6 инчов SCT + Barlow/Focal Reducer или опит да направя телескоп за всичко :)

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

6 инчов SCT + Barlow/Focal Reducer или опит да направя телескоп за всичко :)

Мнение от Sektor » ср окт 23, 2019 01:56

Здравейте,

С моя телескоп снимам планетите и Луната без много грижи. Със 1500 мм и F/10 имам прилично увеличение и се виждат страхотни детайли по Луната и предполагам Юпитер и Сатурн ако попадна на стабилна атмосфера. За Марс и Венера нищо не мога да кажа - не съм ги виждал все още :)

Да обаче и обектите от Дълбокия Космос са доста интересни :) И в тази връзка се опитах да намаля фокусното разстояние, така че да видя по-голяма част от небето и да направя телескопа универсален - Хаха.

Ето какво се получи с аксесоарите, с които се сдобих + ASI224MC. Предполагам, че за някой може да е интересно. Обект на снимане е Копитото :)

- камерата - директно в телескопа.
Capture_00002.jpg
- 2x Barlow.
Capture_00001.jpg
- 6.3 Focal Reducer - с екстендъра на камерата - някъде около 3 см.
Capture_00003.jpg
- 3.3 Focal Reducer - с екстендъра на камерата - някъде около 3 см.
Capture_00004.jpg
- 6.3 Focal Reducer + 0.5x Focal Reducer, монтиран на самата камера + екстендъра на камерата - някъде около 3 см.
Capture_00005.jpg
- 3.3 Focal Reducer + 0.5x Focal Reducer, монтиран на самата камера - тук нещата не се получиха. Видях си Corrector Plate-а.

- 6.3 Focal Reducer + 3.3 Focal Reducer + камерата през екстендъра от 3 см.
Capture_00006.jpg
- 6.3 Focal Reducer + 3.3 Focal Reducer + 0.5x Focal Reducer + камерата през екстендъра от 3 см. - за малко не успях да фокусирам :)

Опитите ми за снимане показват следното:
- при 6.3 Focal Reducer всичко си изглежда добре и няма винетиране. Само, че зрителното поле не е особено голямо и не могат да се хванат много обекти. Трудност идва и от това, че понякога няма достатъчно ярки звезди за Align-ване и стак.
- при 6.3 Focal Reducer-а + 0.5x Focal Reducer-а на камерата нещата са много по-добре. Последните няколко снимки, които съм направил е с тези аксесоари и мога да покрия по-големи обекти. Тук обаче се появи винетиране, което чистя с Flat-ове.
- предстои да тествам 3.3 Focal Reducer-а, но това което видях за няколкото минути с него е, че има зверско винетиране.

Друго затруднение, което изпитвам е с използването на Extender Tube - няма много място между телескопа и монтировката и при снимане на високо има риск да счупя нещо. Опитах да ползвам диагонала, но там видях, че колимацията изчезва.

Поздрави,
Sektor
Celestron NexStar Evolution 6
ZWO ASI224MC

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение