Motofocus за Celestron C8, базиран на Arduino и MyFocuserPro

Потребителски аватар
spas.slavchev
Регистриран: ср юни 08, 2011 19:04

Motofocus за Celestron C8, базиран на Arduino и MyFocuserPro

Мнение от spas.slavchev » ср май 18, 2016 11:24

Здравейте!

От много време се оглеждам за мотофокус поради няколко причини - remote control , липсата на вибрации при голямо фокусно разстояние, удобство. Неочаквано за мен открих проект с отворен код, автор на който е Robert Brown. Човекът освен пълна съвместимост с ASCOM се е погрижил за солидна документация/принципи , няколко варианта на платки, степ мотори , допълнителен софт за управление и т.н.

Пълната информация за проекта можете да намерите на https://sourceforge.net/projects/arduin ... rollerpro/

Проектите са разделени на няколко типа - избор на драйвер , стъпков мотор и екстрите които ще има: M- минимални управление само от компютър и F-от Full , което включва LCD екран , температурен контрол, аларма с buzzer за префокусиране и т.н. Според различните комбинации Driver/Stepper зависи дали системата ще поддържа миктостъпки или само цели.

Аз се спрях на вариант с Arduino Nano, мотор 28BYJ-48 и драйвер ULN2003. Държа да отбележа, че в минимален вариант , стойността на частите и шафтът за куплиране са под $10!

Моторът прави 2048 стъпки за един оборот като преместването за една цяла стъпка е около 9 микрона. Достатъчно мощен е, за да върти лекия винт за фокусиране на C8 и мисля, че е достатъчно прецизен. За по тежки фокусировъчни(както е при нютоните), особено натоварени с оборудване , ще е необходим мотор от рода на NEMA17-PG5 или NEMA17-PG27.
Изображение

Изображение

Изображение

Шафтът за куплиране, който купих е от 5 мм към 12 мм. На C8 фокусировъчното е 12.8мм. и ще трябва леко да "разпиля" отвора на "куплатора" :).

Изображение

Ето и какво скалъпих аз:

Изображение

Първоначално тръгнах от минимален вариант, като мислех LCD-то да го закача на друг проект, но бързо се зарибих и закачих всичко :).

Изображение

Всичкото това нещо трябваше да влезе в тази кутия:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Между другото - бутоните първоначално, които монтирах се охазаха супер тъпи. Трудно се натискаха, ниска чувствителност, заяждаха и не на последно място - единият се случи по дълъг от другия :twisted:

Разкарах ги и ги замених с микробутони. Замених и единия диод, защото не беше матиран, много силно светеше , а и изглеждаше кривогледо. Сега са с два матирани и е по естествено.

Изображение

Изображение

Изображение

Тъй като някои неща не ми харесаха как са изписани на екрана си направих някои корекции :mrgreen: Също така преработих някои неща, за да мога да захранвам системата само от USB-то. При мен изискванията за мощност на мотора не са високи и захранването е предостатъчно. :D

Тези дни ще се заема със захващането на мотора към тръбата, като смятам да използвам 3-те винта под кнопката. Начинаещ съм с ардуиното и управлението на стъпковите мотори и ако нещо не съм се изразил добре се извинявам :).

EDIT:
Ето как изглежда и софтуерът за управление , ако не се ползва ASCOM - за тези , на които им е любопитно:

Изображение

Поздрави,
Спас
Telescopes: Celestron C8 XLT SCT; SkyWatcher SkyMax90 MAK
Mounts: Celestron CG5 AdvancedGT;SkyWatcher EQ1
Cameras: Canon EOS1000D, Canon EOS600Da FSM Smart Cooled, ZWO ASI120MM
Lenses: Canon EF-S18-55;Pentacon200/4,TAIR-3S 300/4.5 USSR
Eyepieces: 6mm UWА FMC,Plössl FMC:12mm,25mmUWA
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO Luminance, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2 Barlow Celestron OMNI,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,T2 Teleconverter x2,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY DSLR Cooler, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Re: Motofocus за Celestron C8, базиран на Arduino и MyFocuse

Мнение от magi208 » чет май 19, 2016 01:11

Супер изглежда :)
Кажете как работи като го монтирате :)
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
desko
Регистриран: пет яну 23, 2015 23:21

Мнение от desko » чет май 19, 2016 08:31

О, страхотно е Спасе! Поздравления!

Къде намери дисплея с червена подсветка?... или го направи сам? :)
Десислав Гузгунов

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » чет май 19, 2016 10:08

Благодаря! При първа възможност ще тествам и ще пиша! ;)

desko, дисплеят е поръчан от тук:

http://www.ebay.com/itm/281900761491?_t ... EBIDX%3AIT

Дойде изключително бързо - за около 2 седмици. Прав си, че червените не се предлагат толкова :)...

Така като съм тръгнал ще напиша и останалите части, та ако някой иска да поръчва. :)

Board Module за LCD екрана:
http://www.ebay.com/itm/261999639984?_t ... EBIDX%3AIT

Степер и драйвер:
http://www.ebay.com/itm/171419237341?_t ... EBIDX%3AIT

ATMEGA328P Nano:
http://www.ebay.com/itm/231872679927?_t ... EBIDX%3AIT

Температурна сонда (още я чакам)
http://www.aliexpress.com/item/Waterpro ... 46278.html

Шафт за куплиране (много коректен продавач и бърза доставка):
http://www.aliexpress.com/item/1pcs-5-1 ... 53393.html

бутони, конектори и т.н. са или стотинки или взети от електронна скрап :)

общо излиза $12,30 без кутийката.

Минимален вариант с управление само от компютъра излиза към: $7,59

----------------------------------------------------------------------------------------------
А ето още една заигравка, но още я чакам..... :twisted: :twisted: :twisted:

Мотор с драйвер+IR и дистанционно. За тези, които не искат управление с компютър - това е перфектното решение. Естествено това е за леки фокусировъчни фъзли :)

http://www.aliexpress.com/item/DC-5v-4- ... 16367.html
Filters: Astronomik CLS CCD, Astronomik CLS 1.25", Solar ND5 ,ZWO Luminance, CCD AstronomikType2 RGB, Astronomik ProPlanet 742 IR-pass filter
Others: x2 Barlow Celestron OMNI,Celestron f/6.3 Reducer/Corector,DIY Off-Axis Guider,T2 Teleconverter x2,PRIMALUCHE LAB 5pos. Motorized FilterWheel,ZWO ADC, DIY DSLR Cooler, DIY-MyFocuserPro, APT Software

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пет май 20, 2016 23:10

Малък ъпдейт на това, което успях да измисля за захващане на стъпковия мотор към фокусировъчното. Сигурен съм, че може да се измисли и нещо по-добро.

Вместо П- образен профил избрах малко по-сложна форма, която да има ръбове и да предпазва от усукване. Ползвах алуминиева ламарина - мисля 0.5 мм (не помня точно, от както я купувах). Тежи 4 грама.
Изображение

Изображение

Огъването го направих с тези летви
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето и демото:

Изображение

Държа да отбележа , че съм сложил тънка/мека подложка под ламарината, за да не драска корпуса. :mrgreen:

Изображение

В момента съм го боядисал със спрей - черен мат и се надявам утре да има по-завършен вид.

Ето и първата проба след свързването на мотора и фокусировъчното. Като цяло съм оптимист, защото така насочен телескопът, огледалото максимално тежи и това не попречи на мотора да се движи гладко. Надявам се зимата като се сгъсти греста да не създаде проблем, но за момента смятам, че ще се справя.

[youtube]KQsojBbPP48[/youtube]

Движението е от 500 стъпки при максимална скорост на мотора . :) и цъкнах напред/назад

Другото, което още не мога да измисля е къде да монтирам конектора за RJ45 ... и май май нещата отиват към свинска опашка около мотора ... :)

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » съб май 21, 2016 01:04

Отлично =D>
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » съб май 21, 2016 14:44

Благодаря!

Вече финално .. и спирам да досаждам :).

Сглобих вече всичко и не смятам да го пипам повече. Не ми харесва особено захващането на RJ-то, но на този етап не мога да измисля леко и в същото време здраво решение , което да е по-красиво. В момента включването и изключването на кабела става без проблем и без да се мърда конекторът. Май избързах с монтажа на профила, защото боята му се надраска леко , но от километър не си личи :mrgreen: :D.

Изображение

Изображение

Изображение

Пристигна ми и температурната сонда и вече имам контрол върху температурата. Поръчах и комбиниран датчик, който да мери температура и влага и по-натам като "задобрея" малко с ардуиното ще го преработя.

Поздрави,
Спас

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пон май 30, 2016 17:51

Здравейте,
да докладвам за първия тест на фокусера в реална среда - нямам никакви забележки! Дори съм очарован. През цялата вечер не ми създаде никакви проблеми. Изключая първоначалното свързване с компютъра, защото нещо не му хареса хъба, на който закачам монтировката и филтърното колело. Надявам се да е нещо инцидентно.

До сега не съм ползвал подобно нещо и признавам ми беше трудно да свикна. Чувствах се без една ръка и постоянно посягах към телескопа :D :D. Фокусировъчното на C8-цата е многооборотно (мерих 42 оборота) и преместване от 1 стъпка е много минимално и обърква, защото в един момент се губя и не мога да хвана дали картината се изостря или влошава. На Firecapture-a му зададох за фино преместване да прави по 3 стъпки , а за грубо 10 и така нещата станаха! Преместването на фокусера от хардуерните бутони е ок за фино - от натискане до пускане на бутона прави 3-4 стъпки, но за голямо изместване (например при смяна на barlow/reducer)е леко изнервящо и трябва да ползвам софтуера. Там мога да направя преместване от 500 или 1000 стъпки, двойни или директно да му задам таргет, който да изпълни. При голямо преместване нещата се случват бързо при максимална скорост на мотора. Ще ми трябва малко опит, за да се понауча да фокусирам добре фино, но като за първи път мисля, че се справих добре.

Огромната полза за мен е липсата на отместване на обекта , при смяна на посоката от In към Out, причинен от mirror shif-a. При ръчното фокусиране и голямо фокусно (5-6 метра) от това отместване се случваше обектът да излезе от региона на матрицата, в който снимам. Сега при In / Out няма никакво изместване.

Поздрави,
Спас

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон май 30, 2016 18:48

Нямам представа от програмирането и електрониката, но няма ли възможност при по-дълго натискане на бутоните за ръчно фокусиране скоростта да се забързва? Примерно, първите 5 секунди се върти бавно, после набира скорост, нещо такова.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пон май 30, 2016 20:12

Идеята ти е много добра, но на този етап силите не ми стигат да направя това :). Евентуално мога да се справя с добавяне на още два бутона , но не ми се струва много практично.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » вт май 31, 2016 09:42

"spas.slavchev" На Firecapture-a му зададох за фино преместване да прави по 3 стъпки , а за грубо 10 и така нещата станаха!

Тези в последно време набират страшна скорост ! Постоянно пускат драйвери за все повече камери :)
Имате ли начална или home позиция ? Много помага за ориентацията при смяна на аксесоари :)
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » вт май 31, 2016 16:57

Да, и това е идея :D - да си запиша позицията на мотора за определените аксесоари и да задавам на софтуера, преди да ги ползвам. Идеята е много добра. Иначе има home позиция, но реално това е начална позиция и е на 16 оборота(добавих го да се визуализира на LCD екрана) на фокусировъчното от обичайната за ползване :lol: :mrgreen:.

А за Firecapture - мисля, че винаги са поддържали WebCam ако не греша през WDM драйвера. Поне преди като съм тествал си работеше моята Microsoft HD-5001. :)

Определено програмата е велика! С нея освен фокусировъчното , през ASCOM командвам монтировката и филтърното колело. Абсолютно всичко може да се автоматизира - автоматична смяна на филтри , до отделен фокус на цвят , гидиране по център на планета и още какво ли не :)). Единственото неудобство е, че телескопът става като рибарска мрежа, но пък след това кефът е голям.

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » съб мар 04, 2017 00:10

Малко да раздвижа темата...

Отдавна искам да си направя моторизирано фокусировъчно с ротари енкодер :D , въпреки добрите резултати, които постигнах с MyFocuserPro. При последното снимане се уверих, че в голям процент от случаите ми е необходимо по-просто решение - нещо тип "Grab and Go".

Признавам - не съм открил топлата вода и се разтърсих за нещо готово, което след това да модифицирам/пригодя за моя тип телескоп и стъпков мотор - 28BYJ-48.

Схемата и вложените елементи са елементарни, а като цена са под 10$. Ако някой се интересува мога да дам точни цени и линкове.

За база ползвах следния tutorial:

https://brainy-bits.com/blogs/tutorials ... encoder-p1

Единственото, което за момента съм променил е броя стъпки, които да прави и да спира подаването на напрежение към намотките на мотора , след извършване на движение. Причината е, че ползвам батерии, а и нямам потребност от "магнитно заключване" за моя тип фокусировъчно. Бутонът, който е на самата ос на енкодера принципно връща мотора в начално състояние. Аз мисля да го направя да сменя скорост или брой стъпки на мотора при грубо търсене на фокус. ;)

Малко снимки:

Изображение

Ползвах Arduino Nano v3 заради малките размери.
Изображение

Board: ULN2003
Изображение

Изображение

Кабелът е 6 жилен, телефонен - меден. Супер подходящ за подобни проекти е под 30 ст. за метър. Аз тук ползвам около 3-4м. Батериите са Li-Ion от пенсионирана батерия за лаптоп, но са в много добра кондиция и в заредено състояние преди месеци държат 4.10V. Имам зареждачка за единични елементи. С тази мижава консумация - следва да изкара поне година :))).

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Качвам и едно видео:

[youtube]erI6ySdaVPA[/youtube]

Наистина е елементарно , а резултатът е доста добър! :mrgreen:

Аз съм нов с ардуиното, но ако някой с по-малко опит от мен има въпрос или нужда от напътствия - нека ми пише.

Поздрави,
Спас

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » чет мар 09, 2017 20:16

Вече има версия 2 на таози проект и мисля да го захвана и аз.
Гледам температуранта сонда дето си я поръчал всъщност са 10 бр. имаш ли хартисали ? :)

Относно:

Огромната полза за мен е липсата на отместване на обекта , при смяна на посоката от In към Out, причинен от mirror shif-a. При ръчното фокусиране и голямо фокусно (5-6 метра) от това отместване се случваше обектът да излезе от региона на матрицата, в който снимам. Сега при In / Out няма никакво изместване.
Поздрави,
Спас
сигурен ли си, че няма мирор шифт защото би било странно ? Да не би да обираш backlash-a със малки дивжения на мотора преди реално да си почнал да въртиш в другата посока и затова така да ти се струва ?

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пет мар 10, 2017 16:31

Тони, здравей!
Въпросът ти е на място - факт , е че при първите тестове не забелязах да има движение, но вероятно телескопът е бил в положение, при което не го е показвало. Тези дни отново снимах и забелязах, че има отместване и освен това се появи проблем, при който като фокусирам от Firecapture и се фриизва за момент превюто на камерата...

Мисля да му обърна внимание в следващите дни. Силно препоръчвам да пробваш и варианта с ротари енкодера :). Моят го пипнах много и сега при нормално положение прави малки стъпки, а при натискане на оста активира цял оборот на фокусировъчното - така много бързо се търси фокус при смяна на аксесоари. При повторно натискане на "мултифункциналния бутон :D" продължава с малки движения. По просто е и се работи много лесно и бързо.

Относно температурния датчик имам останали 2-3 и мога да ти подаря един :). Само дето еконта ще ти е повече от стойността на елемента, но пък ще го имаш веднага.

Моите не са с кабел, а са елемент като транзистор. :)

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » пет мар 10, 2017 17:05

На мен ми трбва само да го ползвам с ASCOM от компа и да има температурна компенсация. За ръчни маньоври с копчета ще го мисля по късно :)
Не ми трбява и дисплей и т.н. Демек минималния вариант.

Нещо много ми се виждат джунджурийте дето трябват. Всичко ли ми трябва от долните ?

XH2-3P Headers and PCB Sockets + Wire 2.54mm (20pcs 3.07) 2pcs needed
XH2-2P Headers and PCB Sockets + Wire 2.54mm (20pcs 3.37) 9pcs needed
XH2-4P Headers and PCB Sockets + Wire 2.54mm (20pcs 3.67) 2pcs needed
Toggle switch mini ON-OFF SPDT 3pin (5pcs 1.61) 1pc needed (for PWR RESET CIRCUIT)
Mini toggle ON OFF switch (4pcs 2.24) 1pc needed (for PWR ON/OFF)
470uf 16V Electrolytic Capactitor (10pcs 1.25) 1pc needed (for PWR RESET CIRCUIT)
Plastic Enclosure Hobby Box 100*68*50
DRV8825 Board with heatsink
100uf 50V Electrolytic Capacitor (10pcs 0.99) 1pc needed (for DRV8825)
Arduino Nano V3 CH340G (2pcs 7.60) 1pc needed
Power Socket Female Panel Mount 12V 2.5mm x 5mm
Power Plug Male 2.5mm x 5.5mm x 14mm
Buzzer Continuous 5V (5pcs 1.01) 1pc needed
PCB Circuit Board Stripboard 94x53mm
LED Blue 3mm Blue 5V Pre-wired 20cm (10pcs 2.99) 1pc needed
LED Green 3mm Blue 5V Pre-wired 20cm (10pcs 2.99) 1pc needed
LED Blue 12VDC pre-wired with plastic bezel 5pcs 2.13 (1 pc needed)
LED Bezel Holder 3mm Plastic (50pcs 3.50) 3pcs needed
IN5346B 9.1V 5W Zener Diode (10pcs 6.44) 1pc needed (for VIN Circuit)
15Ω 2W Resistor 1pc needed (for VIN Circuit)
10A10 10A 1000V Diode (10pcs 1.48) 1pc needed
Temperature probe DS18B20 (2pcs 3.68) 1pc needed (for TEMP PROBE)
4.7kΩ 1/4Watt Resistor (50pcs 0.99) 1pc needed (for TEMP PROBE)
Stereo 3pin Audio Male Connector 3.5mm (for TEMP PROBE)
Stereo 3pin Audio Socket 3.5mm (5 pcs 1.99)(for TEMP PROBE) 1pc needed
RS232 DB9 male connector (5pcs 1.52) 1pc needed
Wire, solder, heat-shrink tube 2.5mm x 1M, 12V power supply@2A
TDK 5mm Clip On EMI RFI Filter Snap Around Ferrite (10pcs 3.97) 1pc needed
RS232 DB9 female panel mount connector (5pcs 1.52) 1pc needed
NEMA17-PG27 Stepper Motor
Flexible Shaft Coupler 6-6mm

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пет мар 10, 2017 17:09

Само да попитам - това за C8 ли става въпрос или друг телескоп? Ако е за C8 не ти трябва външно захранване и съответно доста от нещата отпадат. Освен това - аз лично не бих го направил с RS232 конектор.. За моя проект ползвам RJ45 конектор.

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » пет мар 10, 2017 17:16

За друг ще е с по-мощен мотор NEMA17-PG27. А това със фризването може и да е заради това, че захванваш от УСБ-то мотора и да не му стига ток...
Ползваш ли USB хъб за USB-тата на камерата и ардуиното и има ли хъба собствено захранване ?

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » пет мар 10, 2017 17:23

Ползвам хъб, но в него са включени само монтировка, филтърно и фокусировъчно. Камерата е на отделен кабел към компютъра. Ще го разследвам на спокойствие :) Преди не се държеше така. Възможно е да не харесва хъба или кабела :)).

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » нед мар 12, 2017 20:37

Както казах, има версия 2 на въпросният проект https://sourceforge.net/projects/arduin ... erpro2diy/
Зпочнах разучаването на схемата (минимална схема само с температуран проба), но някои неща не са ми ясни.
Схемата тук - http://forum.starrydreams.com/gallery/i ... play=popup

Като цяло мисля да пропусна всичко ще се касае до звукова и светлинна сигнализация

1. Изглежда от ардуиното излизат 5v напрежение, които то получава от USB-то, с тях се захранват sleep и reset на драйвера на мотора и температурната проба, но също така на този кръг е вкаран и един кондензатор и едно ключе, което води към reset на ардуиното и не мие ясно защо се прави. Пише, че е за ъпдейт на firmware ?!?
2. Най-неясната част за мен е тази с волтовия регулатор IC7 7808 и двата кондезатора при него и каква е идеята да прави от 12v na 8v ?? и да захранва VIN на ардуиното с тях ? Този волтов регулатор дори не е описан като елемент в списъка с необходимите материали !?
3. Кондезаторът C6 100uf каква роля играе ?

Ще съм много благодарен ако някой може да внесе яснота, че нещо не ми е ясно (понеже не разбирам много от електроника) :)
Благодаря предварително :)

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » вт мар 14, 2017 17:31

Сори за късния отговор, но много задачи тия дни :).

Да си призная нямам идея за какво ползва ресет пин-а с кондензатор. Така като гледам не е свързан с reset/sleep на степера. Просто се събират в обща точка, където са 5-те волта захранване. Разгледах няколко схеми и там връзват кондензатор с ресет пина ,но към маса, а не към +5V , като целта там е да обира импулса, който кара да се рестартира ардуиното при първоначална серийна комуникация.

В документацията на MyFocuserPro2 пише: required to avoid potential burnout of the Nano controller if the supply voltage is too high :shock:

Относно линейния регулатор на напрежение 7808 - препоръчителното външно захранване на ардуиното е в граници 7-12V. Той има също вграден линеен регулатор, който доста грее ако входящото напрежение е много високо и имаш "накичени" сензори, които се захранват от 5в. шина. При моя проект с охладения канон също се принудих да ползвам регулатор , защото при 12.5-12.8V на входа (а при запален двигател отива на 13.8-14) + 3 температурни датчика + 1 за влага + LCD екран -всичко захранвано от 5-те волта , вградения регулатор така се нагряваше , че беше пред разпояване :).

При мен ползвах импулсен регулатор, който е далеч с по-високо КПД и малки размери.

Силно ти препоръчвам това:
https://www.aliexpress.com/item/Smart-E ... 06307.html

или това:

https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 06183.html

2-рото е много кораво, но пък е по-обемно.

От друга страна пък ... ти ще си перманентно закачен към USB-то и ми се струва мега безсмислено да захранваш ардуиното външно. :roll: Би имало смисъл, ако ще се ползва "офлайн" с хардуерни бутони.

Също така ми се струва безмислен и този диод горе - D1. Аз когато искам да си защитя една схема от обратно включване, слагам предпазител и след него диод между + и - така, че в нормално състояние диодът да е запушен - кадода на + , анода на -. Ако случайно се обърне поляритета, диодът се отпушва, дава накъсо и предпазителят гори. Така както е на схемата имаш едни 0,7V пад на напрежение от прехода.
C1 и C2 са задължителни за 78ХХ и предпазва интегралната схема от самовъзбиждане.
C6 e филтриращ кондензатор , който стандартно го има в схемата като се ползва линеен регулатор като 78ХХ. Ако ще се ползва батерия/акумулатор (без работа на алтернатор) ще е излишен, но по-добре да го има.

Т.е. 78ХХ , C1, C2 и C6 са комплект :) .

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » вт мар 14, 2017 19:04

Здравей и мерси за отговора. Междувременно преосмислих схемата:

1. Захранването ми от 12V е от захранване 220/12 винаги. Ако ползвам от кола там излизам от запалаката с 12/220 трансформатор, но 99% от случайте съм на захранване от мрежата.
2. На 5-те волта на ардуиното ще има само температурния датчик и то самото, не ми е проблем да го захраня и на 12v (ако е нужно ?!?) и няма да ползвам никакви LED, Buzzer, бутони и екран и т.н.
4. От 12-те волта ще се захранва драйвер за мотора - DRV8825

След като изчетох документацията реших няма да се прави това с ресета.
Въпросите сега са:
1. Гледам масите на 5 и 12 V са закачени заедно, така ли трябва да бъде ?
2. Мога ли при горните условия( 5v - arduino + 5v температурен датчик или 12v arduino + 5v температурен датчик) да пропусна изцяло това 7808 с волтовия регулатор при положение, че идвам от трансформатор ?
3. Трябва ли да слагам C6 ако я няма схемата с волтовия регулатор ако се захранват с 12v само драйвера ( и съответно мотора) ?
3. При входа измерих напрежението от захранването 12,5v като сложим този диод D1 10A10 пише, че пада с 1v от него, това може ли да е проблем ?
4. Трябва ли връзвам това sleep/reset на драйвера за 5-те волта или те са от схемата с копчето за ресет, което отива към ресета на ардуиното, което смятам да пропусна така или иначе?

Мерси :)
:roll:

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » вт мар 14, 2017 19:07

Ъъ, само секунда, как от 12 на 220 ? Инвертор ли е това? Тук нямаш ли много загуби?

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » вт мар 14, 2017 19:13

Да инвертор е, вади 100w. Без него от кола нямам шанс да си закача нещата, защото всичко е на различен волтаж или най-малкото лаптопа и адаптреа
за канона вадят 7,4v и 18v и usb hub има един там на 5v, който захранва гидиращата камера и от който ще се захраван ардиуиното..
Не знам какви загуби имам :) в бензин ли имаш предивд или ?

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » вт мар 14, 2017 22:31

Разбрах идеята... Аз захранвам всичко от акумулатора на колата и винаги гледам консумациите да са съобразени :) иначе ако имаш сигурен източник - всичко е ок.

На въпросите по-горе и според моето мнение (което не трябва да приемаш като "чиста монета" :)) ):

- ако ще имаш само температурен датчик и захранващо напрежение, което няма да превишава с много с 12-те волта, мисля, че всичко ще е наред и собственият линеен стабилизатор ще се справя. Лесно може да видиш дали загрява прекалено много и да промениш нещата.

Все пак си мисля, че е излишно и 5-те волта от USB-то ще са идеални. При теб няма да има сценарии, при който контролерът да работи самостоятелно, без връзка с компютър.

1. - масите са ок , така трябва да е.
2. - спокойно можеш да пропуснеш 7808 ако имаш сигурен източник в границите на 7-12 волта постоянно напрежение.
3. Не е нужно, защото се предполага, че има филтриращ кондензатор и в адаптера, който ще ползваш :). Между другото да питам - защо толкова бягаш от кондензаторите ?
3. Би следвало да пада с около 0.7 волта и това няма да се отрази по никакъв начин на работата.
4. не мога да отговоря, защото не знам идеята на автора. sleep/reset според мен трябва да се свържат към драйвера, защото от там взима някакво захранване. Ако ми остане време ще разгледам този драйвер какви входове има и за какво са :).

Както казах , това са мои виждания :).

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » вт мар 14, 2017 23:20

Това е схемата на 8825 драйвера
Явно ще трябва да го захраня и него с 5-те волта за логиката му, а 12-те са за мотора.
Значи в крайна сметка USB захранването ще захранва ардуиното, температурната проба и логиката на драйвера.
Явно от този кондензатор няма да се бяга ( не ми се пои излишно, затова бягам :) ) защото:

Power connections
The driver requires a motor supply voltage of 8.2 – 45 V to be connected across VMOT and GND. This supply should have appropriate decoupling capacitors close to the board, and it should be capable of delivering the expected stepper motor current.

Warning: This carrier board uses low-ESR ceramic capacitors, which makes it susceptible to destructive LC voltage spikes, especially when using power leads longer than a few inches. Under the right conditions, these spikes can exceed the 45 V maximum voltage rating for the DRV8825 and permanently damage the board, even when the motor supply voltage is as low as 12 V. One way to protect the driver from such spikes is to put a large (at least 47 µF) electrolytic capacitor across motor power (VMOT) and ground somewhere close to the board.

Не го разбрах много ама ме фана страх :)
Прикачени файлове
DRV8825.JPG
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2017:03:14 23:02:52
Image taken on:
вт мар 14, 2017 21:02

Потребителски аватар
spas.slavchev

Мнение от spas.slavchev » вт мар 14, 2017 23:32

О, да , това обяснява много неща! Определено не бих го спестил този кондензатор! :) Вероятно се индуцират импулси с опасно напрежение и кондензаторът ги гаси , но все още не мога да схвана защо е свързан другият към ресет пин-а. Ще се консултирам с колега,че и на мен ми стана интересно. :))

Успех със съживяването на проекта!

П.П. Ако ти трябва темп. датчик пиши да ти пратя един. :)

Потребителски аватар
BoByS
Регистриран: ср яну 09, 2013 23:39
Контакти:

Мнение от BoByS » ср мар 15, 2017 15:00

Извинявам се за закъснението, късно виждам въпросите.
Тъй като имам значителен опит с DRV драйверите и StepStick-овете като цяло, реших да се включа и аз в дискусията. Има две основни неща в този драйвер за стъпков мотор. Захранването е разделено на две - 5V и 12V (най-често). 5V е логическата част, като тази в схемата ти тук -> http://forum.starrydreams.com/gallery/i ... play=popup. 12V е захранването за моторите, в случая. За NEMA17 мотор, 12V е перфектен вариант - работи без проблеми. Забележи няколко много важни неща в схемата. Добре е да не оставяш ENABLE, M0, M1 и M2 пиновете плаващи - свържи ги към digital input пинове (въпреки, че драйверчето е сравнително "умно" нещо и можеш да оставяш несвързани пинове). ENABLE е включването/изключването на драйвера (0 - работи, 1 - не работи). M0, M1 и M2 са пиновете за логическата таблица, която регулира пълна стъпка, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 стъпка.
Можеш да намериш даташийт тук: https://reprapworld.com/datasheets/data ... rv8825.pdf Добре е да се придържаш към съветите, защото драйверчетата горят доста лесно (никога не съм горил, но все пак имам едно наум от прочетеното в Интернет). Много внимавай с ориентацията на драйвера - неправилното свързване също ще го унищожи!
Относно Ардуиното - Според схемата, която е посочена в предишния ти пост, на някой му е хрумнало да използва както 5V пина, така и Vin, което според мен е безсмислено. При външно захранване - използваш Vin като вход, на който можеш да подадеш, по спомен, максимум 12V (може да са и 16, но не помня). Ето така -> http://simba-os.readthedocs.io/en/lates ... pinout.png

Има и втори вариант, ако не искаш да използваш този пин. Това е +5V (27ми пин) като ВХОД! Стабилизираш с LM7805 и подаваш на +5V пина захранване. Ако ползваш захранване от USB - можеш да ползваш 27мия пин като ИЗХОД. Vin не се използва, но през USB там също са 5V.
За C6 вече сте се разбрали - той се използва за филтриране. Лично аз го запоявам директно върху платката (използвам SMD вариант), между стърчащите крачета на рейката (от страната на големия черен чип). За GND също е много важно - и драйверът, и контролерът трябва да са на обща GND шина (всички GND да са свързани в едно). Ако не ползваш температурния сензор - махаш и R6, той е за изглаждане на сигнала от термометъра. Не виждам смисъл от S2, тъй като вече е свързан ENABLE (Към D8) и с него можеш да контролираш дали драйверът да се пуска и дали да се изключва и точно кога да става това. Ако ти трябва някаква безумна точност в това - можеш да сложиш Real Time Clock модул (той е на I2C шината и е изключително прост за ползване) и с него да контролираш delay функцията (препоръчителен вариант при каквито и да е проекти). Ако не искаш такъв модул - най-добре изведи допълнителна рейка с SCL, SDA и GND пиновете на Ардуино, за да можеш да си го добавиш в последствие. А и не е ясно кога ще поискаш някой акселерометър/компас/жироскоп модул. :)

След като свържеш всичко и пуснеш мотора - следва настройка на драйвера. Имам програма за изчисляване на тези драйвери, която направих на Ексел преди години, но не знам как да ти я пратя (може да пратиш e-mail на ЛС). Ако дадеш параметри на мотора, ще ти кажа на колко волта да настроиш драйвера, за да работи стабилно и да не грее. Измерва се с мултицет - черната сонда я слагаш на GND, а червената - през метална отвертка на върха на потенциометъра. Въртиш бавно по часовниковата стрелка, за да настроиш стойността. :)
Това е засега...Поздрави!

П.С. Ако нямаш драйверчета - мога да ти пратя няколко, имам ги пре-достатъчно. Ще станат за тестове...
Апаратура:
10'' SkyWatcher Dobsonian Reflector - F=1200mm; f/4.7.
Окуляри: Plossl: 25mm; 10mm; 6mm. Kellner: 15mm // 2x Barlow.
Филтри: Син, червен, лунен, слънчев.

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » ср мар 15, 2017 15:28

Като цяло съм решил 5-те волта от USB-то да захранват ардуиното, температураната проба и логиката на драйвера, имам USB хъб със собствено захранване и се надявам 500мА да стигнат за тези три неща ?!?
С 12v без ключ S2 захранвам само мотора, който е NEMA17 със предавка 27:1, при който едва ли ще се наложи да се прави по-малка от 1/2 стъпка, даже се надявам да са само с пълни стъпки да е достатъчно финно. Надявам се с това да може да стои мотора без непрекъснато да е под напрежение, ама ще се види акто се монтира дали ще удържи на зенит 1,1 кг камера ако не ще стои на Coil Power за да грее :)
ENABLE, M0, M1 и M2 са си вързани към ардуиното, няма да остават плаващи. Какво е "SMD вариант" ?
По проект драйвера пише да се настрои на 350mA, като за целта се връзвам през мултицет на ампераж и меря да се подава на бубина 245mА, не е описано на волтаж.
спецификацийте са тук http://eu.stepperonline.com/gear-ratio- ... p-249.html
Драйверчета чакам да дойдат 5 броя да имам да си горя. Поръчани са вече, мерси :)
Последна промяна от tonygl на ср мар 15, 2017 15:29, променено общо 1 път.

brymchik
Регистриран: нед яну 25, 2015 15:37

Мнение от brymchik » ср мар 15, 2017 15:29

Настройката (дори и при 12 волта) на моторите трябва да започне от най-ниската стойност. Един мотор ми замина защото при пускането забравих да проверя потенциометъра на драйвера, а той беше на макс. позиция и мотора само "цъкна", но това беше всичко от него.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение