Мелница

вместо бленувания теоретичен раздел

Модератори: mishaikin, bobo, Betelgeuse

Relinquishmentor
Регистриран: пон май 22, 2006 16:30

Мелница

Мнение от Relinquishmentor » чет окт 27, 2011 11:46

Масивен цилиндричен хомогенен диск с маса m, който може да се върти около геометричната си ос, се привежда във въртене около вертикална ос с ъглова скорост Ω и се търкаля по хоризонтална опорна плоча. Намерете пълната сила на натиск на диска върху опорната плоча, ако радиусът му е r.
Изображение

Relinquishmentor

Re: Мелница

Мнение от Relinquishmentor » нед яну 05, 2014 15:11

Nova zadacha: Namerete vuzmojno nay-malkiya koeficient na triene mejdu vodoravna ravnina i prav krugov ednoroden konus, za da moje toy da se turkalya bez hluzgane po neya.

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » нед яну 05, 2014 17:33

Винаги съм се чудил каква е целта на тези задачи дето поставяш във форума ?

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » нед яну 05, 2014 21:32

tonygl написа:Винаги съм се чудил каква е целта на тези задачи дето поставяш във форума ?
Е айде сега ! Аналогично някой дядо дето си копа смолянските картофи, не разбира какви са тия фенове с телескопи дето висят по нощите (хем и на студено).
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » нед яну 05, 2014 21:38

Betelgeuse написа:
tonygl написа:Винаги съм се чудил каква е целта на тези задачи дето поставяш във форума ?
Е айде сега ! Аналогично някой дядо дето си копа смолянските картофи, не разбира какви са тия фенове с телескопи дето висят по нощите (хем и на студено).
На Кривонос редовно ни оглеждат да не им съсипеме реколтата :lol: :mrgreen:

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » нед яну 05, 2014 21:45

Е много благодаря, че ме сравни с дядо копач на картофи :wink:
Аз разбирам, че на някой му прави кеф да ги решава тези неща. Интересно ми е да разбера мисленето и целта на хората, които ги поставят и решават затова попитах

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » пон яну 06, 2014 00:00

Celta e zadachite da se reshavat i\ili obsujdat, i da se predizvika eventualno diskusiya.
Primerno za purvata zadacha, ne sum siguren, no mislya, che povecheto hora ne razbirat zashto diska natiska plochata i moje da meli zurno taka i dali ako se vurti po-burzo shte natiska po-silno. Ili puk zashto chovek ne moje da se zadurji na kolelo, ako to ne se dviji.

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пон яну 06, 2014 01:44

tonygl написа:Е много благодаря, че ме сравни с дядо копач на картофи :wink:
Аз разбирам, че на някой му прави кеф да ги решава тези неща. Интересно ми е да разбера мисленето и целта на хората, които ги поставят и решават затова попитах
Не съм те сравнил, извинявам се ако нещо... Тоя тип неразбирания се срещат масово и поголовно. Един се кефи на едно друг на друго, понякога някои интереси се припокриват други - не. Многократно съм бил свидетел на български коментари по повод на германски и други туристи с огромни раници, палатки шалтета и пр - "глей ги тия, помъкнали цялата къща" - един вид - за какво изобщо е необходимо това :-)
По гарите са ме питали "къде си тръгнал с туй корито" - има се предвид неразглобяем каяк (когато е бил сглобяем почти никой в България не познава по торбите какво е, но в Германия, Полша, Чехия, много хора ги познават)
Задачите - има хора дето им е интересно да измислят задачи и получаваме удовлетворение да ги решим. Понякога може да съставиш задачата но не се чувстваш достатъчно печен за да я решиш. Тогава кефа е половинчат. Примерно веднъж гледах пикап който вози варел в каросерията. Хрумна ми следната задача - цилиндър е поставен на движеща се платформа. При каква скорост (ускорението е безкрайно малко тъй че да се пренебрегне) цилиндърът ще падне (благодарение на това че движението става не във вакуум а във въздух. Добре но за да стане това цилиндърът трябва да е запънат о някакво ръбче на самата платформа (инак само ще преплъзва). Добре, но в момента в който се подигне предния край на дъното му, там ще възникне сила на Бернули която иска да го върне обратно. И така - въздъхнах, че тая задача не мога да я реша :(
Питаш каква е целта - ами целта е кефа :)
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » пон яну 06, 2014 12:54

Relinquishmentor написа:Nova zadacha: Namerete vuzmojno nay-malkiya koeficient na triene mejdu vodoravna ravnina i prav krugov ednoroden konus, za da moje toy da se turkalya bez hluzgane po neya.
Добре, по мои разсъждания този конус може да се търкаля по окръжност а не по права. Не е указано какво и как би предизвикало движение при положение, че равнината е водоравна няма как да е от собственото му тегло. Обезсмиля ми се решението за коефициент на триене без хлъзгане на нещо, което не се движи и не е указано как би било задвижено.

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » пон яну 06, 2014 19:19

Ne sum suglasen, che celta e samo kefa, po-vajnoto spored men e da se stimulira misleneto. Dori i prosti nagled zadachi moje da dadat bogat material za razsujdeniya.
Inache da, az obicham da sustavyam zadachi i da gi reshavam, kogato moga, no po mi haresva, kogato gi spodelyam s drugite. Taka ponyakoga vijdam novi podhodi,za koito inache ne bih se sedtil.

@tonygl, dokolkoto razbiram spored teb zadachata e nekorektna\nepulna. A ako vse pak si e v red, togava ima li smisul ot neya?

@Betelgeuse, ne e nujno da ima rubche. Dostatuchno e da ima triene mejdu varela i ravninata. Razbira se, otgovora shte e drug taka.

P.P. I kakva e taya sila na Bernuli?

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » вт яну 07, 2014 05:09

Много мързеливо се изразих. От принципа на Бернули - когато въздуха влиза под (вече повдигнатото) дъното ще се получава понижаване на налягането водещо в крайна сметка до допълнителна сила която действа в посока да върне наведеният цилиндър обратно. Така ли е или нещо се заблуждавам ?

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » вт яну 07, 2014 19:41

Ne e taka spored men. Povdiganeto na cilindura shte dovede do vuznikvane na podemna sila, koyato sushto shte se stremi da go katurne.
Ako se abstrahirame obache ot problema s aerodinamikata, tozi s hidrodinamikata sushto ne e po-lesen za reshavane. Primerno otgovora shte zavisi ot tova dali varela e pulen i zatvoren ili e otvoren. Ako priemem, che e zatvoren i pulen, se seshtam v tazi vruzka za edna zadacha, koyato glasi slednoto-imame edno mahalo, koeto se sustoi ot bezteglovna pruchka, na ediniya kray na koyato e zakrepena sfera, koyato e pulna s voda. Zadacha - da se nameri perioda na tova mahalo i da se nameri s kolko shte se izmeni, ako vodata zamruzne. Obache ako imame cilindur namesto sfera...trudno mi e da precenya dali shte e sushtoto.

Отговори