Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

комети, метеорни потоци, окултации, затъмнения, пасажи, астропартита и събирания, конференции, школи

Модератори: mishaikin, bobo, wenzdy

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Re: Визуални наблюдения на обекти от 'дълбокият космос'

Мнение от Galin » нед апр 19, 2020 14:15

Искам да поздравя колегата за покупката!!! Радвам се ,че същия телескоп радва и други братя по интереси. Може би вече година имам този телескоп и съм много щастлив с него. Тука засветката от града е голяма и повече от 10 и 11 звездна величина трудно мога да наблюдавам.

Тия вечери излязох с намерението да намеря най - накрая М 101 от Големия мечок , но той ревниво си го пазеше като каца с мед. Часове наред без никакъв резултат :oops: .

Отказах се и се насочих към галактиката Водовъртеж , която явно флиртува с мен , защото винаги я намирам бързо. Красива със симетрични спирални ръкави ,винаги радост за окото.

Изгря игривата Вега и се вдигна високо . Бързичко намерих пръстеновидната мъглявина . Винаги я виждам по-добре с периферното си зрение. Най накрая успях да я засека с астрокамерата и показа дебел пръстен с зачатък на централна звездичка .

Херкулес смело се издигна и почти веднага намерих М13 . Винаги се възхищавам на кълбовидните купове. С повече усилия , в сърцето на купа сякаш виждам куп сребристи отблясъци.
Polish_20200418_201622452.jpg
М92 беше по слаб, но пак носещ очарованието на сребристата светлина.

Стана много късно и реших да се прибирам. Тогава забелязах ,че Голямата мечка се е обърнала и имам възможност да наблюдавам М108 максимално високо. Много трудно я забелязах на границата на видимоста. Изглеждаше като слаба вертикална ивичка постоянно изчезваща от зрението със своята 10,6 величина. Трябваше постоянно да местя телескопа и да играя с периферното зрение :D . В астрокамерата галактиката показа дискретно хетерогенна структура.
Polish_20200418_203800333.jpg
Много бързо галактиката изчезна и въпреки умората се опитах да я намеря отново . Тогава забележих кръгъл тумбест едва забележим обект. Не знаех какво е това , защото беше наистина почти назабележимо. Заснех го замалко и го изгубих. После проверих и се оказа , че това е планетарната мъглявина М 97. Не показа никакъв детайл. След като обаче се вгледах в кадрите забелязах едва очите на Совата.
Polish_20200418_212027715.jpg
Следващите няколко нощи се заех да наблюдавам галатическите купове в Дева и съвсем се усложниха нещата . Там тепърва ще изучавам какво виждам.

Желая здраве на всички и много вълнуващи изживявания под небето!
Polish_20200418_202746210.jpg
Sky Watcher 203/1200
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM
Canon EOS 1100 D

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » нед апр 19, 2020 14:31

Galin написа:
нед апр 19, 2020 14:15
Искам да поздравя колегата за покупката!!! Радвам се ,че същия телескоп радва и други братя по интереси.
Благодаря!
Galin написа:
нед апр 19, 2020 14:15
Тия вечери излязох с намерението да намеря най - накрая М 101 от Големия мечок , но той ревниво си го пазеше като каца с мед. Часове наред без никакъв резултат :oops: .
Вече няколко вечери и аз се опитвам да намеря галактиката М101. Макар да съм сигурен, че търся на правилната място, не мога да я намеря. Не знам на какво се дължи това. :(

Иначе поздравления за наблюдението! :D

Поздрави!

petar1
Регистриран: нед фев 26, 2006 18:00

Мнение от petar1 » нед апр 19, 2020 14:45

M101 е доста по-бледа от М51, това е главната причина. За да се види визуално трябва да е високо в небето, да си на тъмно място, както и сиинга да е добър. Като може би тъмното място е най-важният фактор. Също и при снимане е по-бледа и трудна от M51.
Skywatcher Dobson 200/1200mm
SkyWatcher EQ6-R
Canon EOS 1100D
ZWO ASI 224MC

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » нед апр 19, 2020 20:37

Здравейте,

Аз М101 едвам я виждах в кадъра на камерата при 30 секундни (това са ми най-дългите) експозиции. Ето как изглежда единичен кадър при мен:
122-frame_1-FWHM-2.626 - SNR1.030_c_cc_d_r.jpg
И това ми е единичния кадър с най-много сигнал. Наистина е много бледа.
Celestron NexStar Evolution Hyperstar C6 + Advanced VX
ZWO ASI224MC

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » пет апр 24, 2020 12:24

Със едноседмично забавяне, успях вчера да довърша записката от 17-ти Април !
Споделям я тук с вас :D
Дано е полезна за някого !

17 Април 2020

Даже не вярвам, че пиша поредното си наблюдение след като София вече от почти месец е затворена заради корона вируса !
Как се случи това ?
Ами от доста време колеги от форума ме канеха да се качим на Плана- малко след Железница, но Аз естествено търсех винаги най-доброто и тъмно място за да реализирам наблюденията си. Е, сега дето се казва и рака е риба и поех към Плана.
Виктор ме чакаше на Бистрица за да ме заведе на точното място.
И така към 20 30ч. се озовахме на една относително голяма ливада точно над вилната зона. Малко по-късно към нас се присъедини и Венци (един симпатяга, който за пръв път виждам, но определено е в час със астро хобито и редовен посетител на Плана). На съседния баир пък се бе позиционирал Дани със Албена.
Нощта бавно падаше и като начало насочих „Червения октомври“ към ослепително ярката Венера ! По принцип не наблюдавам обекти от слънчевата система, но Венера наистина бе впечатляваща. Фазата и бе малко под 50% и при 173Х и неутрален филтър, който се наложи да ползвам за да притъпя светлината и, можеше да се забележат леки детайли от облачната и атмосфера около терминатора ! Гледката определено си заслужаваше !
Последва пореден скок в „дълбокото“! Нямах план за наблюдение и реших да импровизирам. Тук е мястото да кажа, че около 22 00ч когато вече имах пълен мрак установих, че на Плана наистина условията не са отчайващо лоши ! Дори нещо повече- мога да кажа, че на юг и югозапад небето бе само с една степен по-светло от това над „Кривонос“. Севера обаче можех да го отпиша тотално, там бе София и засветката си бе порядъчна. Но както казах и рака е риба понякога. Та с ентусиазъм се насочих към „Дева“- меката на галактиките ! Отказах се обаче да се „потопя“ в центъра на купа от галактики в „Дева“. При вида на нагъчканите една в друга галактики до 14м в този район в атласа на Майкъл Власов, буквално ме хвана шубето да не се забутам в страшни ребуси. Нямах сега нито време нито желание за това. Реших обаче да насоча телескопа леко източно от епицентъра на голямото струпване от галактики. Малко западно от правата свърваща звездите „Гама“ и „Делта“ от „Дева“ се намира трио от доста ярки галактики . За отправна точка (опора) ползвах двойка звезди от около 6м. и 8м. Почти веднага след като насочих телескопа към двете звезди и го преместих на север в полето ми една след друга попаднаха три прекрасни галактики !
Това бяха (R) SB галактиката NGC4643 от 10.8м и размери от 3.0Х3.0 минути, E0 галактиката NGC4636 от 9.5м и размери от 7.1Х5.2 минути и SB галактиката NGC4665 от 10.5м и размери от 4.1Х4.1 минути ! И трите галактики се виждаха чудесно на разстояние само от по няколко градуса една от друга ! Още при 87Х се забелязваше детайл най-вече изразяващ се в ясно видимите им звездовидни ядра. При по-дълго взиране и увеличение над 140Х можеше да се видят и леки подробности в халото им. Особено добре се виждаше NGC4636, която бе и най-ярката галактика от това трио . При нея се виждаше ярка централна, леко елипсовидна част, обградена от широко и по-слабо дифузно хало, което със повече взиране се виждаше все по-широко !!
След кратко размишляване реших на тази галактика да направя скица. Получи се чудесна скица при 173Х !
Между впрочем в тази галактика на 12 Януари- само преди три месеца е наблюдавано избухване на свръх нова !! Тя е имала максимална яркост на 21 Януари от 12.1м ! В момента обаче е някъде около 17м !

https://www.cloudynights.com/topic/4815 ... ng-galaxy/
http://www.phys.ttu.edu/~ozprof/4665c.htm

На няколко градуса западно от NGC4636 , между две звездички от 9м. се бе сгушила слабата NGC4600. Това е SO галактика от 12.7м и размери от 1.2Х0.8 минути . Въпреки това обаче на тази галактика също се забелязваше изявеното и звездовидно ядро потопено в слабо дифузно хало !
https://de.wikipedia.org/wiki/NGC_4600# ... S_DR14.jpg

Само на около градус- градус и половина под двете звезди, които ползвах за опора започна да просветва слабо дифузно петънце. Това се оказа елиптичната галактика NGC4581 от 12.5м и размер 1.9Х1.1 минути . Тази галактика беше много сходна по яркост и размер със NGC4600. При нея също можеше да се забележи слабото и звездовидно ядро .
https://commons.wikimedia.org/wiki/Cate ... S_DR14.jpg

На около 2-3 градуса западно от същите две опорни звезди в полето на телескопа ми изплува поразителна гледка на две разтеглени и относително ярки дифузни петна !
Установих, че става дума за SAB галактиката NGC4536 от 10.6м и размер от 6.4Х2.6 минути ! Само на около половин градус от нея се бе разстлала SAB галактиката NGC4527 от 10.5м и размери от 6.0Х2.1 минути ! Това дуо изглеждаше страхотно. Между тези два бисера би трябвало да е и доста по-слабата NGC4533 от 13.8м, но поне от района на Плана не успях да забележа тази галактика ! Препоръчвам това трио на астрофотографите! Със сигурност ще се получат страхотни кадри, освен това на обекти които не са тривиални !
Не можах да се сдържа и направих поредна скица за вечерта на NGC4536. Докато се взирах да рисувам започнах да виждам все повече детайл в тази галактика . Забелязах дори слабото и звездовидно ядро !
http://www.jthommes.com/Astro/NGC4536.htm

За мен вечерта приключи около 23 45ч с две прекрасни гледки на двойната звезда „Гама-Порима“ от „Дева“, която прекрасно се разделяше при увеличение от 142Х и на прочутата галактика М104-Сомбреро на която още при 87Х чудесно се виждаше звездовидното и ядро и избождащата очите тъмна прахова зона пресичаща по цялата дължина галактиката !

Отново искам да кажа, че Плана се оказа добър, но компромисен вариант за наблюдение. Може би имах и късмет, че небето бе прекрасно със страхотен сиинг и почти нулева влага !
Прикачени файлове
IMG_20200401_192618.jpg
NGC4536 при 173Х350
IMG_20200401_192609.jpg
NGC4636 при 173Х350

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Мнение от georgi_dz » вт апр 28, 2020 12:29

Здравейте,
Влизам отново в темета с наблюдението си от събота(25 април).

В петък(24 април) небето беше по-добро, но аз нямах възможност да изляза за наблюдение и реших поне да не пропускам съботната вечер. Този път отидох на една полянка, която е близо до селото, в което живея, но има доста дървета които закриват уличните лампи от селото. Около 21:30ч бях на позиция и изкарах телескопа. Още щом пристигнах, точно под Полярната звезда минаваше "влак" от сателитите Starlink, а след 5минути мина още един "влак". :(

Около 22ч започнах с наблюдението, но нямах никакъв план за вечерта. Започнах да се лутам и да се чудя какво да гледам и загубих доста време - ето защо повече няма да излизам без план за наблюдението. :D
В крайна сметка реших да направя една скица и затова се насочих към галактиките М81 и М82. При увеличение от 48Х и двете галактики влизаха в полето на окуляра. При М81 забелязвах малко детайл около ядрото:
M81 - M82.jpg
Мисля, че тази скица не се получи много добре... :(

Точно над М81 забелязах доста малко размито петно, което според Stellarium трябва да е било галактиката NGC 3077. Макар да беше от 10.6 звездна величина, аз почти не можех да я забележа.

След това се насочих към кълбовидният звезден куп М13. Още щом го видях при увеличение от 48Х останах изумен - разпадаше се на звезди по цялата площ. Но истинското удоволствие от гледането дойде при увеличение от 120Х. Ясно можех да видя всяка една звезда от М13. До сега не бях гледал кълбовиден звезден куп с толкова детайли. Продължих да гледам М13 около 20-30 минути.

След 23:30ч небето започна да се "разваля" и реших да се прибирам. Като цяло наблюдението беше кратко и без план, но останах много доволен (особено от М13).

Поздрави!

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » ср апр 29, 2020 21:52

Това е втората тераса от която наблюдавам. Тук имам изглед към Лъв , Косите на Вероника, Дева към този времеви диапазон. Тази тераса е защитетана от улични светлини и на нея съм виждал най-красивите гледки. Проблема е, че терасата е тесничка и няма място за телескопа почти.
1234.png
Sky Watcher 203/1200
ZWO ASI 290 MM
Canon EOS 1100 D

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср апр 29, 2020 23:03

И Аз да се включа от последните дни :D
Получи се доста голям ферман от три наблюдателни нощи и две скици и реших да го разделя на две части.
Ето и първата :D
Дано информацията е полезна на някои от вас :D

Отново съм ограничен до качване на „Плана“, но както вече се изразих, когато няма риба и рака е риба.
Разликата в трите вечери бе, че първите две вечери наблюдавах с 350мм-я „Червен октомври“ а третата взех 400мм-я телескоп на сдружението.
Първата вечер на (23-ти) бях с двама приятели и както се очакваше повече от час загубих да показвам на публиката до болка познати обекти, като М13, М36, М38, М51, М3 и други подобни.
Зяпачите си тръгнаха към 23 00ч и този път реших смело да се насоча към свръх купа от галактики в „Дева“. Това първо „гмуркане“ беше проучвателно. Отправна точка ми бе ярката галактика М87, която намерих за минути. До нея ясно светеха двете слаби галактики NGC4478 и NGC4476. М87 е огромна Е галактика с размер от 7.1Х7.1 минути и величина от 8.6м, добре позната, от фотосите показващи изхвърляне на огромен джет материя от масивната черна дупка, която лежи в центъра на тази галактика а не отдавана бе заснета и самата черна дупка ! М87 е една от най-масивните галактики в свръх купа от галактики в „Дева“ с диаметър около 135 000 св.г и отстъпва само на М49, която има диаметър от 153 000св.г! Въпреки това М87 дори при по-големи увеличения се виждаше само, като голямо ярко петно без никакъв видим детайл.
Двете по-слаби галактики до М87 (Е2 галактиката NGC4478 с размери от 1.7Х1.4 минути и величина от 11.4м и SA галактиката NGC4476 с размер от 1.7Х1.1 минути и величина от 12.2м) се наблюдаваха, като малки размити петънца с нарастваща яркост към центровете им.
https://www.nasa.gov/sites/default/file ... ll_jpg.jpg

https://images.mantrapskies.com/catalog ... 0R1-ID.jpg

Реших от М87 да тръгна на запад по посока на прочутата „Верижка на Маркарян“.
Само на 2-3 градуса попаднах на относително слабо трио галактики видими, като малки размити петънца без видим детайл. Това бяха, SA галактиката NGC4431 от 12.9м, SO галактиката NGC4436 от 13м и най-ярката SB галактика NGC4440 от 11.7м.
https://images.mantrapskies.com/catalog ... GB2X10.JPG

От това трио само трябваше леко да бутна телескопа на север за да навлезна във „Верижката на Маркарян“. Най-южните галактики се бяха разположили, като стражи и бяха NGC4388, NGC4425 и NGC4413. Най-ярка и с най-много детайл се виждаше SA галактиката NGC4388 с размери от 5.7Х1.6 минути и величина от 11.0м. Останалите две галактики бяха съответно от 11.8м и 12.2м
Над тези три галактики блестеше, като бледо петънце слабата Е галактика NGC4387 от
12.1м. Сега вече навлизах в самото сърце на „Верижката на Маркарян“ ярките елиптични галактики М84 от 9.1м и най-ярката М86 от 8.9м. За мен самия бе изненада, че М86 се оказа по-масивна дори от М49 с размер от 175 000св.г!! и може би е най-масивната галактика в свръх купа от галактики в „Дева“ ! За жалост нито в М84, нито М86 можеше да се наблюдава някакъв детайл дори при по-големи увеличения.
Над М86 се бе разположила подобно на размита резка Sb галактиката NGC4402 с размери от 3.5Х1.0 минути и величина от 11.8м. Мога да кажа, че тази галактика обаче имаше доста ниска повърхностна яркост и изглеждаше, като обект не от 11.8 а от 12.5 и повече.
На североизток от NGC4402, верижката започваше да се извива през галактиките NGC4438, NGC4435, NGC4458 и NGC4461. От тези две двойки галактики по-ярката бе тази на спиралните NGC4438 от 10.2м и NGC4435 от 10.8м В тези две галактики можеше да се наблюдават и детайли изявяващи се най-вече в звездовидните им ядра.
Следващата двойка (NGC4458 и NGC4461) бяха съответно от 12.1м и 11.2м. В тази двойка също можеше да се наблюдават наченки на детайли особенно в спиралната NGC4461 в която се виждаше слабо звездовидно ядро!

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _Chain.jpg

Прибутах телескопа още малко на север вече навлизайки в пределите на „Косите на Вероника“ и попаднах на двете относително ярки галактики NGC4473 и NGC4477.
Малко по-ярка бе Е5 галактиката NGC4473 с размер от 3.7Х2.4 минути и величина 10.2м. Втората галактика бе от тип SB с размери от 3.9Х3.6 минути и величина 10.4м. При увеличение от 173Х можеше да се наблюдават леки детайли. При големите увеличения забелязах, че между тях пресветва още едно размито петънце. Това се оказа SB галактиката NGC4479 с размер от 1.5Х1.4 минути и величина 12.4м.
https://oriot.files.wordpress.com/2018/ ... 7-apsc.jpg

С това привърши първата ми, както казах проучвателна нощ в сърцето на Coma-Virgo Galaxy Cluster. През тази нощ не направих скица, но сравнително добре проучих този район от небето, който винаги ме е притеснявал и малко плашел с големия брой галактики (все пак Аз съм си Go To) :D

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » ср май 06, 2020 21:17

Ето и втората част от обещания наблюдателен маратон на 23-24 и 27-ми Април !
Дано наблюдението е полезно на някой друг :D

На 24-ти Април продължих наблюдението отново с „Червения октомври“ и отново в купа галактики в „Дева“ и „Косите на Вероника“. Този път обаче поех в противоположна посока от галактиката М87- на изток. Само на около два градуса попаднах на ярката Е галактика М89. Това е галактика, която също принадлежи към супер купа в „Дева“, но за разлика от огромните си събратя - галактиките М49, М87 и М86 има направо скромни размери от 65 000св.г. Тя се виждаше като ярко размито петно от 9.8м с ясно видим център (ядро), но без други детайли. Под М89 само на около половин градус блестяха SBO галактиката NGC4550 от 11.7м и размери от 3.3Х1.0 минути и Е галактиката NGC4551 от 12.0м и размери от 1.7Х1.5 минути. Нямам ясен спомен дали се наблюдаваха някакви детайли в тези две галактики.
Малко североизточно от М89 попаднах на една много жадувана от мен галактика от ранните ми години на занимание с астрономия- М90. Това е огромна спирална галактика с диаметър от 150 000св.г ! На небето тя има видими размери от 10.5Х4.4 минути и величина от 9.5м. В окуляра ми тази галактика се виждаше, като разтеглена ярка елипса с много ясно видимо звездовидно ядро. Тук последната наблюдателна вечер на 27-ми Април забелязах със 40см-ви я телескоп на сдружението и една от първите разлики между 35см и 40см апертура! С „Червения октомври“ въпреки дългото взиране не можах да различа слабата галактика IC3583 намираща се съвсем близо до М90 „сгушена“ между две звезди. С 40см-ви я телескоп на сдружението обаче различих макари много слабо този обект ! Интересното бе, че става дума за галактика с много слаба повърхностна яркост, защото тя има 12.9м, но реално изглежда като обект от поне 13.9м !? Всъщност на М90 направих и скица заедно с екзотичният и компаньон на 27-ми с 40см-ви я телескоп ! Следващата галактика, която забелязах още на 24-ти Април с 35см-ви я телескоп някъде между М89 и М90, бе SBO галактиката от 11.4м NGC4531. Тя се наблюдаваше, като бледо размито петно без видим детайл и през двата телескопа !
http://www.sidleach.com/m89&m90.htm
http://bf-astro.com/m90/m90.htm

Ориентирайки се по подробната карта в атласа на Майкъл Власов, преместих още на около не повече от градус телескопа източно от М90 и попаднах на слабата SBa галактика NGC4584 от 12.9м, която се наблюдаваше много слабо без детаил и през двата телескопа.
https://eu.wikipedia.org/wiki/NGC_4584# ... S_DR14.jpg

Сега вече реших да поема на север в пределите на „Косите на Вероника“ към ярките галактики М91 и М88. Първо попаднах на SBr галактиката М91 с размери 5.0Х4.1 минути и величина от 10.4м. Тази галактика се наблюдаваше, като почти точен дифузен овал с ясно очертано ядро . Със 40см-ви я телескоп дори можеше да се забележи и лек детайл изразяващ се в рамената на пресечената и спирална структура.
https://www.messier-objects.com/wp-cont ... ier-91.jpg

Леко западно от М91 в полето ми изплува наистина страхотния силует на галактиката М88 ! Това бе една от най-впечатляващите галактики, които съм виждал визуално и която грабваше погледа още при малките увеличения. Тя се наблюдаваше, като ярка елипса със неравномерна дифузна структура видима още в 350мм-ви я телескоп с ясно видимо ядро ! Още на втората вечер(на 24-ти) на тази галактика се спрях за поредната скица.
М88 е SA галактика от 9.6м и размери от 6.1Х2.8 минути. Тя има и диаметър от около 125 000св.г, което я прави и с около една четвърт по-голяма от наща собствена галактика !
https://www.messier-objects.com/wp-cont ... ier-88.jpg

Между галактиките М91 и М88 можеше да се забележи SBr галактиката NGC4516 от 12.8м . Тя се наблюдаваше като слабо размито петънце с размери от 1.6Х0.7минути без видими детайли !
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/S%C3%BA ... S_DR14.jpg
http://afesan.es/Deepspace/slides/M88%2 ... 20END.html

Последната наблюдателна вечер (на 27-ми) както вече споменах, реших да проведа наблюдението с 400мм-я телескоп на сдружението. По принцип не съм свикнал да работя с този телескоп и в интерес на истината се озорих да го сглобя и колимирам, като дори се наложи първия път да го разглобя и сглобя на ново ! Като цяло ми костваше около 30-40 минути да подготвя телескопа за работа. После обаче нещата тръгнаха гладко. Наблюдавах обектите от предните две вечери и най-вече исках да потърся няколко по-слаби IC галактики, които не различих със 350мм апертура.
Разбрах, че има разлика в апертурите, когато хванах първата слаба галактика намираща се малко под NGC4387, точно преди началото на „Веригата на Маркарян“. След около 15-тина минути взиране взе да просветва на границата на въображението слабата IC3303 от 13.8м !! Разликата бе очевидна слад като със 350мм стигах до около 13.0м. а с 400мм гонех вече 14м !! Този факт доста ме развълнува и „подгоних“ още една слаба галактика намираща се сравнително близо до IC3303 малко над триото галактики NGC4440,4436 и 4431. Там отново след малко напрегнато взиране започна да просветва слабата IC3349 отново от 13.8м ! В карето между М87, М89 и М90 имаше още няколко слаби IC галактики. След няколко минутно сканиране на района успях да различа малко над М89 слабата SO галактика IC3540 от 13.9м !!
https://images.mantrapskies.com/catalog ... 3R1-ID.JPG
На горната снимка IC3303 се вижда малко по-нагоре в дясно от ярката NGC4388 !
На горната снимка IC3349 се вижда в горния десен ъгал !
Освен тези нови и слаби обекти в полето ми попаднаха и няколко по-ярки нови галактики !
Малко над самия край на „Веригата на Маркарян“ успях да видя три нови галактики.
Най-ярка бе SA галактиката NGC4459 от 10.4м и размери от 3.5Х2.8 минути. В тази галактика можеше да се различи добре звездовидното и ядро. Непосредствено до нея блестяха и двете по-слаби също спирални галактики NGC4474 от 11.5м и NGC4468 от 12.8м ! Не помня да различих в тези галактики някакъв детайл.
http://www.phys.ttu.edu/~ozprof/4459c.htm

През последните две вечери хванах и ярката галактика М64 в „Косите на Вероника“ известна още с името „Black eye galaxy“. Тази галактика изглеждаше направо потресаващо в полето на 350мм- я „Червен октомври“. Още при 87Х можеше ясно да се види под звездовидното ядро голяма тъмна запетая ! В полето на 400мм-я добсън и по-големи увеличения дори се виждаха тъмни зони по цялото хало на галактиката !! Мога да кажа, че повече детайл съм забелязвал само в още 3-4 ярки галактики с което М64 се нарежда сред най-красивите и детайлни галактики видими визуално на небето !
Дори дълго се колебаех дали на нея да не направя скица!
https://bg.wikipedia.org/wiki/M64#/medi ... galaxy.jpg

Общо взето с това приключи третата и най-ползотворна наблюдателна нощ !
Бях абсолютно сам на ливадата (Виктор и Венци снимаха на една ливада малко по-нагоре), но може би и заради спокойствието което имах постигнах и такива добри резултати . Към 12 30ч след полунощ събрах и се прибрах към София.
Прикачени файлове
IMG_20200430_131145.jpg
М88 при 174Х350 (Образ обърнат)
IMG_20200430_131135.jpg
М90 със слабата IC3583 при 188Х400 (Образ обърнат)

Потребителски аватар
Galin

Мнение от Galin » нед май 24, 2020 14:53

:D
Не мога да не се похваля , че снощи успях да разгледам Совата много по-добре от обикновенно. Не видях очите , защото гледах визуално. Но се зарадвах, защото се открояваше с филтъра за мъглявини.

Понеже чаках изгрева на Юпитер и Сатурн реших да хвърля едно око и на Лебед. Това е едно от най -красивите съзвездия ,които съм виждал. И това е едно
от най-добрите изживявания на вечерта. Буквално е като Стар Трек. Супер много звезди на места сртупани като пяна от морска вълна. Търсех Воалите , но не ги намерих. Пробвах с филтъра пак без да ги открия . Снимах с фотоапарата и забелязах , някакви червено -оранжеви много интересни открояващи се звезди. За жалост експозициите над 2,5 секунди превръщат звездите в досадни чертички.

Най- накрая изхряха Юпитер и Сатурн. И тъкмо с астрокамерата започнах да забелязвам зачатъци на облачни ивици и изведнъж се появиха облаци и скриха всичко. Много е трудно да снимам с астрокамерата и барлоуто. Планетата мигновено изчезва от полезрението.

Останах си със удоволствието от звездните струпвания в Лебед и красивите червени и сини звезди, които снимах там.

:oops: :oops: :oops:
Очаква ме колимация ...
Не съм колимирал телескопа от година и се притеснявам да не се обърка нещо. Иска ми се да имам онези удобни винтове за колимация ,които имат астрографските нютони но уви....Дано се справя...
Sky Watcher 203/1200
ZWO ASI 290 MM
Canon EOS 1100 D

tsetsodrums

Мнение от tsetsodrums » пон май 25, 2020 23:48

Отново времето бе благосклонно към мен и ми даде още две поредни вечери шанс да разнищя пъзела от галактики в "Дева" :D
Въпреки пълноценните наблюдения остава още доста голям район предимно на юг от "Верижката на Маркарян". Ако имам късмет следващите дни ще направя още едно излизане ако ли не в предвид вече залязващата "Дева" ще остане за следващата пролет.
Ето и наблюдението от първата нощ !
Дано е полезно и някой друг :D

22.05.2020

Е отново сме на Кривонос след истерията с коронавируса !
Времето бе променливо и до последно не бе ясно дали няма да има изненади, но в крайна сметка след работа към 21 00ч поех от нас към нивата заедно със верния ми телескоп „Червения октомври“.
Там вече бяха заели позиция Владо и Виктор и се оплакаха, че паднала влага. Разпънах за има няма 15-тина минути и при мен обаче нещата с влагата се оказаха доста по-добре. Явно това, че закъснях ми помогна и пропуснах падането на влагата. Чак към края на наблюдението около 12 30ч имаше леко овлажняване на окуляра ми и плоските повърхности като цяло.
Та . Отново насочих телескопа към сърцето на купа галактики в „Дева“. След кратко сканиране на района попаднах на „Верижката на Маркарян“, която щеше да ми послужи за отправна точка в галактическата „лудница“ в района. Преместих телескопа към вече познатите М89 и М90 и реших от там още на изток да проуча нещата.
Малко южно от М89 попаднах на ярката SAB галактика М58 с размери от 5.5Х4.6 минути и величина от 9.7м. Тази галактика с диаметър около 100 000св.г е доста сходна по размер със нашата галактика млечен път. В окуляра ми се виждаше като ярко овално петно със ясно видимо звездовидно ядро.
https://en.wikipedia.org/wiki/Messier_5 ... sible).jpg

Преместих още малко на юг телескопа и в полето ми изплува прекрасната гледка на галактиките NGC4567 и NGC4568 известни под името „Сиамските близнаци“.
Това е една от най-красивите взаимодействащи си двойки галактики на небето, които според мен по нищо не отстъпват на известните галактики „Антени“ в „Гарван“.
В окуляра ми тези два прекрасни „диаманта“ се виждаха чудесно, като образуваха ясно оформена буква „V“. При 173Х започваше да се вижда и звездовидното ядро на по-слабата от двете галактики NGC4567. NGC4567 е SA галактика от 11.3м и размери от 2.7Х2.3 минути. NGC4568 е SA галактика от 10.8м и размери от 4.7Х2.2 минути.
Интересен факт е че само преди месец в по-ярката от двете галактики е избухнала свръх нова звезда !!
https://www.virtualtelescope.eu/wordpre ... jpg?x55900

Малко над „Близнаците“ ясно се наблюдаваше и E галактиката NGC4564 от 11.1м и размери от 2.6Х1.7 минути. Направи ми ми впечатление, че виждах звездовидното ядро на тази иначе не особено ярка галактика.

Преместих телескопа още на изток, като крайната ми цел бе двойката ярки галактики М59 и М60. Само след минута тези два ярки „диаманта“ озариха окуляра ми, като при увеличение до 87Х и двете се събираха заедно в полето ми. Без напрежение се виждаше ,че около тях има още дузина по-слаби галактики. Най-биеше на очи SAB галактиката NGC4647 от 11.3м и размери от 2.7Х2.2 минути, която заедно със ярката елиптична галактика М60 от 8.8м, образуваха красива двойка ! При по-големи увеличения можеше да се забележи и лек детайл в двете галактики. Доста се чудех и реших това да са обектите, които удостоих с поредната си скица !
Другата ярка галактика в района М59 е елиптична галактика с размери от 4.6Х3.6 минути и величина от 9.6м. Тази галактика има не особено голям диаметър от около 90 000св.г и също се виждаше чудесно, като ярък размит овал със звездовидно ядро.

http://www.astronomersdoitinthedark.com ... =135&p=403

http://astrosurf.com/avastro/M60.html

Почти по средата между М60 и М59 (като образуваше триъгълник с тях) се виждаше като ярко размито мънисто SO галактиката NGC4638 от 11.2м и размери от 2.9Х2.0 минути . Дори мисля, че забелязах лек детайл в нея под форма на звездовидно ядро?
Залепена до тази галактика би трябвало да се намира и доста по-слабата NGC4637 от 14м, но дали поради ниската си яркост или много малките си размери, тази галактика остана не забелязана от мен през тази а и през следващата вечер .
Следващите обекти в този район, които ми се набиха на очи бяха двете спирални галактики не далеко над М59 - NGC4607 и NGC4606. По-ярка бе NGC4606 с размери от 3.3Х1.7 минути и величина от 11.8м. Другата бе от 12.8м . И двете галактики се наблюдаваха добре още при 87Х, като размити резки. Друг детайл не можах да забележа.
На горната снимка двете галактики са в горния десен ъгъл а долу е ярката М59.

След по-продължително взиране в този район и при по-големи увеличения започнаха да се виждат още две слаби галактики.
Първо точно над М59 започна да проблясва слабата елиптична галактика IC809 от 13.2м и много малки размери от 1.0Х1.0 минути.
Другата галактика, която започна да се вижда при 173Х бе SO галактиката NGC4641 също от 13.2м . Както може да се предположи в тези две слаби галактики не можеше да се различи някакъв детайл .

На финала на наблюдението след 12 00 ч хванах да „изплакна“ окото и ярката галактика М101, която бе почти в зенита ми . Наистина този обект се виждаше със много детайл изразяващ се в спиралните и ръкави и яркото и ядро, както и в тъмни зони разпръснати по цялата галактика.

Eми това бе от тази наблюдателна нощ, точно в 01 00ч вече бях в колата и потеглих към София, като оставих Владо и Виктор да си довършат техните работи .
Прикачени файлове
IMG_20200525_232737 (2).jpg
М60 и NGC4647(в ляво) в "Дева" при 173Х350
Образ обърнат

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение