Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Re: Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

Мнение от tsetsodrums » съб апр 14, 2018 17:09

Здравейте !
Реших тук да опиша наблюдението от 12 срещу 13-ти Април от Кривонос .
Телескопа е вече познатия 400мм Добсън на сдружението със светлосила малко под F4 !
Отново нямах ясен наблюдателен план, но понеже бяхме само с Ники (Максим) имах поне спокойствие .
Реших да потърся обекти в Близнаци, защото това съзвездие така и така клонеше към залязване . Започнах с красивата двойна звезда 55-Делта от Близнаци . На тази двойка основната звезда е от 3.5м и на 5.8 секунди от нея се наблюдава спътника и като слаба звездичка от 8.2м . Звездата се разделяше при увеличение от 88Х като спътника и се губеше в лъчите на основната звезда . При по-големи увеличения двойката се разделяше без усилие .
Между Делта и Дзета от Близнаци има слаба двойка галактики. Това са NGC2342 и NGC2341. Взех да търся тази двойка, но скоро се отказах . За сметка на това Максим в този район попадна на красива слаба двойна звезда съставена от компоненти с еднакъв блясък . След сверка с "дебелите" книги разбрахме, че сме наблюдавали звездата Сигма1035 от 8.2м и спътник на разстояние от нея 8.7 секунди също от 8.2м . Двойката се разделяше чудесно още при 66Х .
Направих опит да хвана и мъглявината IC433 в Близнаци близо до звездата Ета но въпреки че имам подозрения не мога да твърдя със сигурност че я забелязах .
Направих завой към района на Лъв и Секстант . В Секстант хванах прочутата галактика NGC3115 известна под името “Spindle Galaxy”.
Това е ярка галактика от тип SO с размери от 8.1Х2.8 минути и величина от 8.9м !
Галактиката се наблюдаваше чудесно още при 66Х , като дори при това минимално увеличение се виждаше яркото и звездовидно ядро и с периферно зрение се забелязваше тъмна прахова ивица пресичаща по дължина галактиката. При по-големи увеличения тези детайли ставаха още по-ясно забележими !
https://dso-browser.com/deep-sky/4078/ngc-3115/galaxy
Наблюдавах и двойката галактики които преди около година ме впечатлиха доста също в Секстант – NGC3169 и NGC3166 . Тези две галактики са от 10.2м и съответно от 10.4м и се виждаха като ярки размити петна с забележими ядра . до двете има и слаба галактика NGC3165 от около 14м която не забелязах .
http://annesastronomynews.com/annes-pic ... gc-316966/
Тук е мястото да кажа че небето бе добро но, не идеално. Имаше някаква много финна пелена или лека влага, която все пак влошаваше картинката .
Фаворитите за вечерта (тоест тези на които направих скица) бяха тройката галактики в Лъв – NGC3605, NGC3607 и NGC3608 намиращи се почти по средата между Тета и Делта от Лъв ! Най-ярки са вторите две галактики от 9.9м и съответно от 10.8м. Само най-ярката NGC3607 беше от SA тип. Другите две- NGC3608 и по-слабата NGC3605 от само 12.3м са Елиптични галактики. И трите галактики се виждаха чудесно без усилие още при 66Х . При по-големи увеличения на двете ярки се забелязваха и по-плътните им централни части (ядра). При 145Х направих чудесна скица на обектите.
http://www.phys.ttu.edu/~ozprof/h168.htm
Близо до това трио се наблюдаваха и още две относително ярки SA галактики. Това бяха NGC3626 от 11.0м и размери от 2.6Х1.8 минути , и NGC3599 от 11.2м и размери от 4.0Х4.0 минути !
http://www.jwinman.com/starcharts/NGC%2 ... 0chart.htm
http://astronomerica.awardspace.com/SDSS-25/NGC3599.php

Ники попадна на интересна двойка галактики който по мое мнение бе някъде над звездата Делта от Лъв , но по картите в този район няма такъв обект ?? За сега загадката остава. Галактиката бе доста голяма и ярка приблизително около 10.0-10.5м с ясно очертано звездовидно ядро а до нея се виждаше доста по-слабо друга слаба галактика без видими детайли . Може би тези обекти са в границите на Малък Лъв или дори Л.Кучета? Не съм изпадал в прекалено търсене и за това не мога да твърдя със сигурност .
На финала се насочихме в Гарван . Там първо хванах известните галактики “Антени” които се наблюдаваха като размити елиптични петна с видима тъмна граница разделяща двете галактики в единия им край, но без друг детаил .
https://space-facts.com/antennae-galaxies/
Последно хванах планетарана мъглявина NGC4361 в Гарван. Тя се виждаше като ярък овал с размери от 45секунди и величина от 10.9м . Ярко се виждаше и централната звезда.
https://stardate.org/radio/program/ngc-4361
През обектива на телескопа минаха и други обекти като двойната Епсилон от Воловар а преди две вечери не може да не отбележа наблюдаването на купа от галактики около NGC3190 в Лъв които се наблюдаваха страхотно! Дори на NGC3190 се забелязваше тъмната прахова ивица пресичаща галактиката по дължина !
http://bf-astro.com/ngc3190/ngc3190.htm

Много добре си пракарахме още повече, че и градусите се запазиха около 12 над нулата през цялото време на наблюдението . Така към 01.30ч. поехме към София .

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пет юли 13, 2018 18:35

Здравейте от лятната сбирка на ЗО от Рожен !
Аз пристигнах преди две вечери, като първата вечер валя около 4 часа и не правих опит да се качвам до обсерваторията вечерта след 12 00ч когато небето взе да се изчиства ! Снощи обаче (12 срещу 13-ти Юли) вечерта се очертаваше обещаваща и сглобих 400мм-та Синя Берта на наблюдаятелната площадка още към 17 00ч ! Вечерта наистина се оказа обещаваща и към 21 00 бях до телескопа и започнах наблюдението . През деня на бързо направих план, който включваше обекти от съзвездие "Дракон" . Започнах както обикновено със няколко двойни звезди . Започнах със звездата 21-Мю от Дракон . Прекрасна двойка със почти еднакви по яркост компоненти от 5.6м и 5.7м . Разстоянието между тези два диаманта бе само 1.9секунди ! Разделяха се прекрасно още при 88Х ! А при 145Х се виждаха перфектно.
Втората двойка бе 39 от Дракон . Главната звезда бе от 5.0м а спътникът и бе от 8.0м. Въпреки доста по-голямото разстояние между компонентите от цели 3.8 секунди тази двойка се делеше по-трудно от 21-Мю. При 88Х доста трудно можеше да се забележи двойствеността и
,но при 145Х вече се делеше добре !
Най-трудна за разделяне се оказа третата двойка - 63-Епсилон от Дракон . Главната звезда бе от 3.8м а на 3.1 секунди от нея лежеше спътникът и -слаба звездичка от 7.4м . Тази двойка се разделяше едва при 145Х !
След тези прекрасни двойни реших да се насоча и към галактиките, а в "Дракон" те са в изобилие !
Първо хванах прочутия триплет в "Дракон" - NGC5985, NGC5982 от 11.1м и слабата и съседка NGC5981 ! Този триплет се виждаше чудесно като можеха да се забележат и детайли в галактиките (предимно звездовидните ядра на двете по-ярки) . https://apod.nasa.gov/apod/ap060506.html
Обекта който отнесе приза на скицата тази вечер се оказа отново галактика в Дракон , и това бе SA галактиката NGC6503 . Това е сравнително ярък обект от 10.2м и размери от 7.3Х2.4 минути ! Галактиката се виждаше чудесно още при 66Х . При 145Х някои колеги казаха че са виждали дори детаил но Аз не мога да потвърдя това . За мен обекта се виждаше като наистина, не еднороден сив размит лещовиден диск :D
Направих доста добра скица при 145Х ! http://annesastronomynews.com/annes-ima ... -ngc-6503/

Няма да споменавам други тривиални обекти които попаднаха в обектива ми тази нощ като М13, М57 и М27 :D

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » вт юли 17, 2018 00:39

Поредната наблюдателна нощт на Рожен от сбирката на ЗО бе доста успешна !
В началото бях настроен доста позитивно заради преминаващите постоянно облаци по небето , които смущаваха сериозно наблюдението и дори го правеха не възможно .
Към 23 00ч обаче нещата се нормализираха и започна същинската част от наблюдението ми !
Насочих се отново към съзвездие “Орел” където имаше доста голям брой двойни звезди, които чакаха да бъдат открити, както и няколко планетарни мъглявини някои от които си бяха сериозно предизвикателство .
Първата двойна звезда която попадна в полето ми бе 23 от Орел . Това е двойка, която е с доста ярка основна звезда от 5.3м и слаб спътник от 9.3м . Двойката се разделяше трудно (заради слабия спътник) едва при 145Х !
Втората двойна бе Сигма2489. Тази двойка се разделяше доста лесно още при 66Х поради голямото разстояние между компонентите от цели 8.2 секунди ! Главната звезда е от 5.6м а спътника от 8.6м .
Много близо до тази двойка се виждаше и друга широка двойна звезда . Това бе Омикрон Сигма Сигма178. Тома е много широка двойка с разстояние между компонентите от цели 89.6секунди , което я прави подходяща за наблюдение дори с по-мощтни бинокли (естествено позиционирани на статив). Главната звезда е от 5.7м а спътника от 7.8м . Тук е мястото да вметна , че е време да си записвам при наблююдението на двойните звезди и цветовите характеристики на компонентите защото виждам цветове , но когато наблюдавам за нощ повече от една двойна звезда забравям и обърквам цветовите характеристики.
Поради дългогодишния ми опит на визуален наблюдател от вече около 30 години трудно нещо може да ме изненада на небето, но тази нощ това се случи .
В “Орел” – съзвездие в Млечния път хванах галактика и то с относително висока яркост и размери, че и с детаил в нея !!
Въпросната галактика бе NGC6814 . Това е SAB галактика с размери от 3.0X3.0 минути и величина от 11.2м ! Галактиката се виждаше чудесно при 88Х като размито петно с правилна кръгла форма и ясно видимо звездовидно ядро ! При 145Х детайлите бяха още по-ясно видими . На този обект направих и чудесна скица, която не бе лесна за рисуване поради факта че NGC6814 се наблюдава на фона на Млечния път и в полето ми попадаха много слаби звезди ! https://apod.nasa.gov/apod/ap160621.html
Завърших наблюдението с една от многобройните планетарни мъглявини в Орел – NGC6751. Тази мъглявина се намира близо до звездите 12 от Орел и 16-Ламбда , като образува с тях почти равностранен триъгълник . Мъглявината е от 11.9м и размери от 20 секунди ! Въпреки това ме порази, че ясно се виждаше централната и звездичка и по-светлия пръстен около нея ! Мога да опрелича, че NGC6751 ми наподобаваше прочутата “Котешко око” в “Дракон”, но в малко по-умален вариант !
https://www.gemini.edu/gallery/media/ng ... eye-nebula

Допълнение!!
Предната вечер също се получи наблюдение ,но поради многото посетиели на площадката то премина в показно на така наречените от мен тривиални обекти !
Въпреки това искам да отбележа някои подробности .
Първо при наблюдението на Юпитер видяхме прекрасен детайл по планетата включително и голямото червено петно .
Останах също очарован на вида на прочутата галактика М64 – “Черното око” в “Косите на Вероника” в която чудесно се виждаше тъмната зона отделяща звездовидното ядро на галактиката от периферията и още при 88Х !
https://www.google.bg/search?q=%D0%BC64 ... wOyEl8fJtM:
Наблюдавах също и още една планетарна мъглявина в Орел – NGC6804 от 12м и размер от 31минути (което си е доста голям размер за този тип обекти) . Мъглявината се виждаше чудесно още при 88Х като рапановидно размито петно, но без видим детаил !
https://www.google.bg/search?q=NGC6804& ... s6QdfL15XM:
Доста ме измъчи друг обект от този тип намиращ се близо до NGC6804. Не можах да хвана NGC6803 . Предполагам поради много малките и размери от само 6,0 секунди !
Иначе по яркост със своята 11.4м тя превъзхожда NGC6804 !

Еми това беше . Имахме небе въпреки нестабилното време . Това което лично мен ме измъчи бе високата влага през първите две нощи !

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон авг 06, 2018 16:23

Тази вечер отидох до Кривонос заедно с Емо Тасев и Митко от форума .
Вечерта беше обещаваща , със сравнително ниска влажност и Луна изгряваща към 01 00ч .
Лошото бе, че нямах план и в началото струлях на посоки. В крайна сметка реших да се насоча към района на съзвездие Водолей . Там започнах с един почти тривиален обект –известната планетарна мъглявина NGC7009. Мъгела се виждаше чудесно още при 87Х като ярко размито зеленикаво петънце с малки размери от около 25 минути ! (размери типични за този тип обекти) . При увеличение от 142Х можеха да се забележат на моменти и “ушичките” на този обект дали и прозвището му – “Сатурн”
http://stars.astro.illinois.edu/sow/n7009.html
Пропуснаха да спомена че още в началото на наблюдението поради факта че телескопа не беше поставен съвсем на равно започна да се изплъзва от добсъновата вилка и това едва не доведе до приключване на наблюдението още преди да е започнало ! Намерих не стандартно решение по въпроса, като подпрях и повдигнах стойката с един клон.
Това свърши работа и наблюдението продължи сравнително спокойно ! Гвоздея на вечерта стана група слаби галактики които се намират на границата на Водолей със Орел . Групата известна под името NGC6962 galaxy group по името на най-ярката галактика , се намира леко източно от звездата 1 от Водолей ! При 87Х се виждаше слабо размито петънце с размери от 2.7Х2.1 минути и величина от 12.1м . Много близо до тази галактика се наблюдаваше и втората по яркост галактика NGC6964 от 13м и размери от 1.6Х1.1 минути ! Интересно бе че в галактиките не виждах характерен детаил но можах да определя сравнително точно (сравнявайки по снимки в последствие) разположението им в пространството ! Направих на тази двойка и добра скица, която ми отне доста време (може би почти около час) , защото се взирах доста дълго за да определя детайли и евентуално да забележа и още от по-слабите галактики принадлежащи към групата ! Скицата ме затрудни и заради това че слабите галактики се намираха на фона на доста и то слаби звезди ! Отбелязвам че не попадна в скицата , но в района по-далечко от основната двойка галактики се наблюдаваше още една галактика NGC6967 от 13.1м и размер 0.9Х0.6 минути !
https://panetix.com/astronomy/galaxies/NGC6962.htm
На финала мернах Марс, който изгаряше направо зеницата ми с яркостта си в окуляра на “Червения октоври”. Експериментирах да наблюдавам в син и неутрален филтър като забелязах някои от характерните по диска на планетата тъмни зони и мисля че на момент се наблюдваха и полярните шапки !?
С това наблюдателната сесия приключи и към 01 00ч събрахме техниката .

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » вт сеп 11, 2018 23:52

Тези две вечери(6-7 Септември) се състоя есенната астро сбирка на Звездно общество на Рожен !
Първата вечер (петък срещу събота) небето не бе съвсем идеално (преминаваха отвреме на време тънки облачни пелени), но не бе особено студено и влагата бе поносима след като направих около 4 часа наблюдение до към 02 00ч !
От миналата седмица , когато ходих на Кривонос имах някои сметки за разчистване в района на съзвездие Риби . След кратка загрявка с няколко тривиални обекта се насочих към този район от небето . Почти на границата между "Риби" и "Пегас" има много красива галактика от спирално пресечен тип . Това е NGC266 от 11.6м и размери 3.2Х3.0 минути . Този път галактиката не можа да ми се изплъзне и след кратко търсене попадна в полето на 350мм-вия “Червен октомври”. При 87Х галактиката се виждаше, като голямо размито хало със проблясващо звездовидно ядро и най-интересното- можеше да се види централната по-плътна зона характерна за SB галактиките , ориентирана между 7 и 2 часа ! Разбира се не можех да пропусна шанса да направя скица на този труден улов и направих такава при 142Х !
http://www.caelumobservatory.com/gallery/n266.shtml
Малко по-южно от NGC266 се намира друга сравнително ярка галактика . Това е NGC315. Това е огромна елиптична радио галактика от 11.2м и размери от 3.0Х2.6 минути !
Тази галактика се виждаше подобно на NGC266 , като ярко размито петно без характерни детайли . На по-малко от 6 минути юго-източно от NGC315 се забелязваше малко слабо размито петънце . Установих, че това е SO галактиката NGC311 с размери от 1.5Х0.8 минути и едва 14.0м !! Това прави NGC311 и най-слабия дифузен обект, който съм наблюдавал с “Червения октомври” ! Направих и чудесна скица на тази двойка галактики при 142Х !
https://nl.wikipedia.org/wiki/NGC_311#/ ... 1_SDSS.jpg
Продължих наблюдението в района на “Риби”, като преминах и през района на две гигантски, но слаби струпвания на галактики известни още като 383 Group и 507 Group. Признавам, че нямах нерви да разчепкам пъзела от слаби галактики, повечето от които над 13,0м ! Заинатих се обаче върху едни галактики заключени в триъгълника между звездите “Алфа”, “Омикрон” и “Ни”. В тази зона има няколко слаби галактики доста от които много” хлъзгаво” ми се изплъзваха.
Там се намира тройка галактики под номера NGC706, NGC693 и NGC676 ! Получи дилема , защото намерих две от въпросните галактики и колкото и да се стараех не забелязах трета !? Въпроса е кои са двете от въпросните три ?? Трудно бих объркал района защото в близост няма друга група галактики . Сигурно е ,че едната галактика която наблюдавах е NGC676 защото е най-ярката от 9.6м и размери от 4.6Х1.7 минути ! Другите две галактики са от 12.5 и 12.4м – тоест достатъчно ярки за да видя и двете . Мистерията обаче за сега остава .
Общо взето това бе най-важното от първата наблюдателна нощ ! Прибрах към 02 00ч и си легнах доволен .

Втората вечер бе много по-ясно, но се повиши влагата (макари не толкова че да прецака наблюдението поне до 01 00ч) и паднаха температурите като на моменти имаше и пориви на вятър .
Наблюдението започна много добре . Реших да разгрея с няколко познати обекта. Хванах прочутата група галактики в” Пегас” - “Квинтета на Стефано”. Сиинга бе невероятен !! Групата грееше в полето ясно и контрастно, като за пръв път видях и петте галактики от прочутия клустър ! До сега най-слабата галактика от групата NGC7317 от 13.6м, ми убягваше !
Близо до Квинтета (дори при 60Х и се виждаха заедно) се наблюдаваше най-ярката галактика в Пегас- NGC7331 ! Интересното бе , че до тази стара познайница се виждаха ясно две от по-ярките и сателитни галактики! Едната бе NGC7335 от 13.8м и NGC7337 от 14.6м !!! С което и подобрих рекорда си от снощи за проникваща способност на телескопа .
https://firmamentum.hu/tag/ngc-7337/
Втората част от нощта нещата се закучиха .
Бях решил да се поровя в съзвездие “Персей”- едно от най-малко изучените от мен съзвездия на небето ! Ако попитате защо ? Предполагам отговора е – Защото се вижда най-добре посред зима а тогава най-малко гледам и ако гледам се насочвам към по-известни райони от небето като “Орион” например .
Та в Персей си спретнах едно амбициозно планче, което включваше няколко планетарки , един куп двойни звезди и порядъчен брой галактики. :D
Реших да не губя време с двойните звезди и да се гмурна направо в дълбокото .
По незнайна за мен причина се запънах на галактиката NGC1003, която би трябвало да се намира не далеко от яркия разсеян куп М34. Въпреки сериозния напън и споменаване многократно на майката :D .........тази галактика (от 11.4м и порядъчни размери от 6.4Х2.8 минути) така и не попадна в окуляра ми .
Другия обект на който се запънах, пренебрегвайки предупрежденията, че е предизвикателство дори за опитни наблюдатели с големи апертури, бе свръх купа от галактики в Персей ! В крайна сметка провала бе подобен на предния .........може би бях малко по-разконцентриран или скачах от обект на обект на малко хаотичен принцип ?
Явно е добре да правя по-скромни наблюдателни планове с не повече от няколко обекта, което ще ме направи по фокусиран !? Въпреки предните неуспехи се насладих на вида на една стара познайница – най-ярката галактика в “Персей” NGC1023 ! Тя е SB галактика с порядъчни размери от 8.6Х4.2 минути и величина от 9.3м ! Галактиката е характерна с много яркото си ядро или централна част и слабото хало около него . Виждаше се чудесно още при 60Х !
http://annesastronomynews.com/annes-ima ... -ngc-1023/
В спорадичните напъни да търся галактики в Персей в полето ми попадна още една – NGC1171 . Това е сравнително слаба Scd галактика от 12.3м и размери от 2.9Х1.3 минути . Виждаше се като размито дифузно петънце без видим детаил при 87Х. https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... 1_SDSS.jpg
На финала се насладих и на една от най-ярките и типични спирални галактики в "Риби" М74 ! Галактиката се виждаше просто чудесно още при 60Х, като се забелязваше яркото и ядро и спиралните и ръкави . С две думи красота с всички екстри !
http://astropixels.com/galaxies/M74-01.html

Така приключих втората наблюдателна нощ .......без скица на нов обект за съжаление.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пет сеп 14, 2018 01:08

Въпреки не много ясните атмосферни условия се оказа, че имахме прекрасно небе на Кривонос !
За жалост обаче констатирам, че небето там като чели сатава все по-светло .
Сиинга снощи бе подобен като на Рожен преди 4 вечери , но определено небето бе по-светло ! Влагата също бе поносима – тоест до 01 00ч не прецака наблюдението както и температурата бе около 12 градуса над нулата , тихо без вятър !
Както и да е, бяхме само двамата с Емо Тасев и Жоро ! Това предразположи обстоятелствата да се получи добро наблюдение и така и стана .......
С мен бе любимия ми за сега телескоп- 350мм-я “Червен октомври”!
Лека загрявка с тривиални обекти от типа на М27, М57 и не дотам тривиални ,като NGC7331 в “Пегас” както и “Квинтета на Стефан” (който виждах подобно на Рожен- и петте галактики). Последва заравяне в дълбокото и по-точно в съзвездие “Риби”! Поради спокойната обстановка реших да разбуля пъзела около двата купа от галактики там . Без особена трудност хванах звездата 69 от “Риби” (какъв номер само ... :D ) и съвсем близо до нея забелязах бледо овално петънце ! Нямаше съмнение, че това е някой от членовете на купа Group 383 ! Това явно бе най-ярката галактика от купа носеща същия номер – NGC383 –SAO галактика от 12.4м и скромни размери от само 2.0Х1.7 минути ! Качих увеличението от 87Х на 142Х и погледа ми започна да шари в полето на окуляра . На моменти ту ми проблясваха малки бледи петънца ту се губеха . Абе тегава работа . Може би загубих поне 30минути да се взирам в този куп . В крайна сметка забелязах съвсем близо до NGC383 друго бледо петънце, което определих като NGC380 – E2 галактика със размери от 1.3Х1.1 минути и величина от 12.5м. Опитах дори да кача още увеличение, като достигнах 195х , но така и не можах със сигурност да засека друга галактика. По принцип в този куп само още една галактика – NGC379 е по-ярка от 13-та величина тоест 12.9м . Твърде е възможно да съм виждал слято NGC380 и NGC379 , защото те буквално почти се допират една до друга ! Определено този куп от галактики би бил интересен за проучване на наистина тъмно небе !
http://plasma.pics/object/3c-31-galaxy-ngc-383/
Премествайки телескопа леко по-източно се натъкнах на друго слабо петънце .
Това ще да беше най-яркия член от купа Group 507 носеш и същия номер !
Този куп отстои от нас на 225 милиона светлинни години и е част от огромния свръх куп от галактики в “Персей”!
NGC507 е SA галактика от 11.2м и размери от 4.1Х4.1 минути ! Тя си и изглеждаше по-ярка от най-ярката галактика в Group 383 . Филма обаче се повтори – взиране, качване на увеличения и ....... в крайна сметка още едно бледо петънце близо до NGC507 . Предполагам, че това бе или NGC499 от 12.1м или NGC495 от 12.9м или двете заедно виждащи се слято, а от снимките които гледам нищо чудно да е и по-слабата NGC508 от 13.1м и размери от 1.3Х1.3 минути!??
Определено това е дилема, която няма да оставя така . Следващия път може да взема 400мм-я Добсън на сдружението и да видя колко повече ще извлека като информация ?
http://www.astrophotos.net/pages/GALAXIES/NGC%20507.htm
Е тази вечер все пак се сдобих и с нов обект пренесен на скица !
В “Персей” довърших от предните вечери работата и хванах NGC1003 !
Това е SA галактика с порядъчни размери от 6.4Х2.8 минути и величина от 11.4м.
Галактиката се виждаше бледо размито петно чудесно и без напрежение на окото при 87Х, като не забелязах детаил обаче дори при 142Х ! Направих чудесна скица при 142Х !
https://oriot.files.wordpress.com/2016/ ... 01apsc.jpg
Търсейки NGC1003 се натъкнах на прочутата NGC891, която се наблюдаваше прекрасно като огромна резка на фона на млечния път и с периферно зрение дори при 87Х се забелязваше тъмната зона пресичаща галактиката по дължина !
https://apod.nasa.gov/apod/ap100225.html
Още на Рожен едната вечер забелязах и една много красива, но малко известна планетарна мъглявина – М76 на границата между “Персей” и “Андромеда” !
Мъглявината се виждаше чудесно като оглозгана ябълка- малко копие на известната М27 , но ноистина доста по-малка !
http://www.imagingdeepsky.com/Nebulae/M76/M76.htm

С това наблюдението приключи, като останах доста повече от предвиденото(тръгнахме към 01 20ч)

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон сеп 17, 2018 23:09

16-17 Септември 2018г.

Тази вечер наблюдението започна доста лежерно и дори скучно .
Имах компания – Емо Тасев и бяхме на Кривонос към 21 40ч .
Времето бе ясно с лек вятър на моменти с пориви , но основния проблем бе Луната, която светеше ярко в съзвездие “Стрелец” !
Както казах започнах вяло с тривиални обекти . Целта ми бе да разнища пъзела от галактики в най-северната част на съзвездие “Риби” и с тази цел се бях въоражил със 400мм-та “Синя Берта” !
Вечерта с нищо не предвещаваше, че ще се превърне в една от най-емоционалните ми наблюдателни вечери от години насам !!
Към 23 30ч Луната вече залязваше и се насочих към групите от галактики в “Риби” !
Хванах ярката двойна звезда “Сигма 98” с главна компонента от 7.0м и спътник от 8.0м на разстояние 19.5 секунди от главната звезда ! Съвсем близо до тази двойка видях слабо елиптично петънце познато ми от предната вечер ! Предположих, че това е най-ярката глактика от Group383 и се завзирах в района с цел да различа и други галактики . Зор зор и общо взето нищо дори при 197Х . Малко по-източно от това петънце намерих и другото петънце, което предполагам, че бе най-ярката галактика от Group507, но и там се повтори същия филм въпреки че на моменти ми проблясваха други слаби петънца в района !
Направо не ми се вярваше ! Точно се канех да събирам разочарован и объркан когато интуицията ми заговори да бутна телескопа леко на север . Ооо Боже !!! В полето ми изплува най-гъстото струпване на галактики, което някога съм виждал в окуляра си !!
Това беше Group383 !! Прекрасна огърлица от диаманти нанизани почти в права линия една след друга галактики !! Наброих общо 7 галактики ! Това бяха : SA галактиката NGC383 (най-ярката галактика в групата от 12.4м и размери от 2.0Х1.7 минути) до нея сгушена, като малък рубин се виждаше слабата NGC382 от 13.2м и миниатюрни размери от 0.3Х0.3 минути ! Над тях блестяха красиво NGC384 и NGC385 съответно от 13.1м и 13.0м! Под 383 се виждаха NGC379 и NGC380 – съответно от 12.9м и 12.5м! Най-слабата галактика видима само на моменти и то с периферно зрение бе NGC386 от 14.5м а на някои места дори я дават от 15.3м !! Това прави тази елепитична галактика и най-слабия обект, който съм виждал със собствените си очи !
http://plasma.pics/object/3c-31-galaxy-ngc-383/
Направих прекрасна скица на цялата група галактики при 144Х, която ми отне около 40мин и на края дори хванах тик на едно око .
Естествено вече осъзнах грешката си като даже ме е срам да призная глупостта си , но важното е че всичко завърши добре ! Въпроса обаче остава кои са били двете слаби галактики по-южно, които така умело ме заблуждаваха две вечери ! Според мен те са от около 14.5м или по-слаби и липсват в моите карти и каталози ? (Ако някой иска и може да даде жокер ? )
Когато хванах Group 383 вече бе по-лесно да хвана и Group 507 ! Така и стана – малко на изток достигнах и до тази втора ярка група галактики, като подчертавам че нейната красота далеч отстъпва тази на Group 383 ! Най-ярка от групата е NGC507- SA галактика от 11.2м и размери от 4.1Х4.1 минути ! Тази галактика бе и единствената от всички на която се виждаше яркото и звездовидно ядро . Тъй като погледа ми вече бе много уморен от дългата скица на групата 383 , не отделих много време да разгледам Group 507 , но на първо четене в полето се виждаха поне още две галактики – NGC499 от 12.1м и размери 1.7Х1.3 минути и NGC494 от 12.8м и размери от 1.9Х0.7 минути (виждаше се ребром като сплескано лещовидно петънце!)

https://www.cloudynights.com/topic/5958 ... 6-498-499/

На път към Group 507 минах и през две доста добре забележими галактики . При справка с дебелите книги установих, че става дума за Andromeda 2 – с размери от 3.6Х2.5 минути и 13.5м , както и IC1853 от 13.1м и размери от 0.7Х0.7 минути !
https://cseligman.com/text/atlas/ngc4.htm#443

Определено обаче този район се оказа истинска мека за търсачите на слаби галактики като мен и със сигурност предстоят нови наблюдения в него !

Наистина прекарах една много пълноценна и емоционална нощ , като си тръгнах много след предвиденото за тръгване време –чак към 01 30ч !

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » пон сеп 17, 2018 23:47

Леле мамо........ NGC386 от 14.5м а на някои места дори я дават от 15.3м =D> #-o :shock:
Конус Гигант модифициран -15x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher PX 254 mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » пон сеп 17, 2018 23:51

Чудесно наблюдение бат Цецо!
Ако ти е от полза мога да ти пусна отрязъци от Sky Safari-то на площадките наблюдавани от теб с обектите които съм ограничил до 15-та величина:

Изображение

Изображение

Изображение

NGC 386 в Sky Safari я дават 14,27 звездна

Изображение

Изображение
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » вт сеп 18, 2018 07:18

Скайсафарито наистина помага да се открие много лесно това, което търсиш за това силно ти го препоръчвам. След 10-15 минутно лутане открих коя е двойната звезда, която си наблюдавал (сигма 98) и близо до нея в полето ти трябва да са двете галактики, които са на скрийншота NGC 421 и PGC 4321. Ориентацията може да не е точно така, както ти е в окуляра. А колко е полето на системата с окуляра, с който си наблюдавал?
Screenshot_2018-09-18-07-09-02.jpg
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » вт сеп 18, 2018 09:15

Много благодаря на Пенко и на Виктор за съдействието ! Не знаех за тази програма но ще я ползвам . Може би малко старомодно ползвам основно двата това на - The Night Sky Observers Guide !
Определено обаче онази вечер се чувствах като дете в сладкарница :D Истински ловец на неизвестното ! А и да намираш и установяваш тези обекти само с очите си е невероятно усещане ! Благодарности още веднъж и на Данчовците от "Астрорефлект", които направиха достъпна за българските любители сериозна техника на добра цена ! Това чувство не бях изпитвал от доста години ! Два дена са ми само галактики пред очите :D С нетърпение чакам следващото новолуние :D

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб сеп 22, 2018 13:22

Разръчках тук там ама нещо не мога да сваля Sky Safari ?
Може ли някой да помогне като ми даде работещ линк ?
Благодаря предварително :D

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Мнение от DartMol » съб сеп 22, 2018 13:40

Преди време го имаше в раздела "Полезни връзки", от там мисля го свалих. Но така и не стигнах да го инсталирам, не знам дали и как работи.
линк

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » съб сеп 22, 2018 15:20

tsetsodrums написа:
съб сеп 22, 2018 13:22
Разръчках тук там ама нещо не мога да сваля Sky Safari ?
Може ли някой да помогне като ми даде работещ линк ?
Благодаря предварително :D
Ман.ф :) Това е приложение за телефон. Аkо си с Андроид влизай в PlayStore от телефона и пиши SkySafari :)
Няма го за Прозорци(Windows) :)

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » съб сеп 22, 2018 20:32

Дърпайте от тук:
Това е про версия 5.4.4.0. Ще ви трябва задължително уй фай :D след стартиране на програмата за да си свали пакета с данни, който е 1.6 гб
Всичко в гугъл плей е орязано и/или платено.
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » съб сеп 22, 2018 21:30

Аз на телефона ползвам платен Стелариум. С какво е по добро сафарито от него, че не ми се тества да го видя сам ? :)

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » нед сеп 23, 2018 03:23

Да не го прехваля, но ако си сложиш сафарито ще забравиш за срелариума. А какво пречи да са и двете на телефона ти.
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Canon 100D.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон сеп 24, 2018 23:05

Пенко дръпнах ама нещо .....?? то това за телефон ли е ? Щото Аз искам на лаптопа да го инсталирам ! Предпочитам на компа да си имам такова помагало . Сред ливадите съм си самодостатъчен :D
Ако Сафарито не става за комп дайте нещо друго . Едно време имаше една програма Sky map , която ползвах много !

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » вт сеп 25, 2018 02:54

За телефон с андроид е. Макар че съм го инсталирал на компютър с емулатор на андроид не си струва. Щом ще е на компа ползвай нещо като Cartes du ciel с възможност за добавяне на каталози.
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Canon 100D.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон окт 08, 2018 12:08

Тази вечер(6-7 Октомври 2018г.) се събрахме доста хора на “Кривонос”. Аз пристигнах с Дани и жена му(Албена) към 21 00ч а на площадката вече бяха Касаба, Митко със жена си и Владо а по-късно дойде и Фишбърн , с две думи имахме пълен кворум .
Небето бе чудесно и сийнга много добър ! Въпреки това отново подчертавам че небето над Кривонос не е това което беше преди 4-5 години ! По посока Переник и София си има зарево и засветка .
Тази вечер се бях въоръжил с 400мм-я телескоп на Сдружението . Нямах ясен план за наблюдение, но пък имах сметки за разчистване в района на “Риби”. В началото Владо ми зададе няколко задачки закачки, които провокираха вниманието ми .
Първо ме помоли да намеря планетарната мъглявина NGC7094 в “Пегас” . Видя ми се интересен обект, който не съм наблюдавал до сега . Тук е мястото да благодаря на Владо, че ме "открехна" на атласа на Майкъл Власов – Deep-sky Hunter Sky Atlas !
Отдавна не бях попадал на толкова вдъхновяваща книга и тя се свали свободно в нета !! Давам за заинтересованите линк:
http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html
Та по този атлас буквално за 30 секунди намерих площадката и още при пръв поглед в окуляра забелязах в центъра слаба звездичка около която грееше пръстеновидно хало !
Това беше NGC7094- планетарка от 13.4м и доста големи размери за този тип обекти от цели 95 секунди !
Мъглявината се виждаше чудесно при 88Х като според Владо UHC филтъра е задължителен поне за началното фиксиране на обекта ! При 197Х тази мъглявина все още не губеше от контраста си и яркостта си, но освен ясно изразения пръстен с граница между него и звездата друг детаил не бе видим !
http://chart32.de/component/k2/planetat ... in-pegasus

Другата задачка на Владо се оказа по мъчна . Става дума за една галактика –"игла" в "Пегас" известна под номер NGC100 ! В района на търсене попаднах на дифузен обект, които обаче имаше имаше ясно изразена кръгла форма и който заподозрях като намиращата се на близо до NGC100 ,NGC99, но и това не мога до потвърдя със 100% сигурност . В този район не дават други обекти под 14м и това заформи още една поредна дилема !
Друга дилема обаче започна да се разплита тази нощ ! Възела на галактиките в “Риби” лека полека взе да се отпуска ! В случая много ми помогна споменатия по-горе атлас .
Хванах отново като изходна точка Group383 . Под тази група до двойната звазда “Сигма98”припознах галактиката, която ме бъркаше дълго време през предните наблюдения, като NGC420- SO галактика от 13.5м ! видима чудесно като размито петно още при 88Х !
Малко под Group 383 се наблюдаваше като размито петно без видим детаил NGC374- SO галактика от 13.4м и размери от 1.2Х0.5 минути !
Тръгвайки в източна посока се натъкнах на сравнително ярката SO галактика NGC403 от 12.5м и размери от 1.8Х0.7 минути, която се виждаше като сплестнато лещовидно петънце ! В началото погрешно взех тази галактика за далеч по-слабата NGC394 !
Още леко в източна посока и попаднах на малко трио от галактики, които разпознах като NGC410, NGC407 и NGC414 ! Най-ярка бе първата- Елиптична галактика от 11.5м и размери от 2.3Х1.8 минути ! От двете и страни проблясваха другите две по-слаби галактики, като интересното бе, че на NGC407 се виждаше формата и на сплеснато лещовидно петънце с размери от 1.8Х1.3 минути и величина от 13.4м ! Другата галактика – NGC414 бе с подобна яркост от 13.5м но по-малки размери от само 0.7Х0.4 минути !

https://www.google.bg/search?q=ngc410&t ... PNbJDAbGmM:

Това бяха и обектите на които направих и скица за тази вечер при 144Х . Мога да добавяр че скицата ме затрудни и проточи поради преминаващr на близо джипове с прожектори ,които казаха ,че имало вълци в района и трябвало да патрулират !?
Отново наблюдението се проточи повече от планираното и си тръгнах към 01 00ч !

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб окт 20, 2018 15:19

15-16.10.2018г.

Това е 6-то поред наблюдение от месец на сам . Не помня скоро да съм влизъл в такава серия , но се чувствам много щастлив от този факт !
Правя тази записка със седмица закъснение защото изискваше доста предварителна подготовка за да уточня точно наблюдаваните обекти !
Отново във фокуса на прожектора бе струпването на галактики в района на “Риби” от последните няколко наблюдения !
Разплетох още една идея възела и основно наблюдавана стана групата от галактики известна като NGC507 Group.
Вечерта започна с не много добро небе като имаше някаква лека облачна пелена която влошаваше доста картината на наблюдението . със залязването на Луната обаче към 23 00ч небето се избистри и стана подходящо да се гмурна в дълбокото .
Отново хванах двойната звезда “Сигма 98”, която се превърна като отправна точка за този район от небето . До нея блестеше все така галактиката NGC420 и от нея тръгнах по посока северо-запад . Скоро в полето ми попадна слабо размито петънце а при по-внимателно вглеждане и увеличение от 142Х, до него забелязах друго по-слабо петънце! При справка с атласа на Майкъл Власов установих, че двете петънца са галактиките NGC403 (по-ярката от 12.5м) и NGC399 от 13.6м видима наистина доста трудно и то при по-голямо увеличение с периферно зрение !
https://commons.wikimedia.org/wiki/Cate ... 3_SDSS.jpg

Преминавайки още в северо-западна посока преминах и през други вече познати от предните вечери галактики и за това няма да се спирам на тях .
Така в търсене на NGC507 Group стигнах до двойка галактики в пределите на съзвездие “Триъгълник” , които предполагам че са NGC614 и NGC608 – съответно от 12.7м и 13.2м ! Има вероятност обаче да са и двойката малко по северно NGC536 и NGC529 в пределите вече на “Андромеда” съответно от 12.4м и 12.1м ! Това всъшност е тройка галактики но третата –NGC531 e от 13.8м и е възможно да не се вижда с 350мм-я телескоп ! Това е пореден казус който чака да бъде разрешен .
Така стигнах и до сърцето на купа от галактики NGC507 . От този куп виждах общо 6 галактики , като не се събираха всички в полето на телескопа ми и скицирах само централната част,която включваше NGC507, NGC504 и NGC508 . Най-слаба бе последната от 13.1м и видима предимно с периферно зрение . Освен тези три се виждаха още галактиките NGC499 и NGC495 в долната част на полето съответно от 12.1м и 12.9м , а в горната част на полето се виждаше NGC494 от 12.9м !
Ако мога да съпоставя двете групи галактики в този район – Group507 и Group383, мисля че по-впечатляваща е втората група галактики ! Group507 е пръсната на по-широка площ и не изглежда така впечатляваща .
http://www.pbase.com/jshuder/image/106951355/original

Тази вечер пояснявам бях с 350мм-я “Червен Октомври” и като чели за пръв път усетих разликата между 350мм и 400мм !? Тя естествено не е фрапантна но такава има .

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет ное 08, 2018 13:12

Обещания от мен доклад за наблюдението на 5 срещу 6-ти Ноември !
Много се радвам ако мога да помогна на някой с тези наблюдения :D

Отдавна не бях правил толкова късни есенни наблюдения ! Тази вечер се получи доста добре . Отидох до Кривонос към 21 30ч , като на позиция на нивата вече ме чакаше Владо а по пътя се събрахме и с Митко . С мен бе и станалия ми любим 350мм “Червен октомври”!
Вечерта беше доста добра – ясно небе, липса на Луна , много добър сиинг , почти никаква влага и температури между 2 и 5 градуса над нулата ! Според мен а и според Владо даже светлинната засветка от към Перник-София бе понамаляла !?
Нямах план за наблюдение, но още с пристигането ми Владо хвърли ръкавицата и ме предизвика с един много интересен обект . Това е двойка галактики намираща се в съзвездия “Триъгълник” и известни под номер NGC750 и NGC751 . Най-малкото обаче бяха номерата с които са известни галактиките . Това са две сблъскващи се галактики подобни на прочутите “Антени”, но в доста по-слаб и умален вариант ! Общо взето ми трябваха около 2-3 минути да попадна на галактиките, като при малко увеличение не се различаваха отделно една от друга а затруднението идваше и от това, че до тях имаше и трета галактика- NGC736 . Тоест наложи ми се да кача увеличениeто на 142Х за да разбера кой от двата обекта е двойната галактика ! При голямото увеличение вече взеха да се различават двете звездовидни ядра (макари трудно- разстоянието между тях е около 1.5секунди!!) сгушени в смъртоносна прегръдка ! При 142Х в района взе да се забелязва и трета галактика NGC761 от 13.5м ! По принцип до NGC736 се намира и доста по-слабата NGC740 от 14.0м , но тази галактика не забелязах . Пропуснах да отбележа ,че NGC750 и NGC751 са Елиптични галактики със величина от 11.9м( за NGC750) и 12.8м и съответно размери от 1.7Х1.3 и 1.4Х1.4 минути !
http://cs.astronomy.com/cfs-file.ashx/_ ... _-LRGB.jpg

Над тази група галактики се виждаше прекрасна тясна двойна звезда от около 8-9м и с приблизително еднаква яркост на компонентите ! Разстоянието между звездите бе около 2 секунди !?

Следващите около 20 минути прекарах в търсене на галактиката NGC100, която според Владо е най-тънката галактика, която е виждал на небето – като косъм ! Този обект обаче се оказа доста костелив орех и продължава да се изплъзва от погледа ми !

Реших да сляза ниско на юг към съзвездие “Еридан” и само с помощта на звездния атлас на посоки да намеря нещо ? Вниманието ми привлече ярка и не много известна (поне на мен) планетарна мъглявина NGC1535 известна още под името “Окото на Клеопатра”.
Отнеми около 5 минути в полето ми да попадне ярък зеленикав диск с размери около 18 секунди и величина от 9.6м . При 87Х вече проблясваше и централната звезда на мъглявината ! При 142Х дори забелязах и друг интересен детаил . Виждах една сфера, която бе обградена от друга-външна такава, но с по-слаба яркост ! При справка в последствие със снимки в нета , се виждаше точно такава структура ! Този обект отнесе и скицата за тази нощ при 142Х ! Всъщност NGC1535 e втория подобен обект след “Котешкото око” в “Дракон” и изключвайки ярките и известни М57 и М27 в който виждам толкова детаил !
https://en.wikipedia.org/wiki/NGC_1535# ... N1535s.jpg

В същия район от небето реших да прегледам и няколко галактики. Насочих се към относително ярката NGC1421 – Sbc галактика от 11.4м и размери от 3.1Х1.0 минути !
Хванах без много усилие този обект , който се виждаше като ярка разтеглена елипса без друг детаил ! Под тази галактика забелязах (макари трудно предимно с периферно зрение) и галактиката PGC13716 с размери 2.0Х0.6 минути и 13.0м !
Над NGC1421 би трябвало да се намира и IC340 от 13.5м, която обаче не забелязах !
https://cgs.obs.carnegiescience.edu/CGS ... C1421.html

На финала към 00.30ч студа взе да си казва думата ! Близо три часа не бях влизал да се топля изобщо в колата и краката ми бяха кокал ! Взех да треперя и да не мога дори да фокусирам камоли да се концентрирам да гледам слаби обекти.
Направих финален поглед към прочутата М42 в “Орион”
Този иначе до болка познат обект се виждаше направо феноменално и грандиозно !! Виждаше се цвят и имаше 3D ефект, като и контраста между тъмните и светли зони бе невероятен !!

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » чет ное 08, 2018 18:06

За ориентация Skysafari-то ли ползваш?
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Canon 100D.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет ное 08, 2018 22:38

Пенко да ти призная нещо скай сафарито не ме кефи . Някак си ми е трудно или по-скоро неудобно да работя с нея и ползвам последните пъти големия атлас на Майкъл Власов – Deep-sky Hunter Sky Atlas . Това за мен е прекрасна книга със страхотни карти на цялото небе, като са включени обекти до 14.0м ! Ползвам и двата тома на The night sky observer's guide .

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон ное 12, 2018 13:28

Тази вечер потеглих към Кривонос по-рано от обикновено – към 19 40ч и след като се срещнах с Краси Дачев на Шел Драгичево бяхме на нивата към 21 30ч !
Там вече ни чакаха Владо и Касаба , който трескаво разпъваше фотографската техника .
Всички бяхме превъзбудени най-вече заради присъствието на Краси, който от години не беше излизал с Нас и така сякаш върнахме времето поне 8 години назад , когато все още ставаше за гледане от Витоша !
Та сглобих ‘’Червения Октомври’’ за около 15 минути и се заоглеждах в звездния атласа да избера поредната цел за нощта !
Насочих се към ‘’Триъгълник’’ , като за подгряване хванах района на двойната галактика NGC750 от предната наблюдателна нощ .
В този район от небето , но в ‘’Овен’’ набелязах малко струпване от галактики намираща се малко над “Бета” от “Овен”. Почти веднага в окуляра ми попадна чудно струпване от галактики подобно на това от преди месец в ‘’Риби” - NGC507 Group.
Не можех в полето при 87Х да събера всичките и се налагаше леко да местя настрани за да наброя 4 галактики , които бяха и относително ярки ! След кратка справка установих, че става дума за NGC691 Group ! Това е група от 7 галактики (поне основните са толкова), 4 от които обаче са по-ярки ! Естествено на първо място е NGC691 – Sa галактика от 11.4м и размери от 3.5Х2.5 минути. Интересното бе , че в тази галактика се виждаше странна структура , все едно е шупнала подобно на захарен памук или като сферичен куп ? По подобен начин се вижда и на снимките ! Другите ярки галактики бяха :
NGC697 , която е известна още и като NGC674 !?? – и представлява SAB галактика от 12.0м и размери от 4.7Х1.6 минути ! Тази галактика също се виждаше много ясно, като разтеглена размита елипса . Всъщност NGC697 бе първия обект от групата на който попаднах . Останалите две галактики бяха NGC678 и NGC680 които също се виждаха много добре още при 87Х , като размити петънца съответно от 12.2м. и 11.9м.
В този район има още три доста по-слаби галактики- NGC694 , IC167 и IC1730 , които обаче са под 13.5м и останаха не видими поне за момента !
https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... 1_SDSS.jpg

Мернах също и най-ярката галактика в ‘’Овен’’- NGC772 , която се виждаше като ярка елипса със ясно открояващо се ядро !
https://apod.nasa.gov/apod/ap110707.html

Предполагам можех да видя и повече детайли в горните обекти, но влагата много бързо се спусна и за около 40мин наблюдение вторичното ми огледало замръзна !! Явно трябва да мисля за подгряването му и това ще ми е основна задача следващите дни ......

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » пон ное 12, 2018 13:45

Здравей, писах тук за подгряване на огледало/обектив, не знам дали си видял, но върши работа :)
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Canon 100D.

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон ное 12, 2018 15:03

Здрасти Пенко ! Много си човечен - благодаря :D Видях това дето си ми пратил . Аз имам един самоделен нагревател за вторично и трябва да го пробвам до колко е ефективен и как ще го захранвам ! Та задвижил съм въпроса :D

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение