Най-после,нощ без облаци ...:)

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Re: Най-после,нощ без облаци ...:)

Мнение от tonygl » съб сеп 23, 2017 15:45

Цецо, то вие сладкодумните се надушвате :lol:
Хектор написа:...самото небе на Рожен- някак си синее и е много красиво...
И аз съм го наблюдавал този рядко срещан феномен, особено изразителен е когато няма облаци на небето.
Казват, че се предизвиква от озона във високите слоеве на амосферата. :lol:

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Малко снимки от 14,00h днес..........

Мнение от Хектор » съб сеп 23, 2017 16:59

Днес през деня бяха дошли и директора на комплекса Никола и даже вицепрезидента на държавата Йотова, изсипа се бая народец............
4.jpg
3.jpg
Подкарване и проверка на клубната монтировка.......
5.jpg
Самоснимачка на моя милост......
Последна промяна от Хектор на нед сеп 24, 2017 15:59, променено общо 1 път.
Конус Гигант модифициран -15x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
Фокусер-FEATHERTOUCH
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher PX 254 mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб сеп 23, 2017 17:30

Ясно небе! =D> :thumbsup:

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » съб сеп 23, 2017 20:32

За небето - сигурно прозрачността е била добра след дъждовете и вятъра... Иначе и аз последните 2-3 летни сбирки не се впечатлявам толкова от небето, като че ли преди беше по-добре откъм тъмнина и прозрачност.
Директора на комплекса Пламен?
А Йотова по каква линия е била там, или може би частно посещение?
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 105Ah battery
+ space ambient/trance/psychill music...

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » нед сеп 24, 2017 15:22

venzibo написа:За небето - сигурно прозрачността е била добра след дъждовете и вятъра... Иначе и аз последните 2-3 летни сбирки не се впечатлявам толкова от небето, като че ли преди беше по-добре откъм тъмнина и прозрачност.
Директора на комплекса Пламен?
А Йотова по каква линия е била там, или може би частно посещение?
Уф, Никола исках да кажа.
Йотова говори цял ден със Никола........ :lol:
Фокусер-FEATHERTOUCH
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Време за реванш....

Мнение от Хектор » нед сеп 24, 2017 19:44

През денят отидохме семейството до планетариума ( имаше поне 100 души на всяка прожекция). Оптиката му е отлична, а програмата добра.
Втората вечер предложи отличен сиинг, топло време, никакъв вятър и чисто ДЪЛБОКО небе.
През деня Председателя на ААС София- Боряна показа слънчев телескоп (50мм) със различни филтри донесен наскоро от нея от Щатите. Така се виждаха протуберансите че ни впечатли найстина много. Телескопа си е направен във Щатите и не е "китаец", а образът се конкурираше със този на Цайсовите.
Към Поляка- човека стелариум се прикачи още един образ със 300мм. (лайт брич) Нютон и вече не бях само аз визуален сейрджия.
Човека извади висок клас двуинчови окуляри Хиперион със полета от по 82 градуса и по 1 килограм единия.
Докато Сатурн все още ставаше за гледане насочихме и двамата натам телескопите като по контраст и качество моя го отвя отвсякъде (отново се доказа че фликинга и системата за подобряване ка контраста дават ново измерение на картината), обаче после на Трифида докато при мен се виждаше нормално при него беше направо все едно друг обект. Много разлика дават 50 мм големина на апертурата- наистина много :shock: .
Поляка твърдеше че е обиколил Европа и такова небе има само ТУК и почти същото на още едно място във Хърватия.
Късно вечерта се обади Боян (съпругът на Маги) че идва натам и след два часа пристигна със Ц11 и електронния усилвател :D
Валентин от ААС и един учен от Физическия факултет бяха много впечатлени, всеки който погледнеше издаваше вик -ЛЕЛЕ мамо. Получава се светлинен удар, определено е много силен и интересен уред.
Колкото ние се впечатлявахме от уредът, толкова пък той от небето ноколо - Ауууууу, ама много ГОЛЯМА разлика има подчерта той на няколко пъти.
Към 24,00 влажноста се покачи рязко, а със нея и студът и въпреки че на хоризонта се изкачваха Орион и Плеядите към 1,30 се разделихме и кой откъде е.
ОПРЕДЕЛЕНО на Рожен се получи голяма сбирка със много интересни хора, а условията предложени от директора Никола бяха отлични.
П.П
Кривонос е супер но няма място за сравнение със Рожен (лично мое мнение)
Приказка без край..................
1.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2017:09:23 14:27:54
Image taken on:
съб сеп 23, 2017 11:27
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/not available Sec
F-number:
f/2
ISO speed rating:
0
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
2.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2017:09:23 14:21:37
Image taken on:
съб сеп 23, 2017 11:21
Focus length:
3.5 mm
Shutter speed:
1/not available Sec
F-number:
f/2
ISO speed rating:
0
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
Camera-model:
Exposure program:
Not defined
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Фокусер-FEATHERTOUCH
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » вт сеп 26, 2017 00:41

Единственото по-впечатляващо от небето на Рожен за мен беше човека от Полша :)
Направо феноменално ! Само му казваш нещо от каталога на Месиер и ти го посочва с лазерната показалка :)
Впрочем много ми харесаха хората , с които се запознах .
Участвам в много клубове по интереси , но тук определено има разлика в положителен смисъл .
За усилвателят - наистина е атрактивен и до момента вече е довел няколко нови постъпления в любителската астрономия /такива , които преди да погледнат през него са си мислили , че това е само загуба на време /.
След като Хектор си тръгна падна голямо чакане , докато изгрее Орион и голямо студуване :)
Малкото , които бяхме останали се насладихме на М42 в пълният и блясък със воалите и М43 точно по начина , по който се виждат на снимка .
Последваха Конска глава и Пламък , но тук вече звездата Алнитак вадеше очи и нямаше как да се гледат комфортно . Чак на другия ден се сетих , че просто можех да вдигна увеличението и да я изкарам извън полето .

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » ср сеп 27, 2017 10:45

Боян Спасов написа:Единственото по-впечатляващо от небето на Рожен за мен беше човека от Полша :)
Направо феноменално ! Само му казваш нещо от каталога на Месиер и ти го посочва с лазерната показалка :)
Впрочем много ми харесаха хората , с които се запознах .
Участвам в много клубове по интереси , но тук определено има разлика в положителен смисъл .
За усилвателят - наистина е атрактивен и до момента вече е довел няколко нови постъпления в любителската астрономия /такива , които преди да погледнат през него са си мислили , че това е само загуба на време /.
След като Хектор си тръгна падна голямо чакане , докато изгрее Орион и голямо студуване :)
Малкото , които бяхме останали се насладихме на М42 в пълният и блясък със воалите и М43 точно по начина , по който се виждат на снимка .
Последваха Конска глава и Пламък , но тук вече звездата Алнитак вадеше очи и нямаше как да се гледат комфортно . Чак на другия ден се сетих , че просто можех да вдигна увеличението и да я изкарам извън полето .
Бояне да не се хваля ама май няма Месие обект който и Аз (а се сещам и за бат Виктор) да не мога да ти посоча веднага на небето :oops: :D
Само не разбрах визуално ли сте гледали Конската глава и ако е Да, то с какъв телескоп ?

ymn
Регистриран: съб май 06, 2006 08:12

Мнение от ymn » ср сеп 27, 2017 13:26

tsetsodrums написа:Само не разбрах визуално ли сте гледали Конската глава и ако е Да, то с какъв телескоп ?
визуално - доколкото може да се каже визуално с ЕОП. По мой спомени тя е близо до зета Орион в посока М42. Там и я видяхме. На другия ден проверих, нямаше грешка. Увеличението беше малко и с по-голямо въображение може да я оприличиш на какво ли не, включително на конска глава.
Телескопът е С11 + ЕОП и слаб окуляр. Боян твърдеше, че светлинното увеличени на този ЕОП е около 15х. Което значи, че този С11 дава светлина като еднометров телескоп. Сигурно е така. На М57 централната звезда се виждаше. А тя е около 15-та. М13 гъмжеше от звезди. Най-богатия М13 който съм виждал. И най-хубавата М42.
За мен, ЕОП-а беше гвоздея на сбирката.

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » ср сеп 27, 2017 16:31

tsetsodrums написа: Бояне да не се хваля ама май няма Месие обект който и Аз (а се сещам и за бат Виктор) да не мога да ти посоча веднага на небето :oops: :D
Само не разбрах визуално ли сте гледали Конската глава и ако е Да, то с какъв телескоп ?
Вярвам ви . Просто не бях виждал такова чудо на живо .
Опита си е опит ...По принцип такива сбирки са нещо много добро за прохождащите в материята като мен .
Ако бях сам щях да открия 5-6 обекта и толкова .
На някоя от следващите сбирки се надявам да покажа подобреният вариант на нещото .
Закрастил съм се за цветна версия пък ще видим...за сега гълта доста ресурси .
Другото , което ми се иска е някой път да го скача с 14 инча и да видим какво може в екстремни условия :)

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » ср сеп 27, 2017 17:51

Електронната джаджа създава ли усещане за естествено наблюдение или наподобява гледането на екран?! Има ли сцинтилиращ шум и зеленият образ не разваля ли естетиката?!
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » нед окт 29, 2017 11:55

viktor написа:Електронната джаджа създава ли усещане за естествено наблюдение или наподобява гледането на екран?! Има ли сцинтилиращ шум и зеленият образ не разваля ли естетиката?!
За съжаление не създава такъв ефект.
Фокусер-FEATHERTOUCH
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Потвърждение..........

Мнение от Хектор » нед окт 29, 2017 12:04

Люлин е номер едно по небе във София, отдавна го твърдя но ето и потвърждение :D . Дружба 2 и Бояна само са във същата светлинна зона, но във Люлин и самия въздух е по-бистър =D> :D
999999.jpg
На косъм (2 км) от тоталната боза на изток от нас.........
Фокусер-FEATHERTOUCH
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пон окт 30, 2017 00:46

viktor написа:Електронната джаджа създава ли усещане за естествено наблюдение или наподобява гледането на екран?! Има ли сцинтилиращ шум и зеленият образ не разваля ли естетиката?!
При положение , че прави видими неща , които иначе са непосилни за даден телескоп сме склонни да му прощаваме недостатъците . Шума е незначителен .
Имаме и черно-бял такъв , но е съвременен и като много съвременни неща е по-зле .
Има отвратителен собствен сцинтилиращ шум .
На всичкото отгоре е тактически военен прибор а те имат много високо АРУ на гейтовете .
Идеята е , че ако ви светне някой с фенерче не бива да ви заслепи .
Това , обаче пречи за астро . На практика не знаем какво точно може . За сега губи по точки от руската антика .
В момента Боян се мъчи да намери от къде се командва затихването .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » пон окт 30, 2017 14:12

Да, разбирам идеята :) Но от моя гледна точка, примерно, когато искам да се наслаждавам на небето в електронен вариант предпочитам програмата World Wide Telescope или Sloan digital sky survey :) Първата е доста добре направена и човек наистина може много добре да се запознае с небето и то в различни дължини на електромагнитни спектър... :) Идеята ми е, че не разбирам докрай идеята на електронно асистираната астрономия, но това съм все пак аз... :)
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
Хектор

Край на безобразията

Мнение от Хектор » нед мар 11, 2018 17:50

Копиловци, 10 градуса, небе 2 от 10...
Това са си безобразия- последен пост 29 Октомври...........и то е защото 5 месеца нямаше небе
Какво е това чудо незнам
И така, видях прогнозата за чисто небе, изтупах телескопа че имаше толкова прах че се наложи да ползвам Меглио (мощен обезмаслител) въпреки че седеше със чувал през всичките месеци и го засвалях към колата.
Обаче мястото във минивана се оказа по- малко от мястото във старото ми комби :shock: , а уж го взех да си имам и аз "гълабарник" и започна едно сучене, въртене и накрая влезе някак си, обаче иначе красивата Добсънова монтировка освен че тежи безобразно е и много неудобна за транспорт. Взима много място и е висока. Скоро ще си направя нова по- лека :lol:
Колимация не се налагаше =D> и зачаках да се изпълни прогнозата за вечерта, демек да се изясни небетоооооооооо.
Това така и не стана, но за мимолетен мой късмет едни 30 градуса се отвориха за 5 минутки около съзвездието Г.куче и Орион.
Докато през късната Есен бягащия човек във Орион едваааааам се мъжделееше то сега през 270х отлично се виждаше, ама отлично [-o< със всякакви детайли. Куповете във Г.Куче бяха невиждано "дълбоки" и им се насладих страхотно.М44 във Рак се хареса много на дъщеря ми и докато се оглеждах наляво-надясно за момент се отвори небето във Касиопея и Персей и веднага завъртях натам телескопа, бях забравил КОЛКО много купове има там :D .Накрая към 24,00 яасът се отчаях че нещата ще се подобрят и насочих телескопа към тривиалната М42.........През 28мм-вия двуйнчов окуляр на SkyWather мъглявината заклевам се я видях със леки цветове и такива детайли че не е истина направо.......и ХОП небето и там се затвори :x
След това си потренирах малко със новия зелен лазер по небето, а със приставката му направих светлинно шоу за радост на децата :wink: :D
Както се вижда от снимките, преместването на спайдера и фокусера със 10мм напред не се забелязва, но за сметка на това пък разликата във светосилата се забелязва и още как само :D , вече работи със пълната си 254мм. апертура, а не със 220 както си беше фабрично.
Идва нашето време, изтупайте си телескопите. :mrgreen: :lol: :)
1.1.jpg
'Изтупания телескоп"
Прикачени файлове
2.2.jpg
Фокусер-FEATHERTOUCH
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Откриване на сезона...........

Мнение от Хектор » вт апр 03, 2018 01:03

София, небе 2 от 10, 22 градуса на балкона,влажност 22%, посоки Юг, запад....
Сега съм отпуска и къщната работа ,а и останалите от миналата година работи за до-ремонтване ги привърших за деня и излязох на балкона да се "накефя" на чистото небе. Не- знам какво стана тази година, но да няма и ден свястно небе във продължение на месеци поред не ми се беше случвало никога досега. Все ще има някоя "яка" зимна вечер макар и студена например или някой заблуден чист ден, но като сега незнам да е било някога- цели 5 месеца #-o
Кристално небе ще има ( как само се излъгах обаче) си помислих докато свалях "чувала" от телекопа на балкона и гледах величествения залез в западна посока.
Потърсих Венера макар че залезът беше все още силен със мощния Конус 14х80 и след 2 минути я "хванах". Завъртях телескопът във нейната посока и за да погледна през окулярът беше необходимо да изпълня някоя стойка от Йога (окулярът се падна от обратната страна плътно до стената), Добсън монтировката има много предимства но статичността на окулярът не е сред тях. На екваториал можеш спокойно да си превъртиш телескопът през ринговете, ама тука нема шанс. Това положение се получи понеже винкелното остъкление не се отваря във всичките си зони и докато не го сменя, посока запад ще ми е "тегава".
И така, Венера я зърнах за малко, но за разглеждане и дума не- ножеше да става.
Щом се постъмни насочих право напред към Орион и М42. По невя се вижда идеално какво е сътворил човек със разните му там колимацийки, ъпгрейди и т.н.
Разлика има голяма 4 -те звезди се разделят още през 42х ( 28мм окуляр), а през 52 и 77 х се вижда много- голяма част от цялата мъглявина със всичките завихряния. Бягащия човек се виждаше отлично като светимост, но не и детайлно.
Розета.....
Със периферното зрение КАТО ЧЕ ЛИ се забелязваше някакъв мъгел, но не- мога да го твърдя със сигурност.
М1...
Едваааааааам я намерих и ми стана ясно че вечерта няма да е добра,едвам се забелязваше дори на 150 Х.
Г. Куче.....
Куповете там бяха по скоро да си върна тренинга по насочване към цел.
Триплета........
Като знам че във добра вечер със бинокъла ги виждам без проблем, а сега на няколко пъти ги подминах можете да си представите какво е качеството на небето тази вечер.
Фокусер-FEATHERTOUCH
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Велик Ден и отлична нощ..........

Мнение от Хектор » пон апр 09, 2018 17:17

Копиловци, 21-24h, 25 градуса, небе 5 от 10 на мястото на наблюдение, без вятър, влага на голяма височина.
Колебаех се дали да взема "толупа"- по- голямия 254 мм телескоп защото заема все още доста място във багажника, а имаше и куп зимни неща за село. Но окрилен от прогнозата за времето го нарамих и него за натам и не сбърках :D .
Там времето беше още по- топло и приятно, направо лято. Тревата е вече във отлична форма във двора, а лалетата бяха станали колкото тикви :shock: . Във въздухът се носи красива миризма на пролет , която дори и пушач като мене усещаше без проблеми.
Разопаковах телескопа и отново се оказа че колимацията не се беше променила, много съм доволен от качествата на телескопът, особено след корекцийте който направих след покупката му. Изходната зеница на 100%-ното осветяване от 2,9 сега е 5,06, а 75% от 33,7 на 34,5 и сега телескопът е във много по-добра форма в сравнение със състоянието във което го купих (фабрично). Съосих двата търсача, извадих окулярите и щом се стъмни разтворих 2 чадъра под 90 градуса ъгъл срещу двете Евро-лампи, така се получи параван и не се наложи да вадя прашката както ме съветваха роднините на съпругата ми :D
Сириус отрано ми помогна да забележа разлика в светимоста след подобренията по телескопът със едни 20-25 процента, като още във 20,30h засякох около него звезди от 8-ма величина :shock: Колимацията представи съвършенни лъчи и вече можех да започна със същинските наблюдения за вечерта.
Трябва да си правя план за вечерта както прави Бат Цецо, иначе се "моткаш" като дете във Джъмбо, около тебе пълно със съкровища и се чудих откъде да започнеш.
Първа цел Триплетът във Лъв, макар и още не високо се виждаше отлично ,но за моя изненада наблизо хванах непозната за мен друга Галактика NGC 3593 :shock: която е 11 величина. Обаче под 77,5х майче не може да се види въобще или поне със такова впечатление останах. Чак сега забелязах че е със видим диаметър от само 0,05 секунди и се чудя как съм я засякъл изобщо. Ако телескопът има следене (тракинг) няма проблеми да се разгледа със по- голями увеличения, но понеже нямам за този телескоп във момента я изоставих за друг път.
Понеже наблизо има друга голяма група Галактики М95,96,105 "кривнах" леко натам и те засветиха в полето след много- малко време.Направо със отвикнал да насочвам телескопът след 5 месеца бездействие обаче.
Разсеяния куп М44- Ясли се виждаше със просто око и насочването беше лесно. През 2 инчовия 28мм окуляр се обхваща почти целият а впечатлението което направи на присъстващите-ГОЛЯМО .
М67 беше наблизо, а досега не го бях засичал за мой срам :), виждаше се отлично и добре се разтвори още на 77х.
NGC 2903 отново във съзвездието Лъв за моя изненада показа ракурс на наблюдение "отгоре" през 77х и изненадваща яркост по делия диаметър, като даже се виждаше лек червен цвят :shock: .
Насочих телескопът леко на запад от звездата Денебола във Лъв във раона на Галактиките М87 и М49 и мога да кажа че се втрещих от това колко много галактики се намират във много- тясна зона от само няколко градуса. Въобще не се наемам да търся коя Галактика коя е , те там са десетки и под всякакъв ракурс- уникална гледка...........
М3 във Воловар през 300х запълни цялото поле и отново се хареса много на зрителите, както и на мен :D
Съсем наблизо се намира М53- кълбовиден куп отново във Воловар, който прихванах още през 43х въпреки малките си размери и уверено се разпадна на звезди при по-голямите увеличения.
Г. Мечка и М81 и М82............М82 се виждаше в такива детайли като например"-праховите облаци преминаващи близо до центърът и от двете страни се виждаха със извивките си даже :shock:. Сега отваряйки Стелариума виждам какво точно е светило от лявата страна близо ядрото и а именно звезди от 14-та велчичина който са много- близо и създават впечатление че самото ядро на Галактика свети- блещука.Във тази зона отново ме очакваше пълна изненада- галактика ненаблюдавана от мен която още не съм разбрал кой и е номерът. Виждаше се "отгоре".
NGC 5451 над "опашката" се вижда от същата позиция като предишната описана от мен, но е по- ярка и във тетайли се виждаха спиралните ръкави. Сигурен съм че когато имам следене на обектите силата на скопа ще позволи да повдигам над 300х за детайлно разглеждане, но засега се задоволявам само със кратко оглеждане и умерени увеличения до 150 х.
Малко по- надолу малко под опашката на Голямата Мечка М51 ме хвърли в направо във транс..............засвети със ТАККККААААВА сила и непоколебимост и тооооооолкова кристално се виждаше всякакъв детайл на ръкавите й, по- малката галактика която майче е във взаимен сблъсък със нея създават направо "динамична" картина , все едно е във реално време.
Персей и двойният куп.........първо го показах на зяпачите целият със голямо поле, а после за експеримент започнах да завишавам увеличенията та чак до 480х и колкото и да вдигах увеличенията изплуваха все ново и нови звезди. Какво значение има само принципът на Мечо пух:- Колкото повече - толкова повече съотнесено към апертурата на телескопите само.....Образът просто отказваше да потъмнее сериозно и това си е :wink: :D :lol:
Мицар се виждаше със другата си помпонента и се разделяще отлично още на 43х, което показва че разделителната способност е достигнала теориетичната заложена от пройзводителят.
Съзвездието Колар........мале що има за разглеждане там не си е работа за описване, обаче найлонът за покриване на телескопът започна да лепне и това ме накара да погледна метео-станцията до мене която показа 60% влажност, демек- СТИГА за днес :D
В заключение ще кажа че доработките по скопа си струват, не са трудни и мога да кажа определено че това е друг телескоп.
Великият ден си е велик, а този път беше велик и поне за мен........... :D
IMG_20180407_183745.jpg
Телескопът се темперира под найлона за очакващите го приключения през ноща....
Последна промяна от Хектор на пон апр 09, 2018 22:45, променено общо 2 пъти.
Фокусер-FEATHERTOUCH
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Мнение от DartMol » пон апр 09, 2018 20:20

Здравей,

ще си позволя само малко доуточнение -
Хектор написа:
пон апр 09, 2018 17:17
...
NGC 5451 над "опашката" се вижда от същата позиция ...
предполагам си наблюдавал М101, а 5451 е само част от въпросната галактика

https://dso-browser.com/deep-sky/6567/n ... use-nebula

Иначе, в същото зритело поле (при не много голямо увеличение) около М101 лесни за наблюдение са NGC 5485 и 5474
Хектор написа:
...
Първа цел Триплетът във Лъв, макар и още не високо се виждаше отлично ,но за моя изненада наблизо хванах непозната за мен друга Галактика NGC 3593 :shock: която е 11 величина. Обаче под 77,5х майче не може да се види въобще или поне със такова впечатление останах. Чак сега забелязах че е със видим диаметър от само 0,05 секунди и се чудя как съм я засякъл изобщо.
Размерите за NGC 3593, според различните източници са от 1.1 до 2.1 мин. по малка ос

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пон апр 09, 2018 20:59

DartMol написа:
пон апр 09, 2018 20:20
Здравей,

ще си позволя само малко доуточнение -
Хектор написа:
...
NGC 5451 над "опашката" се вижда от същата позиция ...
предполагам си наблюдавал М101, а 5451 е само част от въпросната галактика

https://dso-browser.com/deep-sky/6567/n ... use-nebula

Иначе, в същото зритело поле (при не много голямо увеличение) около М101 лесни за наблюдение са NGC 5485 и 5474
Хектор написа:
...
Първа цел Триплетът във Лъв, макар и още не високо се виждаше отлично ,но за моя изненада наблизо хванах непозната за мен друга Галактика NGC 3593 :shock: която е 11 величина. Обаче под 77,5х майче не може да се види въобще или поне със такова впечатление останах. Чак сега забелязах че е със видим диаметър от само 0,05 секунди и се чудя как съм я засякъл изобщо.
Размерите за NGC 3593, според различните източници са от 1.1 до 2.1 мин. по малка ос
Мисля че М101 и NGC 5451 са една и съща Галактика но под различни номера според двата каталога (така поне помня).
Ами доста малка е , а и Стелариума показва 0,5 секунди, де да знам като нищо може да не съм точен,особено след многото бирички :D и помненето на изуст какво съм гледал.
Мерси за корекцийте иначе :D
Фокусер-FEATHERTOUCH
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Сухи тренировки за Рожен.......

Мнение от Хектор » пон юли 09, 2018 20:16

Нещо става с атмосферата това лято, ужким е чисто, а в действителност сийнга силно "смачква" резолюцията.....
Да гледаш планети със увеличения под 200х със мощен телескоп или при ужким чисто небе едвам да различаваш М4 или всеки "мъгел" по- слаб от 7 величина си е направо несериозно. При едно от наблюденията Юпитер изглеждаше направо двоен, което ме накара да пре-колимирам посред нощ телескопът :shock: . След колимацията обаче отново сийнгът не позволяваше да се стабилизира образът и на Сатурн. Иначе във кратките моменти на стабилизация със двуинчовото ЕД Барлоу 2,2х+ 7мм ТМБ Планетарен 2 серия = 377х се вижда отлично даже процепът Енке. Просто времето е ужасно за наблюдение.
Два пъти ходих на село само със чантичката със окулярите и бинокъла 14х80, защото в колата нямаше място, а и там на село ме чака винаги готов 203мм ми самоделен телескоп и EQ5.
145.jpg
Със паралктична монтировка и мотори си е песен......:)
Та отварям аз найлона който го покрива и очаквах да видя огледало в края на тръбата, обаче толкова мръсно огледало виждам за сефте :shock: . Направо едвам се вижда самото огледало, как са попаднали вътре върху него тоооооолкова прах и боклуци ( и то някакви остри) нямам си идея, мазни петна и май само паяци нямаше.
И там на мивката на двора обърнах една пластмасова кофа, отгоре кърпа и затърсих сапун някакъв наоколо- Бабоооооо, дай сапун ми трябва викнах аз и започнах леко, мнооооооого леко да обдухвам огледалото странично зарази гадните и много0 остри частички върху него.....неще ли иде бабата и носи някаква тухла,- ети сапун :shock: ( домашно правен и прилича на камък).
Ама бабе какво е тва бре, питам аз:- Е па язе тоя го уважавам оти е легален каза тя, което ме отказа да говоря повече. И ся????
Разтварям го във вода и със много памук го измих ( кво да правя, намам избор)..и каква беше пълната ми изненада когато "зверски" мръсното ми огледало се изми феноменално със две измивания само.Успях да не го драсна никъде =D>
На планетите образът който показа е направо "рефракторски", но на дълбокия космос се усеща разликата със 254-ката, просто си тъмнее в сравнение със него и това си е, особено след увеличаване на засветката от 2,44 на 11,5 и възможността за 2-инчови окуляри, пълния "флокинг", системата за увеличаване на контраста и диафрагмите.
Какво алчно същество си е човекът си помислих и колко бързо се свиква със по- голямото (Мечо Пух), слизайки от 254 на 203мм..........Та се замислих над думите на Боян за нещо от сорта на Ц14 или 400-500мм на майсторите на сбъднати мечти-АСТРОРЕФЛЕКТ и апертурната треска която май ме облазва.........дори да е така, това ще стане само след финалните подобрения по 254-ката........
Другия път се отвори небе само за половин час, обаче какво видях във Стрелец със Конуса 14х 80 и поле 4,4 градуса направо ми изправи косата :shock: ...... това от Сф със 254мм НЕ МОЖЕ да се види,абсурд........
Тренировките завършиха, сега са приготовленията за Рожен..........До скоро и дано имаме благословия за чисто небе.
Фокусер-FEATHERTOUCH
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Звездния пристан..........

Мнение от Хектор » нед юли 22, 2018 22:51

ДЕН 1
Бяхме в същата стая на хотела като на есенната сбирка , същите бармани в столовата. Всичко си беше както на миналата сбирка с изключение на ужасното време горе. В подножието на планината, а да не говорим за Пловдивско, жегата беше ужасяваща, не толкова като температура, а като задушност на въздуха, което ни принуди да сме на климатик поне 150 км от пътя ( това после ми изгра голям номер).
Горе ни завари ниска мъгла и ситен дъждец, както и спад на темературата със 10 градуса. Ние обаче знаехме че идва разчистване на облачността и по- добро време и в това ни беше надеждата за хубава сбирка. Събрахме се Цецо, Мишо, Тонгул,Боряна, RS71 и т.н пред хотела и обсъждахме каква ще е влажността след всичкия изсипал се водопад през следващите вечери.........
Така увлечен в интересни разговори не забелязах че съм само по фанелка часове наред и започна да ме тресе ( после се оказа че през трите дни съм бил със 38-38,5 градуса температура). Това ми попречи да оставам след 01,00h сутринта, защото много започнах да отпадам след това.
И така, първата вечер се качихме горе и даже още валеше когато пристигнахме. Минаха неколко часа след разпъването на техниките и започнаха да се чуват повиквания.........Вижте ЗВЕЗДА и всички поглеждахме в оказаната посока като ято пингвини едновременно нагоре :D . Тези моменти зачестиха и цели зони се разчистиха, а не след дълго и цялото небе ::playing::
Небето беше велико както винаги, макар че е имало и по- добро, Млечния път светеше със собствена светлина и радваше окото по цялата дължина на небето въпреки огромната влажност ( измерена от колега се оказа 100%) , беше велико съзерцание.
Във единия ъгъл бяха строени два превъзходни телескопа- рефрактори АПО, това бяха "бижутата" на Tongul и Мишо, до всеки от тях масичка със лаптоп, а под телескопите ВЕЛИКОЛЕПНИ монтировки...............яки, ама много яки и стабилни, ама много стабилни, нито се чуваха до степен да се чудиш дали изобщо имат мотори по себе си, нито даваха грешки (Мишо ми показа графика на воденето която беше почти права черта, което говори и за ПЕРФЕКТЕН баланс на телескопа). Ириса изглеждаше идеално на екрана и със нетърпение очаквме резултатът.
Във друг ъгъл бяха от ААС и RS71, който ни събра очите със своето решение за затопляне на рефлектора.................ДАМСКИ ПОЯС от Лидъл, безкрайно ефективен ,достъпен и евтин начин :shock: =D> :D
Самоделния електронен фокусер, шините на гида ръчно направени, но ефективни и на място балансират тотално силата и точността на сетъпа =D> (макар че не харесвам черни телескопи, неговия телескоп изглеждаше и се държеше отлично) =D>
По средата беше разположен другия АПО рефрактор, този на Tongul, отново със масичка (трябва да си купя и аз такава и столче като на Цецо) поставен на мощна монтировка докара страхотни резултати от поставените си цели. На другият ден във ресторанта ни показа на телефона си кадър от само един филтър и съпругата и дъщеря ми се впечатлиха силно, а това е само един филтър и изображението беше черно-бяло.
В следващия ъгъл бяха 2 C8-ци , на другата вечер станаха даже 3, като единия имаше впечатляващо красив и ефективен сенник, а монтировките отново бяха подходящи.
Във павилиона на могъщата клубна монтировка беше поставен малкия стар рефлектор клубът ( мисля че 200мм, може и да греша) който съдейки по лепенките е бил някога Добсън. МакСим заснемаше небесната шир, а гледката на отворения павилион със насочен телескоп във безлунна нощ някъде към Млечния път беше като кадър на филм..........
По средата беше разположен Слестрон C11, планетарна машина на могъща тринога, пред която другите монтировки бяха като Тир между спортни коли..... Може би Лосманди Ж11, така и не попитах .
Във четвъртия ъгъл беше за моя радост ( за да не съм единствен визуалист през вечерта) прекрасно изпълнения за моя пълна изненада Лайт Брич 300мм. Тях ги мислех за посредствени ( оти така съм бил решил е пълна загадка), от ранга на масовите SkyWatcher-и, обаче се оказа страхотна машина. Механиката е без противотежести (нисък Добсън), главното огледало показа много добро качество, вторичното идеално съобразено за голяма засветка, поставките, плавното завъртане във двете посоки е отлично........пълна изненада, ПРЕКРАСЕН телескоп.
По едно време се мина МакСим и се провикна:- Тука няма ли някой който гледа със собствените си очи ?, дайте да погледаме малко и аз предложих моя 254мм Нютон за тази цел. Събрахме се и погледахме Сатурн,Юпитер, разни тривиални обекти, който въпреки ужасно високата влажост впечатлиха гледащите.
Цецо правилно беше преценил да не се качва точно тази вечер и се оказах единствения визуален сайрджия :shock: :D .
Фокусер-FEATHERTOUCH
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Потребителски аватар
Хектор

Марс...........

Мнение от Хектор » пет авг 03, 2018 00:36

СФ-23 градуса,от балкона посока Юг, леки перести облаци, много- приятен хлад :D
След измиването на главното огледало след Рожен, се заех да видя защо телескопът изкара такъв смотан образ на Рожен......
Горе на Мишо му направи впечатление че спайдерът е криво поставен и сега във къщи погледнах на спокойствие дали е така и............ :shock:
Нали заради промяната на отстоянията на огледалата се наложи да закача спайдера направо за предната гривна и както се и очаква се получават и грешки. Така например едната дупка за спайдера не беше точна и пробих до нея друга която е вече точна, после съм закачил спайдера на НЕПРАВИЛНАТА дупка и така без да погледна се качих на Рожен =D> - браво на мене (супер смотано изпълнение от моя страна). Това не може да се види ако не минеш отпред на телескопа, но днес нарочно минах точно отпред и поставих спайдера във ПРАВИЛНАТА дупка, изведнъж се получи перфектна колимация по естествен начин и зачаках вечерта.
Главното огледало го темперирах 2 часа (защото вече знам че бланката на огледалото е извънредно дебела) и насочих към Марс........и там през 150х видях не замазано петно а континентите и то контрастно :shock: , 173х отново превъзходен образ, но аз знам че ако не се дублира резултата над 230-250х всично пропада. Завинтих Барлоу 2х на 7 мм окуляр със оранжев Руски филтър и видях не само континентите, а и детайли по тях даже. Марс беше само на 20 градуса в посока центъра на града и щом телескопът държи такъв образ значи е достигнал максимумът си =D> [-o<
На Сатурн 4 спътника, процепа Касини, а на 377х и Енке (на моменти) и всякакви облаци по него, а Юпитер със много смешна форма на спътниците му , от двете му страни ниско долу и плътно до него- симетрично.
На рожен разбрах че НЯМАМ окуляри, след като видях тези на Цецо и Мишо и сега насочвам усилията си към механиката на телескопа, ел.фокусера ( над 377х на ръка е мноооооооого трудно да фокусираш), механиката на монтировката и след това заедно със вече перфектния телескоп ще имам превъзходен сетъп, който ще допълня със един Телрад търсач и няколко истински окуляра......
По- голям телескоп няма смисъл освен ако не е 500мм например, защото на Рожен забелязах нещо много странно...........
300 мм телескоп дава малко повече светлина , но не като осветяване а като интензивност някак си, и сериозна разлика има чак на 350-400мм където отново се случва нещо много странно..........докато 200 мм те кара да се взираш, 250 мм показва това в което се взираш без голямо напрежение, 300мм само увеличава интензивността на видяното, при 400мм изведнъж се получава велико успокоение на погледа.............изведнъж проглеждаш СПОКОЙНО и както каза МакСим - РАЗГЛЕЖДАШ това което виждаш. Качеството на оптиката на клубния 400мм телескоп и то при Ф3,8 е нещо брутално, със Цецо разглеждахме някакви Галактики от 13,8 величина без никакво напрежение, Космосът се вижда спокоен, двойните звезди са невъобразими (гледахме някакви от 16 величина и на 0,3 секунди ако не се лъжа) , бяха божествени..........Така че от 250мм направо на 500 следващия път когато качвам апертурата :wink:
Фокусер-FEATHERTOUCH
PZO-Бинокуляр
SkyWatcher PX 254 mm

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение