Фокус, FWHM, Bahtinov mask и т.н.

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Фокус, FWHM, Bahtinov mask и т.н.

Мнение от lkrustev » вт апр 07, 2020 16:24

Здравейте колеги,

Какви методи ползвате за фокусиране? Аз първоначално ползвах бахтинова маска на око, но после се оказа, че с нея не постигам достатъчно ниско показание на FWHM и започнах да меря него през Sharpcap функцията за фокусиране. При добро фокусиране за усреднена стойнос с рефрактора получавам FWHM<3 понякога, но в зависимост от обекта и видимостта до 4 го приемам за прилично.

Това, което ме озадачи вчера е, че монтирах 250мм RC и взех да правя експерименти с него и най-ниското FWHM което постигнах за 3 мин експонация беше 7. Вярно че условията не бяха перфектни - подухваше, но пък видимостта изглеждаше добра.

Ще съм благодарен на всеки, който сподели някакъв опит.

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Re: Фокус, FWHM, Bahtinov mask и т.н.

Мнение от Sektor » вт апр 07, 2020 16:54

Здравей,

Аз ползвам функцията за автофокус на SharpCap с фокус моторчето, което е прикрепено към телескопа ми - намирам някоя звезда от 3-4 зв. величина, която да е близо до обекта, който искам да снимам и фокусирам по нея. Намалям кадъра на 1/15 и леко развалям фокуса. След това пускам да търси най-ниското FHMW с 15 опита с малка стъпка на мотора. Програмата намира при коя позиция FHMW има най-ниска стойност и връща на нея. И гледам от време на време да повтарям това упражнение. Маската е полезна, но не ми е удобна, защото трябва да ходя до телескопа и да я слагам и махам, а така си седя на компа вкъщи и си фокусирам.

Ако обаче условията не са добри и има финни облаци това упражнение е малко тегаво, защото да кажем на две позиции на морота илизат сходни стойности за FHMW и не съм сигурен, че се постига най-добрия фокус.

При мен - от София на терасата - най-добрите стойности на FHMW, които съм подтигал са между 3 и 4. Ако е 3 и нещо, значи всичко е супер :)
Celestron NexStar Evolution Hyperstar C6 + Advanced VX + ZWO ASI533

lkrustev

Мнение от lkrustev » вт апр 07, 2020 17:18

Благодаря ти! SharpCap има ли автоматична функция за фокусиране? Аз го правя ръчно, защото не видях да има автоматично да търси фокус. Иначе аз ползвам функцията за средно FHMW по много звезди, не по единична.

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » вт апр 07, 2020 23:35

Здравей,

Има автоматична функция. Трябва обаче да си добавиш фокусиращия мотор към програмата. След това ти се появяват едни контроли при FWHM Measurement и от там можеш да настроиш как да търси. Програмата прави графика на измерените стойности на избраната звезда. След това можеш да избереш най-добрата позиция и готово.

Прикачам няколко екрана. При мен FWHM на няколко звезди нещо не работи и затова ползвам една звезда.
1.Focuser.jpg
2.Scope Controls.jpg
3.Scan.jpg
4.Measurement.jpg
5.Best Position.jpg
Поздрави,
Sektor
Celestron NexStar Evolution Hyperstar C6 + Advanced VX + ZWO ASI533

lkrustev

Мнение от lkrustev » ср апр 08, 2020 01:12

Благодаря, ще разгледам подробно. Аз моят фокусер съм го добавил и го командвам през Шарпкап-а, но това с автоматичното настройване не съм успял да го разгадая явно.

Отговори