Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Re: Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

Мнение от DartMol » пет сеп 13, 2019 15:14

Още няколко РК-та и IC-та в списъка 'искам да видя’ :)
viktor написа:
ср сеп 11, 2019 12:21

Доколкото разбирам наблюденията се провеждат от територията на Румъния с местния астроклуб в Букурещ 🙂 Как е небето там и по конкретно ми е интересно мястото от което провеждате наблюденията си 🙂
Излизанията за по една нощ от Букурещ обичайно се правят по нивите в парк Комана, на около 30-40км южно от града. Небето е с доста голяма засветка по хоризонта - Букурещ на север, Русе/Гюргево на юг, в зенит SQM средно е 21.2-21.3. Там ходя рядко, предимно заради срещата с приятели, покрай селата в Силистренско небето е далеч по-добре SQM 21.5-21.6

Летните събирания на които ходя са две, обикновено седмицата с новолуние през август - едната организирана от Астроклуба, другата (AstRomania) от група във фейсбук. Местото – планините южно от Сибиу и Себеш. Наема се дадена хижа за седмица-10 дни за да може всеки да си разхвърля техниката както иска и да няма нежелани светлини през нощта (телефони, фенери…). До сега двете събирания съвпадаха като период и съм ходил или на едната или на другата, за тази година имах големи планове – седмица началото и седмица края на август , но не случихме на време.

Сбирка на Астроклуба – повече от 50% от участниците са по-начинаещи и се избира хижа с малко по-добри битови условия - по-лесен достъп до хижата, ток, близко населено място за покупки… Небето е почти отлично SQM средно 21.7. Заради това, че повечето са начинаещи бройките се попълват малко по-бавно/трудно и не е проблем да се дойде и със семейството/приятели.

AstRomania – 90% от участниците знаят какво правят и се търси възможно по-тъмно място, без оглед на битови удобства. Две години бяхме на хижа без ток (бензинов генератор за няколко часа на ден), без gsm-обхват в радиус поне 10-на км, последното село на около 25-30км. Хижата е на техният ‚горски фонд‘, но миналата година започнаха ремонт и отказват да я дават под наем. Тази година бяхме на значително по-цивилизовано место :) Бройката от около 25-30 места (според хижата) се запълва още първите 4-5 дни след като се реши периода на събирането, февруари-март се пуска списък. Единият от организаторите преди време беше питал как е положението около Видин, на сателитните снимки изглежда доста тъмно и дори бях занимавал Цецо, че мен ми е далечко. Не рядко се прави и още едно събиране средата-края на есента.

Ако има интерес ще пусна тема, както направи Yoddha за гръцкото астропарти.

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » съб сеп 14, 2019 16:01

Пускам и обещания последен епизод от Рожен :D

30-31 Август 2019.
Последната четвърта вечер от престоя ми на Рожен бе най-слабата. Първо вече се бях по-уморил от предните три продължителни наблюдателни вечери, и второ атмосферните условия тази нощ бяха най-не благоприятни. Сложих телескопа на площадката още към 20 00ч , но имаше разкъсана облачност и реално започнах наблюдението към 21 30ч . Облаците постоянно смущаваха наблюдението, но когато се изчистваше небето бе добро. Влагата също тази нощ бе най-висока, около 70 и малко повече процента .
Започнах със обекти ниско на юг в “Скорпион” и “Стрелец”, но бързо се отказах и качих малко по-северно във “Щит”, където загубих близо половин час да търся планетарната мъглявина PK27-3.2,намираща се близо до красивия разсеян куп М11.За жалост този обект остана не видян . Може би просто слабата величина от 13.4м и размера от 15 секунди бяха основната трудност при намирането на мъглявината.
Качих още по-на север и се насочих към друга доста по-ярка, но отново с малки размери планетарка NGC6572. Намерих района в който би трябвало да се намира и започнах да сканирам. Отне ми може би около 15 минути преди в полето ми направо да засия зеленикавия диск на NGC6572. Мъглявината се виждаше като разфокусирана звезда от 8.0м при 142Х. При 195Х се наблюдаваше прекрасно , като съм сигурен че на моменти дори се виждаше и лека структура изразяваща се в централна звезда или нещо такова? Размера на NGC6572 бе само 15 секунди , но величината и бе 8.0м което според мен я прави един от най-ярките обекти от този тип ! Направих скица при 195Х.
https://hiveminer.com/Tags/astronomy%2Cnewton
Вече бях доволен, че вечерта ми не е загубена и реших да потърся в “Пегас” двойка галактики близо до звездата “Ламбда”. Скоро в полето ми при 87Х изплува ярката NGC7332 от 11.1ми по-слабата NGC7339 от 12.2м. На първата дори ясно се виждаше звездовидното и ядро, докато втората изглеждаше като слабо размито елиптично петънце . Реших да увековеча и тази гледка с поредната скица при 195Х.

Така доста по-кратко от предните вечери приключи и поредното наблюдение от този цикъл от четири поредни вечери. Не помня кога последно съм правил такъв наблюдателен маратон, но пък беше хубаво !
Прикачени файлове
IMG_20190914_155505.jpg
NGC7332 и NGC7339 при 195Х350
IMG_20190914_155505.jpg (19.28 KиБ) Видяна 65 пъти
IMG_20190914_155454.jpg
NGC6572 при 195Х350
IMG_20190914_155454.jpg (18.14 KиБ) Видяна 65 пъти

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » съб сеп 14, 2019 16:08

Брао Цецо, представям си атмосферата (не небесната) наоколо. Със сигурност позеленявам, че не съм бил там.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение