Съвет за синхронизиране на две камери при Dithering

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Потребителски аватар
jorro_z
Регистриран: пон сеп 02, 2013 17:20

Съвет за синхронизиране на две камери при Dithering

Мнение от jorro_z » чет апр 25, 2019 14:49

Здравейте, уважаеми форумци.

От известно време ме измъчва един въпрос от практическо естество. Доста се рових в интернет, но не успях да намеря адекватно решение, затова се престрашавам да попитам тук - Вие сте по-знаещи, може някой да има отговор на проблема. А той е следният:

Искам да настроя дуална система за снимане на астро-фотография, като едната камера да е ДСЛР (просто го имам тъй или иначе), а другата камера да бъде охладена монохромна ЦМОС. Съответно, да се подберат два оптични инструмента с такива параметри, че двете системи "телескоп-камера" да бъдат с практически еднаква резолюция, за по-оптимално стекване в пост-процесинга.

Откъм хардуер нещата горе-долу са ми ясни, но не знам как (и дали изобщо е възможно) да синхронизирам снимането на двете камери, при това така, че да мога да реализирам dithering между отделните кадри.

Тъй като ДСЛР е Пентакс, който общо взето няма добра поддръжка откъм астро-софтуер, при него опциите са следните:
1. Жичен дистанционен програмируем спусък, позволяващ задаване на брой последователни кадри, продължителност на отделния кадър, интервал между кадрите и първоначално закъснение за серията.
2. Безплатен неофициален софтуер на компютъра, който позволява общо взето същите действия.

За ЦМОС камерите има различни софтуери с доста опции, включително и управляващи dithering.

Поотделно горе-долу ми е ясно как да ги управлявам и да настроя dithering, но ми се иска ако е възможно да монтирам и двете системи на монтировката и да снимам едновременно - основно с цел по-ефективно оползотворяване на времето за снимане.

Та се питам, и бих оценил високо, ако някой ми даде съвет как да синхронизирам сработванията на двете камери така, че да съвпадат за всеки отделен кадър, със съответното изчакване между кадрите, за да се изпълни dithering процедурата.

Благодаря за всякакви мнения и съвети!

Поздрави на всички.
Жоро

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Re: Съвет за синхронизиране на две камери при Dithering

Мнение от Yoddha » чет апр 25, 2019 16:05

Здравей Жоро,

APT има тази функция и във "демо" версията но за съжаление не може да управлява Pentax. Преди време ми беше попадал ASCOM драйвер за Pentax, ако той върши работа, то и APT ще стане използваемо решение за твоята задача :)

Ето малко по-подробно инфо:
https://ideiki.com/astro/usersguide/mul ... 3D&mw=MjQw#

ico
Регистриран: съб апр 19, 2014 12:52

Re: Съвет за синхронизиране на две камери при Dithering

Мнение от ico » ср май 08, 2019 15:24

Aко успееш на двете камери кабелите да ги обединиш в един с една обща букса
от източника на дитеринга и контрола на експозициите. В случая от лаптоп към камерите може би.
Аз снимам така но в моя случай съм с две еднакви камери Canon,
a за гидиране ползвам MGEN и ползвам този разклонител от снимката
Прикачени файлове
l forum.jpg
Sky-Watcher AZ EQ5 GT
Schmidt-Cassegrain Meade ACF 8" f10; Таир 300мм ф4.5; Samyng 135mm f2
Focal reduccer f6.3; f6.7; 2.5x PAWERMATE
Canon 100D; Canon 77D; ZWO ASI224MC

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания