Не знам как да използвам телескопа.

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

Потребителски аватар
tandree
Регистриран: пон апр 20, 2020 22:52

Re: Не знам как да използвам телескопа.

Мнение от tandree » ср май 06, 2020 15:37

petar1 написа:
съб май 02, 2020 19:16
Горният ред на голямата скала се отнася за северното полукълбо, долният ред за южното.
Всъщност кой е за северното полукълбо, вътрешният (по-близо до центъра) или външният кръг цифри?
Levenhuk Skyline PLUS 120S
Зодия Скорпион, набор 1960. Предупредени сте! 😉😀

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » ср май 06, 2020 19:04

Аз го разбирам, че горният ред е външният - по-далечният.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср май 06, 2020 20:20

Вярно е, че веднъж преди сто години бях намерил Венера посред бял ден по такива скАли (но със съвсем друг телескоп с много точно разграфяване), но не съм чувал някой да се занимава с тези скАли. Не им отдавайте такова звачение, няма да ви трябват въобще (освен тази за географската ширина).

ПП Дали пък тези скали не показваха часовия ъгъл вместо ректасценцията?

Потребителски аватар
bxd
Регистриран: нед фев 06, 2005 20:46
Контакти:

Мнение от bxd » чет май 07, 2020 18:22

Хахаха, точно така и аз бях направил през 1999та - намерих Венера посред бял ден със скAлите на "Мицара" на един приятел и бях много горд от себе си :) Понеже точно тогава нямаше достъп до почти никаква литература бях много щастлив от този факт, защото един вид сам съобразих какво да направя на базата на астрономическия календар с ефемеридите на Слънцето и Венера. Извинявам се за офтопика, но ми стана едно такова мило...
Konus Motormax 130/2000; Canon EOS XTi(400D); Celestron C8 малко счупен; сиромашка
VIxen GP и други вехтории :)

Потребителски аватар
tandree

Мнение от tandree » пет май 08, 2020 20:53

Вие джиткате значи само с компютъризирани телескопи и даже сте забравили как се настройва ръчно? :wink:

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пет май 08, 2020 21:02

За търсене на обекти по нощното небе кръговете не са нужни. Има по-лесен начин, но трябва и сравнително подробна карта. Насочваме телескопа към някоя близка ярка звезда, която лесно можем да хванем в окуляра. Разглеждаме картата какво сме хванали и какво се вижда в полето. След това врътваме към следващата близка звезда, към следващата, към следващата и така след няколко стъпки в правилната посока сме на нашия мъгел. Е, трябват малко начални упражнения, но е интересно :)

Потребителски аватар
tandree

Мнение от tandree » съб май 09, 2020 10:13

:cry: Снощи се опитах да разгледам Венера - пълен неуспех. Целих я с визьора, но в окуляра - нада! Някакви смътни светлинки.
Освен това не разбирам защо навсякъде пише, че телескопът трябва да сочи към Полярната звезда? Какво ще видим? Нали така или иначе го въртим в зависимост от това какво искаме да наблюдаваме? За монтировката разбрах, че трябва винаги да сочи на север, но за тръбата не разбирам. А как почистваме огледалото на дъното, ако има кондензирана влага по него?

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » съб май 09, 2020 11:28

1. Или не сте били насочили телескопa точно към Венера, или сте ползвали много малко увеличение - какво точно се виждаше? Трябва да виждате изключително ярък малък сърп - както лунната фаза. Какво имате предвид под смътни светлинки? Нещо подобно само че в по-малък мащаб трябва да се вижда -> https://www.naztronomy.com/images/portf ... scent1.jpg . Бяхте ли махнали отпред похлупаците на телескопа? Също бяхте ли фокусирали добре?

2. Само монтировката трябва да сочи на север, телескопът разбира се трябва да сочи към обекта, който се разглежда. Ако има влага, се оставя няколко дни да се изпари сама на проветриво място. Като цяло огледалото не се чисти, освен ако не е изсипана една кофа пясък на него. Прашинките не оказват, кой знае какво влияние.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » съб май 09, 2020 12:38

tandree написа:
съб май 09, 2020 10:13
:cry: Снощи се опитах да разгледам Венера - пълен неуспех. Целих я с визьора, но в окуляра - нада! Някакви смътни светлинки.
Освен това не разбирам защо навсякъде пише, че телескопът трябва да сочи към Полярната звезда? Какво ще видим? Нали така или иначе го въртим в зависимост от това какво искаме да наблюдаваме? За монтировката разбрах, че трябва винаги да сочи на север, но за тръбата не разбирам. А как почистваме огледалото на дъното, ако има кондензирана влага по него?
Здравейте,
Преди да започнете с наблюденията, задължително трябва да настроите търсача на телескопа (по-горе бях писал как става това). Трябва да подравните монтировката по Полярната звезда. Така ще можете да следите обектите (за това се ползва екваториална монтировка). Това видео ще Ви помогне доста:

След като сте направили горните неща, махате целия преден капак на телескопа и намирате избрания обект. Слагате окуляра, който ще Ви даде най-малко увеличение( във Вашият случай - 25мм), за да намерите по-лесно обекта. След като го намерите, слагате окуляр с по-голямо увеличение( във Вашият случай - 10мм). С 10мм окуляр ще имате 90Х увеличение, при което ще можете да видите сърпа на Венера.

Ползвайте програма като Stellarium, за да се ориентирате по нощното небе. Може да я свалите от тук: https://stellarium.org/

Препоръчвам Ви да прочетете този български сайт за начинаещи астрономи любители: http://www.gradvarna.com/astro/

Успех!

Потребителски аватар
tandree

Мнение от tandree » нед май 10, 2020 07:49

Благодаря на всички за обясненията. :bow-down: :bow-down: :bow-down: Видях сърпчета светлина, но не очаквах, че Венера изглежда като сърпче в телескопа. Най-после разбрах как да използвам различните окуляри. Бях настроила вече търсача през деня. Упражнявам се с вашата безценна помощ и постепенно свиквам с разните врътки.

Потребителски аватар
tandree

Мнение от tandree » нед май 10, 2020 17:43

Днес се опитах да "вкарам" координатите на Венера на скàлите, но тръбата зае някаква странна поза, съвсем не в желаната посока. :lol: Ползвах също Sky Map.

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » нед май 10, 2020 18:05

tandree написа:
нед май 10, 2020 17:43
Днес се опитах да "вкарам" координатите на Венера на скàлите, но тръбата зае някаква странна поза, съвсем не в желаната посока. :lol: Ползвах също Sky Map.
Привет,
Почти винаги кръговете на малките монтировки "не работят" правилно. Като цяло, аз не виждам смисъл да ги ползвате за намиране на даден обект, но ако все пак искате това да стане, трябва да ги настроите. Това видео ще Ви помогне:

Успех!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » нед май 10, 2020 22:35

Възможно е скалата по полярната ос да не показва ректасцензията, а часовия ъгъл.
Въобще не се губете времето с тия скали, много по-лесно и бързо е да намерите обектите на око или първо в търсача.

Потребителски аватар
tandree

Мнение от tandree » пон май 11, 2020 08:02

Ясно, значи да се целя на око и с помощта на звездна карта. На мобилния телефон ползвам Sky map. Снощи пак си играх, частичен успех. Намирам обекти с окуляра 25 после като сложа 10 плюс Барлоу, виждам само тъмно, както и да го фокусирам. Явно докато сменям окулярите, тръбата мръдва. Със сигурност имам нужда да се срещна с някой с опит да ми обясни нагледно, да ми покаже на моя телескоп какви са му възможностите и какво мога да правя конкретно с него. Може би не съм го балансирала както трябва. Вашите обяснения са много подробни, също гледах и доста видеоклипове, но нещо не ми достига. Бих могла да дойда до Варна в обсерваторията, ако някой там реши да ми помогне. Също така съм близо до Аврен, там също има обсерватория.
Разбрах, че монтировката трябва винаги да сочи на север, независимо в каква посока и ъгъл се намира наблюдаваният обект. Правилно ли съм разбрала?Спазвайки това правило, вчера се опитвах да го насочвам в разни посоки и под различни ъгли, за да свикна да боравя с него, но ми се струва, че възможностите са ограничени.

georgi_dz

Мнение от georgi_dz » пон май 11, 2020 11:33

tandree написа:
пон май 11, 2020 08:02
Ясно, значи да се целя на око и с помощта на звездна карта. На мобилния телефон ползвам Sky map. Снощи пак си играх, частичен успех. Намирам обекти с окуляра 25 после като сложа 10 плюс Барлоу, виждам само тъмно, както и да го фокусирам. Явно докато сменям окулярите, тръбата мръдва. Със сигурност имам нужда да се срещна с някой с опит да ми обясни нагледно, да ми покаже на моя телескоп какви са му възможностите и какво мога да правя конкретно с него. Може би не съм го балансирала както трябва. Вашите обяснения са много подробни, също гледах и доста видеоклипове, но нещо не ми достига. Бих могла да дойда до Варна в обсерваторията, ако някой там реши да ми помогне. Също така съм близо до Аврен, там също има обсерватория.
Разбрах, че монтировката трябва винаги да сочи на север, независимо в каква посока и ъгъл се намира наблюдаваният обект. Правилно ли съм разбрала?Спазвайки това правило, вчера се опитвах да го насочвам в разни посоки и под различни ъгли, за да свикна да боравя с него, но ми се струва, че възможностите са ограничени.
Привет,
Като цяло не ползвайте Барлоу лещата с 10мм окуляр - ако Барлоу лещата е 2х или 3Х и в двата случая надскачате възможностите на телескопа. По характеристики, 114мм телескоп би трябвало да може да достигне 228Х увеличение, но това е почти невъзможно. Препоръчвам Ви да не ползвайте повече от 150Х увеличение.
Колкото до монтировката - трябва да сочи на север и да сочи към Полярната звезда. Много е важно да сочи към Полярната звезда.
По-горе бях сложил видео за това как се работи с екваториална монтировка - може да го разгледате.

Успех!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пон май 11, 2020 11:34

В обсерваторията във Варна може, нека се уговорим на ЛС. В Аврен няма никой. За съжаление не съм мобилен, за да дойда на място.

Потребителски аватар
tandree

Мнение от tandree » пон май 11, 2020 15:27

bobo написа:
пон май 11, 2020 11:34
В обсерваторията във Варна може, нека се уговорим на ЛС. В Аврен няма никой. За съжаление не съм мобилен, за да дойда на място.
Благодаря, писах ви на ЛС.

Потребителски аватар
tandree

Мнение от tandree » съб май 16, 2020 12:43

Изказвам сърдечна благодарност на всички за безценната помощ и най вече на bobo, който вчера отдели време за един урок в обсерваторията във Варна. Ще се радвам да се видим на сбирка за наблюдения във Варненска област. Междувременно чувствайте се поканени (на палатки) при мене в екоселище Дъбрава ( www.facebook/dabrava) близo до с. Солник, общ. Долни Чифлик. Мястото е открито, без изкуствени светлини.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение