Въпрос за избор на катадиоптричен телескоп

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

Nazarov
Регистриран: ср сеп 23, 2015 16:11

Re: Въпрос за избор на катадиоптричен телескоп

Мнение от Nazarov » вт ное 03, 2015 17:42

Еее за атмосферните колебания нищо не можем да направим по-малко от геостационарна орбита. Но поне да елиминираме грешките от тракинг, което е в нашите възможности. Мога ли да приема, че горе-долу валидирахме проекта и няма очевидни грешки?

С тази маска на Бахтинов само се сблъсквам насам натам по форумите, но още не съм чел за нея. Явно ще трябва. Електрическия фокусер ще го оставим за версия 2.0 :)

Камерата вече съм я приготвил - пълноспектърно модифицитано Fuji X-M1. Имам и Samsung NX3000, който ползвам специално с МТО-то, защото затворът му е много лек и не клати системата. Имам и друго XM-1, модифицирано с 665nm ИЧ филтър, но опитите ми да снимам Луната с него не бяха много сполучливи. Имат ли ИЧ филтрите някакво приложение в астрофотографията? Камерата ще я управлявам от компютъра. Ще си програмирам предварително всички експозиции, даркове и т.н.

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » вт ное 03, 2015 20:54

Ами да..останалото е творчество :) Прочете ли за първите опити на Маркушки за водене с поплавъка във варел :) Че и снимаме на фотолента :)
Щом с тези примитивни методи става какво да кажем за съвременните . http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?t=2280
https://en.wikipedia.org/wiki/Bahtinov_mask
С маска на Бахтинов просто постигаш перфектен фокус далеч над възможността за преценка на око и изработката и не е скъпа .
Относно Фуджито - много е добре . Относно филтрите - много помагат особено при мултиразрезна фотография с разрези по спектъра , но за начало по-малко ще се шашкаш ако си ползваш инфраред филтъра. Инфрадед лъчението е много полезно за астрофотографията , защото е много като количество . Само че се фокусира на друг фокус ...И по този параграф ако си беше взел рефрактор щеше да е по-зле . При Макситов-Касегрените като МТО положението е приемливо.
Ето еднин кадър с МТО 1000 за отскок :)
М42. МТО 1000.png
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Nazarov

Мнение от Nazarov » ср ное 04, 2015 01:03

Да, четох за Маркушки. Този е не-човек а желязо. :D

Благодаря за Бахтинов! Ще го пробвам.

Точно същото гадно размазване ми се получи като снимах луната с МТО 500 и ИЧ X-M1. За съжаление изтрих снимката и не мога да я покажа. Ето за сравнение една луна със същото МТО, но във видимия спектър със Samsung NX3000:
Изображение
http://i.share.pho.to/0ac4c6d2_o.jpeg

Размазването при мен може да е било от клатене от затвора на фуджито. Ще трябва да си поиграя още, за да елиминирам тази вероятност. Иначе снимката ти е супер. Точно така си представях и аз да се получат снимките с МТО 1000, но се надявам на повече рязкост. Каква е експонацията на тази?

Коригиращите лещи най-отзад на МТО-то са предвидени за видимия спектър, а за ИЧ може да принасят повече вреда отколкото полза. Четох някъде по руските форуми, че ги махали за астрофотография, но не разбрах по каква причина точно. Може би си струва и това да се пробва с ИЧ?

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » ср ное 04, 2015 03:27

Не не :) Тази снимка не е моя . Преоразмерих я за да се събере във формата за постинг и нещо програмата за преоразмеряване я е омазала :( Иначе оригинала изглежда супер ето линк :
МТО 11СА си е силничък с неговите 77% светопропускане и не се налага голяма експозиция за тази мъглявина .
Човека снима на 60 секунди експозиция и iso 3200 - както виждаш нищо особено , а се получава нещо красиво . Той например казва , че не е махал плоскофокалния коректор/последните лещи дето толкова ги оплюват по форумите / и си снима пълноспектрално на всичкото отгоре .
Ти например ако постигнеш 10 минути водене на iso400 снимката ще е още по хубава.
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » ср ное 04, 2015 09:01

Маска на Бахтинов и то със супер качество може да си поръчаш тук във форума.Изработва я колега и целия форум си е закупил от него по една и са СУПЕР доволни.Само трябва да си намериш темата къде е.
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Nazarov

Мнение от Nazarov » ср ное 04, 2015 09:27

Маги,

Хъм, и при оригинала има нещо като дефокус. Но при пълноспектърно снимане през лещи няма друг начин. Просто от УВ до ИЧ фокусното разстояние става доста различно. С този ефект много съм се борил при пълноспектърна модификация на дигитални камери - безрезултатно. Единственото лечение е да се направят отделни снимки на фокус за отделните спектри със съответни филтри и после стак. Мисля, че по-добри резултати ще се постигнат при по-дълги експозиции в ограничен спектър. Ето какво имам предвид като казвам рязкост в ИЧ спектър:
Изображение
http://img.photo-forum.net/site_pics//p ... dit_LR.jpg
Давам си сметка, че заради атмосферата такава рязкост е непостижима при звездите, но все пак се надявам на повече.

Хектор,

Мерси, виждал съм я обявата в базара, ще се възползвам.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » ср ное 04, 2015 11:20

Хектор написа:Маска на Бахтинов и то със супер качество може да си поръчаш тук във форума.Изработва я колега и целия форум си е закупил от него по една и са СУПЕР доволни.Само трябва да си намериш темата къде е.

http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=10&t=5223

Ванката е пич - прави ги на конвейр маските :D
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Nazarov

Мнение от Nazarov » ср ное 04, 2015 16:23

Тук намерих още по-добро решение за следене на ъгловата позиция: http://interface.khm.de/index.php/lab/i ... -mlx90316/

Доколкото разбирам, маската на Бахтинов може да се използва само срещу ярки звезди. Има ли друг някакъв хитър метод за точно фокусиране при наземна фотография? Е, ако не, винаги може да се ползва пикинга на камерата.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » чет ное 05, 2015 13:30

Вярно, че маската на Бахтинов работи най- добре с ярки звезди, но с известно усилие и малко по- дълги експозиции може да се ориентираш и по по- скромни звезди. Между другото "безкрайният" фокус не е един и същ за отсрещната планина, Луната, Юпиер и звездите. По- раншният ми опит показва, че ако фокусирам дори по Юпитер, после обектът ми е размазан. Така че з астрофото си се иска фокусиране по зезди. За наземна фотография фокусът би трябвало да не е проблем...
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » чет ное 05, 2015 22:16

Е, тук за разликата във фокусирането на Юпитер и на звездите малко ми е трудно да се съглася :) Ако има размазване би могло да е по други причини.

Потребителски аватар
Yoddha
Регистриран: вт сеп 09, 2008 15:55
Контакти:

Мнение от Yoddha » чет ное 05, 2015 22:59

Трудно е за вярване, но е опитно установено... Ключът от палатката е че планетите не са точков източник на светлина ;)

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение