M57 - Ring nebula

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » нед авг 25, 2013 19:37

Вярно Петков, ти си егати късметлията!
Ето едно кадро на свръхновата от проекта The Virtual Telescope Project 2.0 и един телескопите им:

http://www.virtualtelescope.eu/wordpres ... g_pw17.jpg

http://www.virtualtelescope.eu/2013/08/ ... n-ic-1296/
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

mitko
Регистриран: вт авг 28, 2012 20:34

Мнение от mitko » нед авг 25, 2013 20:17

На мен ми се струва, че на снимката на spas.slavchev постната на 12 август се вижда новата, въпреки че не знам когато е снимана дали е била избухнала :D може само да ми се струва, някой по компетентен да погледне.

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » нед авг 25, 2013 20:27

Сега се позаиграх с луминанс канала ти Петков и мисля че свръхновата се забелязва сравнително отчетливо:

Само да вметна да не се бъркат понятията свръхнова с нова. При свръхнова говорим за катаклизъм хиляди и стотици хиляди пъти по голям като освободена енергия от явлението нова звезда!

Да сега видях, че и Спас я е хванал и ми е интересно от точно коя дата е снимката? :)

Между впрочем Петков когато видях всичките канали по обстойно, личи, че все още съществува проблема с колимацията.
Прикачени файлове
L PS 3.jpg
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

mitko
Регистриран: вт авг 28, 2012 20:34

Мнение от mitko » нед авг 25, 2013 21:04

Благодаря за поправката за разликата м-у нова и свръхнова!

Да не се окаже, че снимката е от 10-ти :D , щото гледам в някакъв сайт -> http://www.cbat.eps.harvard.edu/lists/R ... novae.html , че свръхновата е открита на 11-ти.

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » нед авг 25, 2013 23:06

Ми Tharsis е писал, че на 9-ти са излизали да снимат със Спас, така че като нищо може и да е от тогава :-)
When in doubt: C8 :)
===============
Celestron C8 XLT // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // Таир 3c 300mm/4.5
iOptron IEQ45 Version 2 // iOptron SkyTracker v2
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider
Canon 6D // Canon 600Da
Astronomik EOS Clip Filters: CLS-CCD, UV/IR block

Потребителски аватар
spas.slavchev
Регистриран: ср юни 08, 2011 19:04

Мнение от spas.slavchev » пон авг 26, 2013 12:09

Insomniac написа:Ми Tharsis е писал, че на 9-ти са излизали да снимат със Спас, така че като нищо може и да е от тогава :-)
Да, точно така. Кадрите са от 9-ти срещу 10-ти , като стакнатите са между 00:03 и 02:37 на 10-ти :)
Telescopes: Celestron C8 XLT SCT; SkyWatcher SkyMax90 MAK
Mounts: Celestron CG5 AdvancedGT;SkyWatcher EQ1
Cameras: Canon EOS1000D, Canon EOS600Da FSM Smart Cooled, ZWO ASI120MM
Lenses: Canon EF-S18-55;Pentacon200/4,TAIR-3S 300/4.5 USSR
Eyepieces: 6mm UWА FMC,Plössl FMC:12mm,25mmUWA
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO Luminance, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2 Barlow Celestron OMNI,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,T2 Teleconverter x2,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY DSLR Cooler, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
Tharsis
Регистриран: пон мар 05, 2007 18:14
Контакти:

Мнение от Tharsis » пон авг 26, 2013 19:29

Определено и Спас я е хванал, ама пусто не знаем къде да гледаме...
Камо ли да съпоставяме кадрите ни с известни каталози...Тюууууу... :lol:
Pixy System 2 я засича като звезда от 16,83м и с координати 18 53 18,36 / +33 03 51,0. :thumbsup:
Прикачени файлове
supernova SN2013ev in IC1296.jpg
Skywatcher 8" Newton f/5,
EQ5 mount + Synscan Go-To upgrade kit,
Canon EOS 1100D + EF-S 18-55 DC III,
ZWO ASI178MC,
Pentacon 135 f/2.8,
Pentacon MC Auto 50 f/1.8,
Lenovo Thinkpad T430s,
Skywatcher Coma Corrector,
Revelation Astro 5x Barlow,
and a bunch of crap...

"Cognosce te ipsum."

http://asteroid.molivche.com

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » пон авг 26, 2013 20:09

Ех Спасе, Спасе сега щеше да се зовеш откривател! Ма като знам че и мен ме мързи да си преглеждам кадрите...
Не знам все пак и твойта информация дали няма да е полезна за построяване на кривата макар и правена с апарат, като се прати където трябва?
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
spas.slavchev
Регистриран: ср юни 08, 2011 19:04

Мнение от spas.slavchev » пон авг 26, 2013 21:43

Еххх, да :lol:
:D добре , че колегата mitko e наблюдателен иначе изобщо нямаше и да разбера :) :D :D Наистина, както е писал Ники - да е знаел човек да гледа. Определено се изкефих и се заредих много към хобито - дано да хващаме подобни събития по-често.

П.П. Ники, благодаря че си си играл да визуализираш нещата така :)
Telescopes: Celestron C8 XLT SCT; SkyWatcher SkyMax90 MAK
Mounts: Celestron CG5 AdvancedGT;SkyWatcher EQ1
Cameras: Canon EOS1000D, Canon EOS600Da FSM Smart Cooled, ZWO ASI120MM
Lenses: Canon EF-S18-55;Pentacon200/4,TAIR-3S 300/4.5 USSR
Eyepieces: 6mm UWА FMC,Plössl FMC:12mm,25mmUWA
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO Luminance, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2 Barlow Celestron OMNI,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,T2 Teleconverter x2,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY DSLR Cooler, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
Petkov75
Регистриран: ср юли 22, 2009 19:42

Мнение от Petkov75 » пон авг 26, 2013 21:58

Моят кадър с QHY6 на М57 е правен на 9 ти от 23.21 до 23.46 часа .Бре то човек да не направи проба с камера и бум нова :) .
Иначе забравих да спомена че снимката е правена с Нютона от подписа ми при отвратителен сийнг .И все още се съмнявам дали съм я хванал въпреки че се отличава леко .По принцип с моята апертура не става за такива неща и затова не търся сериозно за нещо подобно ....
Ето още една визуализация от мен със стар кадър със същата камера :

Изображение

Над 16 та вече е много трудна за опрделяне при този Нютон . Още не съм пробвал при Касагрена и QHY6 какво ще се получи....
И май е вече нужно да отворим нова тема със новите които снимаме да ги съберем в една тема ?

Photo: Canon 550D, QHY6 CCD
Telephoto: Jupiter 200mm f/4
Others: CCDMeadeLRGB, LP-Filter;
My Home Astro page

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » чет авг 29, 2013 17:14

Petkov75 написа: И май е вече нужно да отворим нова тема със новите които снимаме да ги съберем в една тема ?
Имаме си научен раздел, за да е и полезна информацията. Естествено, че снимката на Спас е много ценна.
viktor написа:Ех Спасе, Спасе сега щеше да се зовеш откривател! Ма като знам че и мен ме мързи да си преглеждам кадрите...
Не знам все пак и твойта информация дали няма да е полезна за построяване на кривата макар и правена с апарат, като се прати където трябва?
Абе то бат Викторе не е само до мързел. Аз едвам намирам физическо време да си обработя кадрите за астероиди, а какво да кажа за свръхнови да гледам. 100+ галактики съм снимал за месец, ама няма кой да гледа. С един студент от СУ качваме на сървър изображенията. Ако иска някой нека да го обсъдим в научния раздел!?

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Re: M57 - Ring nebula

Мнение от Sektor » ср авг 21, 2019 01:10

Здравейте,

Да изтупам праха на тази тема - реших да се пробвам с един от по-лесните обекти на небето - The Ring Nebula. Купих си и UHC филтър и снимах с него.

Ето какво се получи:
Ring Nebula.jpg
Снимката е правена от терасата в София - Княжево. Кадъра е стак от 10 секундни експозиции с общо време 1 час.

Струва ми се, че обекта е малко размазан. Дали е проблем с фокуса или така се вижда от града?

Поздрави,
Sektor
Celestron NexStar Evolution 6
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » ср авг 21, 2019 08:52

Sektor написа:
ср авг 21, 2019 01:10
Здравейте,

Да изтупам праха на тази тема - реших да се пробвам с един от по-лесните обекти на небето - The Ring Nebula. Купих си и UHC филтър и снимах с него.

Ето какво се получи:
Ring Nebula.jpg

Снимката е правена от терасата в София - Княжево. Кадъра е стак от 10 секундни експозиции с общо време 1 час.

Струва ми се, че обекта е малко размазан. Дали е проблем с фокуса или така се вижда от града?

Поздрави,
Sektor
Здравей,
UHC филтъра за камерата не ти трябва по мое мнение.
Ако ползваш само livestack няма да получиш по-добър образ.
Ако искаш да изчистиш - мини през някоя от програмите за стакване.

Имам подобни кадри отпреди 2 години с моя телескоп 6" и същата камера.
Резултата е подобен, но за 5-6 мин обща експозиция. Ето го при F5:
M57_e_noFR.png

Тази есен ще взема да я снимам пак и с барлоу x2 да видим какво ще излезне.
Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Успехът също е вид изпитание !

Video Astronomy System:
Photon 154 mm F/4 Alt-Az Go To
ZWO ASI224MC USB 3.0
ZWO IR/UV Cut Filter
Focal Reducer 0.6x
Barlow 2.3x

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » вт сеп 03, 2019 00:41

Привет,

Опитах още веднъж да поснимам пръстена от терасата в Княжево. Фокусирах с маската на Бахтинов.

Получи се следното:
Ring Nebula - 01.09.2019 (25 min no Drizzle).jpg
Ring Nebula - 01.09.2019 (25 min no Drizzle).jpg (19.18 KиБ) Видяна 645 пъти
Не мога да докарам чист фокус - струва ми се размазана снимката. Може ли атмосферата да е била проблемна? Дали снимането от града е проблема?
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
hyparh
Регистриран: вт яну 20, 2009 00:13
Контакти:

Мнение от hyparh » вт сеп 03, 2019 08:16

"Игривата" атмосфера неминуемо оказва влияние и на DS фотографията. Ако турбуленциите са силни, крайния резултат ще бъде все едно изображението не е на фокус. Обектите най-високо в небето винаги имат предимство в това отношение.
Градските светлини принципно си пречат за DS, но там нещата се проявяват по-скоро като засветен фон и намален контраст (до голяма степен коригируеми чрез обработка).
Телескоп: Celestron C8 XLT
Монтировка: NEQ6 Pro SynScan
Планетарна камера: ZWO ASI290MM
Планетарни филтри: ALccd LRGB filter set, Astronomik IR pass 742nm filter
Слънчев филтър: Baader ND5.0 solar filter
Бинокли: БПЦ 8x30, SkyMaster 25x70
Фотоапарат: Canon 400D
2.5x Powermate и др.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » вт сеп 03, 2019 09:25

Sektor написа:
вт сеп 03, 2019 00:41
Привет,

Опитах още веднъж да поснимам пръстена от терасата в Княжево. Фокусирах с маската на Бахтинов.

Получи се следното:
Ring Nebula - 01.09.2019 (25 min no Drizzle).jpg

Не мога да докарам чист фокус - струва ми се размазана снимката. Може ли атмосферата да е била проблемна? Дали снимането от града е проблема?
Проблемът е :

1. Нищожната интеграция ( за 25 минути и Хъбъл не би изкарал по- добър резултат). Нямаш основата, върху която да си играеш с кадрите. Нито да подбираш читавите, на фокус, а да изхвърляш негодните, нито да разтегляш криви и т.н.

2. Снимането от града - ако не си използвал теснолентови филтри. А ако си използвал такива, вероятно знаеш, че отделните канали трябва да са многократно по- продължителни, за да се види нещо. Инак сега през лятото, от Княжево би трябвало да става сравнително добре. Щом от Младост става... Зимата дори с филтри си е смогография.

Опитай главно да решиш първия проблем. След това се замисли и върху втория.

Друг вариант за приемлива астрофотография без особена проява на търпение, от града и набързо, е т нар lucky imdging. Но и там с 25 минути няма да стане. Не съм спец в това отношение, но съм чел, че е подходяща за подобни обекти.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » вт сеп 03, 2019 09:58

b_kassabov написа:
вт сеп 03, 2019 09:25
Проблемът е :

1. Нищожната интеграция ( за 25 минути и Хъбъл не би изкарал по- добър резултат). Нямаш основата, върху която да си играеш с кадрите. Нито да подбираш читавите, на фокус, а да изхвърляш негодните, нито да разтегляш криви и т.н.
Здравей,

Въпросните 25 минути са от 1 час снимане. Опитах да подбера и най-добрите 10-15 минути от кадрите, но не се получава по-ясен образ.

M57 се снима лесно - ще натрупам още кадри, това не е проблем, но се чудя дали въобще това ще подобри нещата при положение, че с най-добрите кадри от въпросния 1 час не получавам ясен образ. Затова се зачудих дали проблема не е другаде.

Поздрави.
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » вт сеп 03, 2019 10:15

Ще се получи. Ще видиш. Но не с 35 минути, разбира се. :thumbsup:

Между другото - защо само един от всеки три кадъра ти е ставал за стакване?
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » вт сеп 03, 2019 12:19

b_kassabov написа:
вт сеп 03, 2019 10:15
Ще се получи. Ще видиш. Но не с 35 минути, разбира се. :thumbsup:

Между другото - защо само един от всеки три кадъра ти е ставал за стакване?
Добре, ще опитам. И на мен ми е интересно какво ще се получи. Досега максималното снимание, което съм правил е три часа и за мен съм доволен какво се получи с обекта.

Относно кадрите - основната причина според мен е, че все още тествам и се уча. Този път снимах без 6.3 Reducer-a и съответно имах по-малко звезди за Stack. Тествах настроиките на SharpCap - трудно намираше 8 звезди (толкова трябват на DSS) и понеже ги виждах на екрана реших да пусна самия SharpCap да записва кадрите като не ги Align-ва (а ги лимитира по стойността на FHMW на звездите), а пък после да ги наслагвам през DSS - не се получи особено успешно :) . Също така май и някакви облаци се разхождаха, защото FHMW ту се влошаваше, то ставаше супер.

Поздрави,
Sektor
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » вт сеп 03, 2019 13:07

Sektor написа:
вт сеп 03, 2019 12:19

Добре, ще опитам. И на мен ми е интересно какво ще се получи. Досега максималното снимание, което съм правил е три часа и за мен съм доволен какво се получи с обекта.

Относно кадрите - основната причина според мен е, че все още тествам и се уча. Този път снимах без 6.3 Reducer-a и съответно имах по-малко звезди за Stack. Тествах настроиките на SharpCap - трудно намираше 8 звезди (толкова трябват на DSS) и понеже ги виждах на екрана реших да пусна самия SharpCap да записва кадрите като не ги Align-ва (а ги лимитира по стойността на FHMW на звездите), а пък после да ги наслагвам през DSS - не се получи особено успешно :) . Също така май и някакви облаци се разхождаха, защото FHMW ту се влошаваше, то ставаше супер.

Поздрави,
Sektor
Чакай сега - тука има нещо гнило. Първо - ако кадрите ти са наред, не би трябвало да има проблем от фокусното - ще намира звезди за стакване. Тоест нещо става със самия кадър. По колко минути правиш кадър? Гидираш ли? На какво фокусно снимаш? Най- вероятно голяма част от кадрите ти не са ок, затова ги игнорира. Нямам опит със шарпкап, в ДСС можеше да зададеш какъв процент от кадрита да ти стаква.

Инак - три часа са си перфектно начало - поздравления.
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » вт сеп 03, 2019 14:16

b_kassabov написа:
вт сеп 03, 2019 13:07
Чакай сега - тука има нещо гнило. Първо - ако кадрите ти са наред, не би трябвало да има проблем от фокусното - ще намира звезди за стакване. Тоест нещо става със самия кадър. По колко минути правиш кадър? Гидираш ли? На какво фокусно снимаш? Най- вероятно голяма част от кадрите ти не са ок, затова ги игнорира. Нямам опит със шарпкап, в ДСС можеше да зададеш какъв процент от кадрита да ти стаква.

Инак - три часа са си перфектно начало - поздравления.
Хаха, по колко минути правя кадър - кадрите обикновено са ми по 10 секунди. Най-дългите, с които съм пробвал са били по 20 секунди. Не гидирам, ползвам Go-To на Alt-Az монтировката ми - мисля, че се справя прилично особено при използването на кратки кадри. Случва се по 30 минути и повече да не трябва да правя корекции. Фокусното ми е 1500мм и последната снимка я правих на толкова, иначе ползвам F/6.3 Reducer. За DSS ги знам процентите, просто се опитвам още при правенето на кадъра да преценявам дали става - това в Шарпкап.

Поздрави,
Sektor
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » вт сеп 03, 2019 14:43

Ясно.

Може би ще е по- добре да опиташ този Lucky imaging. Мисля, че Tharsis има добър опит с него. Мнението ми не е абсолютно и единствено, разбира се.

Виж резултати

https://www.astrobin.com/411668/C/?nc=

https://www.astrobin.com/264166/?page=2&nc=

https://www.astrobin.com/292925/F/?page=2&nc=
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » вт сеп 03, 2019 15:29

b_kassabov написа:
вт сеп 03, 2019 14:43
Ясно.

Може би ще е по- добре да опиташ този Lucky imaging. Мисля, че Tharsis има добър опит с него. Мнението ми не е абсолютно и единствено, разбира се.

Виж резултати
Благодаря за насоките. Сега като прочетох излиза, че аз това правя на практика. Само, че се опитвам да го направя с 10 секундни експозиции, а хората пишат, че се прави с експозиции по 1-2 секунди.

Та следващия опит, който ще направя е да сваля времето до 1-2-4 секунди. Проблемът там е, че програмата хваща звездите по-трудно. Ще тествам и ще видя :)
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » вт сеп 03, 2019 17:23

Sektor написа:
вт сеп 03, 2019 15:29
Сега като прочетох излиза, че аз това правя на практика. Само, че се опитвам да го направя с 10 секундни експозиции, а хората пишат, че се прави с експозиции по 1-2 секунди.
Точно така! Но нямам опит с този фид фотография и не мога да бъда полезен. Има си врътки и там със сигурност.

Успехи :) :thumbsup:
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » нед сеп 08, 2019 21:41

Здравейте,

Продължих с опитите върху този "уж" лесен обект.

Този път реших да пробвам истински Lucky Imaging. Настройките които ползвах бяха, както следва:
- ползвах SharpCap.
- експозиция - 2 секунди.
- Gain - 220.
- температурата на камерата спадна от 25,3 градуса в началото до 23,7 градуса в края.
- общ брой кадри - 2 100.
- FWHM - нагласих да стаква ако стойността на кадъра е под 4.

Ето накратко какво ми се случи :) Фокусирах на Вега с маската на Бахтинов - постарах се трите линии да се пресичат в центъра и SharpCap-а да дава възможно най-ниски стойности. След това преместих на Пръстена и започнах да снимам. Тъй като въпросния "Gain" е много нисък и експозициите са доста кратки - програмата трудно успяваше да насложи кадрите. В настройките на Live Stacking - Alighment използвах Digital Gain 8x и сложих Noise Reduction 2 и програмата започна да наслагва кадрите без проблем. Започна при FWHM под 3 и стойностите леко започнаха да се покачват. Сложих горна граница на FWHM от 4. По едно време всички кадри започнаха да надвишават тази граница и реших да проверя какво става. Отново върнах на Вега и гледам фокуса заминал. До сега винаги фокусирах само веднъж, но открих, че трябва да го правя по-често. Друга настройка, която включих е програмата автоматично да запазва и да започва да прави нов кадър на всеки 5 минути.

Днес опитах да насложа всички 2 100 кадри в DSS, но без успех - програмата не намира 8 звезди на кадрите (то се очакваше). Така че насложих файловете, които се запазваха на всеки 5 минути и се получи следното:
2019-09-05 - AAWA.jpg
Този път мисля, че имам фокус и харесвам постигнатото. Общата експозиция е 70 минути или 2 100 кадъра по 2 секунди, обединени в 14 кадъра по 5 минути, които на практика Stack-нах.

Искам да добавя още време към обекта и ще го направя ако небето позволи през тази седмица :)
ZWO ASI224MC

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » нед сеп 08, 2019 23:07

Браво! :thumbsup:
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » чет сеп 12, 2019 00:01

Здравейте отново :)

Вчера над Княжево имаше ясно небе и успях да направя още кадри на "Пръстена".

Ето какво се получи

1/ 100% от кадрите от вчера:
- обща експозиция: 2 часа - 39 кадъра по 3 минути, които от своя страна Live Stack-нах от кадри по 5 секунди.
- Gain: 220;
- Darks: 100 по 5 секунди, като ги направих накрая на вечерта, когато температурата обаче беше най-ниска.
- FHMW - час и 20 минути снимах при лимит от 3,70, но след това се скапаха нещата (фокус не помагаше) и се принудих да вдигна лимита до 4,50, за да се наслагват кадрите.
- Първи стак - температурата на камерата беше 27,1, а при последния стак - 22,7 градуса. Дарковете са правени при температура от 20,3 градуса.
- този път реших да пробвам и UHC филтър.
2019.09.10 - Ring Nebula.jpg

2/ 80% от кадрите от вчера или обща експозиция от 1 час и 37 минути:
2019.09.10 - Ring Nebula - 1.37h.jpg

3/ 80% от кадрите от вчера и от 5-ти септември или обща експозиция от 2 часа и 22 минути. Този път успях да включа и дарковете от 05-ти.
2019.09.10 - Ring Nebula - 2.22h.jpg
С това смятам снимането на M57 за сега да го приключа и да се насоча към други обекти :)

Поздрави,
Sektor
ZWO ASI224MC

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение