ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

Мнение от bobo » пон авг 06, 2018 10:53

Извинявайте, ама това са по-скоро играчки за забавление на гостите след десерта. Не че няма да се вижда нещо, но ако говорим за любителска астрономия може да се почне и с нещо по-сериозно.

Dumple
Регистриран: нед юли 29, 2018 21:08

Мнение от Dumple » пон авг 06, 2018 14:50

Здравей, какво по-сериозно нещо ще предложиш?

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пон авг 06, 2018 15:23

Конкретен модел не мога да предложа, на има рефлектори от калибъра над 100-114 мм огледало и над 900-1000 мм фокусно, на екваториални монтировки. Има и 150-200 мм добсъни. Или пък 90-100 мм рефрактори на екваториални монтировки. Всичко зависи от това, какво искаш да гледаш - няма универсален телескоп (или би бил доста скъп). Е, и от бюджета - някои модели са по-скъпи от други, но пък няма смисъл да хвърлиш едни пари, да погледнеш два пъти и после да хваща прах в ъгъла. Гледам малкото настолно добсънче, което си посочил - ами то е по-малко и от търсач, какво може да се види с него?!?

Оглеждай се и в астропазара, излизат хубави неща от време на време :)

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » пон авг 06, 2018 17:06

Виж ми поста (на миналата страница) - съветвам те да вземеш Skywatcher Dobson 200/1200mm - около 800 лева е, но ще ти служи дълги години - 200mm не е никак малко огледало - на планетите се виждат доста добри детайли :) Разбира се не знам дали бюджетът ти го позволява, но за парите си според мен този телескоп е идеален. Може да го потърсиш и втора ръка - ще е около 400-500 лева предполагам тогава. Доколкото помня в астропазара са излизали преди такива оферти.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Dumple

Мнение от Dumple » пон авг 06, 2018 17:32

Здравей, не знам дали въобще ще ми допадне наблюдението на небето през телескоп и не ми се дават 800 лева за нещо, което има голяма вероятност да зарежа в мазето. 200-300 лева бих ги прежалил и ако наистина ни хареса (на мен и децата) не е проблем да купим и по голям телескоп.

petar1

Мнение от petar1 » пон авг 06, 2018 18:21

И това е вариант, ако има правилните очаквания - през телескоп не се виждат изображения тип Хъбъл. В смисъл ако човек очаква да види цветове и огромни мъглявини ще остане разочарован. Но ако просто иска да види кратерите на Луната, пръстените на Сатурн, ивиците на Юпитер, някой друг звезден куп, то става и с евтин телескоп. Иначе интересът към звездното небе може и с невъоръжено око да се запали - примерно програмата Stellarium показва разположението на звездите и обектите на небето по всяко време. Например може човек първо да се научи да намира съзвездията и планетите с невъоръжено око. Има и вариант да отидете на някоя астросбирка и да погледнете през телескоп, за да видите дали ще ви хареса.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Dumple

Мнение от Dumple » пон авг 06, 2018 19:47

Благодаря, точно това смятам да пробваме. фа погледаме небето без уреди. Но през това време си събирам информация какво мога да купя. Като допълнение съм записал семейството за нощно наблздение в Рожен през телескоп с 300мм огледало. Дано времето е добро.

Buksi4ko
Регистриран: чет авг 09, 2018 19:46

Мнение от Buksi4ko » чет авг 09, 2018 20:00

Привет на всички, нов съм във форума. Търся си сравнително компактен и лесно преносим телескоп, предимно за наблюдение на обекти от слънчевата система, спътници и тн, със сравнително добро качество на картината. Харесал съм си един телескоп (Levenhuk Skyline Travel 80 (72053)), ще свърши ли работа и ако не някакви алтернативи да ми предложите ако може. Бюджета ми е около 300 лв + - . Благодаря предварително.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » чет авг 09, 2018 20:41

Този Levenhuk Skyline Travel 80 е просто далекоглед и би бил подходящ по-скоро за ярки мъгели. За планети търси нещо поне около 1000 мм фокусно.
За спътниците - с изключение на галилеевите и Титан другите май са по-трудни за наблюдение.

Buksi4ko
Регистриран: чет авг 09, 2018 19:46

Мнение от Buksi4ko » чет авг 09, 2018 22:41

Май каквото и да избера няма да е достатъчно компактно. Загледах още два Levenhuk Strike 80 NG (65554), и Levenhuk Skyline 70x900 EQ как ви се струват?

georgitsenov
Регистриран: пет авг 10, 2018 00:11

Мнение от georgitsenov » пет авг 10, 2018 00:13

Изчетох доста теми последните нощи в форума, изгледах и доста YouTube видеа и мисля че това е най-добрия избор за първи телескоп, с който се цели наблюдение на обекти в слънчевата система:
Skywatcher Dobson Teleskop N 150/1200 Skyliner Classic DOB
https://www.amazon.co.uk/dp/B002HMLDRI/ ... _lig_dp_it

Какво ще кажете?

Anubis
Регистриран: пет апр 14, 2017 02:30

Мнение от Anubis » съб авг 11, 2018 14:52

georgitsenov написа:
пет авг 10, 2018 00:13
Изчетох доста теми последните нощи в форума, изгледах и доста YouTube видеа и мисля че това е най-добрия избор за първи телескоп, с който се цели наблюдение на обекти в слънчевата система:
Skywatcher Dobson Teleskop N 150/1200 Skyliner Classic DOB
https://www.amazon.co.uk/dp/B002HMLDRI/ ... _lig_dp_it

Какво ще кажете?
Ако можеш да отделиш още малко и направо на 8 инчовата версия , няма да съжеляваш!.

Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » нед яну 13, 2019 17:09

Привет на всички пишещи тук.
Абсолютен новак съм в наблюдението и искам да понатрупам малко опит.
Телескопа, който си взех е по скоро играчка, но засега такива са ми възможностите, просто избрах телескопа в технополис по интуиция търсейки този с най-голяма апертура, само толкова знаех.
После реших да се за чета за телескопите тук и не само, вече няколко дни и ми стана и тересно. Иначе от теоритична астрономия се интересувам отдавна, но пак на много ниско аматьорско ниво.
Искам да попитам от къде мога да си поръчам звездна карта, за да се ориентирам по лесно. Сега ползвам приложение на телефона и горе долу намирам малка и голяма мечка, Орион, полярна звезда, цефеиди, воловар, Касиопея, планетите. От година ги разглеждам с бинокъл 8Х40.
Телескопчето които си взех е мъниче добсънче 76. Марка Firstscope Celestron. Искам да попитам от къде мога да си намеря окуляр. Имам 4мм. и 20 мм. Трябва ми някакъв окуляр по средата и леща барлоу.
Знам че е смешно да правя снимки с този телескоп,
но ми се иска да ме ориентирате има ли някаква приставка която може да се сложи на телескопа, за да мога да правя снимки.
Фотоапарата ми е Sony DSC-HX350.
Станаха много въпроси. Безоблчно небе на всички желая!

petar1

Мнение от petar1 » нед яну 13, 2019 18:11

За звездна карта - най-добре си изтегли https://stellarium.org/- програмата е напълно безплатна и най-популярната. Не виждам голям смисъл от хартиени звездни карти - на компютъра можеш да търсиш по обекти, да четеш свойствата им, да задаваш дата/час, местоположение и т.н. На хартиените това е невъзможно.

За окуляри и барлоу - може да поразтърсиш из онлайн магазина на Андромеда - telescope.bg Но не виждам голям смисъл от допълнителни окуляри в случая - с 4mm постигаш 300/4 = 75x увеличение, което не е прекалено много. Най-вероятно ще се окаже и че окулярът ще е по-скъп от телескопа ти. Препоръката ми е да се зарибиш с текущата си налична техника и после да минеш директно на Skywatcher Dobson 200/1200mm. Струва към 800 лева с доставката и има огледало от 200mm и фокусно разстояние 1200mm. Там вече нещата за визуални наблюдения стават далеч по-сериозни. Според мен не харчи пари за други аксесоари, а ги инвестирай в този добсън след време. Наличен е в магазина на Андромеда.

Относно снимане - астрофотографията като цяло е скъпо и трудоемко хоби - тъй като не разполагаш с екваториална монтировка, която да следи обекта и да правиш дълги експозиции с апарата, то ще можеш да снимаш единствено най-ярките обекти - тоест Луната и до някаква степен планетите - при планетите се прави видео, а после от кадрите се избират най-добрите и се наслагват с програми като AutoStakkert, Registax, Pipp (за подравняване на кадрите). Също така планетите се снимат късна пролет и началото на лятото - през останалото време не са удобни за наблюдение. За планети трябва и голямо увеличение - тоест голямо фокусно разстояние. Твоето е едва 300mm - общо взето трудна работа. Най-добре почни да снимаш от Луната - нея можеш и от ръка да я снимаш, за снимане на други обекти си трябва четене и най-вече по-добра техника. Иначе си има разни приставки за прикрепяне на апарати, но Луната я снимаш за части от секундата - можеш и от ръка, ако не трепериш.

Наслука с хобито, всеки почва отнякъде :D

P.S. Ако може админът да ми изтрие едноредовият предишен пост - нещо съм натиснал грешно и се е изпратило.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Galin

Мнение от Galin » нед яну 13, 2019 18:21

Ще ми трябва определено, за да мога да се ориентирам по - добре.

Galin

Мнение от Galin » нед яну 13, 2019 18:43

Идеята за апертура 200 си е супер. Сигурен съм живот и здраве в бъдеще ще мина на такъв или подо бен рефлектор. Много благодаря за съветите!

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пон яну 14, 2019 09:41

Здравей,

Стелариум е като iPhone и MAC - интуитивна за потребителя.
Но за мен е дразнеща с интерфейса си.

За мен най-добрата и за ежедневна употреба и за насочване на телескопа

е "Carteus du ciel" .

https://www.ap-i.net/skychart/en/start

Може да си свалиш към нея всякакви допълнителни каталози.

Има и много добър "Календар" в нея.

Лек ден.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

ross72
Регистриран: вт яну 15, 2019 19:26

Мнение от ross72 » вт яну 15, 2019 20:13

Привет на всички.
Нов съм тук и не разбирам много от астрология, но на дъщеря ми и е интересно.
Та попадна ми телескоп ВRESSER, но нали не разбирам, го взех без окуляр. Дали си заслужава да търся и от къде окуляр, също и какъв. Но като гледам снимки на други телескопи, разбирам, че липсва и "основата" на окуляра.
Предварително благодаря.
Прикачени файлове
IMG_20190115_194217.jpg
IMG_20190115_194207.jpg
IMG_20190115_194151.jpg

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » вт яну 15, 2019 20:33

ross72 написа:
вт яну 15, 2019 20:13
Привет на всички.
Та попадна ми телескоп ВRESSER, но нали не разбирам, го взех без окуляр. Дали си заслужава да търся и от къде окуляр, също и какъв. Но като гледам снимки на други телескопи, разбирам, че липсва и "основата" на окуляра.
Предварително благодаря.
Здравей,
нещо и диагонала не е в ред.
ето какво трябва:

http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=302

Най-добре първо питай за диагонал и окуляри във форума "астропазар" , някой все ще даде за начало нещо или
поне ще е на символична цена.

Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Gauss 150 mm F/5 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » вт яну 15, 2019 23:11

ross72 написа:
вт яну 15, 2019 20:13
Привет на всички.
Предварително благодаря.
Това ако не е първия ми телескоп от преди две години...хах :shock: :D
Отпред му бях лепил или хващал някак си една малка верига, която да гаси по-бързо трептенията.
Дали личи отпред на черния държач на лещата или до нея да е било някога нещо лепено или хващано? :D

Кажи какво точно има с телескопа, като окомплектовка или снимай за да знаем, какво да ти предложиме!
Тогава с телскопа имаше диагонал-обръщач, даже дали не си го купувах аз, но при продажбата на телескопа си го оставих за мен понеже мислех, че пак ще ми трябва а аз отидох на астрофотография и сега диагонала, който има при теб но не е цял, ми прашасва в шкафа!

Щом е за дете, направо ти го подарявам обръщача, за да си се окомплектова с машинката пак!
Сега си погледнах кутията с окулярите за съжаление нямам излишен за да ти изпратя заедно с обръщача.
Напиши ми тук на лично данните за доставка, къде да ти изпратя обръщача.
Ще се изкефя ако се окаже първия ми телескоп, погледни отпред дали личи някога нещо да е било прикрепвано! :mrgreen:

Малко помощ за да не се видите в чудо при първото наблюдение, когато вземеш и окуляр.
Първо трябва да направиш центровка на търсача (мъничкото телескопче закрепено отгоре). Насочи телескопа към някоя далечна светлина-лампа, на стотици метри или километри от теб. Вкарай в центъра на зрителното поле тази лампа и после внимателно с винтчетата регулирай търсача така, че и в неговия център да застане същата лампа! Когато лампата е в центъра на търсача и на самия телескоп, чак тогава вече можеш да го насочиш към обектите в космоса. Този телескоп е идеален за луната и планетите, ярката мъглявина Орион. Още си спомням колко се изкефих когато за първи път видях през него Сатурн! Мъничък, мъждукащ едвам открояващ се пръстен но го виждаш с собствените си очи сега и в момента :D
Инсталирай на компютър програмата Стелариум! https://stellarium.org/ Тя ще ви покаже къде в реално време са обектите над главите ви! Намерете мъглявината Орион! Погледнете я през телескопа:)
Първо намираш на око съзвездието Орион, после къде точно е самата мъглявина ( вижда се с око и изглежда, като звезда:) ) насочваш телескопа към нея, погледжаш през търсача и нагласяш мъглявината да е в центъра му и чак тогава гледаш през окуляра!
За този телескоп може първо да си нагласиш фокуса по луната или някоя светлина-надпис рекламен, на километри от теб, и чак тогава да гледаш към космоса. Така, ще ти е по лесно, понеже е лекичък, трепти и докато нагласиш фокуса по обекта и ще ти е избягал от полезрението на окуляра.

ross72
Регистриран: вт яну 15, 2019 19:26

Мнение от ross72 » ср яну 16, 2019 08:27

Както е на снимките така го взех. На диагонала (разбрах, че така се казва) от др. снимки разбирам, че липсва част която държи окуляра. Пускам и снимки.

Огледах го, но няма следи по него от лепене.

И да, за дъщерята е, скоро правихме планетите за училище и още повече се заинтригува.
Прикачени файлове
IMG_20190116_082408.jpg
IMG_20190116_082425.jpg

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » ср яну 16, 2019 09:14

Напиши ми инфо за доставка, къде да ти изпратя диагонала. Подарявам ти го.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение