Скоро се сдобих с първия си телескоп: 200 / 1200 добсънов нютон рефлектор на GSO. В комплекта имаше добавени 30mm Erfle и 9мм Plossl оклуяри. Допълнително си взех GSO 15mm SuperView и една ахроматична 1.5x/2x барлова леща на TS Optics.
Първо реших да се пробвам върху планетите при новолуние - ходих няколко пъти извън града (и до Кривонос). Не очаквам да видя планетите все едно гледам снимка на Хъбъл, но все пак наблюденията ми сякаш не бяха особено успешни. Надявам се някой да има съвет!
Колимацията я правя с лазер, като първичното огледало го колимирам по метода с барлова леща, накрая проверявам и върху звезда. Наблюденията гледам да ги правя, когато планетите са най-високо.
Юпитер се вижда като много, много ярък диск с луните около него, но не успявам да различа никакъв детайл. Дори при средно и голямо увеличение планетата просто ме "заслепява" и само след известно време на адаптация и немалко въображение мога да "видя" поясите му като едва различаващи се от околността червеникави линии. При най-голямото увеличение (x266, 9mm + барлоу), което в момента мога да постигна, обектът никога не е на фокус. Но може би от този окуляр с тази барлова леща не мога да очаквам много (?).
Подобни са наблюденията ми и върху Сатурн, от който успявам да видя само ярко жълт диск и пръстени, но без никакъв цвят или контраст при никое увеличение. Марс също е просто един много ярък червеникав диск.
Доколкото зная с такъв телескоп би трябвало да е възможно да се видят поясите на Юпитер, червеното летно, разделението Касини в пръстените на Сатурн, евентуално явления в атмосферата на Сатурн и Марс ...
Аз лично имам следните предположения:
1) Оптиката на тръбата не е достатъчно добра
2) Колимацията не е добра и съотвено никога не успявам да постигна фокус
3) Окулярите не са достатъчно добри
4) Барловата леща не струва
5) Трябват ми филтри
6) Всички изброени

Ако някой има идеи, ще се радвам да ги чуя / пробвам!
П.С. С 30mm окуляр M31 и M45 изглеждаха страхотно.