Астрофотография от червената зона на София

място да ни покажете снимките си или пък да питате

Модератори: mishaikin, bobo, Ronson, Yoddha

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Астрофотография от червената зона на София

Мнение от Sektor » пон апр 20, 2020 01:36

Здравейте,

Стартирам тази тема с идеята да качвам на едно място фотографии на обектите от дълбокия космос, които заснемам.

Прилагам малко информация за локацията и техниката, която ползвам:
-/ снимам от кв. Княжево;
-/ светлинно замърсяване - Bortle Class 6;
-/ телескопът ми е 6 инчов SCT - Celestron Nexstar Evolution 6 или на практика C6-ца, качена на Alt-Az монтировка.
-/ телескопът е планетарен, но го снабдих с най-различни редуктори и от фокусно 1500 мм. успях да смъкна на 290мм.
-/ камерата ми е ZWO Asi 224 MC - планетарна, неохладена камера с диагонал на чипа от 6,09 мм и големина на пиксела 3.75µm. Разделителната способност на камерата е 1.2Mega Pixels 1304X976.
-/ софтуер, който ползвам:
- CPWI (Celestron and PlaneWave InstrumentsTelescope Control Software) - за контролиране и насочване на телескопа през компютъра;
- SharpCap - за самото заснемане на обектите. Екипирал съм телескопа с моторче за фокусиране, така че контролирам и него през SharpCap;
- PixInsight - за наслагване на заснетите кадри и обработка;
-/ филтри - за сега съм закупил два филтъра и съм доволен от тяхното представяне - правят небето малко по-черно:
- Baader Neodymium 1¼" (Moon & Skyglow)-Filter;
- Baader UHC-S / L-Booster-Filter 1¼";

Ще слагам имената на заснетите обекти в заглавията на последващите постове в тази тема, така че да могат да бъдат намирани в търсачката.

Поздрави,
Sektor
Celestron NexStar Evolution Hyperstar C6 + Advanced VX + ZWO ASI533

Потребителски аватар
grozmaistor
Регистриран: пет мар 21, 2014 18:54
Контакти:

Re: Астрофотография от червената зона на София

Мнение от grozmaistor » пон апр 20, 2020 01:40

Тия филтри за градско незнам дали помагат. Много са широки. Баадерския го имам. Бях го взел за елиминиране на хроматичната аберация на ахромат, но апохромат е по-добре хаха. Не ми допада как променя цвета на звездите. Иначе не е лош.

Изпратено с помощта на Tapatalk
SkyWatcher Evostar 120/1000,
TS 80/480 Triplet APO
EQ5 modified with belts and AstroEQ
TS 10x50 WP
Oculars and Filters
Canon 77D, ASI 120mm

Потребителски аватар
Sektor

M65 и М66 в един кадър (NGC3626 и NGC3627)

Мнение от Sektor » пон апр 20, 2020 01:42

От триото галактики в съзвездието Лъв успях да снимам само две - М65 и М66. Само те се побират в кадъра :)
M65_M66_HDR2.jpg
- снимано на 16.04.2020;
- 412 кадъра по 30 секунди = 3 часа и 26 минути;

Поздрави,
Sektor

Потребителски аватар
Sektor

M101 - Pinwheel Galaxy

Мнение от Sektor » съб апр 25, 2020 03:10

От известно време обмислях как да се справя с въртящото се поле на Alt-Az монтировката. Обмислях закупуването на Wedge (простото желязо обаче струва доста :shock: ) на първо време и нова монтировка след някоя друга година. И една вечер преди седмица попаднах на обявата на Венци Крумов... и се сдобих с Celestron Advanced VX, който Венци продаваше. Благодаря на Венци!

Следващата снимка е първа светлина на новия за мен екваториален маунт и моя телескоп. Сблъсках се със съвсем нови неща за мен, които се оказаха супер интересни - Polar Alignment, All Star Polar Alignment, Meridian Flip, балансиране на телескоп и противотежести и начина, по който работи монтировката като цяло. С първия ми опит за засеверяване докарах криво ляво 60 секундни експозиции. Има малко разтегляне на звездите, но мисля, че не се забелязва.

Избрах М101, защото за мен галактиката е впечатляваща и исках да видя как ще излезе без завъртане на полето и кроп на кадри.
M101-175min.jpg
Снимката е стак от 175 кадъра по 60 секунди или общо 3 часа. Правена е на 24.04.2020 рано сутринта.

Поздрави,
Sektor

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: M101 - Pinwheel Galaxy

Мнение от b_kassabov » съб апр 25, 2020 07:49

Браво, доста добре! Опитът,който трупаш, си казва думата :)
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
navigator
Регистриран: пет яну 11, 2013 10:45
Контакти:

Мнение от navigator » съб апр 25, 2020 21:42

Много готини цветове и детайли си получил.
Успех с новата монтировка !
Поздрави !

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » съб апр 25, 2020 22:47

Браво Сектор !
Последните ти кадри наистина са много добри !
Както каза и Боян- трупането на опита си казва думата :D

Потребителски аватар
Sektor

M63 - Sunflower Galaxy

Мнение от Sektor » нед апр 26, 2020 02:43

Благодаря Ви за добрите думи. Старая се, но и това хоби е супер интересно!

Вчера рано сутринта посочих M63. Нещо явно бях объркал, защото галактиката все бягаше от центъра на кадъра и на всеки половин час трябваше да коригирам положението - това го нямаше предишната вечер. Още имам да уча за засеверяването и балансирането. Вчера опитах с преминаване на All Star Polar Alignment два пъти и на втория път след процедурата обекта ми бе в полезрението и почти в центъра. След това обаче затворих по погрешка капака на лаптопа и той заспа #-o (а тази опция я бях изключил, но последния ъпдейт я е коригирал...) и всичко наново.

Също така нещо не се справих с дарковете и снимката остана засветена в двата й противоположни края.

Ето какво се получи:
M63-241Min.jpg
241 кадъра по 60 секунди или близо 4 часа.

Поздрави,
Sektor

Потребителски аватар
b_kassabov

Re: M63 - Sunflower Galaxy

Мнение от b_kassabov » нед апр 26, 2020 08:00

Браво!

С каква програма снимаш?

Мислил ли си за използването на plate solvе, за да не гониш обектите си по половин час?

Между другото - имаш ли идея с каква резолюция снимаш? Тоест колко дъгови секунди на пиксел?
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » пон апр 27, 2020 11:49

Благодаря.

Снимам със Sharpcap - с тази програма свикнах, след като я разучих през миналото лято.

Мислил съм за plate solve, но не знам как работи и как контролирам монтировката след това. Ще опитам като остане време за тестване. Надявам се пак през лятото. Иначе сега ползвам CPWI за контролиране и според мен е лесен.

Резолюцията ми е 2.67 дъгови секунди на пиксел. Това обаче какво означава - все още не знам...

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » пон апр 27, 2020 13:45

Sektor написа:
пон апр 27, 2020 11:49
Благодаря.

Снимам със Sharpcap - с тази програма свикнах, след като я разучих през миналото лято.

Мислил съм за plate solve, но не знам как работи и как контролирам монтировката след това. Ще опитам като остане време за тестване. Надявам се пак през лятото. Иначе сега ползвам CPWI за контролиране и според мен е лесен.

Резолюцията ми е 2.67 дъгови секунди на пиксел. Това обаче какво означава - все още не знам...

Поздрави,
Иван
:)

Помисли за апт-то на Иво (ако искаш, естествено!) . Не съм му рекламен агент, просто има всичко под една шапка за много скромни пари -вкл. и плейт солв.. Пък и поддръжката дето се вика ти е на една ръка.

Тази резолюция ознамава, че на всеки пиксел от камерата ти, попадат 2.67 дъгови секунди от небето. Питах те, защото при сходни резолюции би могло да стане хубаво обединяване на кадри от различни телескопи.
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » пон апр 27, 2020 14:00

APT-то съм му хвърлил око. Лятото ще бъде тествано подробно :)

Потребителски аватар
Sektor

M100, NGC 4312 и още няколко галактики + една от 14,81 зв величина :)

Мнение от Sektor » ср апр 29, 2020 01:15

Здравейте,

Споделям моето наблюдение/снимане от 27/28-ми април, рано сутринта.

През деня набелязах, че искам да снимам М100. Хареса ми формата на галактиката и това, че в кадъра ще попаднат още няколко галактики. В 9 часа бях на терен - на терасата :). Опънах паравана и домъкнах монтировката. Насочих я към Полярната звезда и взех да гледам в мерника и да се прицелвам. Тогава се сетих, че бях гледал един tutorial и там се споменаваше суфтуер за телефон. Видях кой е, а именно PolarFinder, и той ми показа как да се прицеля. Нагласих Полярната звезда на препоръчаното място и домъкнах и останалите неща - противотежест, телескоп, лаптоп и кабеляк. Балансирах и пуснах софтуера (CPWI) и започнах да се подравнявам по звездите.
Първата ми звезда беше Capella - центрирах я. След това избрах Elnath и звездата директно отиде в центъра. След това същото се получи и с Pollux, Alkaid, Alioth и Regulus. Този път мяй бях уцелил нещата и като че ли имах перфектно засеверяване. Сложиш Dew Shiled-a и насочих към М100.
При снимането обаче забелязах проблем. Използвах едноминутни експозиции и 4 от тях се получаваха и след това 2-3 не ставаха. Това започна да се повтаря и на кадрите виждах леко удължени звезди. На стакнатите кадри се виждаше, че обекта се движи ту нагоре, ту надолу. След първия час реших да видя какво става - оказа се, че телескопът не ми е балансиран. С добавянето на Dew Shield-а съм нарушил баланса. Уж балансирах нещата наново, имаше подобрение, но въпросния проблем пак се наблюдаваше, но по-рядко. Ето за какво иде реч:
Blink00001_pipp.gif
Blink00001_pipp.gif (3.78 MиБ) Видяна 809 пъти
Та въпросът ми е - имате ли идея мога ли да подобря или изчистя това движение на монтировката - нагоре и след това надолу. Такова движение среща ли се често или е проблем при мен? За следващия път съм си набелязал да направя още две неща - да нивелирам триногата и да балансирам с Dew Shield. Накрая на снимките установих, че нямам баланс и по Declination.

Въпреки спънките по-горе и разтеглените звезди, получи се следната снимка:
M100 - 3H.jpg
И така от терасата в града се виждат:
- M100 - 9.30 зв. величина;
- NGC 4312 - 11.63 зв. величина;
- NGC 4328 - 13.35 зв. величина;
- NGC 4322 - 13.78 зв. величина;
- IC 783A - 14.71 зв. величина;
- IC 783 - 13.25 зв. величина;

А докато кадрите се трупаха си направих един експеримент, с който обясних на себе си какво се случва, когато натрупаш повече кадри на един обект. Към 3-те часа на М101 добавих 4-те часа, които направих с Alt-Az монтировката. Получената снимка е с най-голямата продължителност на снимане за мен и при обработката й установих колко по-малко шум има и колко по-лесно се изкарват детаилите. Ето сравнението, което направих:
M101 - 3 hours Vs 7 hours.jpg
Жалко само за въртящото се поле.

Поздрави,
Sektor

tsetsodrums
Регистриран: ср юни 13, 2007 22:54

Мнение от tsetsodrums » ср апр 29, 2020 01:40

Браво Сектор !
Много добър обект си подбрал- хем не е тривиален, хем е доста ярък и добре се снима :D
Кадърчето също е на ниво (поне за мен).
За жалост астрофотографията има много такива несгоди, като въпросната с подскачането на кадъра. Въпреки, че имам 10-тина години опит и като астрофотограф не съм имал такъв проблем. Именно такива нещо ме отказаха (поне за сега) , губиш понякога десетки хубави и ясни нощи за да отстраниш един проблем .

Успех !

Потребителски аватар
b_kassabov

Re: M100, NGC 4312 и още няколко галактики + една от 14,81 зв величина :)

Мнение от b_kassabov » ср апр 29, 2020 09:45

Поздравления - аплодисменти :) =D> =D>

Първо - пътят, по който си тръгнал,е точно този, който води към успехи.

Разтеглените звезди - при твоето фокусно без гидиране , една минута идва много. може би в някакви идеални условия би изкарал и повече, но говоря за реалности, не за идеални условия.

Мисля, че "подскачането" на монтировката е нормално - пак без гидиране. Просто разчиташ само на моторите да следят обекта по небето, а те го правят, но не толкова точно. Дотук изводът е - гидиране му е бащата... Естествено, възниква финансовият въпрос, защото ти трябва камера и евентуално нещо, през което да гидираш. Ако намериш камера, ще поема ангажимент да ти дам обектив ( 300 мм) да пробваш гидиране през него. АСИ 120 е най- евтиният вариант, който аз съм виждал и е към 400 лв. Тук във форума някой продаваше неговата за 300.

За балансирането - :D :D - няма ПЕРФЕКТЕН баланс. Направи си експеримент - балансирай в една позиция. После завърти телескопа в някаква друга, далеч от първата. Хоп - баланс няма... Не защото ти си крив или не правиш нещо като хората. Просто центърът на тежестта се измества. Виждал съм по тоя повод да се слагат допълнителни тежести по лоста за противотежестите или отстрани на самия телескоп....не знам доколко помагат. Щом го правят, сигурно има ефект. Постарай да балансираш там, където снимаш. С течение на вечерта естествено обектът се измества ( по тоя повод съм чел по форуми, че хора балансират и по повече от веднъж на нощ). Но по мое скромно мнение чак идеален баланс не е от толкова генерално значение. Още повече ако ти е правило впечатление, някои препоръчват ( особено за РА) монтировката да е леко дебалансирана, за да зацепват зъбните колела без "becklash". Аз никога не съм го правил.

това, което има практическо значение - опитай кабелите ти да не са разпилени както им падне. доколкото ти е възможно, дръж ги спретнато обединени, без опъвания и колкото е възможно без да висят.

Успехи!

пп - тази М101 ти се получава наистина добре.
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср апр 29, 2020 09:59

За балансирането съм чел и го прилагам, че източната страна (дали тръбата или тежестта) трябва винаги да натежават малко. Идеята е че по този начин по време на водене червякът винаги ще бута колелото без да има луфт. Мисля, че в твоя случай, когато (ако правилно съм разбрал) си само на въртенето на моторите, без гидиране, може да помогне. Ако има някакъв перфектен баланс е възможно понякога да има люлеене на тръбата.

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » ср апр 29, 2020 10:05

Благодаря за отговорите.

Ясно, следващата стъпка е гидиране. За камера - вече съм избрал основна нова, само че чакам да се поуспокоят малко нещата около короната и ще действам. Сигурен съм обаче, че като се реша, няма да я има по магазините, но да видим :) Гидиращата камера ще бъде ASI224-то.

Ще трябва да се погрижа и за кабелите явно - засега не са много :) При 30 секундни експозиции нещата са много по-добре, но пък сигнала в единичен кадър е по-малко, но пък повече кадри стават :)

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » ср апр 29, 2020 12:20

bobo написа:
ср апр 29, 2020 09:59
За балансирането съм чел и го прилагам, че източната страна (дали тръбата или тежестта) трябва винаги да натежават малко. Идеята е че по този начин по време на водене червякът винаги ще бута колелото без да има луфт. Мисля, че в твоя случай, когато (ако правилно съм разбрал) си само на въртенето на моторите, без гидиране, може да помогне. Ако има някакъв перфектен баланс е възможно понякога да има люлеене на тръбата.
Благодаря. Това и аз го прочетох и ще го тествам.

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » ср апр 29, 2020 12:34

Има и друго - от засветено място едва ли ще можеш да правиш повече от 2 минути експозиции ( това с филтрите за светлинно замърсяване ми е тъмна Индия). Аз от балкона в Младост пробвах 3 минути - кадрите бяха прилични. Но дори и само 2 минути - заслужава си гидиране.А и все пак по някое време все ще те засърби да идеш на тъмно, за да пуснеш 10 и да видиш разликата :D Освен това може да те засърби и да снимаш в На, където нещата са друга бира...
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Re: M100, NGC 4312 и още няколко галактики + една от 14,81 зв величина :)

Мнение от Synergon » ср апр 29, 2020 14:17

Sektor написа:
ср апр 29, 2020 01:15

Та въпросът ми е - имате ли идея мога ли да подобря или изчистя това движение на монтировката - нагоре и след това надолу. Такова движение среща ли се често или е проблем при мен? За следващия път съм си набелязал да направя още две неща - да нивелирам триногата и да балансирам с Dew Shield. Накрая на снимките установих, че нямам баланс и по Declination.

Sektor
Здравей,

няма да се оправи това движение. Монтировката ти толкова си може.
При мен с новия телескоп е много видимо, защото моята "носи" 6кг. макс, а телескопа "накичен" е 5,3 кг. някъде.
И двете са Alt-Az, като имай предвид, че Alt-Az от този любителски клас се движи на "тласъци" . Дори да я ползваш в режим EQ, пак управлението на мотора е същото.
Трябва си монтировка с поне 2 пъти по-голяма товароносимост и по-прецизна. Мисля, че минимума вече е EQ5 Pro за какъвто и да е
сетъп за астрофотография.

Ако монтировката ти е Advanced VX от подписа - мнението ми не е актуално.

Поздрави.
...Space is infinite - your back seat isn't. [-X

Линк за библиотеката с книги последна версия 19.06.2020:
https://drive.google.com/file/d/1RVGoHd ... sp=sharing

Video Astronomy System:
TS-PHOTON 6" F4 + FR 0.5 - summary F2.8
Skywatcher Discovery Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Software: Sharpcap Pro

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » ср апр 29, 2020 18:00

Благодаря за коментара. За Advanced VX става дума.

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » чет апр 30, 2020 01:58

да пробваш гидиране през него. АСИ 120 е най- евтиният вариант, който аз съм виждал и е към 400 лв. Тук във форума някой продаваше неговата за 300.
Аз гидирам и то успешно с доста по евтин вариант:)
Изображение
Изображение
Изображение

В никакъв случай не е по-добре от варианта с правилната астро камера, но работи и то безпроблемно.

Подскачането на кадрите на колегата и брака на част от тях вероятно се казва ПЕРИОДИЧНА ГРЕШКА. Ако монтировката има ръчен контролер, хендс контролер, някъде из менютата му би трябвало да има опция за коригиране на тази грешка! Много внимателно трябва да се прочете инструкцията на контролера как се прави!
Всички производители обаче препоръчват ако сте решили да го правите, да си засеверите монтировката правилно, да се пусне гидиране и чак тогава да се активира записа на "правилното" движение, което монтировката трябва да направи. Защото ако се опитвате ръчно да я водите, както по принцип е описано в инструкцията е по-вероятно да стане още по-зле положението. Гидирането обаче ще я държи винаги точно на място(обекта на наблюдение) и монтировката ще запише къде, кога и как какви корекции са внесени "външно" за да се движи правилно!

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » пон май 11, 2020 02:00

Здравейте,

На 9ти вечерта видях ясно небе и се позиционирах на терасата за снимки. Започнах с нивелиране на триногата. В процеса установих, че нивелирът, който имам, е дефектен :) Като го поставя показва, че всичко е наред, но ако обърна краищата и го поставя на същото място, показва, че има отклонение. Голям майтап :)

След това реших да проверя нещо, в което нямам никакъв опит - колимацията на телескопа и по-точно Hyperstar-a. Видях, че звездите не са равномерен геврек при разфокусиране и опитах да коригирам. Уж му хванах цаката. На редуктура има 6 винта - по два в комплект, Единия повдига, а другия притиска. Центрирах една звезда от 3-та зв. величина и започнах да нагласям по нея. В един момент каточели направих кръгъл геврек и приключих. Сега след обработката на снимките установих, че в долния ляв ъгъл звездите не са на фокус. Останалата част от кадрите мисля, че са ок. Такова нещо не съм постигал до сега :), така че при следващите снимки ще колимирам пак. Ако имате някой съвет за колимацията, ще съм много благодарен.

Тази вечер снимах с 30 секундни кадри и проблемa с разтеглените звезди почти го нямаше - махнах само 3-4 кадъра. Pixinsight показа средна стойност на ексцентрицитет на звездите от кадрите ми от 0.58, което е най-доброто, което съм постигал досега.

Започнах с няколко галактики и след това проверих какво правят няколко обекта, които активно снимах миналото лято - там са си :)

Обектите, които заснех са, както следва:
- галактиките и звездните им величини в Ловджийски кучета - NGC 5371 (10.49), NGC 5350(11.40), NGC 5353(10.95), NGC 5354(11.29), NGC 5355(14.03) и NGC 5358(14.57). На кадъра има и няколко галактики, които не фигурират в Sky Safari-то. Не ги намирам и в Стелариума :)
NGC5371.jpg
Обща интеграция - час и половина.

- М57 - едно малко пръстенче :)
M57-RingNebula.jpg
Обща интеграция - половин час.

- M27 - голямата гира
M27-DumbellNebula-1h30s.jpg
Обща интеграция - час и половина.

Поздрави,
Sektor

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пон май 11, 2020 10:53

Здравей,
това в долния ляв край е кома като го гледам.
А комата зависи от главното огледало.
Колкото и да въртиш винтовете изцяло плоско поле едва ли ще се получи.
Сензора на камерата е малък, което помага в случая.
Лека.

Video Astronomy System:
ZWO ASI385MC

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » пон май 11, 2020 11:45

Благодаря. Странното за мен е, че сега се появява за пръв път. По тази причина предположих, че е от барникането на колимацията...

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пон май 11, 2020 19:17

Sektor , снимай М61 в Дева. Има ярка свръхнова там! (viewtopic.php?f=21&p=100233#p100233)
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;
Canon 100D, Canon 1200D mod.

Потребителски аватар
venzibo
Регистриран: ср юли 28, 2010 16:22
Контакти:

Мнение от venzibo » пет май 15, 2020 17:03

Доста време не бях гледал форума, напреднали са доста нещата при теб =D>
За засеверяването - преди време бях описал как го правя аз при NEQ6:
- поставяме Поларис в центъра на полярния търсач (на кръста)
- с болтовете за регулиране на височината на монтировката докарваме Поларис точно върху долната част на голямата окръжност
- завъртаме монтировката по ректасцензия и поставяме Поларис точно в средата на малката окръжност; заключваме лостчето на ректасцензията
- настройваме скалата на ректасцензията на 0 и я заключваме
- проверяваме часовия ъгъл на Поларис (Polaris HA) от контролера и завъртаме монтировката по ректасцензия докато стигне въпросния часови ъгъл по горната скала
- заключваме лостчето на ректасцензията
- с болтовете за височина и азимут докарваме отново Поларис в центъра на малката окръжност
- връщаме в стартова позиция и стартираме подравняване по три звезди.

Веднъж направена процедурата до четвъртата стъпка по принцип няма нужда да се прави по-нататък защото скалата на ректасценията вече е настроена на 0ч (и заключена) когато е кулминацията на Поларис (т.е. когато е в долната част на голямата окръжност на обръщащия гледката полярен търсач).

Колимацията е "любима" тема на всеки... :) Зависи от отношението към нея, т.е. колко добър резултат искаме и за какво (визуално или фото) времето за постигането й много варира... Доста пипкава работа може да бъде. Бих ти препоръчал като за начало Cheshire collimator и потърси за твоя тип телескоп някое клипче.

Баланса и аз мисля че не е нужно да е перфектен (той и не може да бъде постигнат), поради backlash-а на червяците. Просто трябва да го изпълниш правилно. Първо по ректасцензия, после по деклинация. Може би не е валидно за твоя телескоп, но примерно за нютон трябва да се направи и т.нар. вертикален баланс по деклинация - налага се защото камерата и другите аксесоари са от едната страна на тръбата и биха я дърпали при определено положение.

Преди време съм гледал нещата от astronomyshed - по-точно серията Complete Mount & Scope Setup и Newtonian Collimation. Силно препоръчвам - обяснени и показани са подробно нещата и за баланса и колимацията и като цяло.
https://www.youtube.com/user/astronomyshed/videos
GSO RC 200/1600mm CF
Lacerta 72/432 Quadruplet Flatfield APO
QHY9M + QHYCFW1 + Baader 2" LRGB, Ha 7nm, OIII 8.5nm, SII 8nm
Sky-Watcher NEQ6 Pro SynScan
TS Off Axis Guider - 27mm
Lacerta M-Gen autoguider
12V 100Ah Banner battery
+ cosmic ambient/downtempo/psychill music...
https://telescopius.com/profile/venzibo

Потребителски аватар
Sektor

Мнение от Sektor » пет май 15, 2020 21:07

Венци, благодаря ти за разясненията. Тези облаци над София не искат да се махнат :), иначе съм замислил да пробвам да колимирам с помощта на CCD Inspector. Много ми е интересно дали ще стане.

Относно кома-та, проверих наръчника за Hyperstar-a и в него си пише, че ако не нагласиш винтовете правилно в процеса по колимиране, то може да се появи кома.

Ще прегледам и материалите, които предлагаш.

Поздрави,
Иван

Потребителски аватар
Sektor

Май успях да колимирам Hyperstar-a...

Мнение от Sektor » нед май 24, 2020 00:13

Здравейте,

О, чудо! След две седмици облаци, най-накрая имаше ясна нощ вчера - 22.05.2020 и успях да се настаня на терасата. За тази вечер си бях поставил ясна цел - да колимирам телескопа. И започнах :)

Нагласих на Pollux и разфокусирах. Получи се един разтеглен геврек. Мъчих оттук, оттам, нагласях с едните врътки, после с другите - общо взето не знаех какво правя :) Ползвах и CCD Inspector, който ми казваше каква е грешката и даваше съвети. Накрая уж се получи, мерих с окръжности в SharpCap и приключих. Реших да си избера цел за снимане. Спрях се на NGC6946 - Fireworks Galaxy. Галактиката беше ниско и кадрите в началото отчитаха FWHM от 6, но после започна да намалява.

След първия час разгледах Stack-a и отново имаше размазани звезди в долния ляв ъгъл :( Налазих телескопа и пак започнах с настроиките. Този път разфокусирах на Вега. Слeдвах инструкциите на CCD Inspector и уж минимизирах грешката. След това обаче реших да тествам с изкривяването на реален кадър със звезди. Програмата показа следното:
Collimation 1.jpg
Черното е добре, а цветните зони и особено червената означава много размазване.

И след това направих следното:
- избрах CCD Inspector да чете от папката на Sharpcap;
- избрах поле с много звезди, но без ярки такива;
- нагласих 8 секундни експозиции;
- избрах CCDI да чете в реално време и да дава съвети в каква посока да въртя винтовете на Hyperstar-a.

И о, чудо! След няколко опита нещата се получиха...
Collimation 2.jpg
Завих всички винтове и спрях да барникам. Искаше ми се да напиша, че съм се научил как да колимирам телескопа, но засега само успях да го направа. Дали съм се научил ще се види при следващото колимиране :)

Веднага след колимацията имаше спад на FWHM от 4,5 на 3,5 и ясни звезди по цялото поле. Получих ясен отговор какво означава да няма колимация и какво се получава като има :) CCD Inspector за мен стана незаменима програма за колимиране в реално време и на реален обект. Човек може да го направи и на обекта, който е избран за снимки.

С ясните звезди обачи събрах само 20 минути материал, така че ето го крайния кадър на фоерверката:
Fireworks.jpg
Общо 2 часа материал с по 30 секундни кадри. Калибрационните кадри бяха от предишното снимане.

Да видим какво ще стане следващия път.

Поздрави,
Sektor

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » нед май 24, 2020 16:17

Здравей,
това, което си направил е да дадеш правилния наклон на "хиперстара" спрямо
идващия поток светлина от главното огледало. Телескопа колко е колимиран е все тая.
Сега матрицата на камерата ти е по-добре (или отлично даже) нагласена спрямо светлинния поток.
Пише ти го на картинката - Tilt в проценти и в секунди ( при 0 по Х и 0 по Y е перфектно).
Аз също имам един допълнителен "tilter" за камерата, с който се променя този наклон,
но не съм го монтирал в момента.
Важното е, че ще ти върши работа за снимките.
Лека и успех.

Video Astronomy System:
ZWO ASI385MC

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори