CDK 400-CAD/CAM

D2014
Регистриран: вт яну 14, 2014 19:35

Re: CDK 400-CAD/CAM

Мнение от D2014 » нед окт 31, 2021 12:29

christovantceti написа:
пет окт 29, 2021 09:31
Иначе от такъв вид телескопи има някакъв смисъл само ако човек има обсерватория.
Обречена работа е това.
Мога да намеря спонсори за покупка на телескоп за хиляди левове, строителни материали на цени на производителите и безплатна работна ръка, но… невъзможно е да се извади разрешение за строеж в подходящо много тъмно място :D
Naked Eye

christovantceti
Регистриран: вт дек 27, 2011 18:51
Контакти:

Мнение от christovantceti » нед окт 31, 2021 13:23

Не съм се занимавал обстойно с проблемите около една частна обсерватория по причина, че нямам място където да я построя. Все пак знам за не една или две направени такива в България както от любители така и от разни училища и организации. Моите приятели от AAS построиха собствена такава в София, но и инсталираха няколко телескопа с апертури от порядъка на 400-500мм в обсерватории на различни места из България. Доколкото съм обсъждал практическата полза от такива телескопи и обсерватории с мои познати астрономи знам, че има определени научни задачи, които те могат успешно да изпълняват в това число и търсенето на екзопланети. От гледна точка на професионалната астрономия такива обсерватории с малки телескопи са изключително евтини и е изгодно да изпълняват някои задачи, с които може да не се обременяват големите телескопи. От друга страна не мисля, че е разумно да се строят такива съоръжения само с идеята да се правят шарени снимки. Все пак всеки сам преценява как и защо да инвестира парите си, но ми се струва множко за средностатистическия любител инвестиция от 150-200 хил.лева във фотографско хоби. Друг е въпросът ако човек реши сам да го направи. Излиза много по-евтино, а и се научават много неща, които могат да са полезни и в други сфери.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

gmom
Регистриран: пон сеп 28, 2020 15:03

Мнение от gmom » пон ное 01, 2021 09:21

christovantceti написа:
нед окт 31, 2021 10:41
gmom написа:
съб окт 30, 2021 23:09
@christovantceti обмислял ли сте да направите проекта отворен и да го качите някъде, за да могат и други любители да си го измайсторят, ако решат?
Всичките ми изчисления и чертежи са напълно безплатни и мога да предоставя на всеки, който иска да повтори този проект или да го използува за основа на друг. Единственото условие е да не се прилага за комерсиални цели.
Ако се качи в github, например, може да се упомене в лиценза, че информацията не може да се използва с комерсиална цел, но гаранции след това няма как да има. Китайците гледат навсякъде :)

Това притеснява ли Ви?
GSO 203 / 1200 mm Dobsonian

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пон ное 01, 2021 11:04

Предпочитам лично да предоставя данните на всеки желаещ, който има капацитета и средствата да се захване с това. Иначе само ще си стои по разни сайтове без съществена полза. Затова са и форумите все пак. Възможно е след време да го публикувам и в други братски форуми като напр. cloudynights с идеята да стигне до повече любители, но за момента не ми се занимава точно с това. Освен това изчисленията и чертежите са само част от играта. Особено важна е методологията и последователността при направата на оптиката, грешките които съм допуснал и всички трудности, с които се срещнах.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

Потребителски аватар
lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Мнение от lkrustev » чет ное 04, 2021 17:49

christovantceti написа:
нед окт 31, 2021 13:23
Не съм се занимавал обстойно с проблемите около една частна обсерватория по причина, че нямам място където да я построя. Все пак знам за не една или две направени такива в България както от любители така и от разни училища и организации. Моите приятели от AAS построиха собствена такава в София, но и инсталираха няколко телескопа с апертури от порядъка на 400-500мм в обсерватории на различни места из България. Доколкото съм обсъждал практическата полза от такива телескопи и обсерватории с мои познати астрономи знам, че има определени научни задачи, които те могат успешно да изпълняват в това число и търсенето на екзопланети. От гледна точка на професионалната астрономия такива обсерватории с малки телескопи са изключително евтини и е изгодно да изпълняват някои задачи, с които може да не се обременяват големите телескопи. От друга страна не мисля, че е разумно да се строят такива съоръжения само с идеята да се правят шарени снимки. Все пак всеки сам преценява как и защо да инвестира парите си, но ми се струва множко за средностатистическия любител инвестиция от 150-200 хил.лева във фотографско хоби. Друг е въпросът ако човек реши сам да го направи. Излиза много по-евтино, а и се научават много неща, които могат да са полезни и в други сфери.
Майсторе, прав си, но кеф цена няма, ако човек може да си го позволи. Каква е ползата от тунингована джипка за 200 бона, дето в града не става да я караш, щото ще ти изпадат бъбреците? Това е един от малкото примери и такива има десетки хиляди в нашата иначе смотана и бедна страна. Разни лапета теглят кредити, за да изфукат с мотори за 20-30 бона. Не че ние ще се сравняваме с тези, но баща ми е казал малко умни приказки от които съм запомнил една -"Единствените пари, които имаш и си имал на този свят са тези, които си изхарчил за себе си." ... банки-манки, апартаменти, като пукнеш само дето си ги имал ако си ги имал де. А за полза от нашето хоби не може да се говори, освен за КЕФА, какви екзопланети, какви астрономически задачи, какви пет лева - всичко това е абсолютно безполезно, ако погледнеш прагматично. Това нашето е едно напълно безполезно хоби. Тук теб не те слагам, щото ти поне майсториш разни работи.
“In order to be able to think, you have to risk being offensive.” ― Jordan B. Peterson
https://telescopius.com/profile/lkrustev
Astrobin sucks!
... да го духат всички тесногръди сноби!

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » нед ное 07, 2021 15:08

D2014 написа:
нед окт 31, 2021 12:29
christovantceti написа:
пет окт 29, 2021 09:31
Иначе от такъв вид телескопи има някакъв смисъл само ако човек има обсерватория.
Обречена работа е това.
Мога да намеря спонсори за покупка на телескоп за хиляди левове, строителни материали на цени на производителите и безплатна работна ръка, но… невъзможно е да се извади разрешение за строеж в подходящо много тъмно място :D
Зависи, каква обсерватория ще строиш. Може да не ти трябва разрешително въобще за една "обсерватория" тип барака с подвижен покрив, която се води временна постройка и може да си я направиш навсякъде стига мястото да е твое, без никой копче да ти каже.

Това е моята, направена от-до с двете ми ръце, без никаква помощ. Аз си знам, как съм я мислил така, че да не се налага да поставям отделно преместваемата горна част, която е едни 300 кила поне. Има ли желание, начини има.
Прикачени файлове
observatoriq.jpg
“In order to be able to think, you have to risk being offensive.” ― Jordan B. Peterson
Astrobin sucks!

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пон ное 08, 2021 18:55

Принципно бъдещето е на роботизираните телескопи и обсерватории. Вече виждаме такива решения и в България. Мястото на астронома отдавна не е пред окуляра на телескопа, а по-скоро пред монитора на компютъра. Предполагам дори и любителите прекарват повече време в обработка на данните и снимките отколкото в гледане и събиране. Друг е въпросът каква е романтиката в това да си седиш в къщи и да цъкаш на лаптопа вместо да излезеш навън нарамил 200-300кг техника. Ако се захвана с обсерватория някой ден лично аз бих я направил напълно автоматизирана - една хубава бетонна колона за телескопа и наземно разположен купол без жилищна зона. Предполагам за такова нещо разрешение не е нужно. Работата е там, че нямам място където да разположа такова съоръжение и затова този проблем не стои на дневен ред. Отделно телескоп с обсерватория ми е дважди по-ненужен от само телескоп. Все пак има какво да се научи и от направата на обсерватории и в този смисъл въпросът не ми е съвсем безинтересен, а и една такава би стояла добре в двора на имението на всеки от нас.

Потребителски аватар
lkrustev

Мнение от lkrustev » вт ное 09, 2021 11:14

Обсерватория звучи малко претенциозно. Реално на човек му трябва една барака за да не разпъва и разнася оборудването всеки път. Бараката свежда времето за подготовка от час-два до няколко минути - дърпам покрива, паля компютъра, почесвам се да не съм забравил нещо и съм готов. Ако ми е кеф си седя горе, ако е студено си влизам вътре на топло и си лягам с лаптопа до мен. Наличието на барачка увеличава "продуктивността" с 1000% поне.
Astrobin sucks!

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » ср яну 19, 2022 10:37

Една предпазна мярка срещу палави и любопитни детски ръчички - протектор на зъбноремъчната предавка.
protektor2.jpg
protektor1.jpg

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » ср фев 02, 2022 17:39

Един от големите проблеми с този тип машини е прекомерното количество стружки, които генерират при работата си. Тези стружки попадат навсякъде като едно от най-нежеланите места са винтово сачмените двойки. За предотвратяване на този бъдещ проблем се обсъдиха ред варианти с различни прахови щитове. В крайна сметка се спряхме на собствен модел базиран на механизма на ролетни щори.
прахов щит.jpg

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пон фев 28, 2022 13:34

Крайните изключватели с изключение на тези за Z оста са монтирани на местата си. За целта съм използувал индукционни датчици с обхват 15мм. Предполага се, че този тип датчици са по-прецизни и издръжливи от простите механични превключватели. Времето и бъдещите експерименти ще покажат дали това е така.
крайни изключватели 22.jpg
крайни изключватели 11.jpg
С това механичната част на машината е готова. Трябва да започна да обмислям някакво ел.табло за монтаж на захранванията, микроконтролера, трифазовия инвертор, предпазители и евентуално 1-2 вентилатора за охлаждане. Всички допълнителни неща са налични включително помпа и маркучи за водното охлаждане, специални кабели за стъпковите мотори с енкодери, комплект цанги и 30-на фрези за чупене с различни форми и размери.

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пон май 16, 2022 11:13

Най-сетне след дълго размотаване реших да седна и помисля върху последната част на CNC машината, а именно нейното управление или иначе казано ел. табло.
ел табло.jpg
Това са основните компоненти на управлението: Честотен инвертор, 3бр. захранвания, 3бр. драйвери на стъпковите мотори и контролер на машината.

Всичко това изглежда ще се събере спокойно в кутия 600х400х200мм. Точно такъв стандарт за ел.табла съществува:
pvc-tablo-500x500.png
Спрях се на варианта на PVC кутия с прозрачен капак, което ще позволи да се наблюдават индикаторите на електрониката вътре без да се отваря постоянно.

Едно от основните съображения при проектирането на тази машина е възможността за бъдещ ъпгрейд. Кутията изглежда леко преоразмерена с идеята да приеме в бъдеще още компоненти. В случай на успех могат да бъдат добавени още 2 захранвания и 2 драйвера съответно за 4-та и 5-та ос на машината, което значително ще разшири възможностите ѝ.
Допълнително съм предвидил един главен вентилатор на кутията за охлаждане, въпреки че някои от компонентите имат собствени такива.
Сега остава да поръчам кутията, клеми за свързване, превключватели и предпазители.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение