Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

Потребителски аватар
tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Re: Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

Мнение от tsetsodrums » вт авг 17, 2021 12:49

12-13-14 Август 2021г.

Поредни две наблюдателни вечери и общо четири за една седмица !!
Ами така е, като съм отпуска и небето позволява .
За жалост тези две вечери не бяха много ползотворни и за това ги обединих в една записка.
Първата вечер се насочих към обекти в “Лебед”, предимно планетарни мъглявини.
Започнах с търсене на NGC6888 “Crescent Nebula”, като този път използвах и UHC филтър. В района около всяка по-ярка звезда се вижда светенето на газ и прах и при всички случай съм попаднал и на горепосочената мъглявина, но за жалост не мога да я локализирам със сигурност като обект с горе долу ясни очертания .
Единствения смислен за мен обект за вечерта стана планетарната мъглявина NGC6894 в “Лебед”. Този обект за първи път виждам, като той се наблюдаваше като умалено копие на прочутата М57. Размерите му бяха сравнително големи за този тип обекти- 42 секунди, а величината му бе 12.3м. NGC6894 се наблюдаваше като слаб размит овал при 142Х . При 173 и 283Х ясно се виждаше по-тъмната централна зона и започваше на моменти да проблясва и слаба звездичка на осем часа вътре в мъгела.
Атмосферните условия не бяха много добри защото често преминаваха облаци по небето . Това доведе и до най-дълго правената ми скица до момента от около 1 час и 30мин !! Наистина рекорд от който накрая ме боляха коленете .
http://www.starshadows.com/gallery/display.cfm?imgID=94

Втората наблюдателна нощ бе малко по-успешна а и небето бе доста по-добро, особено към 01 00ч . От четирите наблюдателни вечери за седмицата мисля, че тази бе най-добрата.
Имах и сериозен план за наблюдение включващ обекти - предимно планетарни мъглявини в “Цефей” и “Гущер”.
Първо обаче се възползвах от добрите условия и разделих двойната звезда “21 от Стрелец”. Тази звезда се оказа доста трудна двойка с величина на главната звезда от 4.9м а спътника и бе от 7.4м само на 1.8 секунди разстояние. Тази двойка се делеше само на моменти при 283Х.
От там се насочих към “Гущер”. Загубих не малко време в търсене на IC5217 която е с размери от само 6 секунди и величина от 11.3м , както и с друга планетарка PK100-8.1 с размери от 5 секунди и величина от 11.9м. За жалост въпреки старанието не можах да локализирам тези обекти.
В “Цефей”, също се насочих към две планетарки- PK103+0.1 от 13.5м и размер от цели 72 секунди и PK116+8.1 с размери от 40 секунди и величина от 14.2м, но отново ударих на камък. В крайна сметка до драпъх до NGC7354- планетарна мъглявина в “Цефей” с размери от 20 минути и величина от 12.2м. Този обек се наблюдаваше още при 87Х като слабо размито петънце. При увеличение от 173Х и повече започваше да се вижда и по-тъмна зона в центъра. Направих скица при 173Х с доста широко поле. Установих ,че преди година също съм зарисувал този обект, но при 283Х и със значително по-тясно поле.
https://www.spiegelteam.de/NGC7354.htm

На финала реших да се възползвам от добрата атмосфера и хвърлих по един поглед на Юпитер и Сатурн. Наистина се виждаха потресаващо !! Юпитер се наблюдаваше освен с безброй екваториални зони и със две значително по-малки червени петна !??
Сатурн също показваше много светли и тъмни зони .

Така към 01 30ч събрах и потеглих към дома .
Прикачени файлове
IMG_20210817_123909 (2).jpg
NGC6894 в "Лебед" при 283Х350
(Образ обърнат)
IMG_20210817_123923.jpg
NGC7354 в "Цефей" при 173Х350
(Образ обърнат)

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Мнение от DartMol » пон авг 23, 2021 04:30

tsetsodrums написа:
вт авг 17, 2021 12:49

Започнах с търсене на NGC6888 “Crescent Nebula”, като този път използвах и UHC филтър. В района около всяка по-ярка звезда се вижда светенето на газ и прах и при всички случай съм попаднал и на горепосочената мъглявина, но за жалост не мога да я локализирам със сигурност като обект с горе долу ясни очертания .
NGC 6888, особено с филтър се вижда буквално като полумесец. Но е вярно, че целия район там свети :)

Седмицата 6-15.08 бях на поредната астро-сбирка в Карпатите - цялата седмица небето беше изключително ясно, SQM 21.6-21.7. Първите 2-3 дни и влажността беше доста висока, още преди полунощ всичко бе вече подгизнало. Но след 4.08 влажността изчезна почти напълно. Ще опитам да опиша само по-интересните за мен обекти от този 8 дневен маратон

Изображение

Планетарни мъглявини

NGC 6804 (12.2m, Aql) – малка, кръгла, но лесно видима още при 110х без филтър, включително и централната звезда. При 290х се виждат малки нееднородности в осветеността

NGC 6803 (11.5m, Aql) – в същото поле с NGC 6804 с 21мм окуляр, но с размери от 6“ остана звездовидна и при 290х

Cosmic Challenge: NGC 6803 and NGC 6804

Vyssotsky 2-2 (PK 045-02.1 - 12.6m, Aql) – намира се на около градус и половина от NGC 6803 и два пъти по-голяма от нея – 12“, но също остана звездовидна независимо от използваното увеличение (до 490х)

Изображение

NGC 40 (10.6m, Cep) – обект, който ме изненада – 110х почти перфектен пръстен разположен около звезда от 10м, при 290х и 490х ясно се виждаха по-светли и тъмни участъци в мъглявината. Заслужава си да се види отново.

Kohoutek 1-16 (PK 094+27.1 – 14.6m, Dra) – почти всяка вечер опитвах да видя мъглявината при различни увеличения, с и без OIII филтър, но уви, освен централната звезда от 15м мъглявина нямаше. За сметка на това, на само 1‘ от К 1-16 се намира друг интересен обект:

KUV 18217+6419 (14.2m, Dra) – квазар на повече от 3.5 милиарда светлинни години от нас (z=0.297). Видимо звезда като всички останали, но това което е или още по-точно – къде е, все пак прави тази точица по-различна от околните звезди.

Kohoutek 1-16 (PN K 1-16)
Frankfurt Quasar Monitoring

IC 1295 (12.5m, Sct) – на около 30‘ от кълбовидния куп NGC 6712, при 177х IC 1295 – голяма, ярка, дифузна. С OIII филтър контраста значително се подобрява, но не видях повече детайли

Kohoutek 4-8 (PK 025-04.1 – 14.2m, Sct) – на 5‘ от IC 1295, на практика в същото поле на 13мм окуляр, но неразличима от многобройните звезди в района. Успях да идентифицирам коя точно звезда е планетарката след неколкократни консултации с картата

Изображение

Object of the Week July 12, 2020 - IC 1295, one of the best IC planetaries

HFG 1 (PK 136+05.1 – 14.5m, Cas) – не само името се оказа интересно (Heckathorn-Fesen-Gull). 110х + OIII – голяма, но изключително слаба, първоначално я видях с периферното зрение докато сканирам района, като впоследствие можех директно да я разгледам. Овално петно, без ясни граници, прилича по-скоро на по-светъл участък от фона.

HFG 1 (PK 136+05) Observations

Галактики

Изображение

Arp 273 (UGC 1810, UGC 1813 – 13.6m, 15.2m, And) – разположени в група от три звезди (~14.5м) наподобяващи равностранен триъгълник, в чиято основа отчетливо се виждаше ядрото на UGC 1810, но без следа от ръкави или детайли. UGC 1813 се виждаше само с периферното зрение над звездата от върха на триъгълника

Abell 262 (NGC 708, 703, 704, 709, 710, 714 – 12.7m, 13.2m, 14m, 14.2m, 13.6m, 13m, And) – 177х NGC 708 голямо дифузно петно, с по-ярко ядро. До нея ясно се виждаха NGC 703 и 704. На 6‘ от тази компакта група се намира NGC 710 – голямо, овално петно значително по-слабо от предходните. NGC 709 – също не много ярко, но издължено петънце, NGC 714 – по-ясно забележима, също така по-голяма и с по-ясно издължена форма. Групата има още множество галактики, които чакат да бъдат видени.

PGC 1852 (15.1m, Psc) – компактна, не много ярка, лесно видима още при 110х. Това е галактика, която буквално се рее във вакуума на Вселената. Докато повечето галактики сформират купове и свръх купове, които на свой ред образуват нишкоподбни структури във Вселената, това малко размито петно в окуляра се лута в празното пространство между ‚нишките‘.

Това описание на Steve Gottlieb е причината да добавя този обект към списъка ми за наблюдения: “The vast majority of galaxies are strung out along galaxy filaments — thread-like formations that make up the large-scale structure of the universe — drawn together by the influence of gravity into sinuous threads weaving through space. Between these filaments stretch shallow but immense voids; the universe’s wastelands, where, outside of the extremely rare presence of a galaxy, there is very little matter — about one atom per cubic meter. One such desolate stretch of space is what MCG+01-02-015 reluctantly calls home. The galaxy is so isolated that if our galaxy, the Milky Way, were to be situated in the same way, we would not even have known of the existence of other galaxies until the development of strong telescopes and detectors in the 1960s.”

Void galaxy

PGC 2029, 2030, 2027 (14.7m, 14.8m, 15.2m, Psc) – ‚по път към‘ предходната галактика в полето на 21мм окуляр, до звездата 51 Psc, изплуваха две малки петънца. Преминавайки на 177х имах удоволствието да наблюдавам малка група от три не много ярки галактики, PGC 2029 и 2030 образуваха базата на островръх триъгълник чийто връх бе PGC 2027

PGC 1320660 (16.5m, Psc) – въодушевен от тази изненадваща лесна находка (PGC 2029, 2030, 2027) и споделяйки същото поле на 13мм окуляр реших да проверя колко ‚дълбоко‘ мога да се потопя. При увеличение 290х в периферното ми зрение изплува малко, много слабо петънце. След няколко минути галактика явно се ‚престраши‘ и вече можех да я виждам директно – леко издължена без каквито и да е детайли. И все пак бях изключително щастлив защото виждах обект от 16.5м, най-слабият който съм наблюдавал до момента!

IC 1296 (15.3m, Lyr) – имам само подозрение, че в периферното ми зрение попадна тази слаба галактика до иначе известната М57. Остава за следващ удобен случай да опитам отново

Изображение

Мъглявини

Sh 2-91 (SNR din Cyg) - the other veil nebula, преследвам тази останка от свръхнова вече няколко години с различни телескопи и увеличения и все удрях на камък… до преди седмица! Най-после успях да зърна поне една малка част от нея – филамента около φ Cygni. 110х + OIII – съвсем слаба, почти илюзорна паяжинка.

How to see Cygnus's other Veil nebula
Sh 2-91, the Swan's other supernova remnant

"Pillars Of Creation" в M16 – по предложение на приятел отделихме малко повече време на този иначе ‚тривиален‘ обект и се концентрирахме върху детайлите. Стълбовете на сътворението като цяло не са трудни за наблюдение, но бяха любопитен момент. Загатваха се още при 177х, но най-детайлно се виждаха при 290х

Изображение

Страшно много детайли в М31, М33, М51, но за тях си заслужава отделен пост, мъглявините между Щит и Стрелец, Воалите в Лебед - ''Виждал съм далеч по-лоши снимки от това в окуляра!'' възкликна един колега, просто невероятна гледка....

Потребителски аватар
tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » вт авг 24, 2021 22:55

Страхотно включване DartMol :D
Поздравявам те за добрите наблюдения и новата придобивка :D
И Аз има с какво да се похваля, но ще пиша в отделен пост :D

Потребителски аватар
tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет сеп 02, 2021 21:46

1-2 Септември 2021г.

И така новият ми телескоп вече е факт !
Това е 500мм Добсън с фокусно от 1960мм - тоест с F 3.96 изработен от Астрорефлект.
Снощи обаче бе първото му изваждане под тъмно небе след последното пълнолуние .
С мен дойде големия Виктор за което се радвам след дълго прекъсване от негова страна.
Бяхме в 21 15ч на нивата на Кривонос . Този телескоп е по-тежък и отнема малко повече време за да се приведе в действие. Както и да е за около 20минути телескопа бе сглобен, колимиран и готов за бой !
Нямах план за наблюдение, но и не мисля че имаше нужда от такъв. Все пак с 6 инча по-голям телескоп от “Червения октомври” ще ше да ми е интересно да видя всеки обект на небето !
Започнахме с М51. Галактиката се виждаше чудесно още при 82Х . Виждаха се ясно ядрата и на двете галактики, ясно очертано спиралните и ръкави, както и H2 областите . Галактиката носеше увеличение и от 360Х без да пада контраста и яснотата на картинката. Можеше да се забележи и моста, който свързва двете галактики.
Продължихме с прочутата М57 в “Лира”. Мъглявината се виждаше страхотно като на моменти проблясваше и централната звезда ! Можеше да се види и лек цвят . С Виктор се запънахме да търсим непосредствено до мъглявината някаква слаба галактика IC1296 която е от около 15.4м ? След дълго взиране имаме колебания, че забелязвахме нещо много слабо, но за жалост не можем да потвърдим със сигурност .
http://faculty.randolphcollege.edu/tmichalik/m57a.htm

По мое предложение следващия обект стана планетарната мъглявина NGC7009 във “Водолей”. Това е най-цветния обект който някога съм виждал визуално ! Мъглявината се наблюдаваше със ярко зелен цвят, като много добре се виждаха ушичките при 109Х на които и дължи прозвището си- Сатурн.
https://astro.nz/blogs/entry/11-ngc-7009-saturn-nebula/

Не можеше да не хвърлим едно око и на М31 в “Андромеда”!
Освен тъмните зони в галактиката и мен и Виктор ни порази факта, че виждахме много ясно и контрастно звездовидните ядра на М31 и на един от спътниците и NGC205 !
На М32 пък различавахме детайл, като и двамата с Виктор бяхме единодушни, че в М32 виждаме дори отделни звездички !?
Последва галактиката NGC891 в “Андромеда”. В този обект първото което биеше на очи бе тъмната прахова ивица, която идеално се различаваше още при 109Х и пресичаше изцяло галактиката ! При 178Х този обект се простираше от единия до другия край на полето ми ! Приличаше ми малко на града в облаците от “Империята отвръща на удара”!
https://i0.wp.com/www.samsastro.com/wp- ... .jpg?ssl=1

Естествено не минахме и без М13, който още при 109Х изцяло се разпадаше на звезди а при 280Х се разпростираше почти по цялото ми поле !

Решихме да погледнем и “Квинтета на Стефано”. Първо обаче попаднахме на NGC7331 в “Пегас”. Галактиката се наблюдаваше като умалено копие на М31 с доста детайл като и на нея се виждаше ясно тъмна прахова зона през средата. В полето около нея се виждаха и още няколко слаби галактики, но не задълбавах да ги идентифицирам !
http://cs.astronomy.com/cfs-file.ashx/_ ... _-LRGB.jpg

Определено най-силно ме впечатли “Квинтета на Стефано”. При 178Х се виждаха чудесно и петте галактики и то със звездовидните ядра !! С “Червения октомври” обикновено виждах три ясно и една доста бледо. Сега и петте и то с поразителен детайл !
http://www.feraphotography.com/RC/StephansQuintet.html

Хвърлихме и по едно око на Юпитер и Сатурн, но атмосферата по-ниско на хоризонта не бе много добра и не мога да кажа че тези планети се наблюдаваха много добре. Над Варна преди седмица картинката беше много по-добра - троен пасаж по диска на Юпитер за пръв път наблюдавах !

За малко да забравя- прегледахме и М33 - също много детайл, ясно очертани спирални ръкави както и H2 зони !

Тръгнахме за София чак в 01 50ч !
Мога да кажа в заключение, че още свиквам с телескопа - с размерите му със стълбичката която се налага да ползвам и т.н
Прикачени файлове
IMG_20210901_222219.jpg
IMG_20210901_222125.jpg
IMG_20210901_222105.jpg

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » пет сеп 03, 2021 00:23

Да, направихме сефтето на 20-ката. Не можах да устоя на поканата на Цецо, въпреки, че нямах планове да обикалям баирите и ливадите нощно време и то точно тези вечери.
Телескопът е голям, но в същото време лесен за манипулация и Данчовците от Астрорефлект са се справили със задачата отлично! Може да се каже, че тази 20-ка, все още попада в категорията на телескоп, който може да бъде обслужен и транспортиран от един човек.
Относно възможностите му - усеща се почти три пъти по голямата площ на половин метровото огледало в сравнение с 12 инчов телескоп, с лекотата която изкарва по слабите и деликатни детайли от познатите и по непознатите обекти. Определено обаче си трябва време за темпериране… Условията на атмосферата снощи бяха далеч от нормални, вече започват есенните течения и турбуленцията си взе своето, но като прозрачност бешено на ниво. Направихме с Цецо един Гранд тур на познатите обекти и се прицелихме, както отбеляза по горе и в по предизвикателни такива, за да видим какво може един 500 мм-ов телескоп.
IC 1296 я преследвам отдавна, а и след, като прочетох за опита на DartMol с новата му 24-ка, реших да се пробвам отново, този път имайки под ръка 20 инчов телескоп - но се оказа все така трудна цел! Мисля, че от време на време долавяхме призрачното и сияние сред характерния астеризъм от слаби звезди, където трябва да се намира, но тази галактика с ниска повърхностна яркост е истинско предизвикателство и за големи телескопи. Може би ще трябва много стабилна и прозрачна атмосфера, както и по високо увеличение.
За тривиалните обекти, като М 51, М31, М33, няма какво да кажем - човек може да ги изследва дълго време с подобна апертура и винаги ще открива нещо ново, което е виждал по фотографийте, стига разбира се да спазва “хигиена” на очите, ненарушавайки скотопичното си зрение, взирайки се в екрани на устройства, светейки с фенерчета и други благинки на цивилизацията.
Последна промяна от viktor на пет сеп 03, 2021 16:32, променено общо 1 път.
Bresser Special Astro 20x80 binocular
Levenhuk Bruno Plus 15x70 binocular
B 10x40 binocular
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » пет сеп 03, 2021 16:23

Браво младежи, много хубава веселба сте си спретнали :)
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб сеп 04, 2021 17:00

3-4-ти Септември 2021г.

Второ наблюдение с новия телескоп и мога да кажа, че вече започвам горе долу да ми свиквам . Този път сложих горната част със вторичното огледало така че фокусера сочеше почти вертикално надолу. Това направи наблюдението на обекти в зенита доста по-лесно, но пък обектите на юг в “Стрелец” и “Козирог” станаха не достъпни.
Така започнах с тривиални обекти, защото както казах всеки стар обект с този нов телескоп си беше като нов обект .
Хванах отново М57 за тренировка. Последва М27 в “Лисичка”. Този обект се виждаше страхотно ! Още при 82Х мъглявината се наблюдаваше със характерните на страни ушички, които съм виждал само по снимките ! При 178Х мъглявината изглеждаше меко казано впечатляващо ! Заемаше две трети от полето на окуляра ми а във вътрешността и можеше да се видят доста слаби звездички ! Буквално се разхождах вътре в мъглявината !
Последва още един тривиален обект, сферичния куп М15 в “Пегас”. Този куп е характерен с това, че има много гъсто звездовидно ядро с почти рязка граница от доста по-разредената периферия. Сега обаче за пръв път забелязах, че централната (гъстата) му част е изместена в страни от центъра, така де ядрото му е асиметрично ! Освен това дори най-гъстата част на М15 се разпадаше на звезди при 178Х !
https://astrodoc.ca/m15/

След това насочих телескопа към отново познати обекти. Това бяха разсеяния куп NGC6939 в “Цефей”, но най-вече прочутата галактика NGC6946 “Fireworks galaxy”
Гледката отново страхотна! Двата обекта за малко не се побираха в полето на окуляра ми при 82Х. На купа не съм се спирал за подробности, целта ми беше галактиката. Още при 82Х се забелязваше детайл изразен в централна част - ядро и наченки на спирални ръкави. При 178Х тези детайли ставаха по-видими и ясни !
http://www.stardoctor.org/NGC6946.html

С напрдеването на нощта взимах да добивам и все по-голяма увереност при работата с телескопа . Реших да пробвам нещо по-екзотично. Насочих се към група галактики непосредствено до “Алфа от Пегас”- Markab. Още при 82Х в полето ми изплуваха множество дифузни петънца. Сега се заех със не леката задача да установя всяко едно от тях.
Най-ярката галактика бе NGC7448. Това е SA галактика с размери от 2.5Х1.0 минути и величина от 12.6м. Галактиката се наблюдаваше много добре като ярка сплесната елипса с открояващо се звездовидно ядро още при 82Х. В крайна сметка този обект стана първия на който направих скица с новия телескоп !
http://www.astrophotos.net/pages/GALAXI ... 207448.htm

Малко над NGC7448 се наблюдаваше друга ярка галактика- NGC7454 от 11.8м и размери от 1.8Х1.5 минути. По-яркост тя не отстъпваше на NGC7448, дори на против, но размерите и бяха по-скромни. На нея също се забелязваше звездовидно ядро.
https://de.wikipedia.org/wiki/NGC_7454# ... S_DR14.jpg

Източно от NGC7448 се намираха сгушени една в друга три слаби галактики. Това бяха NGC7465 от 12.6м , NGC7464 от 13.3м и NGC7463 от 13.2м. При 178Х можеше да се забележи и лек детайл най-вече във формата на тези обекти .
http://jthommes.com/Astro/NGC7463.htm

В района имаше още две по-слаби галактики. Близо до NGC7454 се намираше E галактиката NGC7468 от 13.7м . Особено ме измъчи обаче SBO галактиката NGC7461 от 13.3м. Просто трудно намерих този обект заради затруднената ориентация, която все още имам с новия телескоп. Тези последни две галактики се наблюдаваха само като слаби размити петънца без видим детайл.
https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_7461# ... S_DR14.jpg
https://nl.wikipedia.org/wiki/NGC_7468# ... S_DR14.jpg

Не исках да пропусна още една относително не много популярна планетарна мъглявина, но пък доста ярка - М76 в Андромеда известна още като “Малката Гира”. Мъгела се наблюдаваше страхотно още при 82Х, като подобно на по-големият му брат М27 се виждаха характерните от фотографиите ушички ! На мен ми приличаше на пеперуда с разперени крила .
https://vanderbei.princeton.edu/images/NJP/m76.html

На финала хванах отново галактиката в Андромеда, като този път използвах най-слабия окуляр който имам -26мм на Скай лочър. Това се оказа много приятен окуляр с поле от 70 градуса и даващ увеличение от 75Х с новата техника. Мисля да го използвам повече с 500мм-я телескоп. Галактиката с него се наблюдаваше много добре, като не можеше да се побере цялата в полето, но пък имаше много детайл изразяващ се в тъмни зони и отново много ярките и контрастни звездовидни ядра на М31 и NGC205.
Та така не усетно стана отново 01 00ч и вече студа почваше да напомня за себе си . Събрах за около 15 минути (не без помощта на малкия Виктор) и в 01 15ч вече пътувах към София. При тръгването ми градусите бяха само 6 над нулата.

п.п Между другото искам да се похваля с още нещо :D
След наблюдение винаги преди лягане преглеждам в Гугъл снимки на обектите които съм на наблюдавал. Снощи останах изключително приятно изненадан, че след като написах един подобен обект търсачката на първо място извади моите скици :D
За жалост не помня точно кой обект беше, но обещавам следващия подобен случай да копирам линка :D
Прикачени файлове
IMG_20210904_163911 (2).jpg
NGC7448 в "Пегас" при 178Х500
(Образ обърнат)

Потребителски аватар
tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » вт сеп 07, 2021 14:47

Снощи пак направихме прекрасно наблюдение, но всичко по реда си . Първо давам подробно описание на наблюдението от 4 срещу 5-ти Септември :D

4-5 Септември 2021г.

Поредна вечер под звездите !
Времето беше обещаващо и реших да не пропускам и да излезна отново към “Кривонос” . Този път с мен дойде Дани и Ванката (Ксеноморф).
Бяхме на нивата около 20 45ч. Разпънах “Рижия лъв”, като разпъването с кулимирането ми отнемат почти 30мин а събирането става доста по-бързо, но какво да се прави няма пълно щастие !
Този път горната част на телескопа с окуляра я позиционирах нормално- тоест окуляра ми сочеше почти хоризонтално . Това наложи да ползвам почти постоянно стълбата, но пък и на нея взех да си намирам удобни пози така че да ми е удобно .
Започнах с тривиалните обекти (както казах те сега са си нови) и специално с ярката галактика М101. Галактиката се виждаше с ясно изразена централна част и спирални ръкави ! Това бе за загрявка и телескопа още не бе темпериран.
Продължих ниско на юг в Стрелец. Там се насочих към М8 -“Лагуна”. Страхотна гледка още при 75Х ! При 109Х цялото ми поле бе изпълнено със светещ газ !
Прибутах телескопа малко на горе и попаднах на друг емблематичен обект - М20 “Трилистник”. Тази мъглявина също се виждаше много ясно още при 75Х със характерната и форма на трилистник ! Също при 109Х изпълваше полето ми и нямаше нужда а и смисъл да правя по големи увеличения .
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1 ... Wilson.jpg

Мъгела се наблюдаваше направо като на снимката от горе, но само не мога да кажа че ги виждах в цвят или поне не изразено. Отново напомням че телескопа още не бе напълно темпериран.

Насочих към Юпитер и Сатурн, но там се изненадах че не мога да кача увеличението повече от 109Х. Небето видимо изглеждаше ясно, но при големите увеличения тези планети изглеждаха замазани и не можех да фокусирам добре . Явно атмосферата имаше някакъв бъг !?
Сега вече реших да се потопя и по.надълбоко .
Взех да търся галактиката NGC7479 в “Пегас”. Този обект въпреки, че е на лесно място за намиране винаги ми е създавал проблеми ? Много пъти насочвах телескопа в района и все не виждах галактиката . Малко под нея обаче забелязах на картата че се намира друга слаба галактика NGC7469. Направо като по ирония на съдбата хванах тази иначе слаба галактика от 12.3м почти веднага ! Това е интересна SAB активна галактика (Сифъртова) с размери от 1.5Х1.0 минути . Галактиката се наблюдаваше с ясно изразено звездовидно ядро и много тънко и дискретно слабо хало около него !
Интересното беше че до тази галактика забелязах още при 82Х много слабо елипсовидно петънце . Въпросното петънце го нямаше в атласа на Майкъл Власов и след сверка с Гугъл установих че това е SA галактиката IC5283. На някои места въпросния обект го дават с величина от 13.8м а на други чак до 15.2м !? При всички случай галактиката би трябвало да е по-слаба от 14м, защото обектите в атласа са до 14м. Въпросната двойка е известна още и като ARP298. Реших да направя и скица при 178Х.
https://images.mantrapskies.com/catalog ... ROP150.jpg

Малко след този успех успях да хвана и желаната NGC7479. Галактиката се наблюдаваше много добре като пурообразно дифузно петно с изразено ядро. При 178Х много слабо започваха да се забелязват и характерните и ръкави .
https://greggsastronomy.com/ngc7479.html

На финала на наблюдението хванах и сферичния звезден куп М2 във “Водолей”. Купа се виждаше чудесно още при 82Х и се разпадаше на звезди. При 178Х бе направо страхотна гледка ! Забелязах че и при него централната му (гъстата) част също е леко асиметрична както при М15.
https://astrodoc.ca/wp-content/uploads/ ... h-2016.jpg

Ами в общи линии това беше. Този път малко по-рано към 00 30ч събрах и потеглих за София. Иначе влагата бе сравнително ниска (едва през последните 30мин. от наблюдението техниката започна леко да се навлажнява) а температурите в 00 30ч бяха 8 градуса над нулата- така де малко по-топло от предната вечер !
Прикачени файлове
IMG_20210907_143706 (2).jpg
NGC7469 и IC5283 при 178Х500
(Образ обърнат)

Потребителски аватар
viktor
Регистриран: съб мар 11, 2006 03:27

Мнение от viktor » вт сеп 07, 2021 16:09

Сериозен си, Цецко :D И спри да наричаш вече галактиките от 12.5 - а, слаби! :lol: Слабо е вече от 14.5 нагоре :D
Bresser Special Astro 20x80 binocular
Levenhuk Bruno Plus 15x70 binocular
B 10x40 binocular
GSO Plossl 4mm
GSO Plossl 42mm
SkyWatcher Plossl 10mm
SkyWatcher Plossl 25mm

Потребителски аватар
tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб сеп 11, 2021 23:29

6-7 Септември 2021г.

Поредна добра наблюдателна нощ !
Отново потеглих към Кривонос с Дани . Понеже бях до 20 00ч на работа това можа да се случи към 21 00ч.
Бяхме на нивата около 22 00ч а там вече беше Владо и малкия Виктор.
Приготвих “Рижия лъв” с помощта на Дани за около 30мин. Нямах план за наблюдение и започнах да стрелям на посоки.
Започнах със малко Юпитер и Сатурн.
По диска на Юпитер отново наблюдавахме пасаж на някоя от луните му - доста добре видим още при 108Х, както и червеното петно . На Сатурн ме впечатли големия брой спътници които виждах . Бяха някъде около 7 . Не съм сигурен естествено дали няма и случайни звезди попаднали в близост до планетата ?
Реших отново да хвана “Квинтета на Стефано”, тъй като първата наблюдателна вечер от тази септемврийска серия наблюдения той много ме впечатли. За около 5 минути в полето ми попадна ярката NGC7331, но от там на сетне направо полудях ! В продължение на може би петнайсет минути не можех да намеря Квинтета !? Накрая имах успех, като се оказа че още не съм съвсем свикнал с ориентацията на телескопа и търся въпросния куп в стрещуположната посока ?
Основен обект на вечерта се превърна една група галактики в “Пегас”.
На около 2 градуса на юг от “Кси” от “Пегас” се намира група от няколко галактики. Насочих телескопа в района и в полето ми още при 82Х се забелязаха няколко размити петънца.
Виждах леко сърповидно извита редичка от три петънца. Оказа се че това са SO галактиката NGC7386 от 12.3м, Елиптичната галактиката NGC7385 от 12м и най-слабата, но видима още при 82Х -NGC7383 от 13.7м. При 178Х трите галактики се наблюдаваха чудесно като се забелязваха и звездовидните им ядра ! Реших това да е поредната скица, която доста ме измъчи, защото ми падна на очилата едната леща ! Наложи се докато скицирам с едната рака да местя телескопа а с другата да си държа очилата .
В района има още няколко слаби галактики, но тази която би трябвало да забележа също е NGC7389 от 13.8м ! Тя се пада малко в страни от въпросната редичка и може би заради това не ми е привлякла вниманието ?
Освен това NGC7387 и NGC7390 също са в този район и са в обхвата на телескопа ми с величини от 14.2 и 14м. ! Та определено има какво още да се потърси в района при бъдещи наблюдения .
https://images.mantrapskies.com/catalog ... 10R-ID.JPG

На финала Владо ми насочи вниманието към поредния тривиален обект - NGC6960 “Veil Nebula”. Доста бързо хванах този обект тъй като той е осветен от звездата “52 от Лебед”. Виждаше се страхотно със влакнеста структура, която се простираше и от двете страни на въпросната звезда. Буквално като на снимките . Освен това звездата се оказа и двойна . Главната звезда бе от 4.2м и на 6 секунди от нея се виждаше спътника и от 9.4м. Другата част от мъглявината (източната) не можах да намеря, но и не се старах особено много защото вече исках да събирам .
https://www.galacticsights.ch/images/20 ... GC6960.jpg

Та отново останах доста до късно . Малко преди 02 00ч бях събрал и потеглих към София. При тръгването ми градусите бяха 6 над нулата.
Прикачени файлове
IMG_20210907_143733 (2).jpg
NGC7385 в центъра, NGC7386 долу и NGC7383 горе.
178Х500 (Образ обърнат)

Потребителски аватар
tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » чет сеп 16, 2021 23:40

10-11. Септември 2021г.

Отново под звездите с новия 500мм телескоп ! Със страхотно удоволствие и желание потеглих към “Кривонос” към 20 45ч от Княжево. С мен отново беше Дани, който вече е квалифициран асистент при работата с 500мм-я “Риж лъв”.
Малко преди 22 00ч бяхме на нивата като по пътя се събрахме и с малкия Виктор. Докато разпъвах на нивата дойдоха и Боян Касабов и Ванката(Ксеноморф).
Към 22 30ч телескопа вече бе готов за бой и реших да пробвам разделителната способност . Небето не бе съвсем идеално, но от последната серия наблюдения като чели бе най-добро. Беше и сравнително топло и без влага. Към 01 50ч, когато си тръгнах градусите бяха около 8 над нулата а от влага имаше съвсем леки следи .
Насочих се към една тясна двойка в “Пегас”- “Епсилон 2878”. Тази звезда от 6.8м се намира на около 2 градуса северно от “Тета” от “Пегас”. Хванах в мерача въпросната звезда и започнах да я разглеждам. Атмосферата наистина не бе съвсем стабилна и на моменти звездата се виждаше добре а в други моменти се размазваше. При 178Х имах леки подозрения , но едва 280Х започна на моменти до главната звезда да проблясва слаба зеленикава звездичка от 8.3м на разстояние от само 1.5секунди ! В предвид качеството на атмосферата телескопа се представи много добре .
Последваха отново М2 във “Водолей” и М27 в “Лисички”, за да представя телескопа на Касаба, който този път бе само наблюдател .
Той помоли да хвана една галактика в “Дракон”, на която събирал кадри. Въпросния обект бе NGC5907. Това е SA галактика от 10.3м и направо гигантски размери от 11.5Х1.7 минути. Галактиката бе вече на залез и се наблюдаваше най-добре при 109Х, като ярка дифузна ивица с ясно очертаващо се ядро и дори можеше да се забележат детайли в халото и както и тъмната прахова ивица!
Според Касаба, който е заклет астро фотограф - галактиката се вижда като на снимка !
http://www.aritearu.com/Life/Sky/Star_NGC5907.html

Времето напредваше и реших да набележа подходящ обект за поредна скица.
Вниманието ми падна върху малка група галактики над “Омега” от “Риби”.
Насочих телескопа в района и не след дълго в полето ми изплуваха няколко дифузни петънца. След кратка справка в нета установих че това са: NGC7782 от 12.2м и размери от 1.9Х1.2 минути, NGC7778 от 12.7м и размери 1.1Х1.0 минути, NGC7779 от 12.7м и размери 1.3Х0.9 минути и най-слабата NGC7781 от 13.9м Галактиките се наблюдаваха чудесно при 178Х, като и на четирите се виждаха звездовидните им ядра ! Направих чудесна скица на този район при 178Х, която ми отне около 30минути !
https://images.mantrapskies.com/catalog ... 2X10ID.JPG

В близост до тази група галактики се наблюдаваше и NGC7780 от 13.9м . Тя също се виждаше като размито дифузно петно .

Ами в общи линии това беше. Останах по-дълго от предвиденото чак до 01 30ч . На следващия ден вече умората от последната серия наблюдения взе да се усеща осезателно, но пък бях доволен и щастлив !
Прикачени файлове
IMG_20210916_141256 (2).jpg
NGC7778 (горе ляво,) NGC7779 (горе ляво), NGC7781 (горе дясно) и NGC7782 (долу дясно) при 178Х500
(Образ обърнат)

Потребителски аватар
tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » съб окт 09, 2021 23:36

С едно седмично закъснение пускам последните ми подвизи под звездите :D
Дано помогнат на някого .

2-3-4-ти Октомври 2021г.

Реших да събера две поредни нощи на наблюдения.
Причината е че първата нощ не бе особено успешна за сметка на втората, която се получи прекрасна.
И така първата вечер -събота срещу неделя тръгнахме към Кривонос с Дани. Там не бяхме сами- Владо вече беше на позиция а Касаба снимаше .
Въпреки, че имах план за наблюдение още от началото нещо се замотах. Първо имах проблем с колимацията. След началната колимация явно нещо бях бутнал и се наложи да пре колимирам телескопа, което ме забави определено време. Освен това установих че този голям прекрасен телескоп се нуждае от доста време за темпериране още повече когато нощите започват да стават по-студени. В продължение на около час и половина при работещи вентилатори не можех да направя фокус на Юпитер при увеличения над 130Х !
Както и да, е започнах наблюдението след като дойде и Емо Тасев някъде след 22 30ч . Първо се насочих към две доста ярки, но не наблюдавани от мен до момента галактики във “Водолей”.
Малко над звездите “Омега” 1 и 2 от “Водолей” се намират SB галактиките NGC7723 и NGC7727. И двете галактики се наблюдаваха с приблизително еднаква яркост и по-изразени централни части заобиколени от по-слабо широко хало. По-слабата бе NGC7723 (но казвам не ми изглеждаше така) от 11.2м и размери 2.8Х1.9 минути. Въпреки, че тези обекти се намираха по-ниско на Юг и то по посока на София и Перник
демек имаше и засветка реших да направя скица на този обект . Наблюдавах тази галактика и на следващата вечер и мисля че се получи добра скица.
http://www.caelumobservatory.com/gallery/n7723.shtml

Галактиката NGC7727 е от 10.6м и размери от 5.6Х4.0 минути и е един от най-интересните обекти на небето. Тя представлява две галактики, които са във финална фаза на сливане. Както казах обаче освен по-ярка централна част и дифузно хало не мога да кажа, че забелязах друг детайл . Мисля, че ако съм на доста тъмно небе и при качествена атмосфера може и да видя доста повече от този обект с 500мм телескоп !
Увеличенията които ползвах при наблюдението на галактики бяха до 178Х .
https://www.astrobin.com/gokrjd/

Близо до NGC7727 се наблюдаваше и доста по-слабата SB галактика NGC7724 от 13.5м. Тя се виждаше само като леко разтеглена слаба дифузна елипса.

Точно когато се канех да пробвам проникващата способност на новия телескоп , като бях набелязал една малка площадка с няколко галактики влагата напомни че е един от най-големите проблеми в астро хобито. Някъде около 23 30ч установих, че всичките ми окуляри са подгизнали и то през капачките ! Мерача също бе не използваем въпреки че оптиката на телескопа все още не беше мокра. При това положение не ми оставаше нищо друго освен да се задоволя с “малкия улов” и да прибера и потегля към София някъде около 0 30ч .

Следващата вечер не бях свалил телескопа от колата през деня и така готов да тръгна веднага отидох на работа. Приключих в 19 00ч и с риск да съм сам на нивата на Кривонос потеглих. Все пак се зарадвах когато видях че има дори повече хора от предната вечер .
Това не бяха обичайните присъстващи, но определено бяха подготвени любители всеки от които си бе с телескопа . Въпросните подгласници бяха Radoslav, alabala и spacerunner . Давам ги както се пишат във форума да не взема да прекръстя някой от тях.
Втората вечер се оказа и по-успешна. Доста бързо сглобих телескопа с помощта на alabala . От самото начало се виждаше, че небето е много качествено а и личеше, че влагата няма да е като предната вечер. Така и стана. Отначало хвърлих по едно око, пък и показах на останалите как се виждат тривиални обекти, като М27 и М57 през 500мм телескоп. После отново проверих NGC7723 и NGC7727 във “Водолей”. Реших докато чакам “Кит” малко да се вдигне на хоризонта да видя две сравнително слаби галактики в “Делфин” на които между впрочем хвърлих едно око и предната вечер . Малко под “Епсилон” от “Делфин” са се сгушили SB галактиките NGC6928 от 12.2м и NGC6930 от 12.8м . Двете галактики се наблюдаваха чудесно на фона на млечния път още при 108Х, като определено доминираше като яркост NGC6928, докато NGC6930 се виждаше дори по слаба (по мое мнение) от 12.8м ! При 178Х и по-продължително взиране вече се забелязваше ярката централна част на по-ярката галактика заобиколена от слабо дифузно хало, което с времето започваше да се разстила все по-далеч от центъра и !
По-слабата галактика пък се виждаше като дифузна резка, но пък силуета и ми изглеждаше по-широк от този на NGC6928 ! Реших да се презастраховам да не би влагата да ме сполети отново и побързах да скицирам тези два бисера . Скицата определено ми отне поне 20 минути защото звездния фон около галактиките бе доста богат. Мисля че се получи страхотна скица при 178Х !
https://www.webbdeepsky.com/images/gala ... _n6928.jpg

На снимка се забелязва и галактиката NGC6927 от 14.5м която липсва в атласа на Майкъл Власов и поради тази причина не съм се старал да видя, но докато скицирах забелязах подозрително проблясващо петънце в този район ?

От другата страна на “Епсилон” от “Делфин” се намира друга галактика под номер UGC11599. Тази галактика ме измъчи докато намеря за нея някаква информация в нета. Големия Виктор ми помогна и това което намерихме е че е спирална галактика от 14.2м.
В окуляра този обект се наблюдаваше, като относително широко дифузно петно на фона на млечния път с леко концентрирана централна част . Това даже ме изненада и тази галактика ми се видя доста екзотична.
http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-i ... =submit+id

И така след 23 00ч прецених че “Кит” се е издигнал достатъчно високо над хоризонта и насочих “Рижия лъв” на там към една сравнително ярка галактика. На около три градуса източно от “Йота” от “Кит” се намира SB галактиката NGC157 от 10.4м и размери от 4.0Х2.4 минути. Сравнително лесно и малко случайно дори попаднах на този сравнително ярък обект. Галактиката се наблюдаваше подобно по размер и яркост на галактиките NGC7727 и NGC7723 във “Водолей”. Това което се виждаше бе средно широко дифузно хало с по-ярка централна част .
http://www.caelumobservatory.com/obs/n157.html

Сега вече можеше да се захвана и с основната цел която си бях поставил за тази вечер - да проверя колко е проникващата способност на телескопа.
Около звездата “47 от Кит” са се разположили няколко галактики. Това са NGC54 от 13.4м, NGC47 от 13.1м и най-ярката NGC50 от 12.3м. Трите галактики се наблюдаваха като размити дифузни петна още при 108Х. Интересното бе, че около NGC50 се намираха няколко по-слаби галактики между 14м и 15.5м Това беше и моята цел.
Бях направил скица на този район и започнах да се взирам . Веднага забелязах PGC971 от 14.5м която се виждаше без усилие на зрението. След няколко минути забелязах и PGC996 от 15.0м, на която дори можеше да се забележи формата и на сплесната елипса. След доста взиране мисля, че успях да забележа да проблясва на моменти и PGC972 от 15.5м, но това вече не мога да твърдя със сигурност.
https://nl.wikipedia.org/wiki/NGC_50#/m ... 0_SDSS.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 7_SDSS.jpg

Вече бях много доволен от вечерта. Реших да пробвам и няколко двойни звезди за да проверя и разделителната способност на телескопа, но вече умората и студа бяха взели да си казват своето и след една бърза проба на “B399” в “Кит” (тясна двойка с разстояние само 1.6 секунди) реших че нямам нерви и така към 0.40ч събрах и потеглих към София !
Прикачени файлове
IMG_20211009_230349 (2).jpg
NGC6928 и NGC6930 при 178Х500
(Образ обърнат)
IMG_20211009_230357 (2).jpg
NGC7723 при 178Х500
(Образ обърнат)

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение