Един различен фокусер

christovantceti
Регистриран: вт дек 27, 2011 18:51
Контакти:

Re: Един различен фокусер

Мнение от christovantceti » пет дек 10, 2021 10:56

Една от оставащите манипулации е да се анодизира в черно.
Това е съвсем прост процес и може спокойно да се осъществи в домашни условия. В youtube има доста примери:

Навремето с баща ми правихме опити за елоксация на дуралуминиеви детайли с метиленово синьо и зелено. Доколкото си спомням стана, но ни бяха малко редки боите и цвета излезе по-блед. Най-важното изискване е чистотата на повърхнините.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » пет дек 10, 2021 12:48

Загубих 10-тина дни в такива експерименти, докато се убедих, че процеса наистина е прост, но никак не е лесен за реализация .
Особено когато се работи с големи детайли и се изисква да стане перфектно.
Или трябва да го направи професионалист, или аз да стана такъв. :D
За сега предпочитам да си платя на фирма, която извършва качествено такива услуги.

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » съб дек 11, 2021 19:51

Така или иначе трябва да помислите за боядисване с подходяща черна матова боя на вътрешната част на фокусера след анодизацията, тъй като елоксираните повърхности имат добра отражаемост. В този ред на мисли елоксацията може да стане с някой по-жизнерадостен цвят различен от черно, а впоследствие вътрешните повърхнини да се почернят. По този начин изделието ще изглежда много по-добре.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

Боян Спасов

Мнение от Боян Спасов » чет дек 16, 2021 01:24

Всъщност при мен анодизацията се получава доста добре.
В началото и аз правих грешката, които прави човека от клипа по-горе :)
При температура над 15 градуса повърхностният слой става с намалена здравина и прекалено шуплест.
Това създава добри условия за захващане на боята, но в последствие детайла се драска твърде лесно.
За да се получи здрава повърхност заводите работят при ниски температури.

Аз успявам да поддържам 10 градуса по Целзий и нещата стават съвсем прилично.
Проблема ми е с боите. Използвал съм анилинова, амонячна, на водна основа и нито една не ми харесва.
Или падат при контакт с разтворители, или не са достатъчно светопоглъщащи.

Единственото, което ми хареса е сместа от тетрафлуороборна киселина, селенова киселина и оловен двуокис.
Резултата за съжаление варира от тъмносиво до най-черното черно, което съм виждал и изобщо не мога да схвана защо няма никаква повтаряемост :(

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » чет дек 16, 2021 09:50

Боян Спасов написа:
чет дек 16, 2021 01:24
Всъщност при мен анодизацията се получава доста добре.
В началото и аз правих грешката, които прави човека от клипа по-горе :)
При температура над 15 градуса повърхностният слой става с намалена здравина и прекалено шуплест.
Това създава добри условия за захващане на боята, но в последствие детайла се драска твърде лесно.
За да се получи здрава повърхност заводите работят при ниски температури.

Аз успявам да поддържам 10 градуса по Целзий и нещата стават съвсем прилично.
Проблема ми е с боите. Използвал съм анилинова, амонячна, на водна основа и нито една не ми харесва.
Или падат при контакт с разтворители, или не са достатъчно светопоглъщащи.

Единственото, което ми хареса е сместа от тетрафлуороборна киселина, селенова киселина и оловен двуокис.
Резултата за съжаление варира от тъмносиво до най-черното черно, което съм виждал и изобщо не мога да схвана защо няма никаква повтаряемост :(
Здравей,
първата киселина се явява разтворител като гледам.
Цвета тогава идва от пропорцията на селеновата и оловния двуокис.
А без селенова какво се получава ? Или със съвсем малко.
Не си ли остава черен цвета ?
Лека.
What Happens in Black Hole - Stays in Black Hole !

Линк за библиотеката с книги последна версия 17.12.2021 :
https://drive.google.com/file/d/1U2uhda ... sp=sharing

...Space is infinite - your back seat isn't.
EAA System:
TS PHOTON 8" F4
EQ5 Pro GoTo
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

Боян Спасов

Мнение от Боян Спасов » пон дек 20, 2021 23:57

Дойде време за проби.
На първата снимка тествам как повдига 11 килограмова туба с минерална вода .
Разнася я като ЗИЛ цинкова кофа :)
Когато се включат фотографските фиксатори, усилието при което започва приплъзване е 27 килограма.

Тест.jpg

Първоначално се колебаех дали двата фиксатора да са диаметрално противоположни,
или под някакъв ъгъл. Накрая ги направих не на 180, а на 160 градуса.
По този начин в момента на натягане се пренасочва допълнително усилие от приблизително 7% към основните лагери.
Това не позволява да се получи странично изместване и в същото време лагерите не се натоварват допълнително с пълният натиск, както е при стандартния Крайфорд.
За да се гарантира еднаквото усилие върху фиксаторите, двата се притискат с равно усилие.
Това се постига по схемата по-долу, посредством натягане от едната страна и предаване на усилието до другата, през дуралова греда, оформена като полудъга.

Фиксатори.jpg

И двата болта се навиват на резба в гредата, като левия е еднократно фиксиран, а с десния се регулира спирачното усилие.
И двата имат ограничители, за да не може човек да повреди нещо по невнимание.

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пет дек 24, 2021 12:17

Без съмнение изработката на прецизен фокусер е доста трудна и времеемка задача. По тази причина не съм правил такива фокусери за последните ми проекти и това е едно от малкото неща, които предпочитам да купя готово вместо да отделям време и производствени мощности нужни за останалата част на телескопа. Все пак достъпните комерсиални модели (дори сравнително скъпите) страдат от от някои механични болести добре известни на потребителите. В този ред на мисли преди няколко години имах концептуална идея за фокусер базиран изцяло на линейни лагери вместо масовия Крейфорд дизайн. Всъщност по това време се зараждаше идеята за ЦПУ фреза и покрай тази тема се замислих за тази възможност. Разбира се тогава нямах машините и възможностите за изработката на такъв проект и го замразих за някъде в далечното бъдеще. Бях приятно изненадан преди време, когато открих моята идея реализирана и то по един отличен начин от един американски любител https://www.cloudynights.com/topic/7438 ... user%20diy. Тук е мястото да отбележа, че и комерсиалните производители използуват линейни лагери в някакви хибридни варианти м/у двата дизайна. Всъщност нещо такова е фокусерът, който купих за моя проект на CDK телескоп. Базираният на прецизни линейни лагери фокусер според мен ще превъзхожда многократно по всички показатели Крейфорд дизайна, особено ако задвижването стане с винтово-сачмени двойки. Освен това механичният дизайн ще е по-прост от Вашия вариант, защото се използуват готови лагери.

Боян Спасов

Мнение от Боян Спасов » нед дек 26, 2021 11:59

Ако някой реши да си изработва фокусер има един параметър,
който може да му бъде от полза при избора на дизайн.
Това е съотношението на разстоянието между опорните точки
към диаметъра на подвижната част.
Когато изработваме фокусер за рефрактор, съотношението може да бъде голямо
и ще постигнем добра устойчивост с прости и лесни за реализация дизайни.
Един от най-лесните е именно както казвате да се използва линеен лагер.
Изработих и подарих един такъв, но за съжаление забравих да му направя снимки.
Ако на някой му се занимава, мога да му нарисувам скица.

Когато съотношението е по-малко от 0,3 както е тук, нещата стават много по-сложни.
Оригиналния фокусер на Ники беше такъв. С един линеен лагер и монорелсова концепция.
Това е добра идея, когато се използват чугун и масивни елементи, но ако се иска и да стане
максимално олекотено, няма как да се получи нещо добро.
Дори само при 1 килограм натоварване се получаваха провисвания с повече от милиметър.

При два линейни лагера нещата вече ще изглеждат значително по-добре.
Но в конкретният случай просто няма място при профил 50 милиметра,
когато се иска полезния ход да е 25.
Дотолкова няма място, че в момента му изработвам крайните прекъсвачи, вместо да ползвам готови.
Готовите или са прекалено големи, или нe са устойчиви на конденз.

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пон дек 27, 2021 21:49

Боян Спасов написа:
нед дек 26, 2021 11:59
Дотолкова няма място, че в момента му изработвам крайните прекъсвачи, вместо да ползвам готови.
Защо не използувате рид ампули и магнити? Друг вариант за крайни изключватели са индуктивните, но за съжаление са големшки като размер.

Боян Спасов

Мнение от Боян Спасов » чет яну 06, 2022 14:11

Идеята за рид ампулите е добра, но са пак толкова дълги, колкото един хубав ключ.
Все пак успях да набутам ключета. Решението беше рамото на предъсвача да влезе под
дъгата на фотографските спирачки.
За да се ползват такъв тип ключове в условия на висока влажност има един стар трик:
Разглобяват се и се смазват обилно със водоупорна грес.
Ето резултата:

20220105_185109.jpg

П.П. На снимката се вижда и как се прави центровката на основните лагери.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • 3 инчов фокусер.
    от fishburn » вт фев 02, 2021 11:49 » в Астропазар
    0 Отговори
    273 Преглеждания
    Последно мнение от fishburn
    вт фев 02, 2021 11:49
  • Съвет за фокусер