Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Re: Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

Мнение от DartMol » нед мар 10, 2019 16:54

Сигурен съм, че голямата апертура ще е от полза. За съжаление последните 2-3 години така и не можах да си организирам едно зимно наблюдение с големият добсън в Букурещ, но идната зима ще коригирам това. За мен в този случай с В33 мисля, че филтъра се оказа решаващ. От това, което видях (поне за моите очи) мисля, че 10" са минимума. Не твърдя, че за хора с по-остро зрение не би било постижимо и с по-малък телескоп, но не и за мен.
Ако имаш възможност отдели малко време за 'Шлема на Тор' - мисля ще останеш приятно изненадан, особено с твоя добсън

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » чет мар 14, 2019 16:32

Поздравления за качествените и добре описани наблюдения!
"Виждал" съм Конската глава веднъж през 12 инчовия ми телескоп на хижа Христо Смирненски, намираща се малко под язовир Белмекен, надморската височина е близо 1900м. Наистина за този обект трябва много висока прозрачност на атмосферата и на друго място не съм успявал. Разбира се "виждане" е силна дума и трябва много игра с периферно зрение и увеличение, което да може да изкара Алнитак от зрителното поле. Това наистина доста помага...
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » пон мар 18, 2019 00:27

Днес посветих вечерта на наблюдение на съзвездието Колар. Надявах се да видя нещо от разсеяните звездни купове М37 и М38. С бинокъла нямаше особен резултат. С 76 мм мини телескоп пак не намерих нещо особено, дали заради градското осветление, дали заради малката ми апертура. Леко разочарован тъкмо прибягвах към край на наблюдението.

И насочих телескопа към Голямата Мечка. Съсредоточих се върху системата Мицар и Алкор. Сложих 20мм окуляр и при 15 Х не видях нищо особено. Сложих барлоу 3 Х и на него 20 мм окуляр - пак нищо особено при увеличение 45 Х. По принцип не харесвам много 5 мм си окуляр който ми дава 75 Х увеличение. Но все пак реших и погледнах Мицар само с него. И изпаднах във възсторг. Мицар се раздели на 2 малки звездички едната по-голяма, другата по - малка. Половин час им се радвах. Някъде бях чел, че Мицар е сложна звездна система но се у чудих, че с тоя мъничък телескоп успях да видя двойна звезда.
Иска ми се да наблюдавам и други такива.
.
Sky Watcher 200/1200
CelestronFirstscope 76/300

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пон мар 18, 2019 10:24

Здравей,
ето няколко файла с двойни и кратни звезди и
обяснение как са разположени една спрямо друга и при какво
увеличение на какво разстояние една от друга се виждат в окуляра, като ги
наблюдаваш.
MultiStars.rar
(1.2 MиБ) Свален 17 пъти
Лек ден.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » пон мар 18, 2019 10:34

Големи Благодарности за отзивчивостта!
Sky Watcher 200/1200

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » пон мар 25, 2019 20:15

Ноща на 24 срещу 25 март беше с особено благоприятни условия за наблюдение тук в северозападна България.
Отново се опитах да боря М 36 и М38 с моята малка апертура. Преглеждайки многократно съзвездието Колар в зоната, където се очаква да ги открия. Сканирайки областта с 20 мм окуляр изведнъж попаднах на мъгляво петно, досущ като галактика. Ама вече знам, че там галактики няма. С 5 мм си окуляр успях да различа множество малки звездички, които изграждаха това мъничко овално петънце.
Не можах да разбера дали М36 или М38 има такава компактна структура-вероятно съм видял един от двата обекта. Но този клъстер под формата на островче от рояк малки звездички изглеждаше направо фантастично!
Лека Вечер на Всички!
Sky Watcher 200/1200

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » ср мар 27, 2019 09:44

Здрасти Галине !
Радвам се, че има още един ентусиаст във визуалните наблюдения !
Относно наблюдението ти в Колар - купа който си видял е М37, той отговаря на описанието ти . М37 е един от най-гъстите разсеяни купове на небето и е съставен от слаби звездици и за това при малки увеличения се вижда като размито петно ! Подобен такъв куп е М11 в съзвездие Щит . Иначе и трите купа в Колар - М37 М36 и М38 са доста ярки и лесно се намират с бинокъл . Най-ярък и различим е М36 а най-слаб е М38 (поне според моите наблюдения).
Относно двойните звезди те са много интересни обекти и на мен са ми от любимите за наблюдение ! Мицар е сравнително лесна двойка за разделяне , но когато нямаш много опит е нормално да се учудиш и зарадваш, че си се справил :D Подобна лесна и красива двойна звезда е Албилрео -Вета от Лебед а предизвикателство за малки телескопи е Епсилон от Лира , която при увеличения над 80Х трябва да се раздели на четири отделни зведи :D

Успех !

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » ср мар 27, 2019 12:03

Цецо намери най-някрая сродна душа. :)

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » чет мар 28, 2019 20:57

Много се радвам, че намирам хора които имат същите интереси тук!
Не знаех за М 11 в щит. Вечер не намирам това съзвездие, затова предполагам, че още не му е време да изгрява вечер или просто за него не мога да се ориентирам все още.
Същото важи и за Bета от Лебед. Но съм сигурен че ще издебна и двата обекта.
Обаче от доста време се опитвам да издебна Епсилон от Лира. Но Благодарение на тези полезни
обяснения разбрах точно коя звездичка да търся, за което Много Благодаря! За ориентир съм ползвал Vega от Лира. Оказва се, че съм търсил четворната звезда под Вега и наляво, а е трябвало да я търся малко нагоре и наляво от Вега. Понеже не съм обърнал внимание, че звездата се казва Епсилон.
Другият проблем е че Вега изгрява късно и много ниско над хоризонта. Но с тези полезни насоки ще открия Епсилон доста по - лесно.
Лека Вечер!
Sky Watcher 200/1200

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон апр 01, 2019 14:01

30-31-1. Март (Април) 2019г.

Първата от двете вечери времето бе прекрасно – ясно небе с температури между 2 и 4 градуса над нулата на нивата край Кривонос !
Бях взел любимият ми телескоп – 350мм-я “Червен Октомври” и към 21 15ч бях на позиция !
Нямах предварителен наблюдателен план което доста ме забавя при наблюденията.
Концентрирах се върху района на “Хидра”, “Секстант” и южната част на “Рак”.
В началото на наблюдението реших да потърся планетараната мъглявина PK219+31.1
Това е гигантска планетарка със много ниска повърхностна яркост и размери от цели 980 секунди !! Звездната и величина е 12.2м . За жалост може би поради факта, че още преди да настроя зрението си започнах с търсене на такъв труден обект а може и поради други причини не успях да видя PK219+31.1 . В нета има прекрасни снимки на този обект и горещо го препоръчвам на активните астро–фотографи за отстрел !
https://www.astrobin.com/241188/B/

Търсейки гореспоменатата планетарка попаднах на един забравен от мен обект – разсеяния куп М67 в “Рак” . Мога да спомена за него само, че е един от най-гъстите и красиви разсеяни купове на небето намиращ се на 2600 светлинни години и садържащ повече от 500 звезди !! Горещо го препоръчвам на начинаещите любители на астрономията !
В жната част на “Рак” се намира красива тройка галактики .
Всъшност ярка е единствено NGC2775 , която е SA галактика от 10.1м и размери от 4.6Х3.7 минути ! Тази галактика се виждаше прекрасно още при 60Х а при 87Х се наблюдаваше ясно по-ярката и централна зона и намаляващата и яркост от центъра към периферията ! До NGC2775 се намират и две доста по-слаби галактики – NGC2777 и NGC2773 . Първата от двете (от 13.2м.) можах да забележа при 142Х , като слабо разфокусирано петънце !
http://www.caelumobservatory.com/gallery/n2775.shtml

Продължих наблюдението вече доста по-южно на границата между “Хидра” и “Секстант” .
В “Хидра” реших да опитам друга гигантска планетарна мъглявина PK238+34.1 Това е обект с колосалните размери от 268 секунди и 12.4м . Отново претърпях неуспех , но съм твърдо решен да опитам и предната планетарка и тази при пръв удобен случай !
Малко по-източно от PK238+34.1 вече в пределите на “Секстан” се намира една интересна и относително ярка галактика . Това е Е4 галактиката NGC2974 с размери 3.5Х2.0 минути и 10.9м . Тази галактика се наблюдава като слабо размито петънце с ясно забележимо звездовидно ядро и фино хало около него ! До NGC2974 се вижда и относително ярка звезда . В първия момент дори взех тази галактика за планетарна мъглявина , защото наподобяваше подобен обект !
http://www.phys.ttu.edu/~ozprof/2974c.htm

Продължих отново със “Секстант” , като попаднах на красив, но слаб куп от галактики малко по на юг от “Алфа” от “Секстант”. Въпросния куп е съставен от NGC3092, NGC3090, NGC3086 и NGC3083 .
От тези галактики макари слабо се забелязваха всичките съответно от 13.3м, 12.6м и 13.9м и 13.7м ! Естествено без детайл само като много бледи размити петънца при 87Х !
https://www.webbdeepsky.com/galaxies/2018/galaxy/march

Завърших първата наблюдателна вечер без скица, но със две страхотни гледки на М104 –Сомбрерото” в “Дева” , която се виждаше приказно със тъмната прахова зона минаваща ясно по дължината и . При по-дълго вглеждане започваше да се вижда и халото на галактиката високо над центъра и като на снимките на този обект !
Другата потресаваща гледка бе на М51 , която е в зенита и за това показа също страхотен детайл . Ясно се виждаха не само ръкавите и спътника на галактиката , но се забелязваха и доста тъмни зони в нея !

За втората вечер (снощи) ще пиша допълнително ..........

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср апр 03, 2019 15:02

Втората вечер до последно не мислех да излизам тъй като никой не искаше да дойде с мен до Кривонос.
В последната минута чак към 21 00ч вечерта реших да се присъединя към Боян Касабов и до отида до Суевци (на 15км. От Вакарел).
Метнах на бързо “Червения октомври” в колата и отпраших.
Естествено нямах отново наблюдателен план , но успях да направя по подредено наблюдения от предната вечер.
От началото още (като изключим няколко тривиални обекти за настройка на оптиката и зрението) се зарових в един доста слабо изучен от мен район на небето . Това бе района на съзвездие “Малък Лъв”.
Почти веднага под звездите 47, 46 и “46 Омикрон” от “Малък Лъв” попаднах на прекрасно купче от галактики ! Това бяха NGC3396, NGC3395, NGC3430 и NGC3424 ! Тези галактики бяха две по две в двата края на полето ми при 60Х ! Естествено ще ше да ми е изключително трудно да зарисувам цялото това поле и реших да се спра върху NGC3430 и NGC3424 ! Това са две сравнително ярки SA и SB тип галактики съответно с размери от 4.1Х2.2.2 минути за и величина от 11.6м (За NGC3430) и 2.5Х0.8 минути и 12.4м (За NGC3424). Двете галактики се виждаха чудесно като размити елиптични петна а на NGC3424 при 142Х проблясваше дори тъмната прахова зона през средата на галактиката !!
https://nl.wikipedia.org/wiki/NGC_3424# ... N3424s.jpg
Както вече казах в горната част на полето ми се виждаха почти докоснати една в друга и другите две галактики NGC3396 от 12.1м и NGC3395 също от 12.1м ! Двете галактики се наблюдаваха само като размити докоснати едно до друго петънца без други детайли .
При увеличение над 87Х в района под NGC3430 и NGC3424 започваше да проличава силуета и на галактиката NGC3413 от 13.4м видима като слабо размито петънце !
https://rascvic.zenfolio.com/p102802966 ... b#h3d2468b

Леко западно от звездата “46 Омикрон” попаднах на друга галактика .
Това бе NGC3381- SB галактика от 11.8м и размери от 2.0Х1.8 минути !
Тази галактика се виждаше като размито петно без видим детайл още при 60Х.
https://nl.wikipedia.org/wiki/Bestand:N ... S_DR14.jpg

Малко над NGC3381 хванах и най-ярката от този район галактика NGC3432 !
Това е SB галактика с размери от цели 6.8Х1.5 минути и величина 11.6м ! Мога да кажа, че в галактиката се забелязваше и лека структура и беше доста завладяваща гледка !

Тук е място да поясня , че наблюдаваните от мен тази вечер обекти преобладаващо имат интересен детайл както е видно и от снимките които съм приложил , но небето не бе съвършено- имаше някаква средно висока или висока маранява облачност, която все пак не даваше да получа търсения контраст !

Та така приключих наблюдението и към 12 30ч събрах такъмите и оставих Касаба да си доснимва ! :D

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср апр 03, 2019 15:35

Скоро в тази галактика NGC 3432 имаше избухнала свръхнова, която снимах :)

Изображение
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср апр 03, 2019 23:03

Супер Пенко ! Много приятно съвпадение :D

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » вт апр 30, 2019 00:12

Реших и аз да се включа в темата и да опиша визуално си наблюдение от тази вечер.
Вечерта беше една от най-добрите за наблюдение от доста време. Все още не бях пробвал сериозно новата си придобивка - SkyWatcher 130-900, но ето, че моментът настъпи.
Часът беше 22:00, 16 градуса, стабилна атмосфера, местоположение: с. Трилистник (на 15км от гр. Пловдив).
Нямах ясен план за вечерта и реших да погледам няколко кълбовидни звездни кубове.
Прицелих се в M13. На 36X се виждаше като размазано петно(заради малката апертура) и леко се разпадаше по края, но на 90X вече започна да се разпада повече на звезди.
Следващата ми цел беше М3 и М53. При тях работата беше почти като при М13.
След това си помислих дали ще мога да гледам няколко галактики, защото знам, че телескопът е малък за такива обекти, но все пак опитах.
Целта ми беше М51 - Водовъртеж. Когато я намерих, не можех да повярвам, че се виждаше толкова хубаво. Ясно се виждаха ръкавите на голямата галактика, също така се виждаше и малката галактика-спътник.
След като останах приятно изненадан от М51, се насочих към М101. Първоначално ми беше малко трудно да я открия, но след това я забелязах. Галактиката се виждаше много добре.
Последна цел за вечерта беше галактиката М64. Намерих я доста бързо и останах отново изненадан - виждаше се доста добре.
По-нататък ще пиша следващите ми впечатления от визуалните ми наблюдения.
Лека вечер!

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет май 02, 2019 10:39

Радвам се, че в тази тема вече има още един ентусиаст :D
Поздравления на georgi_dz за наблюдението ! Мога само да допълня впечатленията си, че 130мм под ясно небе изобщо не е малка апертура и с подобен телескоп могат да се намерят стотици обекти на небето :D
Успех !

Anubis
Регистриран: пет апр 14, 2017 02:30

Мнение от Anubis » съб май 18, 2019 13:41

знам , че това не е точно от " дълбокия космос" и не е мое , но просто трябва да го споделя някъде тук, нещо невероятно е!!

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » съб май 18, 2019 13:50

Забързано е. Горе долу по 10 минути в секунда. Затова изглежда впечатляващо, не че не е, ама така ефекта е значително подсилен :)

Sent from my TA-1004 using Tapatalk

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » нед май 19, 2019 00:39

Защо не го постна в темата Слънце?
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение