката е бивш детски лагер над селото на около 1500м надморска, на 10-тина минути с кола, изоставен преди 20+ години. Но това разбрахме след като разпитахме. Посрещнаха ни доброволци който подреждаха бившата столова и ни обясниха че сбирката се провежда там на 2-3 години и те с доброволчески труд го привеждат в използваем вид. На нас с Мария ни изглеждаше по-скоро на изоставено преди 3-4 години. Историята e, че преди 10-тина години е направено по-основно възстановяване с финансиране от държавата инициирано от астро клубовете, от тогава се стяга само от доброволци и спонсори на събитието. Ток, течаща вода, тоалетни, бани - за поне 200 къмпингуващи и всички посетители. В петък кетеринг компания окупира половината столова (в другата половина беше за лекции на закрито) с пълно оборудване - витрини, печки, хладилници и спретнаха малка закусвалня. Организаторите бяха осигурили и безплатна топла хапка за петък и събота - купичка с кускус със зеленчуци приготвен от колоритен готвач на огромен тиган (шоу стил ала Ути). На въпросът ми "How much" ми отговориха "No much" :lol: Не можеш да се нахраниш, но за подкрепа ако не си носиш нищо - идеално!

Стигаме до истински впечатляващото - броят на посетителите! По данни на организаторите регистрираните посетители са 800+, реално дошли над 1000 :shock: В голямата си част в петък и събота. Постоянно пребиваващи поне 200, без да броя тези настанени в околните села. Много ни впечатли броя на семействата и децата - от в колички, до групи тийнейджъри :shock:

Петък и Събота имаше организирани събития (11:00-23:00) - лекции, игри, наблюдения, беседи (на английски бяха само нашите два ивента и два на германец - Уве Мелинг). Щанд на планетариума в Солун. Щанд за тениски и чаши за събитието. По тъмно имаше разходка по съзвездията, единия ден и съзвездията и легендите в другия.

Площадките бяха две за визуални (бивше баскетболно игрище) и за фотографи (бивше футболно игрище) плюс "популярната" зона пред столовата на 50-тина метра от игрищата. Визуалните бяха по-скришни защото повечето си прибираха телескопите по коли и палатки да не ги напича. Появяваха се по мръкване. Фотографите бяха поне 50 сетъпа, и там трудно виждаш хора преди залез. За всички коли който се движеха (много нежелателно) по тъмно бяше осигурено червено фолио за фаровете! Имаше дори червени лампи в тоалетните!!!

Екшъна по тъмно беше вдъхновяващ. Представете сбирките ни на Рожен по 10-15 и пак по 10 визуални (от там се носеха и песни, китари, кавал). Запознахме се много интересни хора :) Не мога да разкажа за всички, но двама учители - по физика и по математика бяха сред организаторите. Друг по физика беше на съседния телескоп до мен - 2003 е бил на Рожен и запланува да дойде до година :) Имаше и двама от Македонския клуб който ни гостува преди две години. Свършихме и работа с екипа на Pegasus Astro (единият от двамата беше от другата ми страна).

Небето беше много добро. Оценявам го като това на Рожен. Може би малко по-тъмно на Юг или понеже там е малко по на юг и нещата са по-високо, все натам ме влечеше :) Първите две вечери небето беше добро, но с вятър и някаква облачност след 1:30-2:00. Третата беше страхотнo!

Надолу пускам малко снимки... Но преди това искам да споделя малко размисли и страсти...

Виждайки толкова голяма и сплотена общност се питах през цялото време - Защо при нас не е така? Разпитах част от организаторите как го правят? Отговорът всеки път беше "Трудно", но това което видях е желанието да се съберат. Идват на групички от различни места и обикалят, говорят си, търсят се, радват се да се видят един път в годината (като при нас, но в по-голям като брой мащаб). И ние си ги имаме групичките, клубовете, местните обсерватории... Защо при нас няма такова желание да се съберем на едно място :?: :dunno: :( Имаме прекрасно място за сбирки - Рожен, но си запазваме време 6+ месеца предварително, по отделно :( Да не си "пречим" и изпускаме възможността да се запознаем, да обменим идеи, опит и да се пообединим... Толкова ли е трудно да направим поне една ОБЩА сбирка???

Ето ги и обещаните снимки :)

Обща снимка на повечето присъстващи в събота вечер:
67494512_2669969083013639_7406994066312790016_o.jpg
Една обща на събудилите се и присъстващи на полето фотографи :
68693449_10157763857404644_8933531120981508096_o.jpg
Моя милост по време на презентацията :)
67626030_10157763913014644_3171819299257974784_o.jpg
CameraS, Action...
67703787_10219027846983860_9073860583148748800_o.jpg
Снеха ме в действие :) (Благодаря Антонис!)
69116614_3024827100890575_434508767455870976_o.jpg

Определено следващият път когато сбирката е на това място съм там! :twisted:

neptun2
Регистриран: съб фев 17, 2007 11:43
Контакти:

Мнение от neptun2 » пон авг 12, 2019 10:29

Доста впечатляващо Иво. Не съм и подозирал че съседите са толкова напред с материала и като бройка и като организация. Догодина определено и аз бих дошъл при това положение. Относно нашата си действителност - хубав въпрос повдигаш. И аз нямам представа защо като сме толкова малко пак не можем всички да се съберем но дано пък и това се промени по някое време. :)
Photo: ZWO Asi 1600MM Pro + zwo 7x36mm filter wheel, Astrodon I-series Gen 2 36mm LRGB filters, ZWO ASI 120MM as guider, ZWO off-axis guider
Binoculars: Nikon Action 12x50
Telescopes: CFF 135mm f6.7 triplet refractor + cff flattener
Mounts: Ioptron CEM-60 EC
Eyepieces: Nagler 11mm type6, Pentax XW 7mm, Televue 2X barlow 1.25"

Моите снимки:
http://www.astrobin.com/users/neptun/
https://telescopius.com/profile/neptun/

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » пон авг 12, 2019 13:58

Браво Иво !
Благородно ти завиждам че си станал част от събитие с такъв мащаб :D
Иначе защо в БГ не можем да се организираме така ?
Ами това си е черта на нашата народо психология . Ако вземеме да коментираме тук тази тема ще стане страшно.
Та предпочитам да не давам мнение по въпроса.
Само мога да си пожелая да се доближим малко до мащаба и организацията на събития от такъв ранг .
Както си пожелавам да видя отново сред нас някои наши приятели и колеги за които професионални и семейни проблеми успяха да им отнемат взора към звездите :D

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » пон авг 12, 2019 19:11

От разговорите там, "народо-психологията" не е много по-различна :) Може би трябва питаме Никола дали е възможно къмпингуване а след това да поговорим с обсерваториите в Димитровград, Варна, Кърджали и т.н. за синхронизиране на школите им и сбирката ни?

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » вт авг 13, 2019 16:15

Супер Иво! Завиждам ти за изживяването :)

Честно казано аз лично трудно бих се навил да бия толкова път с тази техника и то през граница. Може би не съм толкова запален, може би не съм на тази висота.

Като каза, че си комуникирал с хората от пегасус астро - еххх...да знаеше да им кажеш, че имам тяхна "джаджа"...сигурно щяха да се зарадват :D
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
Yoddha
Контакти:

Мнение от Yoddha » чет авг 15, 2019 09:46

На практика като натовариш техниката в колата - дали ще караш до Рожен или до Филипей няма голяма разлика :lol:

Каква джаджа на Пегасус си си взел?

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » чет авг 15, 2019 10:31

Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение