ЕСЕННО АСТРО ПАРТИ НА ЗВЕЗДНО ОБЩЕСТВО 2016 !

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

ЕСЕННО АСТРО ПАРТИ НА ЗВЕЗДНО ОБЩЕСТВО 2016 !

Мнение от tsetsodrums » съб окт 22, 2016 11:27

Здравейте колеги и приятели !
Датата за есенната астро сбирка на ЗО наближи !
Сбирката ще се проведе на 28 и 29-ти Октомври (петък и събота) на територията на НАО Рожен !
Моля желаещите да присъстват да се свържат с мен за записвания !
За да избегнем недоразумения ще отговарям само на запитвания по телефона !! - 0887311170 !

Ясно небе на всички !

tsetsodrums

Re: ЕСЕННО АСТРО ПАРТИ НА ЗВЕЗДНО ОБЩЕСТВО 2016 !

Мнение от tsetsodrums » чет окт 27, 2016 12:53

Така ..........утре се качваме Аз, Иво, Дани, Максим, Деско и Лупи ! Ще се занимаваме основно с подкарване на монтировката на обсерваторията ни, а и небе се очертава да има !

Потребителски аватар
dani
Регистриран: нед юни 05, 2005 01:57

Мнение от dani » чет окт 27, 2016 15:11

Както и как да моторизираме покрива.
Esprit-120, Esprit-80, TS 6" f/5.9 Fraunhofer Refractor
PST Coronado mod
DMK 21AU618.AS, Off-axis guider, FLIP MIRROR IMAGING DIAGONAL
Exos-2 GoTo, AZ-EQ6
MTO300 + Flektagon 20/F4+Зенитар Fisheye 16мм f/2.8
DSI III PRO+LRGB, филтри O-III, S-II, H-Alpha и H-Beta, Kendrick heater
SW Myriad 20mm MWA-100º Eyepiece (2”), SW Aero ED 40mm 2"
MEADE TeleXtender 2x, Bresser Barlow 5x
Pentax XW 10mm, XW 7mm, XW 3.5mm,
WO SWAN 33mm, ES 4.7mm, TeleVue 13mm Nagler
Powermate 4x, Orion Multiple Filter Wheel for 4x 2"
Helios STELLAR-II 15x70 BINO, Nikon Action 8x40 8.2

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон окт 31, 2016 13:50

Качихме се както казах по-горе , Аз, Иво, Максим, Деско, Дани и Лупи.
Само Лупи си нае хотел на близо а Дани си спа на Смолян . Останалите спахме на обсерваторията . Мога да кажа че вече имаме реално работеща обсерватория със работеща монтировка и телескоп , като дори колегите направиха и първите кадри от нея , но това някой от тях ще разкаже по-подробно .
Аз направих много силна наблюдателна серия със Червения октомври !
В петък вече се качих заедно с Максим сравнително късно към 22 00ч . Другите вече бяха на позиция и пиеха в очакване на ясно небе :D Към 12 30ч вечерта небето наистина се изчисти и изцъкли . Иво ме накара да направя почти не мислимото - да сглобя червения звяр посред нощ в 01 00ч и уж само за малко да остана чак до 04 00ч на -3 градуса под звездите :D !
Първата вечер нямах и наблюдателен план така че импровизирах.
Започнах с прочутата М42 в Орион която отново ме порази със детайл и цвят !! Голямата изненада обаче дойде когато колегите ме накараха да увелича до 173Х със 9мм-я Nagler на Иво кратната звезда трапец в центъра на мъглявината . Трапеца се виждаше не като четворна звездна система а като 6 звезди, което потвърдиха и останалите колеги !
Последваха и други тривиални обекти :D като М1 на която се виждаше влакнестата структура както и М31 и М33 ! Най-сетне по-късно можах да се насоча към моите слаби Deep sky обекти :D
Както казах нямах план и набързо набелязах една редица от галактики в Еридан .
Почти по средата на митичната река се намира върволица от няколко слаби звездички всички със буквата Тау от Гръцката азбука с номера от 1 до 9 . Та между Тау 5 и Тау 6 се намират няколко сравнително с еднаква яркост галактики и една по-ярка . По ярката бе NGC1395 – ярка Е2 галактика с размери от 5.4Х4.6 минути и 9.7м ! http://dso-browser.com/deep-sky/2309/ngc-1395/galaxy Тази галактика се наблюдаваше много добре дори при най-малко увеличение от 60Х . При увеличение от 142Х вече ясно се виждаше ярката и сърцевина която която ставаше по-рехава с отдалечаването от центъра и .
Малко над нея по диагонал се бяха разположили още 4 галактики . Четвъртата остава за мен не идентифицирана !? Тоест няма я в каталози които ползвам ! Иначе и четирите галактики бяха със сходна яркост между 11 0м и 11.5м . Тези които идентифицирах бяха NGC1415, NGC1426 и NGC1439 . Тези галактики се виждаха като размити петънца без да показват особен детайл .

На следващата вече вече имах наблюдателен план който включваше съзвездията Овен и Кит !
Започнах наблюдението още малко след 19 00ч и логично се насочих към Овен като по-добре видим над хоризонта . Захванах се да търся втората по яркост галактика в Овен – NGC821 от 10.7м ! Много време похабих, но този обект така и не ми се разкри !
Наченах друга сравнително ярка галактика – NGC972 . Тук почти веднага имах успех ! NGC972 се наблюдаваше като размито елиптично петно на фона на доста слаби звезди със по-ярка централна зона и по-бледо и слабо хало ! Направих и прекрасна скица на този обект при 142Х ! http://dso-browser.com/deep-sky/1867/ngc-972/galaxy Тази галактика бе от 11.4м и размери от 3.4Х1.6 минути !
Не се мина и без най-ярката галактика в Овен NGC772 която се виждаше чудесно като размито петно с характерна сълзевидна форма и по-ярко ядро !
https://www.google.bg/search?q=ngc+772+ ... mYJjumM%3A
Кит вече се бе изкачил по-високо на небето и подхванах там един район малко над звездата Тета . Там има струпване от 6 галактики . Улових една по-една всичките без една ! Най-ярка бе NGC584 от 10.5м и размери 3.2Х1.7 минути ! До нея близо слабо светеше размита резка видима предимно с периферно зрение . Това бе NGC586 от 13.2м и размери от 1.7Х0.9 минути ! На тези два обекта направих доста добра скица при 142Х ! Особенното бе че направих скицата с доста широко поле защото тези галактики пък бяха в доста беден на околни звезди район ! https://www.google.bg/search?q=ngc584&t ... pAU-0jM%3A
Останалите галактики бяха NGC596, NGC615 и NGC600 ! Последната от тях се виждаше като много слабо овално хало с много ниска повърхностна яркост ! Въпреки че NGC600 е от 12.4м и размери 2.9Х2.7 минути тази галактика започваше да се забелязва едва при 74Х ! https://www.google.bg/search?q=NGC600&t ... Rx4j_KM%3A
Не можах да забележа последната – 6-та галактика NGC636 по неясно за мен причини !? На нея и дават 11.5м и размери от 2.7Х1.9 минути !
Тази вечер хванах и две слаби двойни звезди от Овен като едната бе особено трудна за разделяне ! Двете звезди бяха Епсилон 178 – слаба двойка от 8.5м и спътник от 8.5м ! Тези обаче най-много ги обичам :D . Интересно бе че още при 60Х звездата се виждаше като по-едричка от останалите звезди в полето а при 74Х добрия наблюдател вече можеше да види че обекта е от две зведи ! При 142Х тади звойка бе много красива гледка !
Втората звезда бе по-ярка но много по- тясна . Става дума за Епсилон 48 от 5.2м ! Спътника на тази звезда бе от 5.5м но само на 1.5 секунди ! Използвах неутрален филтър за да погася малко от засветката на звездите и при 195Х пожънах успех !
При това увеличение тази звезда на моменти се разделяше много добре но на моменти се виждаше като една . Мисля че това е най-тясната двойка която разделям с Червения октомври !
Еми май това беше в общи линии . Прекарахме си наистина страхотно и пълноценно като се радвахме и на страхотно небе, особено втората вече когато и влагата беше изключително ниска за разлика от първата вече когато след час наблюдение окулярите се запотяваха и навлажняваха .

Потребителски аватар
Мак-сим
Регистриран: пет окт 01, 2004 11:58
Контакти:

Мнение от Мак-сим » вт ное 01, 2016 20:52

Здравейте, приятели!
Ето и няколко думи от мен за есенната ни сбирка.
Целта, за която се качи скромната ни група, бе да обърнем по-сериозно внимание на любителския ни павилион.
В съботата сглобихме системата. Последва нивелиране на колоната с монтировката, като процедурата мина сравнително лесно. Самата колона лежи върху четири шпилки с гайки, а нивелацията става посредством завиване и развиване на гайките.
Изпълнявайки няколко пъти процедурите на монтировката, успяхме да направим добро засеверяване. Което със сигурност не е финалното.
Отбелязвам, че никой от нас не е работил с този модел и не сме използвали всички функции, които предлага монтировката.
От няколкото бързи кадъра с фотоапарат и 1200мм фокусно, докарахме до 75 секунди експозиция без гидиране.
Всички 60 секундни кадъра показаха добро водене.
Разбира се очакват ни доста детайли за подобряване, но лично аз съм много доволен от това което свършихме.
Относно моторизирането на покрива, Деско би могъл да сподели мнение.
А Рожен ни предложи, както винаги гостоприемство и прекрасни емоции!
http://www.astrobin.com/users/nki/
Галерия с мои астрофотографии
Монтировка: Vixen GP-DX with Vixen "SkySensor 2000 PC" "Go To" control system.
Телескоп: Skywatcher Evostar 80ED DS-Pro f/7.5 refractor and Skywatcher 0.85x reducer/flattener.
Камера: Canon 1000D (modified)

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » вт ное 01, 2016 23:04

Извинявам се за непълната хроника, но заниманията по поставените цели ме улисаха...
IMG_8657_s.jpg
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2016:10:29 14:13:40
Image taken on:
съб окт 29, 2016 11:13
Focus length:
40 mm
Shutter speed:
1/400 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
100
Flash:
Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 6D
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
IMG_8664_s.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:10:29 18:00:42
Image taken on:
съб окт 29, 2016 15:00
Focus length:
40 mm
Shutter speed:
1/50 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
100
Flash:
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 6D
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
Споделяхме площадката с двама гости от Украйна :)
IMG_8668_s.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:10:29 18:05:46
Image taken on:
съб окт 29, 2016 15:05
Focus length:
40 mm
Shutter speed:
1/250 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
100
Flash:
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 6D
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
IMG_8673_s.jpg
EXIF-Data show/hide
2016:10:29 18:08:04
Image taken on:
съб окт 29, 2016 15:08
Focus length:
40 mm
Shutter speed:
1/80 Sec
F-number:
f/2.8
ISO speed rating:
100
Flash:
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 6D
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
Определено изпълнихме плана над очакванията, прибавяйки и комбинацията от ясно небе + приятна компания/обстановка + веселба доведе до много зареждащо изживяване!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение