новак търси помощ

разговори на странични теми - сайтът, научно-фантастични филми, книги, празници, поздравления, и много други "не-астрономически" теми
flux
Регистриран: чет мар 08, 2018 02:19

новак търси помощ

Мнение от flux » чет мар 08, 2018 02:25

Здравейте,понеже съм горе-долу на Вие с тази тема ,но имам голям мерак да си купя хубав телескоп ,но съм много объркан какво да правя,та харесах си два ,но не знам кой до колко е хубав и има ли толкова разлика размера ,та ето първият
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cator.html
и ето втория
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... rsion.html
приемам всякакви съвети , но най-вече каква е разликата в наблюдението между 6" и 8" ,като цяло много бих искал 8" със система за лесно намиране на обекти , но бюджета ми е ограничен до към 1200лв.
Поздрави

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Re: новак търси помощ

Мнение от fishburn » чет мар 08, 2018 07:49

Попитайте dani (това му е ника във форума) или ето тези български производители на качествени телескопи http://www.astroreflect.com/ .Успех!

Потребителски аватар
Solmur
Регистриран: нед юли 04, 2010 14:19
Контакти:

Мнение от Solmur » чет мар 08, 2018 11:47

Здравей,

Първо, добре дошъл в форума и в хобито.

Първия ми съвет е: не купувай първосигнално. Телескопа е крайно специализиран уред и ако купиш в еуфорията има голям шанс да ти стои като закачалка в последствие или да се озове в секцията „Астропазар“.

Темата е дълга и доста е изписано из форума – най – искренно те съветвам да почетеш, в това хоби особенно на старт-а няма да ти се размине.

Така:
На първо време си купи звездна карта такъв тип:
http://telescope.bg/product.php?ProductID=384
И зелено лазерче > https://www.olx.bg/ad/moschno-fenerche- ... 0;promoted

Давам ги само за пример, можеш да си ги купиш от където намериш/прецениш.

За закупуване на телескоп, Дани е твоя човек както писа fishburn. Ще те улесни и няма да се занимаваш да търсиш, поръчваш, доставки и тн.

Съветвам те да изчетеш тук > viewtopic.php?f=8&t=3021
Тук също:
http://telescope.bg/categories.php?CategoryID=1
(съжалявам, без рисърч няма да минеш  )

Система за лесно намиране на обекти (нарича се GoТо) трябва да си купиш телеско с такава монтировка – добсъните по правилно нямат. Хубави са защото купуваш по голямо огледало (в това хоби правилото важи в пълна сила > колкото по голямо, толкова по добре – е)
Тоест ако това ти е изискване, по добре се насочи към нещо такова:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... mount.html
Отново, давам го само за пример.

И на края, но не на последно място. Преди да купиш каквото и да е, по добре ела на някоя сбирка – така ще можеш да видиш различна техника, да поговориш с хората за да се ориентираш по добре. Количеството бира спомага колегите да са по сговорливи ;) .
Ако си от софия виж тук > viewtopic.php?f=4&t=1488&start=2250

Знам че не отговаря на въпроса ти директно както подозирам очакваш, но наистина мисля че първосигналното купуване „искам телескоп“, без да имаш ясна представа кое какво е и какво ще правиш с него не е добра идея.

Поздрави,
Деян
Skywatcher AC 80/400
William Optics GTF 81 APO
AZ EQ6 GT | HEQ-5
Canon 550D, 18-55mm and 75-300

flux

Мнение от flux » чет мар 08, 2018 19:07

Благодаря за бързите отговори,та да продължавам с въпросите :D
Това за члена на форума *дани* не го разбрах напълно ,има подобен телескоп/и , или в един вид дистрибутор?
Нямам нужда от звездна карта , оправям се доста добре със съзвездията,а това за лазерчето не го схванах :D реално имам такъв лазер от доста време ,но за какво по-точно ще ми е нужен тук.
Като цяло телескопа който преложихте е също хубав , но доколкото чета е доста по-полезен за някой койото е заинтересуван от астрофотография , а аз дори не съм си и помислял нещо подобно , понеже изобщо ме няма с обработки,да не говорим че до колкото съм чел, изисква ужасно много време да се навлезе в това дори от хора които са горе-долу на Ти с фотографията и затова съм се спрял на рефлектор тип добсън(ако така е правилно) , също така сега видях и единия телескоп който постнах 6" системата е PushTo до колкото схванах и трябва да подравниш телескопа по 2 звезди примерно и след това като си избереш някой обект от включените и трябва ръчно да движиш телескопа докато двете числа на дистанционното не стигнат 0 и хоп обекта е намерен , един вид улеснение , но също така се замислям дали ми трябва нещо такова ,понеже пък хем искам да не ми отнема нещо от сорта на 30мин да намеря доста обекти в дълбокия космос ,без този вид система , а от друга страна пъкискам 8" ,но не знам каква точно е разликата в наблюдението спрямо 6" , дали е много голяма или е приемлива.
П.П. съжелявам ако всичко ви звучи като пълна безсмислица , но се опитвам да го кажа разбираемо до колкото мога :D

Потребителски аватар
barbwire78
Регистриран: вт ное 22, 2016 18:01

Мнение от barbwire78 » чет мар 08, 2018 20:05

Я да обобщим какво точно търсиш:
1. Рефлектор 6 или 8 инча.
2. Ще го ползваш само за визуално.
3. Моторизирана монтировка тип Добсън, която да си намира обектите сама (нямам идея дали има такова животно, освен някоя самоделка, или това дето само ти подсказва накъде да въртиш ръчно).
За първото 6 или 8 имай пред вид, че зависи и от къде ще гледаш - колкото по-тъмно и ясно, толкова по добре и може да минеш и с 6" (планетите, луната и ярките обекти на Месие ще ги видиш и от покрайнините на града). За третото, аз залагам на екваториална моторизирана монтировка, защото на нея може да се качи всякакъв тип телескоп, няма да ти се въртят обектите в окуляра, ще си намира и СЛЕДИ обекта бързо и точно, и колкото по тежък телескоп сложиш толкова по скъпа ще е монтировката. Примерно идеално решение за 8" рефлектор е тая монтировка: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... Mount.html ама и цената е една такава остъргана :) Може да качиш някоя снимка, какво точно очакваш да видиш визуално и ще помагаме с по точни предложения... И още нещо много важно, големия телескоп (особено за начинаещ) е неудобен, тромав, тежък и труден за мъкнене и разпъване на сетъпа (ама трябва да го видиш наживо и сам да си усетиш нещата). Също така не забравяй, че рефлекторите трябва и да ги колимираш чат пат понякога или всеки път преди наблюдението (в началото си е малко объркваща и трудна процедура, но като се усвои става за 2 минути).

Поздрави
TS Photoline 102/714 F/7, TS Mini 50mm Guide Scope
Skywatcher Field Flattener, Baader OIII, Ha, SII filters
TS Optics 2" Dielectric Star Diagonal, TS Optics 2" Barlow Lens - 2.5x APO
NEQ-5 Mount + DIY Nema17 Belt Drive, AstroEQ Box + EQMOD Control
QHY 9 mono + filter wheel, iNova PLB Cx Guide Camera, Nikon D7000
Изображение

flux

Мнение от flux » чет мар 08, 2018 20:40

- Това имам предвид под моторизиран (ако така се води ;д )
а иначе за какво очаквам да видя е горе-долу това
Прикачени файлове
nebula-middle-scope.jpg
nebula-middle-scope.jpg (4.15 KиБ) Видяна 160 пъти
jupiter-in-medium-scope-n.jpg
jupiter-in-medium-scope-n.jpg (1.11 KиБ) Видяна 160 пъти
globular-medium-scope.jpg
globular-medium-scope.jpg (3.38 KиБ) Видяна 160 пъти
galaxy-large-scope.jpg
galaxy-large-scope.jpg (3.19 KиБ) Видяна 160 пъти
galaxy-cluster.jpg
galaxy-cluster.jpg (2.23 KиБ) Видяна 160 пъти
galaxies-dark-skies.jpg
galaxies-dark-skies.jpg (3.39 KиБ) Видяна 160 пъти
andromeda-country-skies.jpg
andromeda-country-skies.jpg (3.17 KиБ) Видяна 160 пъти

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » чет мар 08, 2018 20:53

Здравей,

ето ти с Go-To най-актуалния и непретенциозен като цена 6" телескоп според мен:

https://www.harrisontelescopes.co.uk/ac ... tml#SID=56

Аз и още един колега от форума имаме такъв модел. Аз лично го ползвам за видеоастрономия ето темата
и какво сме постигнали с колегата засега:
viewtopic.php?f=9&t=7596

Лека вечер.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Отговори