Проблем с наблюдение на планетите

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

gmom
Регистриран: пон сеп 28, 2020 15:03

Проблем с наблюдение на планетите

Мнение от gmom » пон сеп 28, 2020 15:40

Здравейте,

Скоро се сдобих с първия си телескоп: 200 / 1200 добсънов нютон рефлектор на GSO. В комплекта имаше добавени 30mm Erfle и 9мм Plossl оклуяри. Допълнително си взех GSO 15mm SuperView и една ахроматична 1.5x/2x барлова леща на TS Optics.

Първо реших да се пробвам върху планетите при новолуние - ходих няколко пъти извън града (и до Кривонос). Не очаквам да видя планетите все едно гледам снимка на Хъбъл, но все пак наблюденията ми сякаш не бяха особено успешни. Надявам се някой да има съвет!

Колимацията я правя с лазер, като първичното огледало го колимирам по метода с барлова леща, накрая проверявам и върху звезда. Наблюденията гледам да ги правя, когато планетите са най-високо.

Юпитер се вижда като много, много ярък диск с луните около него, но не успявам да различа никакъв детайл. Дори при средно и голямо увеличение планетата просто ме "заслепява" и само след известно време на адаптация и немалко въображение мога да "видя" поясите му като едва различаващи се от околността червеникави линии. При най-голямото увеличение (x266, 9mm + барлоу), което в момента мога да постигна, обектът никога не е на фокус. Но може би от този окуляр с тази барлова леща не мога да очаквам много (?).

Подобни са наблюденията ми и върху Сатурн, от който успявам да видя само ярко жълт диск и пръстени, но без никакъв цвят или контраст при никое увеличение. Марс също е просто един много ярък червеникав диск.

Доколкото зная с такъв телескоп би трябвало да е възможно да се видят поясите на Юпитер, червеното летно, разделението Касини в пръстените на Сатурн, евентуално явления в атмосферата на Сатурн и Марс ...

Аз лично имам следните предположения:
1) Оптиката на тръбата не е достатъчно добра
2) Колимацията не е добра и съотвено никога не успявам да постигна фокус
3) Окулярите не са достатъчно добри
4) Барловата леща не струва
5) Трябват ми филтри
6) Всички изброени :)

Ако някой има идеи, ще се радвам да ги чуя / пробвам!

П.С. С 30mm окуляр M31 и M45 изглеждаха страхотно.

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Re: Проблем с наблюдение на планетите

Мнение от Synergon » пон сеп 28, 2020 16:32

Здравей,
ползвал съм на GSO добсъни и бяха по-добри като оптика от Skywatcher (това преди години),
сега не знам, но не мисля, че са развалили качеството.

По точки, което имам опит:

1. Оптиката е достатъчно добра.
2. Колимацията я направи по книга, като се започне от вторичното огледало и
накрая тест по звезда.
3. Окулярите - 30 мм си е добър за широко поле. 9 мм едва ли е нещо особено.
15 мм е добър за цената си - ползвай го за търсене на точния фокус и колимация.
4. Тази леща съм я виждал и тествал - поне бройката, която съм тествал беше много калпава.
И за 1.5 и за 2 беше калпава. Пробвай без нея да получиш качествения образ с 15 мм окуляр.
5. Филтри за Юпитер а и за другите планети не ти трябват (мое мнение) , само за Луната, че е много ярка.
6. Отпада.

Юпитер е ниско и може и да маже от атмосферата. Освен това пробвай докато не е съвсем тъмно
да го наблюдаваш. Понякога има много чист образ преди пълния мрак - това само за Юпитер.

Успех.
...Space is infinite - your back seat isn't.

Линк за библиотеката с книги последна версия 24.11.2020:
https://drive.google.com/file/d/1OuZLnm ... sp=sharing

VA System:
TS PHOTON 6" F3.2
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

gmom

Мнение от gmom » пон сеп 28, 2020 17:34

@Synergon благодаря много за отговора!

Предположих, че 9mm окуляр и барловата леща може и да не са особено читави. 9mm окуляр мислех да го сменя (с "gold line"?) така или иначе, чудя се дали да не взема направо 6mm.

Колимацията я правя първо на вторичното огледало само с лазера, после слагам барловата леща и нагласям първичното, така че сянката на "геврека" да се центрира около лазерния лъч (на око). Накрая проверявам върху завезда. Да си призная вторичното огледало не опитвам да му променям позицията в тръбата или завъртането, защото май мога да го наплескам много, а доколкото разбирам, това трябва да е сравнително читаво направено от производителя. Бъркам ли?

Ще опитам и по-рано вечер да погледам и ще пиша пак.

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пон сеп 28, 2020 20:10

gmom написа:
пон сеп 28, 2020 17:34
@Synergon благодаря много за отговора!

Предположих, че 9mm окуляр и барловата леща може и да не са особено читави. 9mm окуляр мислех да го сменя (с "gold line"?) така или иначе, чудя се дали да не взема направо 6mm.

Колимацията я правя първо на вторичното огледало само с лазера, после слагам барловата леща и нагласям първичното, така че сянката на "геврека" да се центрира около лазерния лъч (на око). Накрая проверявам върху завезда. Да си призная вторичното огледало не опитвам да му променям позицията в тръбата или завъртането, защото май мога да го наплескам много, а доколкото разбирам, това трябва да е сравнително читаво направено от производителя. Бъркам ли?

Ще опитам и по-рано вечер да погледам и ще пиша пак.
Здравей,
вторичното не се колимира с лазера.
За този телескоп F6 си направи една капачка за колимиране ето такова нещо:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html

Дупката да е точно в центъра - размер 1,5 - 2 мм не повече.

Завърти максимално нагоре фокусера и в 1,25" сложи такава капачка.

Ако можеш сложи един лист между вторичното огледало и главното, така се вижда
по лесно позицията на вторичното.
То трябва да се пада в центъра на "дупката" .
Ако не - трябва да го центрираш точно.
След това махаш листа и гледаш да се виждат по края държачите на главното огледало - това е грубото позициониране.
После се донаглася както предполагам го правиш с лазера.
Аз на око само с капачката бих го направил за F6.
Вечерта по звезда евентуално се донаглася.
Ето и необходимото видео по въпроса:

P.S.
Аз и F4, който имам в момента си го колимирам с капачка, а го дооправям по звезда.
Тия лазери повечето са криви и трябва първо тях да настройваш.

Лека и успех.

VA System:
TS PHOTON 6" F3.2
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пон сеп 28, 2020 20:52

А как виждаш звездите - по-ярките и по-слабите? В средата на полето и в края на полето? С различните окуляри?
Има някаква вероятност при гледане на ярките планети да стават вътрешни отражения в лещите на окуляра, затова образът да е кофти.

gmom

Мнение от gmom » ср сеп 30, 2020 20:08

@Synergon направих си "уреда", който препоръча от една капачка от 2л. бутилка за вода.

Изгледах видеото и още няколко подобни за колимация на вторичното огледало с капачка и си мисля, че успях да постигна резултат, макар и да не мога да потвърдя в момента заради времето. Основното огледало го колимирам накрая с лазер и барлова леща. На снимката се вижда центърът на сянката на геврека в центъра на лазерния лъч. Накрая пак проверих с капачката дали се вижда добре основното огледало и трите държача с геврека в центъра.

Ето няколко снимки, надявам се да става ясно

https://nextcloud.perun-dive.com/s/GycKtgJPRi9XRJF
https://nextcloud.perun-dive.com/s/F4ycT3bDAoFSDWn
https://nextcloud.perun-dive.com/s/dp2iAXH6Did5DDs

Надявам се до няколко дни да се изчистят облаците и ще го изкарам пак да се пробвам.

@bobo да си призная, не съм обръщал специално внимание на звездите, но като гледах Плеядите и Андромеда с 30мм (x40) и 15мм (x80), не ми направи впечатление в центъра или в края на полето да има размазване. Но не изключвам вероятността по-малкият окуляр и барловата леща да не струват. Вероятно ще опитам някой по-качествен, за да изключа тази възможност.
GSO 203 / 1200 mm Dobsonian

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » ср сеп 30, 2020 21:28

Здравей,
от снимката ми изглежда че си е перфектно колимиран за F6.
Остава да има хубаво време.
Ако ти маже вече ще е метеорологичните условия.

Успехи.

VA System:
TS PHOTON 6" F3.2
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

gmom

Мнение от gmom » нед ное 08, 2020 11:31

След още няколко излизания, нещата вече изглеждат доста по-добре. Благодаря много за съветите!
GSO 203 / 1200 mm Dobsonian

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение