Търся телескоп като за начинаещ.

покупко-продажби

Модератори: bobo, Yoddha

Conannet
Регистриран: нед фев 15, 2015 18:09

Търся телескоп като за начинаещ.

Мнение от Conannet » нед фев 15, 2015 18:21

Здравейте! Рових се доста из нета, но нещо ми убягват тези телескопи... Ако някой продава малък добсън 6" или 8", или друг нютонов рефлектор (поне 130мм) на не фрапиращи цени, ще се радвам да сподели тази информация. Аз съм от Пазарджик, тел: 0892955850. :wink:

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Re: Търся телескоп като за начинаещ.

Мнение от magi208 » ср фев 25, 2015 02:54

Позволявам си да ти дам един съвет , за което се извинявам предварително :)
Или не се захващай или направо скачай поне на 150 мм. Такава краста е това , че след не много време ще търсиш да си купиш по-голям и по-голям :) Така стана с мен нищо , че съм жена :) И не търси нов - ако е стар след време най-вероятно ще му вземеш почти същите пари.
Имам два за продаване , но са 76 и 114 мм и направо ти казвам , че няма смисъл .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
g2233
Регистриран: вт яну 14, 2014 18:25

Мнение от g2233 » ср фев 25, 2015 11:47

По тази логика направо по един хъбъл всекиму. В кръга на шегата разбира се.
Meade 114/1000 EQ1

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » ср фев 25, 2015 15:03

При съвременните приемливи цени на китайските Нютони и аз смятам, че 8 инчов такъв, си е съвсем резонен избор за визуални наблюдения и всичко по малко е компромис. Малката апертура просто няма силата да даде достатъчно светлина и резолюция.
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Vahow
Регистриран: нед фев 14, 2010 16:04

Мнение от Vahow » ср фев 25, 2015 19:05

Съгласен съм с Виктор... за визуално с по-малка апертура от 8" рискуваш да останеш с незадоволени очаквания.
GSO 254/1016 f/4 + GPU Aplanatic coma corrector
NEQ6 Pro SynScan GoTo
Lacerta M-Gen + Lacerta OAG
TeleVue Powermate 5x
Canon 6D
Konus 20x80mm
Baader AstroSolar Filter ND5
Farpoint 2" Collimation Kit + Concenter 2" collimation eyepiece
Bahtinov Focusing Mask

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » ср фев 25, 2015 20:04

За визуално както казва viktor под 8'' е слабичко (ако е рефлектор обаче) :lol: .За съжаление тук във БГ сме доста беднички и затова сме пълни със Нютони,дори сега и аз ще си купя такъв макар че съм "заклет рефракторист ".
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » ср фев 25, 2015 20:31

Хектор, Нютон не е синоним на лош телескоп! Повечето сериозни наблюдатели на небето из държавите с добър стандарт на живот имат примерно едно хубаво 5-6 инчово АПО за широки гледки и един по голям Нютон за изследване на по дълбокото небе. Но какъвто и телескоп да си купиш за визуални наблюдения, нищо не замества тъмното небе далеч от населените места! Аз съм крайно разочарован от гледката през 12 инчов Нютон в градски условия, освен за планети и Луна! През търсача му виждам повече на вилата отколкото през него в града... :) :) :)
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » ср фев 25, 2015 21:53

g2233 написа:По тази логика направо по един хъбъл всекиму. В кръга на шегата разбира се.
Дай боже всеки му :) Хем голям , хем не го мъкнеш по баирите :)

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » ср фев 25, 2015 22:04

Хектор написа:За визуално както казва viktor под 8'' е слабичко (ако е рефлектор обаче) :lol: .За съжаление тук във БГ сме доста беднички и затова сме пълни със Нютони,дори сега и аз ще си купя такъв макар че съм "заклет рефракторист ".
Напълно подкрепям мнението . И аз залитах по Нютони , преди да си стегна първия рефрактор . И точно както Хектор каза - проблема ни е , че над 100 мм стават не по джоба ни :(

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » ср фев 25, 2015 23:28

viktor написа:Хектор, Нютон не е синоним на лош телескоп! Повечето сериозни наблюдатели на небето из държавите с добър стандарт на живот имат примерно едно хубаво 5-6 инчово АПО за широки гледки и един по голям Нютон за изследване на по дълбокото небе. Но какъвто и телескоп да си купиш за визуални наблюдения, нищо не замества тъмното небе далеч от населените места! Аз съм крайно разочарован от гледката през 12 инчов Нютон в градски условия, освен за планети и Луна! През търсача му виждам повече на вилата отколкото през него в града... :) :) :)
Колко си прав само за казаното от теб =D> и да, не е лош а досаден-нещо като китара, преди всеки концерт трябва да настройваш или поне да проверяваш #-o #-o бляк.
PZO-Бинокуляр

Conannet
Регистриран: нед фев 15, 2015 18:09

Мнение от Conannet » чет фев 26, 2015 11:46

Хектор написа:
viktor написа:Хектор, Нютон не е синоним на лош телескоп! Повечето сериозни наблюдатели на небето из държавите с добър стандарт на живот имат примерно едно хубаво 5-6 инчово АПО за широки гледки и един по голям Нютон за изследване на по дълбокото небе. Но какъвто и телескоп да си купиш за визуални наблюдения, нищо не замества тъмното небе далеч от населените места! Аз съм крайно разочарован от гледката през 12 инчов Нютон в градски условия, освен за планети и Луна! През търсача му виждам повече на вилата отколкото през него в града... :) :) :)
Колко си прав само за казаното от теб =D> и да, не е лош а досаден-нещо като китара, преди всеки концерт трябва да настройваш или поне да проверяваш #-o #-o бляк.
Това не е проблем за мен, защото всичко е въпрос на навик. Например като свикнеш настройваш китарата за 30 секунди без помощни апаратури. Също и не живея в голям град и се виждат много звезди вечер, когато е чисто небето разбира се. Не е като на къра ама пак е добре. Като съм бил по почивки на някои курорти, вечер не можеш да видиш 1 звездичка. Иначе аз имам една играчка в къщи, един 50мм рефрактор, с който не мога да правя нищо друго освен да шпионирам комшийте и да гледам луната, защото хем е слаб, хем и с некачествени части. И може би една от причините по които търся не чак толкова голям и скъп телескоп, е това че превоза ще бъде много труден. Като искам да отида да гледам някъде ще се чудя къде да го пъхна в колата.

Потребителски аватар
viktor

Мнение от viktor » чет фев 26, 2015 13:40

За това всеки запален любител на астрономията, любител рибар или ловджия знае - колата е поне комби :) :) :) Седаните и бегачки тип пи..ловки не са много на почит при нас :P
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет фев 26, 2015 17:17

=D> =D> =D> =D>
viktor написа:За това всеки запален любител на астрономията, любител рибар или ловджия знае - колата е поне комби :) :) :) Седаните и бегачки тип пи..ловки не са много на почит при нас :P
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
widowmaker
Регистриран: ср май 20, 2009 11:50

Мнение от widowmaker » пет фев 27, 2015 01:00

Хектор написа:...не е лош а досаден-нещо като китара, преди всеки концерт
трябва да настройваш или поне да проверяваш #-o #-o бляк.
Първо - без жертви не става... Всъщност колимирането ми отнема по малко от цигара време,
и не мисля, че е някакво затруднение, стига да знаеш какво точно правиш а не
просто да въртиш едни бурми назад-напред, да утепаш няколко часа в колимационни мъки
и най накрая пак да си в изходна позиция... (щото има такива хора у форума, вервай ми)
Второ: Как ти звучи 8 инчов апо рефрактор? Щото на мене като едни 15000 евра.
За даже по малка цифра в долари си купувам 25 инчов нютон и от твоята 8 инчова
рехава стъклария за визуално (и не само) изобщо нема да има никакъв смисъл, нали се сещаш?
Можеш сам да го сметнеш колко идва като площ, предполагам. Май нещо като около 10 пъти повече.
И преди съм го казвал и пак ще го кажа: Не ми сравнявайте някакви наточени триплети
с хай енд оптика с най обикновени рефлектори чайна мейд, дайте да видим каква е разликата
с истински рефлектор, примерно с огледала на Карл Замбуто, бафъли в тръбата и т.н. екстри.
Щото май има сериозна разлика в качеството на огледало за 120 и за 1200$...
Между другото мисля да си поръчам 8 инчово Замбуто главно до края на годината,
така, че надявам се да можем да видим кое къде как и защо...

Все пак да се върнем на темата...
Линкнатият по долу телескоп е едно много добро начало:
ЛИНК
Аз си купих преди години абсолютно същата конфигурация, в последствие почнах да сменям
едно по едно нещата и сега в крайна сметка от стария сет останаха само търсачът и
релсата с ринговете за захващане на тръбата към монтировката.

P.S.
И всичките боклуци, т.е. монтировка, тръба, трипод, масичка, столове, палатки, спални чували, постелки,
петромакси и т.н., че даже и едно газебо (3.6х3.6м) влизат в една Тигра като и "легна" облегалката на "пейката" отзад,
така, че това с комбитата не е на 100% вярно :)
Scopes: 8" F/5 carbon tube newtonian, Zambuto primary & 1/30λ Antares flat.
14" F/5 AstroReflect truss tube dobsonian 'Black widow' & 1/30λ Antares flat.

EQ mounts & platforms: Sumerian Optics dobsonian equatorial platform L-45°
Modified HEQ5 with Rowan Astronomy belt kit & extended counterweight bar.

Eyepieces: Pentax XP 3.8, XО-5, XF 8.5, XW7, XW10, XW14, XW20 & XW30-R.
Cameras: ZWO ASI533MC-Pro, Sony A7RII, Minolta α-7, Minolta α-7 Limited.
Lenses: SEL2470GM, Minolta AF 35-70/4, AF 70-210/4.

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » пет фев 27, 2015 12:00

Площта е най-важното-да. :D :DТова което казвам обаче е че машина до 150мм.трябва да е рефрактор (нагоре струват майка си и баща си) :( .А защо мисля така ли?-Реална обструкция на вторичното огледало-22-40%+кома като следствие,винетиране (в повечето случай),отражателната способност на главното огледало 91% (реално)+вторичното 91%,светлината се отразява 2 пъти докато достигне окуляра (при нютона),сферична аберация при всични рефлектори (към 5%),отворена система (голям минус,образува се въздушна леща почти винаги),изпотяване на вторичното огледало (доста често),дълго темериране преди наблюдение (особено зимата),необходимост от колимация (често).Като махнем минусите на нютона излиза че реалната площ спада със 50-55% :( и това прави един например-среден клас рефрактор -Евостар 120 или Стартравел 120 много по-добър за ГРАДА от един 200мм.средно добър нютон F5.Ако свържеш във биноскоп 2 Стартравела 120/650 трябва да прибавиш още 1,41 към коефициента и се оказва че биноскоп 24х120/650 за ГРАДА превъзхожда дори 250-300 мм.нютон,при супер комфорт за наблюдателя =D> .Това са мойте доводи.Вече за извън града един 300мм.нютон ф5 се изравнява със такъв биноскоп (въпреки минусите си), а вече всеки сантиметър нагоре е сантиметър на превъзходство на Нютона.С Уважение-Иво Александров.
PZO-Бинокуляр

Потребителски аватар
tishovsx
Регистриран: чет яну 22, 2015 13:12

Мнение от tishovsx » пет фев 27, 2015 13:48

Здравейте!
Аз пък да Ви питам защо MESSIER AR-127S 127/635 OTA, е толкова скъп, като е ахромат!
Изобщо заслужава ли си пред същия клас от други марки?

( Явно темата вече е за друг раздел :) )
Поздрави!
Mount: Seben EQ EM10 (EQ5)
Telescope: TS refractor 90/910mm
Cameras: Sony Nex 6
Focal reducers: Sky Watcher x2 1.25" Deluxe Barlow
Filters:
Lenses:

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » пет фев 27, 2015 15:04

Леле Иво , къде го засили човека на 2 бона и нагоре :)
Междувпрочем имаш ли идея от къде може да се купи тръба или обектив 120 мм ? може да не е АПО ?

accountbg
Регистриран: ср юни 09, 2010 00:05

Мнение от accountbg » пет фев 27, 2015 15:33

Не съм съгласен, че до 150 мм трябва да е рефрактор. 150 мм си тежи 8 и повече килца. Иска си монтировка. Имам 150-ка и на монтировка cg-4, става само за визуално. Касегрена е за същата пара и е доста по-лек. Евтин нютон, още по-добре, особено за начало. Това лято се надявам да съпоставя /неколкократно/ визуално и 6 инча рефрактор-ахромат f5 и касегрен. Досега съм ги съпоставял веднъж /за кратко/ на луна и давам предпочитание на касегрена. Съвсем друг е въпроса за манията, и аз предпочитам лупите. Но разумното предложение е 200 мм. нютон китайче, нека има обструкция и незнам какво си.
Поздрави на всички
Celestron SCT 6"/CG-4 with dual axis motor
WO dielectric 1.25"
Binoviewer AE 1.25''
Celestron PT 7ah/12V
Canon EOS 20D
БПЦ 5 8х30

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет фев 27, 2015 23:30

Еееех, а едно време беше върха, ако намериш някой 76мм Алкор...

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » нед мар 08, 2015 19:25

tishovsx написа:Здравейте!
Аз пък да Ви питам защо MESSIER AR-127S 127/635 OTA, е толкова скъп, като е ахромат!
Изобщо заслужава ли си пред същия клас от други марки?

( Явно темата вече е за друг раздел :) )
Поздрави!
Щото е бял и красив . Иначе за 500 лева си вземаш Стартравел 120мм , който е по-грозен.

marianasbirkova
Регистриран: вт апр 21, 2015 22:42

Мнение от marianasbirkova » вт апр 21, 2015 22:59

Здравейте, абсолютно нова съм в търсенето на телескоп и ето, че изпаднах в следната ситуация - Ще трябва да купувам телескоп за подарък на дете /12 годишен/ Запален е по всичко за космоса и иска да има свой телескоп. Идеята е да наблюдава планети и мъглявини. Та въпросът ми към всички вас е каква сума да приготвя и къде и какво да търся? Може въпроса ми да не е за тук, но от горе долу месец вече търся в интернет, чета и се опитвам да разбера защо 2 телескопа с еднакви харектеристики са с толкова различни цени. Не мога и да се насоча към нищо определено защото не мога да разбера част от термитите макар да чета доста по темата. Моля за помощ. Направете едно дете щастливо /и лелята/

skywalker07
Регистриран: съб апр 07, 2012 11:40

Мнение от skywalker07 » ср апр 22, 2015 00:09

marianasbirkova написа:Здравейте, абсолютно нова съм в търсенето на телескоп и ето, че изпаднах в следната ситуация - Ще трябва да купувам телескоп за подарък на дете /12 годишен/ Запален е по всичко за космоса и иска да има свой телескоп. Идеята е да наблюдава планети и мъглявини. Та въпросът ми към всички вас е каква сума да приготвя и къде и какво да търся? Може въпроса ми да не е за тук, но от горе долу месец вече търся в интернет, чета и се опитвам да разбера защо 2 телескопа с еднакви харектеристики са с толкова различни цени. Не мога и да се насоча към нищо определено защото не мога да разбера част от термитите макар да чета доста по темата. Моля за помощ. Направете едно дете щастливо /и лелята/
Аз само мога да помогна да направя щастлива лелята :crazy:
БПЦ 7х50
Sig Sauer 8x42 Zulu5 HD
БПЦ 20х60 TENTO
Nikon Fieldscope ED 60mm

Потребителски аватар
magi208

Мнение от magi208 » ср апр 22, 2015 03:26

marianasbirkova написа:Здравейте, абсолютно нова съм в търсенето на телескоп и ето, че изпаднах в следната ситуация - Ще трябва да купувам телескоп за подарък на дете /12 годишен/ Запален е по всичко за космоса и иска да има свой телескоп. Идеята е да наблюдава планети и мъглявини. Та въпросът ми към всички вас е каква сума да приготвя и къде и какво да търся? Може въпроса ми да не е за тук, но от горе долу месец вече търся в интернет, чета и се опитвам да разбера защо 2 телескопа с еднакви харектеристики са с толкова различни цени. Не мога и да се насоча към нищо определено защото не мога да разбера част от термитите макар да чета доста по темата. Моля за помощ. Направете едно дете щастливо /и лелята/
Дайте някакъв бюджет върху който да мислим всички . Иначе и за 10 лева ще му намерим играчка , за 50-100 нещо , с което дори ще може да се гледа , а по-нагоре вече нещата стават сериозни .Другото важно нещо е , че ако не би се засегнал от употребяван телескоп тук вече нещата стават приблизително делени на 3 . Много често излизат за продажба неща , неразличими от нови .
Каквото и да е , за дете няма нужда от сериозни монтировки а по-скоро е добре да наблегнете на диаметъра на обектива - 70-90 мм рефракторен или 114 рефлекторен / според мен/.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср апр 22, 2015 11:50

За дете, освен телескоп, който да не го откаже от астрономията, има ли по-голям човек, който да му показва?
И не съм съгласен, че не трябва да се обръща внимание на монтировките, те са (поне) половината от добър телескоп. Пък и изглежда по-авторитетно :)

marianasbirkova

Мнение от marianasbirkova » чет апр 23, 2015 07:47

мислим за сума от 150 до 200лв. макс

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » чет апр 23, 2015 12:04

marianasbirkova написа:мислим за сума от 150 до 200лв. макс
Това е добре за тези пари http://www.astronom-bg.com/teleskopi/sk ... lux-detail или Бинокъл Конус 20х80 със триножник.
PZO-Бинокуляр

marianasbirkova

Мнение от marianasbirkova » пет апр 24, 2015 23:48

Значи все пак от цялото четене е имало полза, защото се бяхме спрели на подобен модел но на друга фирма, ще разгледаме този и ще решим, благодаря ви много на всички, ако някой има още предложения ще следя темата

Потребителски аватар
Хектор

Мнение от Хектор » съб апр 25, 2015 11:02

marianasbirkova написа:Значи все пак от цялото четене е имало полза, защото се бяхме спрели на подобен модел но на друга фирма, ще разгледаме този и ще решим, благодаря ви много на всички, ако някой има още предложения ще следя темата
Този е по-добре защото има барлоу леща и окулярите са му по-добри........
PZO-Бинокуляр

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение