Балансиращ удължител/утежнител

Spacerunner
Регистриран: нед ное 03, 2019 17:30

Балансиращ удължител/утежнител

Мнение от Spacerunner » нед окт 03, 2021 11:14

Когато си правих монтировката, исках да се движи съвсем леко, поради което не съм затягал гайките на вертикалното движение. Това хубаво обаче се сблъсках с проблема за балалнсирането на телескопа. Ползвам предимно два окуляра, 30ка, тежка 370 гр. и 9-ка, която е 110 гр. 2/1,25 преходникът също е 100 гр. Както се сещате, при преминаването от единия към другия телескопът рязко клюмва напред и трябва да се балансира отново. Мислих дълго как да добавя някаква тежест и накрая огънах едно арматурно желязо, което го заклинвах към преходника от 2 инча към 1,25. Беше неудобно, неестетично и не можеше да компенсира напълно. Мислех дали да не закачам някакви тежести, но опитът ме е научил, че не е хубаво да има клатещи се неща в края на телескопа.

Миналия месец на Кривонос говорих с Владо и той предложи да сложа магнит в предната част на телескопа. Чудесна идея... но тръбата се оказа алуминиева. Тогава реших да предприема драстични мерки. Не ми се даваха 60-70 долара за бронзовия 2/1,25 преходник на TeleVue, затова поръчах един китайски (възможно най-къс). Сложих го и се оказа, че е твърде дълъг и не мога да фокусирам за няколко милиметра. Режи, наставяй, лепи, боядисвай. Залепих му едно късо парче тръба отдолу, за да стане малко по-тежък и изрязах още едно по-широко, което го прикачих с винтове отвън. Цялото чудо излезе 140 гр. като на мене ми трябваха около 170 гр. БИ ТРЯБВАЛО да е достатъчно. Важното е, че вече фокусирам идеално с няколко милиметра възможност за коригиране.

Цялата авантюра ми излезе 8 долара за екстеншъна и няколко часа работа. За щастие, имах всички необходими инструменти и материали.
IMG_20211003_104341.jpg
IMG_20211003_104219.jpg

Spacerunner

Re: Балансиращ удължител/утежнител

Мнение от Spacerunner » пон окт 04, 2021 09:52

Не стана работата. Двуинчовият окуляр изисква около 3см ход на фокусера, за да фокусира, докато с новата система на малкия този ход е 5 мм. Явно тази разлика оказва достатъчно влияние върху цялостния баланс на телескопа и пак се килва напревд.

Вариант 1 - монтирам нещо като пръстена директно върху окуляра, за да може да удължа разстоянието за фокусиране.
Вариант 2 - завивам нещо в самия окуляр върху резбата за филтрите.

Първото е грозно и неудобно, така че мисля да опитам с второто. Най-лесно ми се струва да взема един евтин филтър, да му махна покритието и да залепя някаква тежест (парче тръба, вероянто) за гайката. Ако някой има идея откъде мога да намеря нещо с такава резба, приставка или друго подобно, моля да сподели.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон окт 04, 2021 12:19

Дали не би могъл да нарисуваш какво имаш предвид, че от описанието нещо се загубих? :)

Spacerunner

Мнение от Spacerunner » пон окт 04, 2021 14:48

1.jpg
За нещо подобно си мисля. Височината на тръбата спокойно може да бъде поне 3 см, тъй като няма какво да й пречи и на какво да пречи отвътре. Най-хубаво би било да намеря подобна тръба с готова резба, но не знам дали ще намеря стругар.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон окт 04, 2021 20:27

Ахааа - искаш да утежниш по-лекия окуляр+преходник, така че да тежи колкото големия? Няма ли някой стругар да завърти нещо "къстъм мейд" от желязо... само трябва да изчислиш размери, обеми и грамове.
А ако вместо магнит (понеже тръбата е алуминиева) й залепиш лентичка велкро, към която да лепваш някое подбрано желязо (и то със залепено велкро)? трябва да издържи залепени 100-200 гр. Е ще има малко насилие и разместване на тръбата като откачаш тежестта. Друг вариант - един хлъзгащ се напред-назад по тръбата пръстен с тежест?

Spacerunner

Мнение от Spacerunner » вт окт 05, 2021 13:05

Мислех за модификации към самата тръба, но пак ще е допълнителна занимавка по махане и слагане на тежести при смяна на окулярите. Най-чистият вариант остава допълнение към окуляра, но трябва да ходя да търся подходяща тръба и стругар. По-лесно ми е да поръчам някакъв евтин филтър и да го преправя. Пръстенът с тежест обаче също е добра идея, благодаря.

alabala
Регистриран: вт мар 06, 2012 00:54

Мнение от alabala » чет окт 07, 2021 16:33

Spacerunner написа:
нед окт 03, 2021 11:14
Както се сещате, при преминаването от единия към другия телескопът рязко клюмва напред и трябва да се балансира отново. Мислих дълго как да добавя някаква тежест и накрая огънах едно арматурно желязо, което го заклинвах към преходника от 2 инча към 1,25.
Ако разбирам правилно, още при свалянето на окуляр губите баланс. Не е ли по-лесно да затегнете вертикалната ос на монтировката или направо да и направите застопоряване? То ще ви бъде полезно и докато гледате обектите.

Spacerunner

Мнение от Spacerunner » пет окт 08, 2021 09:59

Пробвал съм със затягане, но губя плавността на движението, което затруднява намирането на обекти при големи увеличения. А и, както писах, изключително ми допада да движа телескопа с един пръст.

Поръчах някакъв филтър, като дойде, ще видя какво мога да направя с него.

Spacerunner

Мнение от Spacerunner » пон яну 10, 2022 09:28

Филтърът най-накрая пристигна след 3 месеца чакане... Докато лепях тръбата към него, реших да сложа още една скоба върху старата и резултатът е следният:
IMG_20220110_091232.jpg
Тялото на филтъра е непокътнато, залепих тръбата към широката страна, сочеща към призмата. Гледах да е по-къса, за да не пречи на светлинния поток. Навива се идеално на окуляра и не стърчи твърде много долу. Скобата мога спокойно да я сложа на окуляра като не пречи на гледането. Филтърът тежи 33 гр., а двойната скоба 112 гр., с което, вярвам, ще си реша проблема. Според мене и само скобата ще е достатъчна.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • удължител за HEQ6
    от mdinev » вт сеп 22, 2020 16:32 » в Астропазар
    1 Отговори
    160 Преглеждания
    Последно мнение от mdinev
    съб сеп 26, 2020 11:59