CDK 400-CAD/CAM

christovantceti
Регистриран: вт дек 27, 2011 18:51
Контакти:

Re: CDK 400-CAD/CAM

Мнение от christovantceti » пет май 29, 2020 14:58

Грешно сте разбрал, не е с плоско вторично огледало, а с изпъкнало сферично. Оптичната схема е приложена на първата страница.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Мнение от lkrustev » пет май 29, 2020 20:23

christovantceti написа:
пет май 29, 2020 14:58
Грешно сте разбрал, не е с плоско вторично огледало, а с изпъкнало сферично. Оптичната схема е приложена на първата страница.
Гледах примерите тук и съм се заблудил.
https://www.telescope-optics.net/lens_c ... amples.htm

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » вт юни 02, 2020 13:15

Резултатът от боядисването е задоволителен. Това са готовите детайли:
боядисани детайли1.JPEG
боядисани детайли2.JPEG
боядисани детайли3.JPEG
боядисани детайли4.JPEG
Използувани са червена и черна перлени бои.
Всеки момент ще станат и краката и ще го сглобим пак вече в пълния му блясък.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш.Помни, че ноевият ковчег е построен от любители.Професионалистите са построили ,,Титаник"!

Потребителски аватар
fishburn
Регистриран: вт юли 28, 2009 23:34

Мнение от fishburn » вт юни 02, 2020 13:41

Много добре е станало😉👍

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пет юни 05, 2020 21:07

Вече сглобени монтировката и триногата придобиха съвсем приличен вид, дори бих казал изглеждат красиво гледани отдалеч. Съчетанието на двата цвята бои създаде приятен контраст и смекчи иначе грубоватите форми. Бронзовите венци на големите зъбни колела ми навяват носталгични чувства за едновремешните механизми. Лястовичата опашка също е боядисана и очаква готовия телескоп.

Има и други нови неща. Скъси се тръбата за контра тежестите и се постави предпазна тапа в края и. Направиха се две контра тежести по 15 кг и се монтираха.
4.jpg
3.jpg
5.jpg
8.jpg

Остават някои дреболии :
Вторият червяк с държача си трябва да се оксидира.
Трябва да измерим дължините и да поръчаме ремъци.
Предстои да монтирам оптиката в телескопа и да я тествам в автоколимация.
Телескопът трябва да се монтира на монтировката и да се тества баланса.
И накрая - Първа Светлина!

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » съб юни 06, 2020 01:49

Изглежда, както викат братята американци - като един милион долара на цяло. Поздравления, това е жесток труд и то много прецизен!
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » съб юни 06, 2020 11:11

Понеже се занимавам с триноги от само 2 седмици ми беше интересно да установя каква стабилност може да има една от този тип. Това което ми направи добро впечатление е, че тя остава непоклатима независимо, че сега е дебалансирана. При приблизително 60 кг натоварване в момента, 30кг са неуравновесени тежести и въпреки това си стои и не помръдва. Струва ми се, че сякаш плаче за още и още килограми. Смятам, че след като монтираме телескопа, което ще добави 60-65кг и се балансира добре ще стои още по-стабилно.
Отворен остава въпросът за вибрациите при движение на телескопа. Със сигурност няма да постигнем резултати както при бетонна колона на пясъчна възглавница, но ми се струва, че сравнително голямата база на разкрача на триногата съчетано със сериозната маса ще гаси добре вибрациите.
Беше забавно да я направим и макар че е най-елементарното от целия проект, ме радва, защото никога не съм виждал или пробвал на живо такава тринога.

Потребителски аватар
bxd
Регистриран: нед фев 06, 2005 20:46
Контакти:

Мнение от bxd » съб юни 06, 2020 12:34

Уау, много е внушитена. Аз да си кажа и тука, няма ли да е по-добре тежестите / тръбата да са на резба (с голяма стъпка разбира се) ? Така опасността от случайно падане е пректически нулева, а не ми се мисли какво би станало ако 15 кг метал се спрат разко от ограничител. Освен това по-лесно ще се добаланисират, ако има нужда в процеса на наблюдение.
Konus Motormax 130/2000; Canon EOS XTi(400D); Celestron C8 малко счупен; сиромашка
VIxen GP и други вехтории :)

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » съб юни 06, 2020 12:57

Не виждам съществено предимство в това тежестите да са на резба. С времето резбата на топузите ще ръждяса и ще блокира, въпреки че тръбата е от неръждаема стомана. Освен това тази резба е доста допълнителна работа. Трябва да знаете, че нарязването на резба на тръба от неръждаема стомана дълга 75см рязко ще намали броя на приятелите ви сред стругарите. Дори с резба пак ще има нужда от фиксиращ болт иначе при въртене на телескопа тежестите ще се саморазвиват и той ще се дебалансира. Предпазната тапа на края на тръбата пречи на тежестите да изпаднат инцидентно и да смажат крака на някой невинен минувач. Освен това не очаквам балансът веднъж постигнат да се налага често да се променя още повече, че се препоръчва при такива монтировки винаги да има лек дисбаланс, който да обира луфта на зъбночервячните предавки. Това решение е използувано при всички монтировки от този клас и не откривам причина да го променям.

P.S. Ако все пак практиката покаже нужда от по-честа промяна на баланса винаги може да се направи трета по-малка тежест от порядъка на 1-2 кг, с която да се прави фин реглаж. Това е същият принцип както при кантарите, на които ни мереха като деца. Така ще отпадне нуждата от често разблокиране на големите топузи и от там риска някой да остане нефиксиран.

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » нед юни 07, 2020 09:02

christovantceti написа:
съб юни 06, 2020 12:57
Не виждам съществено предимство в това тежестите да са на резба. С времето резбата на топузите ще ръждяса и ще блокира, въпреки че тръбата е от неръждаема стомана. Освен това тази резба е доста допълнителна работа. Трябва да знаете, че нарязването на резба на тръба от неръждаема стомана дълга 75см рязко ще намали броя на приятелите ви сред стругарите. Дори с резба пак ще има нужда от фиксиращ болт иначе при въртене на телескопа тежестите ще се саморазвиват и той ще се дебалансира. Предпазната тапа на края на тръбата пречи на тежестите да изпаднат инцидентно и да смажат крака на някой невинен минувач. Освен това не очаквам балансът веднъж постигнат да се налага често да се променя още повече, че се препоръчва при такива монтировки винаги да има лек дисбаланс, който да обира луфта на зъбночервячните предавки. Това решение е използувано при всички монтировки от този клас и не откривам причина да го променям.
И аз съм на това мнение.
Ако пък решите да монтирате тампони, тези за двигател от Лада вършат страхотна работа.
Вече няма търсене и цените са уникални- от 3 до 6 лева, а товароносимостта и качеството са на ниво.

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » нед юни 07, 2020 14:56

Ситуацията с рязкото падане или удряне на тежестта ми изглежда много малко вероятно по следните причини. Първо просто не мога да си представя, че боравейки с тоя топуз някак ще забравя за голямата удобна врътка, която така или иначе трябва да отпусна преди това, а е и много удобна именно с нея да движа топуза. Второ скоростта на въртене на телескопа не може да надмине 1об/1.9мин. Това е в случай, че успея да развъртя стъпковия мотор до умопомрачителните 1200об/мин при тоталното предавателно число от 1:630. Следователно нужна е поне минута, за да премине телескопа през меридиана и тръбата на тежестта да стане вертикална, което да предизвика рязко плъзгане на топуза по нея. Думата рязко никак не подхожда в случая. Дори оставена нефиксирана при най-лошия сценарий тежестта ще започне съвсем бавно и постепенно да се плъзга при завъртането на телескопа, докато спре в предпазната тапа. Освен това пътя, който трябва да измине тежестта е съвсем кратък, защото обичайното и място ще е близо до края на тръбата.
За мен този проблем не съществува и затова не търся решение за него. Не съм виждал или чел до момента някой да се е сблъсквал с такова нещо. На никоя от готовите монтировки дори и от най-висок клас не се поставят такива предпазни демпфери или тампони.

https://www.apm-telescopes.de/en/mounts ... apm-ge-300
http://www.10micron.eu/en/professional- ... pe-mounts/
https://www.astro-physics.com/mounts/

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » нед юни 07, 2020 15:16

Идеята за тампони е за краката на монтировката.
Но мисля, че при това тегло едва ли ще са нужни.
Като го сглобите изцяло ще стане ясно.

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » нед юни 07, 2020 15:39

Да, за краката съм съгласен, макар това да зависи от вида на повърхнината върху, която стои триногата. Вероятно на някакъв по-късен етап от тестовете, ще се върнем на този въпрос.

Потребителски аватар
bxd
Контакти:

Мнение от bxd » пон юни 08, 2020 18:05

Може и така да е. Аз понеже съм получавал противотежест в главата по най-тъпата причина, си казвам. За нищо на света не искам да ми се случва отново.
Konus Motormax 130/2000; Canon EOS XTi(400D); Celestron C8 малко счупен; сиромашка

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пет юни 12, 2020 10:05

Зъбно-ремъчните предавки вече са факт. Време е да събудим звяра!
зъбноремъчна предавка1.JPEG
зъбноремъчна предавка2.JPEG

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » пет юни 12, 2020 15:02

Това е толкова сложна машина , че трябват бая инжинерни познания и упоритост и воля за да се направи.
Сигурно резултатите ще са много добри ! А пък на външен вид е повече от супер !
Sky Watcher 203/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM
Canon EOS 1100 D

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пон юни 15, 2020 13:10

Относно въпроса как ще се регулира балансът на монтировката прилагам следния видеоклип.

Фрезовани канали в основата на червяка осигуряват движението му напред-назад, което позволява отблокирането на зъбното колелело.
Червяците са в "отключено" положение в момента, което позволява свободно движение и на двете оси. След като монтираме телескопа и балансираме системата те ще си дойдат на мястото.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » пон юни 15, 2020 13:46

Евала! Адмирации! =D> :thumbsup:
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » вт юни 16, 2020 10:37

Настъпи критичен момент в този проект - монтажа на оптиката. Критичен, защото до момента не съм правил опити да монтирам огледалата, поради страх за увреда на алуминиевото покритие и заради нуждата да се доработят някои детайли по фиксацията им. Така или иначе досега витаеше една голяма неизвестна дали всички размери са точни и дали няма допусната грешка в изчисленията.
Лещите от друга страна вече съм тествал и пасват идеално в тубуса на коректора.
Монтажа на всички оптични компоненти става изключително лесно върху съответните им носачи извън телескопа. Единствено за главното огледало, поради тежестта му ми бе необходима допълнителна помощ при фиксацията на клетката му обратно в телескопа.
В крайна сметка всичко си пасна идеално като детайли от Лего конструктор.
Главното огледало, разтоварване и клетка:
главно огледало.jpg
Вторичното огледало с държача си:
вторично огледало.jpg
Лещите на коректора с техния тубус:
коректор.jpg
Общ план на телескопа:
общ вид.jpg

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт юни 16, 2020 13:31

Страхотна работа! :thumbsup:

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » ср юни 17, 2020 15:04

Благодаря! То накрая ако вземе, че и проработи..... :D
Важна стъпка в тази посока е създаването на универсална оптична стойка за огледала. През годините направихме много и различни стойки и стендове всеки пригоден за определена задача. С времето тези доста обемисти съоръжения постепенно задръстиха мазето и тавана, така че отдавна имаше нужда от една по-универсална стойка.
Конвенционалните методи за изследване на любителски огледала от центъра на радиуса на кривината им обикновено не изискват някакви особени механизми за юстиране. Покрай този телескоп обаче възникна нуждата от универсална стойка с възможност за регулиране по всички оси. Ролята на тази стойка се състои в поддържане и фино настройване на автоколимационното плоско огледало. Чрез нея ще стане възможно изследването и настройката в автоколимация на вече сглобения телескоп.
11.jpg
22.jpg
Тази стойка е универсална, защото чрез нея ще бъде възможно да се изследват всякакви телескопи до 400мм в автоколимация, както и да се параболизират огледала. Движението по осите се реализира изключително просто благодарение на една моя идея за използуване на готова X-Y масичка за настолна бормашина, която намерих изгодно в интернет (https://www.ebay.com/itm/Mini-Worktable ... 1195.m1851)
Наклонът на огледалото от своя страна се регулира чрез крачетата на стойката, които са на винтове.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » ср юни 17, 2020 16:30

Здравейте,
докато не е приключил монтажа бих Ви посъветвал,
да увеличите размера на вентилаторите за главното огледало и отворите ако е възможно.
3 по 120 мм вентилатора, дават 2 пъти по-добро охлаждане от 3-те 80 мм.
Огледалото е доста голямо и ще му трябват около 2 часа за температурна разлика 5 градуса с 80 мм
вентилатори.
Разбира се това не е най-важното и спешно в проекта.
Само правя предложение.
Успех.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Линк за библиотеката с книги последна версия 19.06.2020:
https://drive.google.com/file/d/1RVGoHd ... sp=sharing

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4 + FR 0.5 - summary F2.8
Skywatcher Discovery Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Software: Sharpcap Pro

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » ср юни 17, 2020 17:05

Synergon написа:
ср юни 17, 2020 16:30
3 по 120 мм вентилатора, дават 2 пъти по-добро охлаждане от 3-те 80 мм.
Решението на което съм се спрял от самото начало е друго. Главното огледало ще има защитна тръба, на която ще има допълнителни вентилатори.
planewave-cdk17-astrograph-f-68-various-versions-available-9e1.jpg
Даже съм планирал автоматизирано отваряне и затваряне на предпазните капаци отпред подобно на този пример:
rc400 front.jpg
В по-далечна перспектива този телескоп лесно може да се превърне в изцяло роботизирана система за дистанционно управление, но както правилно констатирате това са маловажни елементи и затова не им отделям време засега.

christovantceti
Контакти:

25 години по-късно

Мнение от christovantceti » пет юни 19, 2020 15:16

CDK 400 и неговият създател.
CDK 400.JPEG
Първият и последният ми телескоп или 25 години по-късно.
newton&CDK.JPEG

Потребителски аватар
bxd
Контакти:

Мнение от bxd » пет юни 19, 2020 18:14

Е, има напредък, определено! Обаче "малия" жълтур как ме кефи не е истина :)

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пет юни 19, 2020 19:37

Работата по телескопа далеч не е свършила. Оказа се, че за баланса на реклинационната ос са нужни още тежести, 30кг са малко и ще се прави трета 15кг тежест (все се чудех защо им слагат по толкова много топузи). Трябва да помисля за фин баланс и на деклинационната ос като вариантите са два - неголяма тежест движеща се по надлъжна тръба в предния сегмент на телескопа или няколко по-малки такива фиксиращи се в отворите на предния ринг.
От по-съществените детайли остана да се направи секателната тръба на главното огледало и да реша как ще се куплира към тубуса на коректора. И в двете трябва да инсталирам бленди срещу вътрешните отражения. Протектиращата тръба на главното огледало с автоматизирания си капак, за която стана въпрос по-горе също чака да бъде конструирана. Тези елементи не са от витално значение и могат да изчакат малко.
На дневен ред е тестването на телескопа. Първият тест е оптичен. Целта е юстиране на оптиката чрез фина настройка на центража, наклона и разстоянията между огледалата и лещите чрез автоколимация на системата с помощта на плоското огледало и неговата специална стойка. Това планирам да стане както си е монтиран телескопа. Следващите тестове ще бъдат механични- на кинематиката на моторизирания фокусер на вторичното огледало и на монтировката, като за целта първо ще поекспериментирам със стъпковите мотори и проста програмка под Ардуино за ръчно управление. На този етап би трябвало вече спокойно да се проведат първите наблюдения.
Основата вече е налице, а тестовете, експериментите и ъпгрейдите на практика могат да са безброй :)

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » чет юли 02, 2020 21:39

Идеята ми за автоматичен капак на главното огледало започва да придобива вид.
механизъм1.JPG
механизъм2.JPG
Капакът ще се състои от четири отделни сегмента от лек материал - пластмаса или алуминий. Задвижването на всеки сегмент е поверено на малък стъпков мотор с планетарен редуктор. Мотор-редукторите са поръчани на обидно ниски цени. Скобите държащи моторите ще проектирам, когато пристигнат.
Кинематиката ще е нещо от сорта:

Управлението на моторите може да стане по няколко начина. Един от вариантите е всички да се командват синхронно през един драйвер. Друго решение е последователно управление на всеки от моторите, което ще позволи по-прецизно позициониране на сегментите. И двата варианта лесно могат да се реализират с Ардуино.

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » чет юли 02, 2020 23:44

А защо не със серво мотори ? Няма ли да е по лесно за управление и по-евтино. Все пак ще правят само едни 90 градуса и нищо повече ?

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пет юли 03, 2020 21:13

Възможно е и със серво мотори даже това е предпочитания начин, но са необходими по два крайни изключвателя за всеки мотор. Ето тук има такава реализация:
http://www.putmanmountainobservatory.co ... ror-cover/
По незнайни за мен причини в ebay изобилства от малки стъпкови мотори с планетарни редуктори втора ръка, които са на много ниски цени. Управлението им е дори по-просто от серво моторите, защото няма нужда от крайни изключватели. Освен това могат да се програмират да изпълняват много по-забавни движения, дори някаква хореография свързана с цветомузика например. Като цена ще излезе около 100-150лв, което е съвсем малко по-евтино от достъпните комерсиални модели като този напр. https://optcorp.com/products/officina-s ... -prishu400 3000$ !!!

christovantceti
Контакти:

Мнение от christovantceti » пет юли 17, 2020 11:37

Третата от противотежестите е готова. Общата им маса е малко над 45кг и вече могат да се разпределят по-равномерно, което ще осигури по-добър баланс на телескопа и по-малко вибрации.
противотежести1.jpg
противотежести2.jpg
Когато ми остане време и си намеря асистент може да си поиграя да го балансирам прецизно.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение