Черни дупки

разговори на странични теми - сайтът, научно-фантастични филми, книги, празници, поздравления, и много други "не-астрономически" теми
Потребителски аватар
PetarPetrov
Регистриран: пон юни 13, 2016 16:14

Черни дупки

Мнение от PetarPetrov » пет юни 17, 2016 11:04

Здравейте на всички. Съвсем нов съм в астрономията.
От скоро обаче, започнах да се интересувам повече от самата нея, като наука. Съответно, започнах със закупуването на научна литература на тази тема. След всичко, което съм изчел за черните дупки започнах да си задавам един въпрос.
След като, черните дупки имат Хоризонт на събитията, така както имаме и ние, от който хоризонт всъщност и в двата случая не може да се изплъзне нищо, освен ако не се сподели с „нещо” , тогава как можем да си спомняме ние, какво преминава през нашия хоризонт на събитията, а черните дупки не ? Или всъщност си спомнят, но не споделят с нас ?

Traveler
Регистриран: нед май 19, 2013 20:14

Re: Черни дупки

Мнение от Traveler » съб юни 18, 2016 11:52

За хоризонта на събитията при черните дупки сме чели, но за хоризонта на събитията в самите нас - това е нещо ново. Би ли продължил? Стана ми интересно.
Meade SN8 200/800, EQ mount
SkyWatcher 130/650, SynScan GoTo mount

Konus 20x80
Celestron 25-125x80
БПЦ Тенто 20x60
БПЦ Тенто 15x50 Dioptex
БОЦ Тенто 7x50
Б 8x30

Потребителски аватар
PetarPetrov

Мнение от PetarPetrov » съб юни 18, 2016 17:32

Да разбира се.
Намираш се във равнина. Небето свършва там, където свършва и твоя поглед към него на фона на равнината, на която си стъпил. Перпендикуляра или границата между небето и равнината, с която ти свършва погледа се нарича Хоризонт колега. Всичко, което видиш наоколо го помниш: растения, животни, хора, къщи и т.н.
Въпросът ми е, дали и черните дупки помнят или не. Ако помнят, защо не споделят?

Traveler
Регистриран: нед май 19, 2013 20:14

Мнение от Traveler » съб юни 18, 2016 19:19

Относно хоризонтът на черните дупки: Няма хоризонт на събитията на черните дупки, твърди Хокинг

Относно хоризонтът на хората - той е символ на ограничение. В прекия смисъл отразява лошия изглед от ниската позиция на човека, ходещ по Земята. В преносен смисъл отразява същото - лошия изглед на човек, който е "нисък" в духовен и културен план.

Колкото повече растеш, толкова повече разширяваш хоризонта си. В пряк смисъл - изкачваш кула, после връх, политаш, след това - околоземна орбита, и даже поглед на системата отвън (Voyager). В преносен смисъл - вътрешното ни пътуване от ограниченията на догматизма към безкрайното многообразие на същината. Когато пораснем достатъчно, може би достигаме до извода на Стивън Хокинг.
Meade SN8 200/800, EQ mount
SkyWatcher 130/650, SynScan GoTo mount

Konus 20x80
Celestron 25-125x80
БПЦ Тенто 20x60
БПЦ Тенто 15x50 Dioptex
БОЦ Тенто 7x50
Б 8x30

Потребителски аватар
PetarPetrov

Мнение от PetarPetrov » съб юни 18, 2016 20:47

Благодаря Колега...помогна ми много със отговора си. :wink:

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » съб юни 18, 2016 22:45

Колеги пихте ли си хапчетата днес :neurosymptoms:
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пет юни 24, 2016 15:08

Вероятно си спомнят и споделят :) Просто не сме се научили да ги разбираме :)
Разбирането на черните дупки от човечеството с всеки изминал ден става по-цялостно и все пак сме съвсем в началото .

Колеги , да се опитаме да не бъдем прекалено тесногръди . Астрономите никога не са били такива .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

cezar
Регистриран: съб дек 06, 2008 16:53

Мнение от cezar » пет дек 15, 2017 06:14

Почти като в черна дупка, която може да се окаже, че е всичко друго но не и черна. Рентгеновите лъчения ... ултравиолетовите дължини на вълната, доста красноречиво говорят за "изкривяване" зад хоризонта на събитията, което не е податливо на засичане със съвременни средства. Явно трябва повече внимание да се обръща на светлината ... Другото което вече смело мога да твърдя е, че две точки на сингулярност не могат да се слеят и гравитационните вълни се образуват много по-рано от достигане до точката/ите на сингулярност ... джетовете стоят математически логично във взаимодействията на отделните точки която маса и размер е равна на нула :) Явно материята, енергията и законите ... изпадат в състояние на ПТЕРАМОРФИЯ ... Каква е тази дума неприсъстваща в речника?! - канонично образуване на компресирани частици близки до тези при началото на големия взрив но уникално по същност облегната на времето в което се случва събитието физическа характеристика! "П" като предтеча на закономерностите в класическите езици като старогръцкия и първа в последствие в името на Персия, "тера" унаследена дума, която означава; земя, пръст, твърд в различни езици и епохи... Морфология и аморфност не са необходими за пояснение и затвърждават класическото академично схващане за дуалистичната природа на думите ... "П" е преди "Т" който звук е доминанта при делене на водородния атом и "П"не е първа буква от азбуката...
Доказателства за птераморфия са тежките елементи създадени в лабораторни условия и с продължителност на живот по-малко от секунда ... Друго съществено доказателство ще е различната химико-физична структура на джетовете газ и вещество от черните дупки по дължината им!!!
Овладяването на подобна закономерност ще е ключова при изграждане на корпус на галактически кораб с отделена вътрешна атмосфера ... :)
Здравейте !
Искам най-отговорно да попитам, след като всички исторически източници сочат , че потомък на Европа е гръцкия цар, а аз съм доказан негов потомък ! Мен някой питал ли ме е дали да се представя от мое име ? И не смятате ли това за върха на беззаконието ?
Вселената ще съществува докато енергията изчерпа всички възможни форми и мащаби !

lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Мнение от lkrustev » съб ное 24, 2018 00:04

Според мен "черните дупки" не са никакви дупки, а област във време-пространството изкривена толкова силно от натрупаната в него материя, че светлината се движи, но пространството се разширява с по-голяма скорост от скоростта на светлината и светлината не може да напусне този регион. Според мен хипотетичен космически кораб, който преминава през този регион не би усетил нищо особено, защото е част от разширяващото се образно казано навътре в себе си време-пространство. Всъщност ние наблюдаваме предполагаемата черна дупка в центърът на нашата галактика и виждаме едни звезди, които се движат по невъобразимо екстремни орбити, на базата на което учените пресмятат предполагаемата маса на тази уж черна дупка. Обаче всъщност ако се намираме на планета в орбита около някоя от тези звезди, поглеждайки във всички посоки може би ще виждаме това което виждаме и от земята - сравнително хомогенно разпределение на звездите и нищо екстремно, а така наречената черна дупка от наша гледна точка може за тях да изглежда, като съвсем "нормално" време-пространство разширяващо се "безкрайно" навътре в себе си. За мен сингулярността и "Големият взрив" са нещо като плоската земя и геоцентричният модел - отчаян опит да си обясним нещо, което все още не сме дорасли интелектуално да направим - следователно изграждаме модел в синхрон с текущата си интелектуална еволюция. Общо взето големият взрив, колкото и научните наблюдения да ни навеждат в тази посока, според мен е една твърде опростена теория, която не обяснява нищо. За протокола - наясно съм с всички доказателства в подкрепа на този модел и ги приемам, но да не забравяме че само допреди около век сме си мислили че Млечният път е цялата вселена ...

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » съб ное 24, 2018 19:00

lkrustev написа:
съб ное 24, 2018 00:04
Според мен "черните дупки" не са никакви дупки, а област във време-пространството изкривена толкова силно от натрупаната в него материя, че светлината се движи, но пространството се разширява с по-голяма скорост от скоростта на светлината и светлината не може да напусне този регион. Според мен хипотетичен космически кораб, който преминава през този регион не би усетил нищо особено, защото е част от разширяващото се образно казано навътре в себе си време-пространство. Всъщност ние наблюдаваме предполагаемата черна дупка в центърът на нашата галактика и виждаме едни звезди, които се движат по невъобразимо екстремни орбити, на базата на което учените пресмятат предполагаемата маса на тази уж черна дупка. Обаче всъщност ако се намираме на планета в орбита около някоя от тези звезди, поглеждайки във всички посоки може би ще виждаме това което виждаме и от земята - сравнително хомогенно разпределение на звездите и нищо екстремно, а така наречената черна дупка от наша гледна точка може за тях да изглежда, като съвсем "нормално" време-пространство разширяващо се "безкрайно" навътре в себе си. За мен сингулярността и "Големият взрив" са нещо като плоската земя и геоцентричният модел - отчаян опит да си обясним нещо, което все още не сме дорасли интелектуално да направим - следователно изграждаме модел в синхрон с текущата си интелектуална еволюция. Общо взето големият взрив, колкото и научните наблюдения да ни навеждат в тази посока, според мен е една твърде опростена теория, която не обяснява нищо. За протокола - наясно съм с всички доказателства в подкрепа на този модел и ги приемам, но да не забравяме че само допреди около век сме си мислили че Млечният път е цялата вселена ...
Здравей, предполагам си чел какво представлява "черната дупка" като физически обект.
ето линк все пак:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0 ... 0%BA%D0%B0
Материално тяло, което попадне под "хоризонта" на черната дупка, дори и да не се разпадне, уж никога няма да може да се върне обратно.
Има един хипотетичен случай обаче, за който едва ли някой от четящите тук знае.
Какво ще стане, когато две черни дупки с много различаващи се маси (примерно 1:1000) се сливат ?
Логиката дава отговор, че малката първо ще се разпадне от приливната сила на другата и ще бъде
усвоена като материя, а не като обект черна дупка.
Е сега твоя кораб ако е бил в орбита около малката черна дупка, при този разпад би могъл да я напусне.
Така, че има начин и да избягаш от черна дупка дори при съвременните виждания по въпроса.
Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

lkrustev

Мнение от lkrustev » съб ное 24, 2018 22:37

Напълно съм наясно с общоприетата концепция за черните дупки, но аз оспорвам самото съществуване на понятието сингулярност, което стои в основата на тази концепция. Това, че не можем да видим, какво се случва зад така нареченият хоризонт на събитията, означава едно единствено нещо - никой не знае какво има зад този хоризонт - може да е началото на друга вселена, или портал към невидими "кривини" във време-пространството, или нещо, което дори не сме способни да си представим.

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » нед ное 25, 2018 10:35

lkrustev написа:
съб ное 24, 2018 22:37
Напълно съм наясно с общоприетата концепция за черните дупки, но аз оспорвам самото съществуване на понятието сингулярност, което стои в основата на тази концепция. Това, че не можем да видим, какво се случва зад така нареченият хоризонт на събитията, означава едно единствено нещо - никой не знае какво има зад този хоризонт - може да е началото на друга вселена, или портал към невидими "кривини" във време-пространството, или нещо, което дори не сме способни да си представим.
Здравей,
Черната дупка си е реален обект от нашето време-пространство. Какво може да има под хоризонта и - еми каквото има нашата
Вселена - материя и пространство. Хоризонта и не е нещо чак толкова непонятно. Същия "хоризонт" има и Земята - ограничението от втора космическа скорост.
За сингуларността:
Не знам защо при описанието на черната дупка се изкривява това понятие.
Сингуларност си означава неопределеност. Някакви странни интерпретации има за сингуларността под хоризонта на черната дупка.
"Пространство-времето има безкрайна кривина и гравитацията става безкрайно силна" .
Това са си чиста проба сметки от математическото описание, което не означава, че наистина е така.
Всичко идва от опитите с едно математично уравнение да се опише нещо.
Още като учех физика по квантова механика имах спорове с асистента за това, че квантовата механика не е никаква физика.
Това е опит с математически модел да се намести нещо в теорията.
Честно казано Аз съм се занимавал с теория на неутронните звезди като обекти. За мен черните дупки са доста прости физически обекти,
без някакви външни особености.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

lkrustev

Мнение от lkrustev » нед ное 25, 2018 16:27

Не виждам да имаме някакви съществени разминавания. Малко преди смъртта си дори Стивън Хокинг започва да се съмнява в общоприетите разбирания и изказва хипотеза /тук перифразирам/, че черните дупки може би не са това за което ги мислим и има вероятност всъщност да са един вид портали към невидими заради "хоризонта на събитията" непознати части на вселената.

А за квантовата механика и за масово прокламираните глупости от рода на /опростявам/ "наблюдението променя реалността" ... нямам думи.

Само за сингулярността не съм съгласен - в космологията се използва в смисъл на обект с нулев обем и безкрайна плътнос, докато това с неопределеността е по-скоро в математическата област. Проблемът със сингулярността е, че нещо, което може на нас да ни изглежда с нулев обем, всъщност може да има безкрайно голям обем ако си вътре в него.

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » нед ное 25, 2018 17:42

Здравей,
Явно в интернет си пише кой как му дойде. И какво му дойде на акъла. ( визирам източниците на информация, не теб)

За сингуларност има само едно определение :

В математиката съществува безкрайност в решенията на някои уравнения и
когато тази безкрайност е съсредоточена в точка се нарича сингулярност.
От решението на физичните (които са математични в случая) уравнения за "черната дупка"
се получава при съответните начални условия решение, което е безкрайност съсредоточена в точка - сингуларност.
Няма да спорим по въпроса кое защо и как се нарича и в коя наука и как си го въртят всякакви "учени" .

Приетата истина към момента е следната:

Черната дупка е обект, цялата маса на който е концентрирана вътре в сферата на Шварцшилд . Тя се образува от колапса на масивна НЕУТРОННА звезда и всъщност е област на пространството, ограничено от сферата на Шварцшилд, в центъра на която е сингулярност.
Сингулярната природа на радиуса на Шварцшилд не е физическа. Чисто математическа сингуларност.

Неутронна го написах с главни букви, защото както писах по-горе се занимавах с този тип звезди (теоретично естествено).
А черната дупка се получава от определен тип неутронна звезда.

Забравих да ти пиша отговор на следния абзац :

"Обаче всъщност ако се намираме на планета в орбита около някоя от тези звезди, поглеждайки във всички посоки може би ще виждаме това което виждаме и от земята - сравнително хомогенно разпределение на звездите и нищо екстремно... "

Ето и отговора:
Няма да забележим в околността нищо странно нито за времето и пространството, нито за някой закон на физиката, следователно няма да има никаква деформация на времето или пространството, докато не "пляснем" на хоризонта на самата черна дупка.
Там ще се усети все нещо.

Мисля, че пиша по-разбрано от повечето бози в интернет по темата, може би малко сбито. :D

Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

lkrustev

Мнение от lkrustev » нед ное 25, 2018 17:59

"Ето и отговора:
Няма да забележим в околността нищо странно нито за времето и пространството, нито за някой закон на физиката, следователно няма да има никаква деформация на времето или пространството.
"

Да съгласен съм - за тях няма да има, но на страничният наблюдател в частност на нас ще ни изглежда доста екстремно. Една от звездите, които гравитират около въпросната черна дупка, за нас изглежда, че се движи с такава скорост и по такава траектория, че би трябвало да се е разпаднала от инерционните сили. Визирам конкретно следното наблючение и звездата, която преминава най-близо до черната дупка:

lkrustev

Мнение от lkrustev » нед ное 25, 2018 18:14

От друга страна, виждайки, как кометата Шумейкър-Леви се разпада заради гравитационното привличане на Юпитер ... ще трябва да призная, че най-вероятно имам доста развинтено въображение :)

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пон ное 26, 2018 09:54

Здравей,
гравитацията е нещо малко по-особено.
Как действа в рамките на достъпните ни обекти - Слънчева система и да кажем разстояния от порядъка на 1000 св. години между обектите
е горе-долу ясно.
Тук обаче идва въпроса с разстояния примерно между галактиките и дори в двата края на една галактика като нашата.
Гравитационната константа изобщо не е константа и се променя с времето и пространството.
При нас има една величина, а в друга Галактика ще има друга. Определено зависи от количеството маса в даден обем.
В момента да се изчисли това е невъзможно с наличните данни.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

lkrustev

Мнение от lkrustev » пон ное 26, 2018 14:07

Според теб лично, възможна ли е следната хипотеза: Ние наблюдаваме центърът на нашата галактика и на базата на ограничените ни познания приемаме, че там има черна дупка с едикаква си маса според приетите ни разбирания що е то "черна дупка". Смяташ ли, че това което си мислим за черна дупка, всъщност е възможно да е скрито от нас пространство с характеристиките на вселената, която наблюдаваме?

lkrustev

Мнение от lkrustev » пон ное 26, 2018 14:47

Явно нагласите се променят:

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пон ное 26, 2018 15:49

lkrustev написа:
пон ное 26, 2018 14:07
Според теб лично, възможна ли е следната хипотеза: Ние наблюдаваме центърът на нашата галактика и на базата на ограничените ни познания приемаме, че там има черна дупка с едикаква си маса според приетите ни разбирания що е то "черна дупка". Смяташ ли, че това което си мислим за черна дупка, всъщност е възможно да е скрито от нас пространство с характеристиките на вселената, която наблюдаваме?
Здравей,
пространството под хоризонта на черната дупка е скрито за страничния наблюдател, по дефиниция.
То си е пространство от нашата Вселена.
Не е zip-нато с характеристиките на част или цялата Вселена.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

lkrustev

Мнение от lkrustev » пон ное 26, 2018 16:01

А как дефинираш, кое е част от нашата вселена и кое не? От къде знаеш какво има от другата страна и какви физични закони съществуват? Струва ми се, че се изказваш по-категорично, дори от признати гении, като Хокинг ... явно те за разлика то теб знаят, че нищо не знаят :)

Щом си рекъл - лека!

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пон ное 26, 2018 21:57

lkrustev написа:
пон ное 26, 2018 16:01
А как дефинираш, кое е част от нашата вселена и кое не? От къде знаеш какво има от другата страна и какви физични закони съществуват? Струва ми се, че се изказваш по-категорично, дори от признати гении, като Хокинг ... явно те за разлика то теб знаят, че нищо не знаят :)

Щом си рекъл - лека!
Здравей,
Естествено един физически обект , който се намира в нашата Вселена като черната дупка си се намира в нея.
Не виждам тук какво може да се коментира.
А какви физични закони съществуват освен известните ни - естествено, че има и други, просто нашето познание има определени граници в момента и физичните закони съответстват на него. Това не означава, че са точни.
Доста от физичните закони са получени с интерполация на експериментални стойности, а не са изведени теоретично.

Затова пък харесвам едно нещо в астрономията - винаги като се построи по-голям уред (телескоп , радиотелескоп, детектор на гама лъчи и т.н.) се открива по нещо ново. Даже последните открития доста обърнаха представата за Вселената.

За Хокинг (мир на праха му), в последните години доста се объркаха възгледите му, ако изобщо представените ни идеи са били негови.
Може и просто болестта да го изтормози.
Хокинг беше математик с наклон към квантовата механика и произтичащата от там "теория на струните" . Тази теория вече не е актуална.

Не се изказвам категорично, защото нямам време за теоретични разработки и не мога да напиша и публикувам поредната математична теория. За да се занимаваш с теоретична физика и изобщо наука трябва да си материално осигурен. Също трябва много време и труд. Резултатите не идват като по филмите за 1 секунда.

Отделям известно време за видеоастрономията, което ми беше нещо като проект с поносим за любители в България бюджет.

Може би трябва да пробваме да развием теоретичен раздел във форума, на достъпен език.

Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

cezar

Мнение от cezar » вт ное 27, 2018 07:26

Всичко което се опитваме да обясним е реакциите на материята с едно голямо нищо.
Здравейте !
Искам най-отговорно да попитам, след като всички исторически източници сочат , че потомък на Европа е гръцкия цар, а аз съм доказан негов потомък ! Мен някой питал ли ме е дали да се представя от мое име ? И не смятате ли това за върха на беззаконието ?
Вселената ще съществува докато енергията изчерпа всички възможни форми и мащаби !

lkrustev

Мнение от lkrustev » вт ное 27, 2018 10:54

Synergon написа:
пон ное 26, 2018 21:57
lkrustev написа:
пон ное 26, 2018 16:01

Щом си рекъл - лека!
Здравей,
Естествено един физически обект , който се намира в нашата Вселена като черната дупка си се намира в нея.
Не виждам тук какво може да се коментира.
А какви физични закони съществуват освен известните ни - естествено, че има и други, просто нашето познание има определени граници в момента и физичните закони съответстват на него. Това не означава, че са точни.
Доста от физичните закони са получени с интерполация на експериментални стойности, а не са изведени теоретично.

Затова пък харесвам едно нещо в астрономията - винаги като се построи по-голям уред (телескоп , радиотелескоп, детектор на гама лъчи и т.н.) се открива по нещо ново. Даже последните открития доста обърнаха представата за Вселената.

За Хокинг (мир на праха му), в последните години доста се объркаха възгледите му, ако изобщо представените ни идеи са били негови.
Може и просто болестта да го изтормози.
Хокинг беше математик с наклон към квантовата механика и произтичащата от там "теория на струните" . Тази теория вече не е актуална.

Не се изказвам категорично, защото нямам време за теоретични разработки и не мога да напиша и публикувам поредната математична теория. За да се занимаваш с теоретична физика и изобщо наука трябва да си материално осигурен. Също трябва много време и труд. Резултатите не идват като по филмите за 1 секунда.

Отделям известно време за видеоастрономията, което ми беше нещо като проект с поносим за любители в България бюджет.

Може би трябва да пробваме да развием теоретичен раздел във форума, на достъпен език.

Лека.
Може би, първо трябва да дефинираме понятието "наша вселена". Аз не говоря за самата "черна дупка", а за това, което се намира отвъд "хоризонтът на събитията". Ако гледаме на черната дупка, като на един вид портал - да той се намира в нашата вселена, но това, което се намира отвъд този "портал" все още никой не може да каже какво е. Текущите математически модели поставят много аналогии между черната дупка и големият взрив. Ако това което е вътре в черната дупка е всъщност началото на голям взрив на нова вселена, тогава тази вселена част от нашата вселена ли е? Струва ми се, че не вникваш в смисъла на това което казвам...

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » вт ное 27, 2018 12:21

Може би, първо трябва да дефинираме понятието "наша вселена". Аз не говоря за самата "черна дупка", а за това, което се намира отвъд "хоризонтът на събитията". Ако гледаме на черната дупка, като на един вид портал - да той се намира в нашата вселена, но това, което се намира отвъд този "портал" все още никой не може да каже какво е. Текущите математически модели поставят много аналогии между черната дупка и големият взрив. Ако това което е вътре в черната дупка е всъщност началото на голям взрив на нова вселена, тогава тази вселена част от нашата вселена ли е? Струва ми се, че не вникваш в смисъла на това което казвам...

Здравей,
"наша Вселена" е тази част от Вселената, която можем да видим и изследваме в момента а и в бъдеще. Достъпната ни част.
Вътрешността на черната дупка по тази дефиниция е извън "нашата Вселена" .
Самата черна дупка е една затворена система, в която се заражда нова Вселена. Тази теория си е следствие от теорията за Големия взрив. Всъщност идеята е, че постепенно черните дупки обират материята от Вселената и се сливат и помежду си. Накрая остава една, в която е
съсредоточена цялата маса и енергия на Вселената и тя казано просто колабира и следва Големия взрив.
Това е една от теориите.
Теорията не винаги има смисъл, затова е теория. По-точно описание помага да я коментираме.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

lkrustev

Мнение от lkrustev » вт ное 27, 2018 16:46

Лека полека си идваме на думата :D

cezar

Мнение от cezar » чет ное 29, 2018 22:17

Не вярвам в червееви дупки и портали. По-склонен съм да приема, че материята преди черната дупка има свойствата да поема по пряк път, който е абсолютно закономерен от раждането не само на вселената но и времето. Подобни "свойства" има неутронната звезда, в момента в който тръгва да колапсира в черна дупка … и най-тъпия отговор е,че не и достига маса?! Но в какво се "трансформират" неутроните е мистика. На същия принцип и материята на милиардни от милиметъра преди хоризонта на събитията има подобни свойства … Нито е преди, нито е след хоризонта на събитията, а е в друго време. Вид кварк-турбулентност! В какво състояние неутроните имат заряд, което е абсурд … друго време ...
Здравейте !

Отговори