Астро Арт или как се събрахме пловдивските майни...

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

nsirakov
Регистриран: пон фев 25, 2019 13:41

Астро Арт или как се събрахме пловдивските майни...

Мнение от nsirakov » чет юли 23, 2020 03:26

Може би повечето от вас биха намерили темата и снимката неподходящи точно за този форум, но аз като фотограф и отскорошен фен на астрофотографията не мога да устоя на изкушението.
За което се извинявам предварително показвайки ви снощния "улов". Ако има изядени букви, не ме съдете, клавиатурата ми е за смяна...или за смазка...

на 22.07.2020, пловдивската астро група се събрахме на широка полянка, затулена от светлините на големия град от красивите дипли на Родопите. Обичайното ни астросборще стана широкоизвестно покрай абтуриентските балове, а знаете, че астрономията е тха специалност вибрациите от пияното повтаряне на числата от 1 до 12 не се отразяват добре на прецизната техника. Времето обещаваше да е повече от отлично според всчки апп-ве на системи АНдроид, иОс и прочие. Според колегите на Иво Чолаков ни чакаше спокойна и безоблачна нощ, перфектна за отразяване на комети, планети, обекти от дълбокия космос, дори за близки срещи от третия вид...
Ето защо в 21 часа бяхме нахранили домашните си любимци, изкъпали децата, преспали бебетата, и монтирали телескопите. На небето се полюшваха.... облаци, макар радарът на Голям чардак да твъдеше, че халюциираме... Е от време на време НеоУайз се показваше срамежливо между тях, колкото да ни накара да залегнем зад окулярите...
След кратко разоблачаване към 11 часа полярната звезда най-сетне се показа за няколко минути, че да подравним техниката по нея и започнахме да се оглеждаме за обекти... току да насочим тръбите към Трифидата... хоп скри се в облаче, ааа да видим Водовъртежа... айде.. зад облака, ей... ето го М101... мнеее... няма го ... познахте - в облаци... добре, че добрият стар Юпо се показваше през час заедно със Сатурн, че да може да направим по няколко "късметлийски снимки"... е който имаше късмет...

В 3 часа се сетихме, че утре (днес) сме на работа... разглобихме техниката за около 10 минути, изпушихме по една последна цигара ( за около 5 минути), качихме се по колите, и за "Чао" погледнахме към небето.... за тия 15 минути всичките облаци бяха изчезнали якодим... над нас млечният път сияеше в цялото му великолепие... Как да не споменеш Вселенската майка.... ама.. друг път ...

Сатурн и Юпитер го хванах със Скайуотчър Експлорър и Аси 120... само да се убедя, че за хубав кадър с тях се иска техика
Кометата е бърз стак от 30 кадъра, 30 дарка и 30 биаса... снимани с 6д и 70-200/4Л без водене... стакнати в ДСС, но понеже хубавите снимки ги напариха колегите, които се надявам да пуснат тук кадрите, аз само ще покажа моя резил, в малък фентъзи трептих (защото тихо треперя дали ще го харесате)...

01_52_34_1_lapl4_ap6_Drizzle30.jpg
01_52_34_1_lapl4_ap6_Drizzle30.jpg (8.03 KиБ) Видяна 285 пъти

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение