Проблем с окуляр на Celestron PowerSeeker

телескопи, бинокли, оптика, "направи си сам"

Модератори: bobo, rw, Nuke

djoredo
Регистриран: нед юни 07, 2020 09:10

Проблем с окуляр на Celestron PowerSeeker

Мнение от djoredo » нед юни 07, 2020 09:42

Така, първо да кажа, че не съм дал пари за телескопа а ми го дадоха щото помогнах с нещо и беше зярязан, прашен и в курешки :D Но го изчистих, и огледалата също в сапунена вода.

Просто помислих, че е страхотна възможност да пробвам да снимам с телескоп защото с фотографския ми статив без тракинг нищо не се получаваше, макар, че съм виждал хора да снимат Андромеда без тракинг, не знам как си координират движенията.

В Редит обаче хубаво ме посолиха защото се оказа, че точно тази серия са с неимоверно кофти качество и даже не са Newtonian а Bird-Jones. А аз не знаех, че са черната овца на Астро обществото.
Та струва ли си даже да закачам моторче на главата на статива за track-ване?

Също така може ли да ми препоръчате окуляр и колиматор който ще може да ползвам с други Нютонови телескопи. Защото на това пластмасово Barlow май му липсват лещи, има само една пластмаска.

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Re: Проблем с окуляр на Celestron PowerSeeker

Мнение от georgi_dz » нед юни 07, 2020 10:58

Здравейте,
Надявам се, че "сапунената вода" се е състояла от дестилирана вода и сапун с неутрално Ph. Също така се надявам, че не сте търкали огледалата с някаква четка. :D Има различни начини за миене на огледалата и не знам до колко този начин е правилен...

Вие не споменавате колко милиметра е апертурата на телескопа. От серията Celestron PowerSeeker има два рефлектора - единият е 114мм, другият е 127мм.
Двата телескопа са с монтировка EQ1, което ще рече, че не са много стабилни. Фокусерите и на двата телескопа са пластмасови и може би няма да издържат тежестта на DSLR фотоапарат. Може да закачите само телефон и да снимате Луната.
PowerSeeker 127EQ Telescope е с вградена Барлоу леща (за да достигне 1000мм фокусно разстояние), която доста често разваля образа.
Не мисля, че е добра идеята да се снима нещо друго, освен Луната, с който и да е от двата телескопа. Може да си го ползвате за визуални наблюдения.

Успех! :D

djoredo

Мнение от djoredo » нед юни 07, 2020 16:52

Ами 127EQ е. И не, с четка не съм ги търкал :D :D
със водата просто ги обливах и сапун за ръце в нея за да падне праха. После с памук леко, но го намокрих, че полепваха власинки, пробвах след това с течност за почистване на сензори. Но за съжаление забравих за Ph и ползвах чешмяна вода.

Да, с DSLR планувах да снимам ама явно няма да е толкова лесно колкото си мислех.

И четох, че дължината на тръбата е 500mm та явно както казваш за това е тази вградена лещичка във фокусера. И май Мъглявини и Галактити едва ли ще мога да хвана с този сетъп :D

Но по принцип окуляра е цял пакет и само го вмъкваш във фокусера нали? И ако се снима просто взимаш преходник за байонета на камерата и го слагаш на окуляра?
20200607_164454.jpg
Има само 2 оптични елемента, един във фокусера и един в другият край където е окуляра.
Да не би да липсва нещо защото в металния пръстен има резби отвътре сякъш е имало оптичен елемент.

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » нед юни 07, 2020 19:01

Привет,
Както вече писах, пластмасовият фокусер на този телескоп няма да издържи DSLR фотоапарат. Дори да го закачите, фокусерът ще провисне и нищо няма да се получи. В най-добрият случай може да закрепите телефон и да снимате Луната.

Барлоу лещите винаги влошават образа - по-скъпите по-малко, а такива, като вградената в този телескоп, драстично. При фотографията загубата на контраст от вградената Барлоу леща не е чак толкова голям проблем, но не така седят нещата при визуалните наблюдения.

Относно фокусерът Ви - мисля, че липсват ето тези части, без които не може да закрепите окуляра:
qMjEhFk.jpg
Успех!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » нед юни 07, 2020 20:36

Винтчетата, особено ако са с метрична резба, не са никакъв проблем, но барлоуто дори и на картинката личи, че е за боклука. А барлоу-леща след вградено барлоу (или както и да се казва лещата във фокусера) не е много добра комбинация.

За снимане с ДСЛР може да не стане и по друга причина - възможно е фокусът да не стигне до матрицата на фотоапарата. Трябват проби на ръка, за да се избегнат излишни усилия и разходи. Но пък щом на жълтия ринг има външна резба - тя обикновено е за завиване на адаптер към фотооапарат.

djoredo

Мнение от djoredo » ср юни 10, 2020 12:55

Ами всъщност тези болтчета са там, просто дори и като беше сглобен ми направи впечатление, че все едно гледаш от другата страна на бинокъл и си помислих, че липсват някакви оптични части. Но ще видя какво ще стане като го сглобя и лазерен колиматор сигурно ще трябва да взема.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » ср юни 10, 2020 13:52

djoredo написа:
ср юни 10, 2020 12:55
Ами всъщност тези болтчета са там, просто дори и като беше сглобен ми направи впечатление, че все едно гледаш от другата страна на бинокъл и си помислих, че липсват някакви оптични части. Но ще видя какво ще стане като го сглобя и лазерен колиматор сигурно ще трябва да взема.
Здравейте,
не е нужен лазерен колиматор за този телескоп.
За него е достатъчна една капачка за колимиране.
Може да си я направите и сам.

https://www.firstlightoptics.com/other- ... n-cap.html
или
https://www.astroshop.eu/miscellaneous/ ... es/p,59655

Дупката да е около 1,5 - 2 мм и да е в центъра и това е всичко.

Успех.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Линк за библиотеката с книги последна версия 19.06.2020:
https://drive.google.com/file/d/1RVGoHd ... sp=sharing

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4 + FR 0.5 - summary F2.8
Skywatcher Discovery Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Software: Sharpcap Pro

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » ср юни 10, 2020 14:14

djoredo написа:
ср юни 10, 2020 12:55
Привет,
Както вече бях писал по-горе, този телескоп е с вградена Барлоу леща. Много е възможно тя да е махната и затова да не се вижда добре. На практика, без вградената Барлоу леща фокалната равнина влиза много навътре и е невъзможно да се фокусира, освен ако не се промени геометрически цялата система на телескопа.
Може би ще е добре да направите няколко снимки, за да ни покажете как изглежда фокусерът отвътре и да Ви помогнем по някакъв начин.

Успех! :D

djoredo

Мнение от djoredo » нед юни 14, 2020 13:07

Здравейте,

ето и някой снимки на окуляра и лещата във фокусера.
И да, разбрах, че барлоу лещата е вградена, но се обърках защото и на окуляра пишеше Barlow, но във фокусера има само един оптичен елемент нали? Тоест Барлоу лещата в него де.
20200614_125510.jpg
20200614_125432.jpg

Ето го и в сглобено състояние:
20200614_125410.jpg
Също така исках да попитам струва ли си да сложа огледалата в друга тръба, на принципа на Добстън телескопите?

Знам, че на този момент просто си експериментирам :D , като го разглобих и сглобих, но поне добих представа как работи.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » нед юни 14, 2020 14:20

Това черното, на което пише 3х Barlow си е стандартна Барлоу-леща, не е окуляр. Тя е подвижна (махаш - слагаш) и с отрицателно фокусно разстояние. Като погледнеш от разстояние през нея - образът е прав и малък. На третата картинка ми се струва, че си я обърнал обратно, а тя трябва да влиза във фокусера, с лещата надолу. Отгоре ще остани дупката, в която се вкарва окуляр.

Окулярите са си окуляри, имат най-малко, да кажем, три лещи в тях, а може и десет. Като погледнеш от разстояние през тях - образът е обърнат и малък. Обикновено на окулярите пише фокусното им разстояние - например, 10, 12, 25 и всякакви други числа.

Вградената във фокусера леща пак е един вид Барлоу леща (теоретично има някакво друго име и допълнително действие по погасяване на аберациите от огледалото, но в случая едва ли е така), затова използването на другата (3х) няма да доведе до нищо хубаво.

Освен за опит, не виждам особен смисъл да сменяш тръбата, в другата оптичната система пак ще е същата. Ако махнеш вградената леща не знам дали ще има положителен ефект.

Разгледай този сайт.

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » нед юни 14, 2020 14:47

djoredo написа:
нед юни 14, 2020 13:07
И да, разбрах, че барлоу лещата е вградена, но се обърках защото и на окуляра пишеше Barlow...
Здравейте,
Това, което наричате "окуляр", всъщност е отделна Барлоу леща. Само с нея няма как да видите нещо през телескопа. Трябва да сложите окуляр във фокусера. Окулярите изглеждат така:
celestron_omni_plossl_eyepieces.jpg

Окулярите, които са в комплекта към Вашия телескоп, би трябвало да изглеждат така:
maxresdefault.jpg
След като сложите окуляра, започнете да въртите врътките на фокусера, докато не нацелите точен фокус.

Успех!

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • celestron c8 ota
    от bockos » чет яну 23, 2020 00:39 » в Астропазар
    1 Отговори
    664 Преглеждания
    Последно мнение от bockos
    пет мар 06, 2020 04:03