Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Re: Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

Мнение от tsetsodrums » съб фев 01, 2020 18:56

Браво Галине !
Супер си изкарал явно :D
М81 и М82 са в беден на звезди район от небето и се хващат наистина трудно, но с времето се свиква и ще ги застрелваш за минути !
М101 е ярка, но е с големи размери и това я прави също трудна за забелязване с по-малки телескопи !
Ако има и засветка нещата може да станат наистина невъзможни .
М108 и М97 обаче много добре се виждат и не знам защо си се озорил със търсенето им ?
Аз съм ги виждал прекрасно в 150мм телескоп . В 200мм трябва да нямаш никакви ядове ?
Преди 20 и повече години и при мен беше така а сега галактики от 13+ виличина ги събарям за минути :D С времето ще ставаш все по-добър ако практикуваш и си упорит :D
То е, като със всяко друго нещо в живота :D

Успех и ще помагаме с каквото можем :D

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » съб фев 01, 2020 21:50

Всяка вечер когато гледам задължително ги поглеждам поне за половин час..................толкова са красиви. Доскоро бях също със 200мм телескоп и знам какво виждаш в окуляра :D . Галактиките са толкова вълшебни, че само сферичните купове могат да се мерят с тях според мен .
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » нед фев 02, 2020 20:28

Сърдечни Благодарности за съветите !!!

Една от мечтаните цели ми беше да зърна спирални рамена на галактика. Досега все не успявах.

М108 и М97 пак не можах да открия, но няма да се отказвам. Прекарах още час да търся други обекти около Голямата мечка , но без успех. М101 се крие от мен като войник от служба, но щом я уцеля някога много ще се радвам.

И все пак вчера определено беше най-възторженото ми излизане. Опитах се да намеря М51 и почти веднага я открих. Ориентирах се по последната звезда от черпака. И чудо - в окуляра две мъгляви петна. Слагам 10 -ката и те почти изчезнаха. Чета за обекта -галактиката Водовъртеж. Нямаше и помен от спирални рамена. Но бях много щастлив . Слагам камерата и занемях - спирални рамена !!!!! И то от балкона
ми , където пречат две улични лампи. Бледи , размазани , но спирални рамена!!!! И гледах само този обект не знам колко време, може би докато измръзнах. Легнах си доволен. Винаги съм се учудвал на поразителната геометрия на Сатурновите пръстени. А сега видях идеално симетрични ,красиви спирални рамена. При това едната галактика папкаше от другата. Чудя се колко сме дребни и малки и какви чудеса стават далече от нас !!!!
2020-02-01-2344_5-CapObj_0002.PNG
Прикачени файлове
2020-02-01-2344_5-CapObj_0029.PNG
Sky Watcher 203/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM
Canon EOS 1100 D

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » пон фев 03, 2020 08:19

Galin написа:
нед фев 02, 2020 20:28

Винаги съм се учудвал на поразителната геометрия на Сатурновите пръстени. А сега видях идеално симетрични ,красиви спирални рамена.
Това, мисля, се дължи на въртенето на обекта около оста му.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон фев 03, 2020 10:30

М51 е първата галактика на която са видяни спиралните ръкави :D
Визуално структурата на тези обекти е доста трудно различима, мисля обаче, че с 200мм телескоп и добро небе ще се види спиралната структура както на М51 така и на М101 :D

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » пон фев 03, 2020 11:35

tsetsodrums написа:
пон фев 03, 2020 10:30
М51 е първата галактика на която са видяни спиралните ръкави :D
Тази година на олимпиадата по астрономия имаше задача за галактиката М51 и успях да намеря доста интересна информация.

Астрономът, който пръв наблюдавал и описал спиралната структура на галактиката е Уилям Парсънс(наричан още - Лорд Рос). Той прави наблюдението с рефлекторен телескоп (който има диаметър на главното огледало - 183см) през 1845г. Този телескоп е бил най-големият през 19.век, наричан е "Leviathan of Parsonstown" и се намира в Ирландия.

Това е скицата на М51, която Парсънс прави:
rosseM51-150dpi.jpg

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон фев 03, 2020 14:17

Уау !
За миг се уплаших, че някой от форума е направил тази скица :D

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » вт фев 04, 2020 00:12

Обещаното от онази нощ описание на наблюдението ми :D

1-2 Февруари 2020

Отдавна чаках такава зимна нощ !
Луната залязваше в 0:00ч., но желанието ми за звездни гледки бе твърде силно и реших да тръгна към Кривонос заедно със Светльо към 22:00ч .
Необичайно топло време за сезона с температури от +3 градуса на нивата при пристигането ни около 23:00ч, до -1 при тръгването ни в 02:30ч !
При това не особено студено време бе логично да очакваме изненади с влагата .
Така и стана- около 0:00ч. влагата взе да взима превес и се наложи да пусна нагревателя на вторичното огледало, направен от Тони Gl . Чудесната работа на Тони спаси наблюдението от провал заради влагата .
Светльо обаче нямаше такъв късмет със 130мм-я Максутов . Влагата го “уби” към 0:30ч.
Този път имах и добър наблюдателен план . Той включваше дузина двойни звезди в “Колар” и “Рис” и няколко десетки галактики в “Рис”. Тук е мястото да спомена, че за мен бе неочаквано да има такъв огромен брой и то сравнително ярки галактики(под 12.5м.) в “Рис”. Приблизителният им брой бе около 11, някои от които биха били прекрасни фотографски обекти. Като NGC2683 да речем, със своите размери от 8.4Х2.4 минути и величина от 9.8м !! За жалост не стигнах до тази галактика тази вечер ........
Та, както и да е, още преди залеза на Луната насочих телескопа към двойната звезда
37-v(ни) от “Колар”. Тази двойка се делеше без усилие при 142Х. Разликата в яркостта на компонентите обаче бе значителна и това затрудняваше разделянето на двойката ! Главната звезда бе от 2.6м, а на 3.6 секунди от нея бе спътника и от 7.1м !
Малко ме хвана яд, че последва около 30мин. за жалост загубено време, да се ровя в района на други две двойни звезди от “Колар”- “Сигма 928” и “Сигма 941”, които бяха сравнително слаби и завряни като в пъзел от район със слаби звездички .
Точно със залеза на Луната насочих телескопа и към “Рис”. Там в най-северната част на това съзвездие още преди 10-тина дни бях попаднал на интересния куп от галактики “Abell779”. Тогава обаче оцених условията за наблюдение, като не много надеждни и исках да доразчовъркам този куп ! Звездите, до които се намираше се оказаха интересни двойни звезди . Първо хванах “38 от Рис”, която бе двойка с яркост на главната звезда от 3.9м и спътник на 2.7 секунди от нея, от 6.6м . Тази двойка се делеше подобно на 37-v(ни) от “Колар”при 142Х, макар че и при двете звезди още при 87Х можеше да се забележи на моменти тяхната двойственост .
Леко под “38 от Рис”, попаднах и на най-интересната двойна за вечерта . Звездата “Сигма1333” ! Тази двойка бе доста тясна с разстояние между компонентите от само 1.6 секунди и почти еднаква яркост на двете звезди от 6.4м и 6.7м. Чудесното небе и прекрасните въможности на “Червения октомври” обаче, увенчаха с успех наблюдението на тази двойка ! При 142Х тези звезди изглеждаха като два силно притиснати един в друг диаманта !! Точно перфектната гледка, заради която наблюдавам двойни звезди !
Така към 01 00ч стигнах и до основния обект на наблюдението ми тази вечер .
Точно под “Алфа” от “Рис” се намираше купа от галактики Abell779 !
Всъщност първо от изсточната страна на “Алфа” попаднах на ярката SBO галактика NGC2859 . Много не се взирах в тази сравнително ярка галактика, защото основната ми цел бе друга, но в нея ясно се виждаше още при 87Х структура изразяваща се в ярко ядро заобиколено от по-слабо дифузно хало ! NGC2859 е от 10.9м и размери от 4.6Х4.1 минути !
http://www.jwinman.com/starcharts/NGC%2 ... 0chart.htm
Скоро попаднах и на най-ярката галактика от Abell779 – NGC2832 от 11.9м и размери от 3Х2 минути. След леко взиране забелязах, че това е Arp обект и до основната галактика силно се е притиснала по-слабата NGC2831 със скромните размери от само 30Х30 секунди и величина от 13.3м ! Леко по-южно от тази двойка след още около 15-тина минути взиране в полето започна да проблясва малкото дифузно петънце на SO-a галактиката NGC2826 от 13.7м и размери от 1.6минути Х 18 секунди . Въпреки слабата си светимост и скромните размери, тази галактика можеше да се забележи като сплесната елипса !
След още много взиране в срещуположния край на полето, започна да се забелязва и слабото хало на E-SO галактиката NGC2839 от 14.2м и размери от 34Х54 секунди . В северната част на купа също започна да “премигва” слабо петънце.
Тук не мога съвсем да съм убеден коя бе тази галактика, но се колебая между NGC2823 от 14.6м и NGC2827 от 14.8м ? При всички положения обаче това ще да е най-слабия дифузен обект, който съм съзирал със 350мм-я “Червен октомври” !!
На финала докато правех скица на основните галактики в купа, на моменти само(и за това не я включих в скицата) “премигваше” и галактиката NGC2830 от 13.9м !
Както споменах вече по-горе като цяло със скицата, взирането ми в Abell779 надвиши един час, нещо което не очаквах, че може да ми се случи !
http://www.astrophoton.com/abell0779_id.htm

Еми това беше- към 02 30ч. вече по-премръзнал (а Светльо тотално измръзнал) събрах и потеглих към София доволен !
Прикачени файлове
IMG_20200203_134511.jpg
"Сърцето" на Abell779. В ляво NGC2832 и NGC2831 а горе в дясно NGC2826 при 173Х350

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение