Забавни случки и приключения

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Забавни случки и приключения

Мнение от b_kassabov » съб яну 18, 2020 13:58

Мислех си тия дни за перипетиите, с които се срещаме, докато кривим вратове нагоре, вместо като нормални хора да си гледаме в краката. Убеден съм, че всеки може да разкаже за нещо, което му се е случвало в тъмните, безлунни нощи, Затова - ей на тема, в която който желае, може да го направи. И тъй като инициативата е моя, мога да разкажа две - три.

Случвало ми се е по цели нощи да пъхтя около телескопа, да се чудя къде бъркам, защо не стават нещата, докарвало ме е до бяс, идвало ми е да си оскубя косите, да разритам всичко и т.н. Веднъж ( ОТДАВНА!! :D ) в една такава нощ, след като старателно бях насочил телескопа, нивелирал и т.н, почнах да търся полярна звезда. Няма я никаква! Гледам небето - супер непознато! никаква Голяма мечка, никаква Малка....минаха 15-тина минути, докато осъзная, че всъщност телескопът ми е в позиция....юг :D

В подобна ситуация, вече съм засеверил, ще подравнявам по три звезди. Времето е началото на февруари, кучи студ. Първата звезда - хендсетът предлага да е Сириус. Чудесно, викам - голяма, зимна звезда, ще я намерим. Монтировката обаче се насочва към съвсем друга част от небето - поне на 40 градуса от истината! Викам бре - ко стана тука? Връщам в изходно положение, изключвам, пускам пак. Процедурата наново - пак същото!!!! Започнаха да ми побеляват косите, да ми посиняват пръстите, да ми се заскрежават цайсите. Минаха поне 2 чАса, преди Тони да дойде, и с едно небрежно подмятане да реши дълбоката загадка....оказа се ,че вместо Четвърти Февруари едикояси година, през цялото време съм въвеждал Втори Април същатаси година. Е, към 1 ч. през нощта благополучно заснимах.

Най- готиното - една зимна нощ, ще излизаме. Обаждам се пак на Тони, който тогава имаше един старичък Рейндж Ровър. Добре, ама той не ще да излиза. Викам - много ти здраве, и излизаме с един младеж към Вакарел. Студ, не ни се търси да разчистваме и т.н - позиционирахме се някъде по стария път между Вакарел и Ихтиман. По някое време насред инщото - зад нас се поклаща полицейска кола с пуснати буркани. След минутка - две - отпред още една! Въй! Документи, кви сте вие що сте....( с тия варели сме тръгнали ракети да изстрелваме!). Добре че изобщо си бях взел документи, щото се е случвало да ги забравя. Най готиното беше, че като се поразмина напрежението, ни обясниха ,че търсят някъв пич, дето правил золуми със...старичък Рейндж Ровър :D
Е, поне се сприятелихме де, после неведнъж са минавали покрай нас патрулки и са ни махали, любопитствали...даже един път един ме кара от поляната до Вакарел ад си купувам нещо си от денонощния
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: Забавни случки и приключения

Мнение от b_kassabov » съб яну 18, 2020 16:11

Отиваме август с Макс-им на Рожен. Времето беше доста капризно, но ужким го дават вече да се оправя, през нощта слънце да грее та да изсуши де що мокро има...изобщо пушка. Разпъваме си нещата, почваме да снимаме. Не беше перфектно, но...става. По едно време обръщам меридиана, а ми се спи та две не виждам. Викам - флипнал съм, няма какво да правя повече, няма опасност да се удари тръбата, до 5 сутринта ще си снима. Отивам към стаята, ама Николай ( той си беше беше прибрал нещата) все ми дудне на ушото " аз така не бих оставил, аз не съм толкова спокоен аз тва аз онова"...лягам си, ама го сънувам. По едно време нещо съвестта ме загриза, отивам да проверя. Гледам някви гадни облаци напъплили небето, снимам чушки. Прибрах надве натри, докато стигна стаята се изля такъв порой...за 10 минути беше....
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

georgi_dz
Регистриран: чет апр 04, 2019 10:50

Re: Забавни случки и приключения

Мнение от georgi_dz » съб яну 18, 2020 21:14

Здравейте,
Включвам се в темата с две интересни случки от лятото.

Беше средата на юни и Луната беше почти пълна, но аз все пак излязох, за да гледам Сатурн и Юпитер. Живея в едно малко село близо до Пловдив и както обикновено наблюдавах от двора на къщата, която е в края на селото. Около полунощ започна да се чува силен звук от самолет. Звукът идваше от изток и аз се загледах в тази посока. От изток, в колона, се задаваха около 10, ниско летящи, товарни, военни самолети. В този момент, изкарах телефона и веднага проверих какво се случва. Разбрах, че се провежда голямо нощно въздушно учение на НАТО край Пловдив.
Изведнъж се оказах по средата на въздушен десант! :shock: За щастие парашутистите скачаха на няколко километра от селото. Останах още около 1 час, за да гледам самолетите на лунна светлина. :D

Друга интересна случка беше, когато в началото на август се организира пловдивска астро-сбирка, която беше първата астро-сбирка за мен. Когато пристигнахме на мястото за наблюдение, се оказа, че небето започва да се покрива с облаци. Не можах да наблюдавам, макар че сглобих телескопа, но се радвам, че се запознах със съфорумците от Пловдив(надявам се отново да направим астро-сбирка :D ). Около полунощ събрах телескопа и решихме да си вървим. Тук идва интересната част... :D
Още щом се качихме в колите, задуха силен вятър, започнаха да падат светкавици, а не след дълго започна да вали пороен дъжд. По пътя светкавиците падаха много наблизо, а ракетите против градушки се изстрелваха една след друга! :shock:
viewtopic.php?f=4&t=6321&p=97339#p97049
Чистачките на колата не можеха да поемат това количество вода. Когато влязохме в Пловдив, дъждът се усили още повече,а огромни дървета бяха паднали по улиците и булевардите. Не бях виждал толкова силна буря от години! :shock: За щастие се прибрахме благополучно.
На следващия ден проверих колимацията на телескопа и въпреки, че се друсаше на задната седалка, колимацията не беше мръднала.

Поздрави!

Отговори