Защо българската професионална астрономия не е популярна ?

проблеми на средното и висшето образование по астрономия

Модератор: bobo

kapella
Регистриран: вт мар 03, 2009 15:39

Защо българската професионална астрономия не е популярна ?

Мнение от kapella » вт мар 03, 2009 16:53

Удивително е, че много малко хора, интересуващи се от науката астрономия, знаят че българските учени в тази област са доста известни сред научната общност по света. И не става дума само за българите, работещи в чужбина, а за тези, които останаха в България. Голяма част от тях имаха възможност също да напуснат страната, но направиха своя избор и останаха тук. Не е вярно, че само "светлите умове" напуснаха страната ни. Тук останаха много добри специалисти и въпреки мизерните средства, отпускани за наука, създадоха българската астрономия. В България има такава наука и добри специалисти, само че никой не се интересува от това. Е, колегите от чужбина поне го знаят и работят с нашите учени. За съжаление, медиите внушават на младите хора, че в България няма къде да се получи добро образование. И тъй като младите хора в чужбина не знаят това, идват да се учат при български астрономи. Ами това е...

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт мар 03, 2009 17:47

>>В България има такава наука и добри специалисти, само че никой не се интересува от това. Е, колегите от чужбина поне го знаят и работят с нашите учени. За съжаление, медиите внушават на младите хора, че в България няма къде да се получи добро образование.

Ами, значи има нужда тези специалисти и учени да се отворят малко повече към медиите. Защо трябва да гледаме някое астрономическо събитие по ТВ от чужбински видеоматериали, след като същото нещо е наблюдавано и в България? Ето, сега е годината на астрономията - медиите само чакат някой да им се обади и да ги покани. Това може да се прави и от народните обсерватории и от НАО. Даже ще излезе безплатно. А не да гледаме НАО Рожен по ТВ само във връзка с потърсени коментари за НЛО и т.п.

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » вт мар 03, 2009 18:45

kapella,

Съгласен съм само с "Не е вярно, че само "светлите умове" напуснаха страната ни"

Останалото ми е смешно.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
rw
Регистриран: чет авг 19, 2004 20:30
Контакти:

Мнение от rw » вт мар 03, 2009 20:45

Много е лесно да се отговори на въпроса, ако човек се замисли, какво е популярно днес в Б-я - чалга, мощни коли, руси каки с големи цици и модерни телефони...

Няма как професионалната астрономия да е популярна при такава извадка. Отделно от това, е причината за която говори bobo - ясно е, че ако искат да са популярни и въпросните професионални астрономи трябва да направят нещо по въпроса... но така както ми изглежда - те не искат да са. Едно време в не-толкова-далечните соц. времена един от любимите лафове на преподаватели и директори беше "Скромността не е порок" ... еми - оказва се, че не е и повод за гордост. Да се похвалят тук таме, колко са добри, какво са постигнали - ще дойдат европейските пари, ще дойдат фирми, които спонсорират научните занимания с идеална цел, ще започнат учителите да водят децата отначалото да гледат, после и да се занимават и малко по малко след време ще станат популярни...

През това време, ние любителите-астрономи ще се упражняваме в рутината на снимането на интересни небесните обекти и ще се радваме когато някой види снимките и ги оцени, както и ще се кефим на тривиалните визуални небесни обекти :D
Последна промяна от rw на вт мар 03, 2009 22:15, променено общо 1 път.
"Your future depends on your dreams"
So, go to sleep :-)

C11 / C5 / NEQ6
80/560 APO Triplet refractor
120/600 ahcromatic refractor
Coronado PST
Sony 7s
ZWO ASI290MC
Lacerta MGen II
36mW AtlasNova Green Laser Pointer
+ няколко сaндъчета с аксесоари, окуляри и други съкровища

Потребителски аватар
kometata
Регистриран: нед дек 19, 2004 21:43
Контакти:

Мнение от kometata » вт мар 03, 2009 21:32

Betelgeuse написа:kapella,
Останалото ми е смешно.
Напълно съм съгласен! Ако се наложи ще го обясня популярно с факти после. :D

Съгласен съм и с това което Бобо казва.
Според мен обаче това дето е написано от човека с ник Капела е просто някакъв вид провокация ...
То вярно днес е 3 март, ама чак пък толкова :lol: Но иначе е хубав въпроса и трябва да бъде адресиран на правилното място...именно където за извънземните говорят :D
IAU A79: http://a79.starrydreams.com/
https://www.facebook.com/Zvezdnoobshtestvoobservatory
Micar21 Ltd: www.micar21.com
Телескопи:
1) Orion Optics 350/1600@1168mm, 90мм вторично + 2" ASA 0.73 редуктор/коректор;
2) Celestron C10N 254/1200;
Стойки: NEQ6 Skyscan, EQ6 +upgrade kit; Гид: 70/500;
CCD:SBIG ST-8300 за 35см и MX716 за 25см, За гидовете CCD: QHY6 (Luna) на 35см, Mintron на 25см;
Филтри: V, R, I и RGB;

Потребителски аватар
raddo
Регистриран: пет сеп 10, 2004 21:12
Контакти:

Мнение от raddo » ср мар 04, 2009 13:29

bobo написа:>>В България има такава наука и добри специалисти, само че никой не се интересува от това. Е, колегите от чужбина поне го знаят и работят с нашите учени. За съжаление, медиите внушават на младите хора, че в България няма къде да се получи добро образование.

Ами, значи има нужда тези специалисти и учени да се отворят малко повече към медиите. Защо трябва да гледаме някое астрономическо събитие по ТВ от чужбински видеоматериали, след като същото нещо е наблюдавано и в България? Ето, сега е годината на астрономията - медиите само чакат някой да им се обади и да ги покани. Това може да се прави и от народните обсерватории и от НАО. Даже ще излезе безплатно. А не да гледаме НАО Рожен по ТВ само във връзка с потърсени коментари за НЛО и т.п.
Напълно съм съгласен. Честно казано не се сещам кога за последно съм чувал някаква сериозна новина за това какво се случва на НАО Рожен, и ако не беше Маркишки сигурно щях да забравя, че съществува.
Kapella, и не е вярно, че никой не се интересува от науката и добрите български специалисти. За основната част от хората в този форум можеш да бъдеш сигурен/на, че се интересуват само, че информацията е повече от оскъдна. Аз лично бих се радвал ако ти ни осветляваш от време на време когато имаш възможност :)
GSO 300/1500 Newton
PRAKTICA 10x50
NEQ6 Pro SynScan

Потребителски аватар
lordvader
Наказан, без право да поства
Регистриран: пон фев 23, 2009 14:00

Мнение от lordvader » ср мар 04, 2009 20:56

Здравейте на всички? Аз съм прословутия lordvader с многоте въпроси. Но този път няма да ги задавам такива смешни и по 1000 пъти. Сега се интересувам от нещо друго. Колко човека от вас се занимават провесионално с астрономия или с други науки, свеждащи се до нея?
:D

spacehero
Регистриран: пон май 18, 2009 20:07

Мнение от spacehero » вт май 19, 2009 11:14

rw написа:Много е лесно да се отговори на въпроса, ако човек се замисли, какво е популярно днес в Б-я - чалга, мощни коли, руси каки с големи цици и модерни телефони...

Няма как професионалната астрономия да е популярна при такава извадка. Отделно от това, е причината за която говори bobo - ясно е, че ако искат да са популярни и въпросните професионални астрономи трябва да направят нещо по въпроса... но така както ми изглежда - те не искат да са. Едно време в не-толкова-далечните соц. времена един от любимите лафове на преподаватели и директори беше "Скромността не е порок" ... еми - оказва се, че не е и повод за гордост. Да се похвалят тук таме, колко са добри, какво са постигнали - ще дойдат европейските пари, ще дойдат фирми, които спонсорират научните занимания с идеална цел, ще започнат учителите да водят децата отначалото да гледат, после и да се занимават и малко по малко след време ще станат популярни...

През това време, ние любителите-астрономи ще се упражняваме в рутината на снимането на интересни небесните обекти и ще се радваме когато някой види снимките и ги оцени, както и ще се кефим на тривиалните визуални небесни обекти :D

spacehero

Мнение от spacehero » вт май 19, 2009 11:17

Днешните хора са заинтересовани само в това как изглеждат,каква прическа имат .Не им пука за небето и колко въпроси би повдигнало то.

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » ср май 20, 2009 06:25

spacehero написа:Днешните хора са заинтересовани само в това как изглеждат,каква прическа имат .Не им пука за небето и колко въпроси би повдигнало то.

Благородният не е придирчив към храната и облеклото си. Само дребнавият, малкият човек е способен да се притеснява за дрехата си и да се срамува от простата храна.
Конфуций
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
Gaius Julisus Caesar
Регистриран: пон яну 19, 2009 15:31

Мнение от Gaius Julisus Caesar » ср май 20, 2009 07:22

Betelgeuse написа:
spacehero написа:Днешните хора са заинтересовани само в това как изглеждат,каква прическа имат .Не им пука за небето и колко въпроси би повдигнало то.

Благородният не е придирчив към храната и облеклото си. Само дребнавият, малкият човек е способен да се притеснява за дрехата си и да се срамува от простата храна.
Конфуций
" Цезар харчи толкова разточително за дрехи и разкош, че се засрамил и забранил това да се споменава в докладите"
Светоний

" По-добре пръв в провинцията от колкото втори в Рим"-Цезар
Плутарх

На Конфуции е облегната цялата Китайска сатрапия по време на културната революция !

А родната ни астрономия на Бай Тошовизъм. 200лв. заплата за да не мислели хората за глупости :lol2:

spacehero

Мнение от spacehero » ср май 20, 2009 15:05

Gaius Julisus Caesar написа:
Betelgeuse написа:

Конфуций

Абсолютно си прав.

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » ср май 20, 2009 23:02

Цезаре,

тия две неща не си противоречат.

Нашите учени не трябва да се срамуват от това че са бедни. Трябва да се срамуват тия дето гласуват бюджетите и определят човек със средно образование дето кара автобус да взема повече от човек с дисертация дето работи със скъпа апаратура и открива НОВИ НЕЩА.

Конфуций е учил едно, а 300 години по-късно държавата започва да го ползва за оправдание на всичките си щуротии.
И така е със всяка власт - гледа да си намери някой кумир за параван.
Дори Сталин, един типичен диктатор е имал нужда да размахва Ленин за кумир. По наше време пък беше "Другарят Димитров"

Родната ни астрономия не е облегната на Бай Тошовизъм. Въобще цялата ни наука понесе тежък удар с настъпването на демокрацията. Нали уж преди това по-важни бяха "работниците и селяните" а чак след тях "народната интелигенция". Е, тая интелигенция - народна или не, така и не дочака по-добри времена.

Учените нямат никаква вина, че няма интерес към науката. Просто ценностите се промениха (т.е. изродиха). Както някой беше писал в една друга тема - разговорите са само за пари, далаверка, ядене и пиене. За причини аз бих посочил отчасти журналистите, отчасти тоталната липса на държавническо мислене. Последното включва много неща така, че до голяма степен изчерпва възможните причини.

Потребителски аватар
Petar
Регистриран: пон сеп 17, 2007 11:16
Контакти:

Мнение от Petar » чет май 21, 2009 09:53

Да, за съжаление тук само JC е супер звезда. Колкото до медиите, в събота бях на велошествие за създаването на велоалеи и поне 2000 колоездачи си вдигнахме колелетата на Цариградско шосе. Между 30 и 50 са убитите колоездачи годишно от коли и как беше отразено мислите? 10 секунден репортаж е имало по бтв, а прегледах всички новинарски сайтове и нито дума. Същото е и с кирилицата, която руснаците отдавна окупираха. Политиката пречи на политиката.

Но докато четях темата ми хрумна друго. Тук в по голямата си част сте астрономи с дългогодишна практика и познанства. Може да се направи един добър филм за астрономията в България минало, успехи, настояще или филм за любителската астрономия в България. И това може да стане много лесно.

Всеки може да направи няколко минутен материал с фото или видеокамерата си и после да се монтира. Например когато някой отиде на Рожен ще снима телескопа, работата с него и кратки интервюта. Друг, който познава хора от софийската обсерватория или преподаватели ще направи същото, ще заснемем Георги Иванов, Александров и др. Сега на 16-ти беше много удобно да се снимат учените създали апаратурата. Андромеда, Дани и Нюк могат да кажат много за телескопите и тяхната достъпност вече. Кадри от сбирките, от ндк, състояние на обсерваториите и техническата база в страната... въобще могат да се обхванат много подтеми.

Готовия материал да се предложи на училищата / министерството, телевизиите, да се пусне в торентите, да се презенира на чуждестранни клубове при срещи. Ще стане лесно, защото няма един или двама човека само да се занимават, а всичко ще бъде разпределено между много хора, достатъчно е само да има план-сценарий и да се набележи списък за разработване. Ако се създаде сдружение на астрономите любители филма може да стане една от задачите. И най-важното е, че ще популяризираме астрономията без да чакаме друг да го направи, а хората ще разберат, че в България съществува Звездно общество, което се развива и/ще нараства.

PS Дори може да се направи на части, ако се прецени, че може да се събере много материал и първата част да излезе преди края на годината на астрономията. И както ще има годишна сбирка първата може да бъде, както казват едни приятели "Who do you think we are" :)

Даже започвам и да "фантазирам". Поредица от снимки на космоса, титри "Това не са снимки от Хъбъл. Направени са от българските астрономи от "Звездно общество". И после няколко разказа - кой как е започнал, докъде е стигнал, колко е лесно да имаш телескоп и колко са близо звездите... Обзалагам се, че ще има много последователи и запалени.

Потребителски аватар
Gaius Julisus Caesar

Мнение от Gaius Julisus Caesar » пон сеп 21, 2009 09:28

Betelgeuse написа:Цезаре,

тия две неща не си противоречат.

Нашите учени не трябва да се срамуват от това че са бедни. Трябва да се срамуват тия дето гласуват бюджетите и определят човек със средно образование дето кара автобус да взема повече от човек с дисертация дето работи със скъпа апаратура и открива НОВИ НЕЩА.

Конфуций е учил едно, а 300 години по-късно държавата започва да го ползва за оправдание на всичките си щуротии.
И така е със всяка власт - гледа да си намери някой кумир за параван.
Дори Сталин, един типичен диктатор е имал нужда да размахва Ленин за кумир. По наше време пък беше "Другарят Димитров"

Родната ни астрономия не е облегната на Бай Тошовизъм. Въобще цялата ни наука понесе тежък удар с настъпването на демокрацията. Нали уж преди това по-важни бяха "работниците и селяните" а чак след тях "народната интелигенция". Е, тая интелигенция - народна или не, така и не дочака по-добри времена.

Учените нямат никаква вина, че няма интерес към науката. Просто ценностите се промениха (т.е. изродиха). Както някой беше писал в една друга тема - разговорите са само за пари, далаверка, ядене и пиене. За причини аз бих посочил отчасти журналистите, отчасти тоталната липса на държавническо мислене. Последното включва много неща така, че до голяма степен изчерпва възможните причини.
Ако обвинявам нещо учените това е заради малкото напор който оказват върху политиците ! Виж Кометата как им го каза по ТВ7 почти в прав текст, че не дават нищо за наука и са ги превърнали в просяци .
Плюс това два метра огледало за въпросите които си задава съвременната физика е твърде малко.

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » пон сеп 21, 2009 20:25

Евала на Кометата, но не става с напор по простата причина, че от учените нищо не зависи в смисъл ние знем какво зависи, но не са непосредствена заплаха за никоя власт.

Дето си говореха двама мои приятели лекари - единия вика - Луканов падна, щото ние в бърза помощ обявихме символична стачка и се уплашиха. А другия му вика: "Глупости всеки знае че Бърза помощ не може да мине на истинска стачка. Съвсем друго е ние в Марица изток като заварихме железа напреки на релсите, така че да не могат да минават вагонетки с въглища и съвсем скоро токът от Марица изток щеше да спре, а това вервай ми е страшно".

Така и с науката. Ако утре магически БАН изчезне, не само властта ами никой няма да се трогне.
Тъжно е но е така.

От което разбира се не следва че дори и обречените опити трябва да спрат. Напротив. И аз съм ходил при министри и съм говорил с когото съм могъл, например с вицепрезидента на републиката на 4 очи.
И шум по медиите трябва да се вдига.
Но преломът ще дойде, когато дойде ново държавническо мислене.
Сега с тоя нов премиер, хич не ми се вярва науката да втаса.

Потребителски аватар
Gaius Julisus Caesar

Мнение от Gaius Julisus Caesar » пон сеп 21, 2009 21:06

Всичко което каза е право.
Но има едно голямо НО, което дразни щом започнеш да разбираш от политика и власт. Например ако се направи 40м. телескоп на Рожен ще дръпнат астрономите, от там и работата им се увеличава което води до по голямо заплащане !
Така автоматично ако знаеш за какво става въпрос ще напечаташ пари, които ще покрият разходите, от там тия хора ще си купят примерно хляб, хлебарите комбайн ...
Нашите политици не могат и не знаят как се печатат пари, колкото и смело да звучи. А това е престъпление спрямо народа, какво остава за науката. Тоест на мен ми писна да ме управляват такива хора. Друго, щом се трепе царя означава, че се къса с царизма, след което следва редукция на власта ... а сега малка държава издържа най-малко 50-тина "царя"/президенти, председатели, събрание, тъпи институции.../. Власта е надута до безобразие как няма заплатите да са по малки от дневния надник на един Египедски роб ?!?!
Ето ти за пример Руснаците- огромна държава с най-много ресурси на глава от населението ! - и съм сигурен, че само няколко Арабски и Африкански държави са по-зле от тях и се броят на пръстте на едната ми ръка. И нашите братушки са с огромно самочуствие и постоянно акъли дават ... даже имаше такива самозабравили се състезатели, че на Евро съюза казваха къде били грешките !
Да се опитва човек да помогне пак крив ще излезне.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон сеп 21, 2009 21:32

Gaius Julisus Caesar написа:...Например ако се направи 40м. телескоп на Рожен...
Цезаре, това вече няколко пъти го пишеш. Имаш ли представа как, къде, защо и за колко се строи 40м телескоп?!? Ако аз строя 40м телескоп ще искам клонящи към 100% ясни нощи, а не 40-50% и да тече вода по оптиката.

Потребителски аватар
Gaius Julisus Caesar

Мнение от Gaius Julisus Caesar » пон сеп 21, 2009 21:44

За всичко има технически решения. Примерно влагата мисля с един гас се гонеше амо кой :lol:
Има и адаптивна оптика.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение