Skywatcher Explorer 150PDS

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Re: Skywatcher Explorer 150PDS

Мнение от penko » вт апр 16, 2019 11:31

Полярната звезда не се слага да е в центъра на кръга, а между концентричните кръгове в зависимост коя година сме. Виж горе на картинката имаш годините. Това е така защото звездата се мести с годините и сега е на около 40' от севера в противоположна посока на звездата Кохаб от Малката мечка. Погледни си ръководството на монтировката там е описано всичко.
Последна промяна от penko на вт апр 16, 2019 12:06, променено общо 1 път.
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » вт апр 16, 2019 11:33

И при мен е така, заводско много рядко е ориентирано добре. Не е проблем - просто като завъртиш RA оста, се завърта и картинката, която виждаш. Просто завърти оста докато нулата отиде горе - това разбира се променя позицията на тежестите, но като свършиш с позиционирането на полярната звезда, връщаш обратно в хоум позиция. И нещо МНОГО важно - трябва да си завъртял DEC оста, така че да може да виждаш през полярния търсач навънка - това е много често допускана грешка - иначе ще гледаш тъмнина. Просто погледни през изходния отвор навътре дали виждаш търсача си - и ако не, завърти DEC оста, че да се отпуши дупката. Това е описано и в наръчника.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

nsirakov
Регистриран: пон фев 25, 2019 13:41

Мнение от nsirakov » вт апр 16, 2019 11:37

petar1 написа:И при мен е така, заводско много рядко е ориентирано добре. Не е проблем - просто като завъртиш RA оста, се завърта и картинката, която виждаш. Просто завърти оста докато нулата отиде горе - това разбира се променя позицията на тежестите, но като свършиш с позиционирането на полярната звезда, връщаш обратно в хоум позиция. И нещо МНОГО важно - трябва да си завъртял DEC оста, така че да може да виждаш през полярния търсач навънка - това е много често допускана грешка - иначе ще гледаш тъмнина. Просто погледни през изходния отвор навътре дали виждаш търсача си - и ако не, завърти DEC оста, че да се отпуши дупката. Това е описано и в наръчника.
Обърках се... Не е ли вярно, че позиционирането на полярната звезда трябва да започне от хиум позицията, след това по апп гледам на "колко часа по кръгчето" трябва да се позиционира спрямо реалното време с азз и алт болтове.. След което отново се връща монтировката в хоум позиция и съм готов да пусна ГОТО то за да поравнявам по 1,2 или 3 звезди

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » вт апр 16, 2019 11:41

petar1 написа:
вт апр 16, 2019 11:33
...Не е проблем - просто като завъртиш RA оста, се завърта и картинката, която виждаш. Просто завърти оста докато нулата отиде горе...
И ако погледнеш с другото око, което си притворил за да гледаш през прицела, ще видиш, че тази нула сочи към Кохаб?!? :)
Последна промяна от penko на вт апр 16, 2019 12:06, променено общо 1 път.
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

petar1

Мнение от petar1 » вт апр 16, 2019 11:59

Позиционирането на полярната звезда няма много общо с позицията на телескопа и хоум позицията - азз и алт болтовете подравняват монтировката, а не телескопа. Подравнявам с полярната звезда преди изобщо да съм качил телескопа - така ми е по-лесно. Така, че просто завърташ RA оста, за да се изправи картинката, след това ръчкаш азз и алт болтовете, за да позиционираш звездата спрямо апп-а и си готов. След това може да върнеш RA оста в хоум позиция. И не забравяй в самото начало да завъртиш DEC оста, за да се "отпуши" визьора на полярния търсач, иначе няма да видиш никаква звезда в него.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » вт апр 16, 2019 12:08

Звездата беше Кохаб, а не Дубхе, поправих си постовете :)
Виж тази картинка:
Polar_finder_scope.jpg
Polar_finder_scope.jpg (18.53 KиБ) Видяна 315 пъти
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Canon 100D.

nsirakov

Мнение от nsirakov » вт апр 16, 2019 12:09

petar1 написа:Позиционирането на полярната звезда няма много общо с позицията на телескопа и хоум позицията - азз и алт болтовете подравняват монтировката, а не телескопа. Подравнявам с полярната звезда преди изобщо да съм качил телескопа - така ми е по-лесно. Така, че просто завърташ RA оста, за да се изправи картинката, след това ръчкаш азз и алт болтовете, за да позиционираш звездата спрямо апп-а и си готов. След това може да върнеш RA оста в хоум позиция. И не забравяй в самото начало да завъртиш DEC оста, за да се "отпуши" визьора на полярния търсач, иначе няма да видиш никаква звезда в него.
Ще напиша тогава алгоритъм, който да спазвам, моля поправете ме където греша

Слагам статива водоравен с крак N по посока север
Нагласям Алт на 42градуса {за БГ}
Би трябвало да виждам полярната звезда във визьора
Завъртам ръчката на противотежестите така че часовника да се подравни 12 горе 6 доло... (при мен това става ако рамото е над хоризонтала на около 10 часа
В тази позиция въртя алт и ази болтове така че полярната звезда да си иде на мястото в кръгчето спрямо времето от деня
Връщам рамото в хоум позиция (най-доло), слагам телескопа, изравнявам тежестта, Нагласям finder скоупа, слагам фотоапарата, донагласям тежестта на "кантара" и отново от хоум позиция...
Пускам гото и изпълнявам алайнмента..

petar1

Мнение от petar1 » вт апр 16, 2019 12:25

На мен ми звучи добре - не забравяйте обаче да завъртите DEC оста, за да "отпушите" визьора на полярния търсач, иначе няма да видите никаква звезда. RA оста е тази с противотежестите, DEC оста е другата.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

nsirakov

Мнение от nsirakov » вт апр 16, 2019 12:27

petar1 написа:На мен ми звучи добре - не забравяйте обаче да завъртите DEC оста, за да "отпушите" визьора на полярния търсач, иначе няма да видите никаква звезда.
Ее това е ясно :) разбрах го емпирично още при първия си опит хихи благодаря, при първата безоблачна вечер ще пробвам

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » вт апр 16, 2019 16:42

petar1 написа:
вт апр 16, 2019 11:59
Подравнявам с полярната звезда преди изобщо да съм качил телескопа - така ми е по-лесно
...Но не е много мъдро. Защото при качването на телескопа и балансирането, можеш да разместиш подравняването. Даже бих казал - доста дебел и солиден шанс имаш да го направиш...
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

nsirakov

Мнение от nsirakov » вт апр 16, 2019 18:02

още една треноровка на сухо :) горе доло успешна ... доста проблеми с нивелирането на тръбата със закачен фотоапарат, единствено ако е на една ос с противотежестите успях да го уравновеся.. иначе при определени наклони люшкаше всичко.. но така ако гледам нещо на север дисплея на апарата е нагоре и нищо не мога да видя...

аз ли греша.. вие как позиционирате тръбата спрямо айпийса и фотоапарата?

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт апр 16, 2019 20:35

Тръбата не може ли да се завърти в скобите, така че апататът да дойде отстрани (ако фокусера е стабилен)?

nsirakov

Мнение от nsirakov » вт апр 16, 2019 20:41

Ако в хоум позиция завъртя тръбата така че апаратът да е настрани, в определени ъгли около хоризонтала центърът на тежеста се измества и системата се де балансира... Или аз бъркам някъде

nsirakov

Мнение от nsirakov » пет апр 19, 2019 09:50

Като чета тук и гледам клипчета в нета май без автогидиране няма да се размина, ако искам хубави кадри... гледах някакъв 50мм файндърскоуп с камерка, а като алтернатива офф аксис пръстен, на който да се закрепва камерата... кое от двете е за предпочитане - цената е горе доло една и съща..., но мисля, ако се гидира от телескопа ще е по-точно, отколкото да подравнявам прецизно тлескопа и файнърскопа по отделно.. или греша?

petar1

Мнение от petar1 » пет апр 19, 2019 11:21

За експозиция (кадър) по-дълга от една минута ти трябва гидиране. По принцип гидирането с офаксис през телескопа трябва да е по-точно, но за начинаещ не мисля, че е подходящо. Трябва ти чувствителна камера, защото при малкото поле, което телескопът дава може да няма ярки звезди в полето за гидиране. Според мен не се занимавай засега с офаксис гидиране. Повечето хора мисля, че си гидират чрез файндърскоп, офаксис е по-трудоемко според мен. Просто гледай файндърскопа да е добре закрепен за тръбата и да не прави усуквания, тоест да не мърда от само себе си и да лъже монтировката, че звездата се е преместила. Не мисля, че ти трябва офаксис гидиране в момента. Аз гидирам през файндърскоп и то без да го подравнявам кой знае колко точно с тръбата и правя прилични (поне за моите стандарти) снимки.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

nsirakov

Мнение от nsirakov » пет апр 19, 2019 13:48

файнър скоп ще е значи...

обаче моят дето върви с телескопа е мъъничък и се клатушка, не може да се сложи камерка на него...

този бюджетен вариант хубав ли е?

TS-Optics Universal tracking set TSL501M-AG for astrophotography and ASI120MM Guiding Camera

или

Omegon Microspeed guidescope, 50mm and ASI120MM Guiding Camera

има два варианта разликата е около 50 лева...

няма ли по-бюджетни решения... че доста "инвестирах" в системата ;)

petar1

Мнение от petar1 » пет апр 19, 2019 14:07

Първият вариант ми изглежда ок :) Не знам дали има по-евтини, астрофотографията не е евтино хоби - камера + файндърскоп едва ли ще намериш за 100-200 лева.

Да добавя, че за гидиране най-популярната програма (свободна също така) е PHD2 - https://openphdguiding.org/.
Свързваш монтировката към лаптопа, също и гидиращата камера.
PHD2 взема изображението от гидиращата камера и изпраща коригиращ сигнали към монтировката, когато е нужно .

Иначе не използвай според мен ST-4 портът на гидиращата камера и монтировката, така или иначе лаптопът ти ще е свързан към монтировката, няма смисъл PHD2 да изпраща коригиращият сигнал първо към камерата, пък тя да го препредава на монтировката.

За командване на самото снимане чрез DSLR-a препоръчвам APT (Astrophotography Tool) - https://www.ideiki.com/astro/Default.aspx.
Програмата е от най-добрите и свободна, също така е правена от колегата Yoddha от форума тук.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » пет апр 19, 2019 15:25

Това е скъпичко.
Както подчерта Петър, може да гидираш през лаптоп .
В този случай ти отпада нуждата от st4 порт на камерата.
И вече избора от възможни камерки се разширява.
За обектив, някакъв малък телескоп или хубав търсач и си готов.

nsirakov

Мнение от nsirakov » пет апр 19, 2019 15:26

Боян Спасов написа:Това е скъпичко.
Както подчерта Петър, може да гидираш през лаптоп .
В този случай ти отпада нуждата от st4 порт на камерата.
И вече избора от възможни камерки се разширява.
За обектив, някакъв малък телескоп или хубав търсач и си готов.
Дайте предложения моля

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » пет апр 19, 2019 15:43

Вместо предложение , мога да ти дам гидиращо телескопче или търсач със стабилна механика.
Каквото ти харесва повече :)
Не говорим за продаване . Ползваш го докато си намериш нещо подходящо и после ми го връщаш.
Така ще видиш какви са особеностите и ще знаеш какво да търсиш по-оптимално като цена.
Аз например си падам по гидове с над 70мм обектив, но и снимам с доста тежък телескоп.
За мен не е много съществено гида да е лек.
На теб може по-да ти пасва да е ликичък и за това да предпочетеш търсач...

nsirakov

Мнение от nsirakov » пет апр 19, 2019 15:57

Бояне, мога само да кажа, че количеството бира, което ти дължа не би могло да се изпие дори за седмица...

макар да не съм наясно какво е търсач ще се радвам да се видим и да си поговорим :)

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пет апр 19, 2019 16:30

Съвсем между другото и аз да се отбеелжа барабар с мъжете астрофотографи, че по едно време гидирах с китовия обектива на фотоапарата 50-300 мм. ( на 300). Тоест не ти е нужен някъв супер качествен и скъп допълнителен телескоп и т.н. Важно в случая е, резолюцията на гидиращата ти система да не е драстично по- малка от тази на снимащата. Как се смята резолюцията :

( големина на пиксела на камерата : фокусното разстояние) х 206

Примерно - ако снимаш с канон Д1100 с голамина на пиксела 4.5 микрона и телескопът ти е с 800 мм фокусно :

(4.5:800)х206 = 1.15. Демек върху всеки пиксел попадат 1.15 дъгови секунди.

Та идеята е - гидиращата система трябва да отговаря гооооре долу по резолюция на снимащата.

А - ПП - аз нямам нищичко против ST4 порта. Използвам си го от 4-5 години без да ми прави никакъв проблем.
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

nsirakov

Мнение от nsirakov » пет апр 19, 2019 16:35

b_kassabov написа:
пет апр 19, 2019 16:30
Съвсем между другото и аз да се отбеелжа барабар с мъжете астрофотографи, че по едно време гидирах с китовия обектива на фотоапарата 50-300 мм. ( на 300). Тоест не ти е нужен някъв супер качествен и скъп допълнителен телескоп и т.н. Важно в случая е, резолюцията на гидиращата ти система да не е драстично по- малка от тази на снимащата. Как се смята резолюцията :

( големина на пиксела на камерата : фокусното разстояние) х 206

Примерно - ако снимаш с канон Д1100 с голамина на пиксела 4.5 микрона и телескопът ти е с 800 мм фокусно :

(4.5:800)х206 = 1.15. Демек върху всеки пиксел попадат 1.15 дъгови секунди.

Та идеята е - гидиращата система трябва да отговаря гооооре долу по резолюция на снимащата.

А - ПП - аз нямам нищичко против ST4 порта. Използвам си го от 4-5 години без да ми прави никакъв проблем.

Олелее математика :)
ще ползвам 2 апарата за снимките Канон ЕОС 6Д и фуджи х-про2, а гидиращата камера като гледам по резолюция е около 1.2 мпиксела
но да умра - не вярвам да мога да го сметна правилно :)
edit
сега видях фуджи има 3.9 микрона Pixel Pitch (ако това е големината), a 6D -Pixel pitch - 6.5 µm.

edit 2

по формулата резултат за Канона е 1.78, докато за камерката (при файндър от 180мм - така пише в сайта) излиза 4.2... тоест? няма да стане добре ли?

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пет апр 19, 2019 17:11

Желателно е, разликата да не е повече от два пъти. Тая дандания не е правена само от някой евробюрократ безцелно, за да му е кофти на астронома, а има логика. Логиката е, че като гидираш, колкото мръдне звездата в гидиращата система, с (горе-долу) толкова трябва да мръдне и тази в снимащата система. Инак можеш да се окажеш в положение да се захласнеш от радост колко хубаво ти върви гидирането...и като излезе кадър да умреш от яд заради разтеглените звезди.

Е, няма да стане нищо лошо, ако пробваш със сегашните си параметри. Можеш и да измислиш една леща Барлоу за гидиращия телескоп, ако се наложи разбира се.
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

nsirakov

Мнение от nsirakov » пет апр 19, 2019 17:17

тоест, така както ми звучи ще трябва да се "инвестира" или в по-хубава камера за гидиране (да се чете по-скъпа :) )
или в по-голям (широкоформатен) фотоапарат :)

харесва ми... още не съм излезал на "терен" а вече виждам толкова неща които трябва прредварително да науча... дано не ви омръзна с питанките

petar1

Мнение от petar1 » пет апр 19, 2019 18:25

По принцип Касабов е прав за формулата, но примерно при моята система излиза пет пъти разлика, а пък гидирането ми е що годе задоволително. Нещата са относителни, ще можеш да почнеш да снимаш и с нещо по-евтино. Действително има доста неща за учене и свикване при астрофотографията - всички сме в процес на учене :) Можеш първо да почнеш дори и без гидиране - най-малкото трябва да свикнеш на монтировката, апаратът, програмите с които ги командваш и т.н. Като пробваш без гидиране, ще си тестваш и как се държи монтировката и колко точно си направил засеверяването през полярния търсач. А междувременно може да планираш и четеш за гидирането, няма смисъл да бързаш от ден първи. Иначе относно ST-4 портът - не че не работи, но не виждам смисъл от него (само един кабел в повече), като вече си командваш монтировката директно от лаптопа. Бях чел и едни статии, че PHD2 гидира малко по-добре и не се нуждае от постоянна калибрация като си говори директно с монтировката, но надали разликите са космически.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

nsirakov

Мнение от nsirakov » пет апр 19, 2019 19:17

да, аз също смятам да го давам полека - стъпка по стъпка :)

стъпка 1 - да се опитам да подравня Полярната звезда
стъпка 2 - да се опитам да го повторя :)
после .. дай боже...
:drank:

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пет апр 19, 2019 19:24

Хм.

Не, не значи веднага да се хвърляш да купуваш още и още скъпотии. Мисля, че бях споменал някъде едно непретенциозно решение - Барлоу леща за гидиращата оптика. Още повече при теб разликата беше около два пъти, което не е трагедия.

За първоначалното снимане без гидиране и по принцип правилното ми мнение...може би колегата петар има богат опит в астрофотографията и умее да постигне успехи, без да обръща внимание на дреболии като " принципни" правила. Аз, с моя собствен не особено богат опит, не съм установявал задоволителни резултати БЕЗ гидиране. Не съм си правил изобщо такива експерименти. Не притежавам монтировка, която да го позволява. Според мен това само би довело до разочарование.Зависи какво търсиш все пак. Ако "първоначално" тръпката ти е да видиш, че там наистина има обект и наистина има космос - може снимането без гидиране да ти върши работа- първоначално. Но ако целта ти е да видиш хубав и ясен обект - ще бъдеш дълбоко излъган и разочарован.

Пробвал съм да гидирам при споменатата разлика от 4 пъти и резултатът никак не беше окуражаващ, заради което изоставих тази практика. Първо си взех Барлоу леща, после минах на офф аксис.
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

petar1

Мнение от petar1 » пет апр 19, 2019 19:51

Нямам богат опит (снимал съм едва 7-8 Deep Sky обекта) и без гидиране съм напълно съгласен, че не може да се направи читава снимка :) Нямам и една нормална снимка без гидиране. Исках просто да кажа, че преди да си купи гидиращият телескоп и камера може първо да се занимае с монтировката, засеверяването и свързването към лаптопа. И междувременно да мисли за гидирането - в смисъл стъпка по стъпка. Да види на коя секунда от експозицията му се разтеглят звездите и вече се нуждае от гидиране и т.н.
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » пет апр 19, 2019 21:09

Аз не използвам гидиране, но имам доста читави снимки с експозиции до 1 мин :)
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Canon 100D.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Продавам Sky-Watcher explorer 130pds
    от Astrobub » ср окт 09, 2019 18:54 » в Астропазар
    2 Отговори
    327 Преглеждания
    Последно мнение от Astrobub
    чет окт 24, 2019 14:01