ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Re: ТЕЛЕСКОПИ ЗА НАЧИНАЕЩИ

Мнение от georgi_dz » пет окт 11, 2019 22:35

doX написа:
пет окт 11, 2019 16:11
Здравейте,
Бихте ли споделили мнение за този телескоп: https://www.levenhuk.bg/katalog/telesko ... ic-135-gta ? (Levenhuk SkyMatic 135 GTA)
Става дума за пъври, а може би и единствен телескоп с цел любителски наблюдения.
В описанието са го изрекламирали добре (поне за нищо не разбиращ човек като мен).
Сртува ли си покупката, лесен ли е за употреба от начинаещи?
Колко добри са изображенията през него и найстина ли става за астро фотография?
Евентуално какви допълнителни окуляри и други подоби джаджи са необходими за този телескоп?
Идеята е набюдение на луната, планетите, звезди, може би няой мъглявини...
Всякакви препоръки и мнения биха били отполза.

Хубав ден
Привет,
Посоченият от Вас телескоп е с прилична апертура ( с 130 милиметров телескоп могат да се видят стотици обекти) и има GOTO система, която ще Ви е от полза.
Според мен цената е твърде голяма за 130-милиметров нютон.

Ако не държите на GOTO-системата, за по-малка сума може да се вземе 8" телескоп Добсън, който може да покаже много повече от гореспоменатия телескоп и дори ще Ви останат пари за хубави окуляри.
https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... dob/p,4440
"Проблемът" е че ще трябва да търсите сам обектите по небето.

Разбира се, всичко е въпрос на личен избор - дали да се жертва апертура за сметка на GOTO.

Успех!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб окт 12, 2019 01:04

Тези монтировки-полувилки са някакво недоразумение, за което всеки път казвам, че трябва да се избягва.
При конкретния телескоп, със сравнително обемна и дълга тръба, опасността при гледане около зенита дъното на тръбата да се удари в основата на полувилката е много голяма. Трябва постоянно да се внимава и наглежда.
Кабелът за захранването се включва във въртящата част и ако не се внимава накъде се върти телескопа, може да се усучи около статива и да изкриви куплунга. Почти същото е и с кабела на контролера.

ilievana
Регистриран: вт ное 12, 2019 15:02

Мнение от ilievana » вт ное 12, 2019 15:22

Привет :)
Бих искала да помоля за съвет за закупуване на телескоп за начинаещ, но с голям интерес към астрономията.
Какво мислите за следните?
Heritage 130/650
Skywatcher skyliner 200p
Skywatcher N 150/1200 Skyliner Classic DOB

Тъй като нямам никакъв опит в тази област ще съм благодарна за вашето компетентно мнение и препоръки (бюджета е до 1000лв)

Благодаря и хубав ден!!!

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » вт ное 12, 2019 15:53

ilievana написа:
вт ное 12, 2019 15:22
Привет :)
Бих искала да помоля за съвет за закупуване на телескоп за начинаещ, но с голям интерес към астрономията.
Какво мислите за следните?
Heritage 130/650
Skywatcher skyliner 200p
Skywatcher N 150/1200 Skyliner Classic DOB

Тъй като нямам никакъв опит в тази област ще съм благодарна за вашето компетентно мнение и препоръки (бюджета е до 1000лв)

Благодаря и хубав ден!!!
Здравейте,

До колкото виждам, търсите телескоп за визуални наблюдения.
Според мен, най-добрия избор е Sky-watcher skyliner 200p.
8" апертура има какво да покаже, а и много хора казват, че това е минимума за визуални наблюдения.
За този бюджет може да се вземе дори 10" Добсън втора ръка, но не мисля, че е подходящ за начинаещ.

Успех!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт ное 12, 2019 16:27

За гледане добсън е добър избор, но трябва да се вземе предвид и габаритът му, мястото за съхранение и възможността за транспортиране, ако се налага такова. Намерете размерите в интернет, направете една тръба от вестници в реален размер и ще се ориентирате :) Да не се окаже, че телескопът е по-голям от начинаещия... няма лошо де :)

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » вт ное 12, 2019 17:45

Може би тези графики ще са Ви от полза:
Skywatcher-Dobson-telescope-N-200-1200-Skyliner-Classic-DOB.jpg
dobs to scale.jpg
Успех!

Потребителски аватар
Innocent
Регистриран: ср ное 13, 2019 15:38

Мнение от Innocent » ср ное 13, 2019 17:00

Здравейте на всички,

Изключително съм развълнуван, че намерих българско астро-общесто, с което да захранвам любопитството си към астрономията на родна територия.

От една седмица съм горд притежател на първия ми телескоп - рефлектор от серията POLLUX на Bresser и съзерцавам успешно луната, тъй като тези дни облачността над София е значителна. Рисърч точно какъв телескоп да си взема правих предимно в интернет, като закупения модел ми беше предложен на място в магазин. Напълно новак съм в астрономията, но имам огромно желание да се "гмурна" надолу с главата :)

С настоящия пост искам да ви помоля за мнение относно закупения рефлектор и до каква степен мога да го използвам за наблюдение на планети, deep-sky обекти и базова астрофотография. Подробна характеристика на Bresser POLLUX може да намерите тук: ЦЪК, а кратка - отдолу:

BRESSER POLLUX 150/1400 EQ3
Optical system: Newton
Highest practical power: 300x
Objective lens diameter: 150 mm
Focal length: 1400 mm
Aperture ratio: f/8
Mounting: Equatorial EQ-3
Eyepiece diameter: 31.7 mm (1.25")

За работата с рефлектора мога да кажа, че е доста удобен и лесно се сглобява. За сега не съм наблюдавал обекти от места с малко или никакво светлинно замърсение, но това се очаква да стане този или следващия уикенд (темите за наблюдения около София се преглеждат със светлинна скорост :D )

Ще бъда благодарен на всякакви мнения, включително и от рода на "излъгали са те с него, по-добре да беше взел ХХХХ", но ще оценя ако обясните защо точно ХХХХ е по-добър от взетия, за да го имам предвид при следваща покупка.

Поздрави! 8)
А

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » ср ное 13, 2019 17:05

Тук име нещо не по реда си. Защо пишат, че е 150/1400, а f/8???
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
Innocent

Мнение от Innocent » ср ное 13, 2019 17:33

Интересно, не бях обърнал внимание - трябва да е f/9.3.

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » ср ное 13, 2019 17:37

Innocent написа:
ср ное 13, 2019 17:00
Здравейте на всички,

Изключително съм развълнуван, че намерих българско астро-общесто, с което да захранвам любопитството си към астрономията на родна територия.

От една седмица съм горд притежател на първия ми телескоп - рефлектор от серията POLLUX на Bresser и съзерцавам успешно луната, тъй като тези дни облачността над София е значителна. Рисърч точно какъв телескоп да си взема правих предимно в интернет, като закупения модел ми беше предложен на място в магазин. Напълно новак съм в астрономията, но имам огромно желание да се "гмурна" надолу с главата :)

С настоящия пост искам да ви помоля за мнение относно закупения рефлектор и до каква степен мога да го използвам за наблюдение на планети, deep-sky обекти и базова астрофотография. Подробна характеристика на Bresser POLLUX може да намерите тук: ЦЪК, а кратка - отдолу:

BRESSER POLLUX 150/1400 EQ3
Optical system: Newton
Highest practical power: 300x
Objective lens diameter: 150 mm
Focal length: 1400 mm
Aperture ratio: f/8
Mounting: Equatorial EQ-3
Eyepiece diameter: 31.7 mm (1.25")

За работата с рефлектора мога да кажа, че е доста удобен и лесно се сглобява. За сега не съм наблюдавал обекти от места с малко или никакво светлинно замърсение, но това се очаква да стане този или следващия уикенд (темите за наблюдения около София се преглеждат със светлинна скорост :D )

Ще бъда благодарен на всякакви мнения, включително и от рода на "излъгали са те с него, по-добре да беше взел ХХХХ", но ще оценя ако обясните защо точно ХХХХ е по-добър от взетия, за да го имам предвид при следваща покупка.

Поздрави! 8)
А
Здравейте,
Добре дошли във форума и честита нова придобивка!
Телескопът е с добра апертура (спокойно ще можете да наблюдавате стотици обекти от нощното небе)!
Единственият недостатък е наличието на вградена Барлоу леща във фокусера, която води до голямо фокусно разстояние и може понякога да разваля образа.
Все пак, аз мисля, че това е един добър инструмент като за начало.

Поздрави!

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » ср ное 13, 2019 18:55

Отличен за начинаещи :D
Не споделяте какви са окулярите .
150мм може да покаже немалко обекти от каталога на Месие .
300х само много-рядко със добро качество за този диаметър, разчитайте на 150-180х за добър образ .
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
Innocent

Мнение от Innocent » ср ное 13, 2019 19:11

Хектор написа:
ср ное 13, 2019 18:55
Отличен за начинаещи :D
Не споделяте какви са окулярите .
150мм може да покаже немалко обекти от каталога на Месие .
300х само много-рядко със добро качество за този диаметър, разчитайте на 150-180х за добър образ .
Благодаря за коментара - чакам с нетърпение уикенда да мръдна извън града.
Относно окулярите, рефлектора идва с два Келнер-а 4мм и 20мм (1.25").

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Мнение от grozmaistor » ср ное 13, 2019 21:48

Честито!
И добре че не си взел оная компютъризирана измишльотина Левенхука.

Изпратено с помощта на Tapatalk

SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

pathfinderrr
Регистриран: ср яну 16, 2019 23:18

Мнение от pathfinderrr » пет яну 10, 2020 11:55

Аз не мога да си намеря ключовете, а камо ли звезда без гоу ту.

jorroman
Регистриран: нед яну 24, 2016 11:01

Мнение от jorroman » пет яну 10, 2020 21:31

georgi_dz написа:
ср ное 13, 2019 17:37
Единственият недостатък е наличието на вградена Барлоу леща във фокусера, която води до голямо фокусно разстояние и може понякога да разваля образа.
Здравейте,
Какъв телескоп ще препоръчате без този недостатък да може отново да се правят снимки и да е до 1000лв ?
Благодаря ви

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » пет яну 10, 2020 23:09

jorroman написа:
пет яну 10, 2020 21:31
georgi_dz написа:
Здравейте,
Вие какъв телескоп ще препоръчате без този недостатък в същия ценови диапазон?
Благодаря
Идеален за визуални наблюдения и се вписва в този ценови диапазон:
https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... dob/p,4440

Успех!

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » пет яну 10, 2020 23:52

jorroman написа:
georgi_dz написа:
Здравейте,
Вие какъв телескоп ще препоръчате без този недостатък в същия ценови диапазон?
Благодаря
Ценови диапазон 1000лв не е достатъчен за закупуване на нещо ново от магазин, което може да се надгражда.

Имайте предвид , че монтировката е мн важна характеристика на телескопа.
Аз лично смятам че за астрономия монтировката трябва да е екваториална. Трябва да е и с goto. Само че goto монтировките не са евтини.
Аз притежавам EQ5, която е мн стабилна и доказана монтировка, само че вариантът й с goto излиза около 1500лв. Хубавото е че ако се вземе без гото, само с ръчно насочване, в последствие може да се купи GoTo система и да се монтира.
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... 10-kg.html

Монтировката е на границата на компактност и не бих казал че е лека. Със сигурност не е grab&go но може да носи , дори за фотография до 20см рефлекторен телескоп при евентуален ъпгрейд на тръбата в последствие.

За визуални наблюдения, най-добре се справят рефракторите. Като тук има голям избор във възможностите при Скайуочер. Рефракторите им с f/5 са доста популярни само за визуално. Например travelstar 120/600. Аз притежавам 120/1000 и тръбата е доста обемиста , дълга над метър. Трудно се транспортира, но иначе съм много доволен. Тези рефрактори не стават за снимане, заради изразена хроматична аберация, но за визуални са хубави инструменти, и нямат нужда от колимиране. Слагаш и гледаш.

Другият вариант според мен е тръба рефлектор, нютон 150/750. Според мен по-малка не трябва да бъде. Скайуочер я предлагат, както и Целестрон , и Мийд(които тъкмо фалираха, но това не е от значение) , както и други. Рефлекторите излизат най-добре за парите си, но понякога имат нужда от колимация. Ще трябва да свикнете да настройвате от време на време огледалата. Вероятно ще ви се налага рядко. Като цяло ще е добре да се научите как се прави.
Много важно нещо е фокусьорът. Серията Explorer рефлектори на Скайуочер има възможност да бъдат закупени с фокусьор който е с две скорости. В името на тръбата присъстват буквите: PDS
Explorer 150/750 PDS е избор който ще се ползва дълго, а може да се използва и за хубава астрофотография. EQ5 монтировка би го носила без да се напъва много. Той би се въртял и на EQ3-2, която е по-евтина но в пакет с GoTo и телескоп отива към 1600+лв. Тя вече е тип grab&go. Но не съм сигурен колко добре би се получило астрофото.

EQ3 я дават до 5кг тегло и макс 15см нютон.
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... tativ.html

Ето това е нютона с EQ3
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... --OTA.html

Има го и вариант на Целестрон, но скайуочерския е с фокусьор с две скорости, с фина настройка.

EQ5 без goto
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... 10-kg.html

Освен телескоп-сервиз има и други сайтове.
Английският FirstLightOptics продава някои неща по-евтино от немците. Лошото е че паундът в момента си е скъп.

Аз съм доволен и от двата магазина.

Съветът ми е да намерите на терен телескоп с монтировка и да добиете представа кое как е, да си дадете сметка от кое имате нужда и как ще използвате. Как ще пренасяте и т.н.

Телескопите и монтировките за тия цени идват в едни гнусни кашони и после, транспортирането и съхранението... всеки сам се оправя.

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » съб яну 11, 2020 09:21

jorroman написа:
пет яну 10, 2020 21:31
georgi_dz написа:
Здравейте,
Какъв телескоп ще препоръчате без този недостатък да може отново да се правят снимки и да е до 1000лв ?
Благодаря ви
Здравей,
доскоро ползвах за видеоастрономия този телескоп:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... scope.html

https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... to/p,57364

Цената с доставка до България ще ти е около 1050 лв. .

В темата за видеоастрономия ( viewtopic.php?f=9&t=7596 ) може да се види какво съм снимал с него.

Лек ден.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Линк за библиотеката с книги последна версия 35000:
https://drive.google.com/file/d/1VX6zdh ... sp=sharing

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4
Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC USB 3.0
Focal Reducer 0.77x

jorroman

Мнение от jorroman » съб яну 18, 2020 16:06

Благодаря за помощта ви
Както се казва вече погледнах повече след вашите съвети и на нови приятели в областта. Дилемата ми е да взема добсън 8инча на skywatcher
http://telescope.bg/bg_skywatcher/skdob8p.html
Идеален за начинаещ според мнозина от вас. Фотографията я забравям докато го продам и взема по - късно по скъп с Екваториална и пригоден за астрофотография.
Другия вариант е давам сега повече пари вземам Нютон 8 инча с eq5 с приставка за смартфон. Впоследствие т-ринг и хубав апарат.
Вариантите ги избирах в един сайт. И според цената се спрях на няколко в един ценови клас.
1
https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... r_3_select
2
https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... r_3_select
3
https://www.astroshop.eu/telescopes/bre ... r_1_select
4
https://www.astroshop.eu/telescopes/ori ... r_1_select
5 - друг сайт
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... erung.html

.Раьбирам, че трябва задължителни аксесоари 2xBarroy и лунен филтър. В някои модели тук 2х се предлага на сериозна сума за разлика от 3х предполагам заради качеството.
Ако може да ги съпоставите и изберете все едно за вас :).
Предложете и други ако има друг за тези пари с eq5. Между др някои не са с Eq5 монтировка.
Както беше написали някои - колкото повече чета тук толкова по объркан съм
Но знам че искам 8инча Нютон, за други пари не стигат. И да правя някоя др снимка. Разбирам че за тия пари кой знае какви снимки не могат да се очакват.
Благодаря ви

Потребителски аватар
grozmaistor
Контакти:

Мнение от grozmaistor » съб яну 18, 2020 16:26

Здрасти,
Забрави за евтини боклуци като евтино барлоу и евтини лунни филтри. Въобще не си давай парите за такива неща. Купи читава тръба, ако е нова с нея ще дойдат калпави окуляри, които ще стават като за начало. Не си пилей парите по дребни евтини неща. Увеличения от някакво барлоу х2 , х3 и т.н. няма да ти дотрябват веднага. В последствие ще прецениш дали имаш нужда реално и тогава можеш да си купиш нещо което да става.

Особено ако решиш да купуваш скайуочерския добсън дето е 1200мм, не знам за какво ти е барлоу на ръчна, и как ще се оправиш с 2400 или повече фокус.
Някой ползва ли барлоу на добсъни?

TS 80/480 Triplet APO
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

jorroman

Мнение от jorroman » съб яну 18, 2020 16:45

Ок. Няма да се вземат за начало.
Правят ли се сбирки във Варненска или Бургаска област да посетя и да видя от 1 лице. Предлагам до пролетта не се събирате обаче

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Мнение от DartMol » съб яну 18, 2020 20:30

Ако ще е само за визуално, посоченият 8" добсън е идеален като за начало - сравнително компактен и лесен за разнасяне и боравене и в същото време с достатъчно апертура за да видиш безброй обекти.

Другите посочени варианти с екваториални монтировки - според мен са неоправдано скъп компромис. Ако ще се ползва за визуални наблюдения екваториалната монтировка е много по-неудобна от азимутална ('ала-добсън'). Ако ще е за фото - монтировките не са моторизирани, т.е. ще трябва да се купуват мотори допълнително. Товароносимост на EQ5 я дават около 10кг, т.е. 200мм нютон + камера + гид = ще си на горната граница по спецификации, ако не и над нея = много главоболия при уравновесяване и гидиране за по-дълги експонации.

Преди да си дадеш парите за какъвто и да е телескоп, по-добре изчакай първият удобен момент да излезеш с някой съфорумец и да видиш от първа ръка какво представляват 200-250мм нютон, екваториална-азимутална монтировки, колко време отнем сглобяване-прибиране на техниката...такива 'дребни' неща :)
Идния петък (24.01) е новолуние, само да е ясно, мисля не един и двама ще са под открито небе

jorroman

Мнение от jorroman » нед яну 19, 2020 11:27

Благодаря
Ако се правят сбирки в областта ще се радвам да присъствам. И сигурно имаш право че дребните неща са от значение :)

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » съб яну 25, 2020 22:19

Позиция 5 (Photon с EQ5) не е лош избор, единствено диагоналът е малко голям.
Швабите са написали, че може да е различен размерът на диагонала, т.е. може
да променят това-онова с цел подобряване качеството на инструмента, визирам
по малък диагонал и намаляване износа на фокалната извън тръбата ако е много
голям. Монтировката може да носи и повече ако се смени щеката с по дълга и се
махне едната противотежест. Аз съм така с моята HEQ5.
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XF 8.5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 70-210/4.

jeni93
Регистриран: пон фев 10, 2020 16:25

Мнение от jeni93 » пон фев 10, 2020 16:43

Здравейте и от мен :wink:

Аз съм изключително начинаеща в тази област, но искам да подаря на приятеля ми (който също е начинаещ) телескоп за рождения ден. Бюджетът ми за съжаление е около 250-300лв и на този момент нямам възможност да отделя по-голяма сума. Прочетох много и съм наясно, че няма как да взема нещо супер качествено, но ми се иска да купя нещо прилично, което да дава възможност да наблюдава както луната, така и по-дълбокия космос възможно най-детайлно, тъй като и на тези цени качеството може много да варира. Вече имаме бинокъл, така че този вариант отпада и затова съм се насочила към телескоп. Рефлекторните са най-достъпни, но пък от това, което прочетох изискват допълнителни настройки с времето и могат лесно да се изцапат отвътре (има ли такива, които са затворени и трудно ли се почистват? ) Тъй като пътуваме често ми се иска да е до 10тина кг за да е лесно преносим.
Тези добри ли са според вас? Насочила съм се към тях, тъй като пише, че имат и доживотна гаранция:

https://www.levenhuk.bg/katalog/telesko ... base-120s/

https://www.levenhuk.bg/katalog/telesko ... plus-120s/

или

https://www.levenhuk.bg/katalog/telesko ... -70-mm-eq/

Много ще съм благодарна за съветите ви!

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » пон фев 10, 2020 23:32

Здравейте,

Бих ви препоръчал нещо такова:

https://www.astroshop.eu/telescopes/bre ... r_0_select

Има малко по-голям размер. Монтировката е по-лесна за използване при визуални наблюдения. Допълнителен бонус е че тръбата с пръстените в последствие може да се монтира на екваториална монтировка и да даде възможност за по-задълбочни занимания - въвдение в астро-фотографията на по-ярки обекти ;)
May the weather be with you!

Astro Photography Tool (APT v3.84) - The Imaging Catalyst
Галерия с мои снимки

cheinzy
Регистриран: пон мар 30, 2020 16:17

Мнение от cheinzy » пон мар 30, 2020 16:25

Здравейте,

Нов съм както във форума, така и в астрономията. Искам да си закупя телескоп за deep space и любителска астрофотография. Бюджетът ми е до 2 хил. лв., като в тази сума ще трябва да се включат и окуляри, евентуарно леща на Барлоу.
Изгледах доста ревюта и мисля, че се спрях на този модел: http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=46 Има Goto функция, която ще е доста полезна за начинаещ и като цяло телескопът е компактен.
Моля за съвети и предложения.

Благодаря предварително. :)

CVK
Регистриран: пон мар 09, 2009 16:04

Мнение от CVK » пон мар 30, 2020 16:32

cheinzy написа:
пон мар 30, 2020 16:25
Здравейте,

Нов съм както във форума, така и в астрономията. Искам да си закупя телескоп за deep space и любителска астрофотография. Бюджетът ми е до 2 хил. лв., като в тази сума ще трябва да се включат и окуляри, евентуарно леща на Барлоу.
Изгледах доста ревюта и мисля, че се спрях на този модел: http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=46 Има Goto функция, която ще е доста полезна за начинаещ и като цяло телескопът е компактен.
Моля за съвети и предложения.

Благодаря предварително. :)
Здравейте! Все още е в продажба този телескоп, комплект с диагонал, окуляр 26мм, търсач, пълна документация и оставаща гаранция 18 месеца. Цената му е 1700 лв.
viewtopic.php?f=10&t=8238

Ако имате интерес, свържете се с нас на тел.: нула 879 986 005 или посочете ваш номер за връзка на ЛС.
Ремонт на бинокли и зрителни тръби: @binocularsrepair

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » пон мар 30, 2020 16:41

cheinzy написа:
Изгледах доста ревюта и мисля, че се спрях на този модел: http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=46
Не и с тая монтировка за астрофотография...
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XF 8.5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 70-210/4.

cheinzy
Регистриран: пон мар 30, 2020 16:17

Мнение от cheinzy » пон мар 30, 2020 16:47

widowmaker написа:
пон мар 30, 2020 16:41
cheinzy написа:
Изгледах доста ревюта и мисля, че се спрях на този модел: http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=46
Не и с тая монтировка за астрофотография...
В сайта пише, че може да се повдига на екваториална, защо не?

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение