Астрофотография/Начинаещ

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

Elendyl
Регистриран: ср юни 19, 2019 05:56

Астрофотография/Начинаещ

Мнение от Elendyl » ср юни 19, 2019 06:41

Здравейте на всички. Много се радвам че начерих този форум. Благодаря. От доста време съм запален по астрофотография. Роден съм и живея в Банско. Познавам планината като дланта си, но изскамда я запечатам от друга светлина. И така полека се запалих по заснемане на “ Млечният Път “ Зблъсках се с какви ли не трудности, проби/грешки и уроци последвани от тях. При нас не трудно да намериш уникални места със почти никакво светлинно замърсяване. Красиви езера и върхове.Историята е дълга и скучна. Така се стекоха обстоятелствата ,че от 4 гофини ходя лятото с работна не-агрокултурна виза в Щатите. Късмет. Работа ми е свързана с пътуване. Set-up and Tier down на голями сцени. По Рок и Кънтри фестове Предимно в Минесота ,Уинсконсин Северна и Южна Дакота. Работа е доста тежка 14-15 дни по 16-17 часа на ден.Но да не Ви занимавам със скучни житейски историй. Тук доста от нужната ми апаратура за ъпгрейд е по евтина( заработваш повече пари). От доста време съм хвърлил око на няколко обектива за астрофотография. Единият е 16mm/2.0: Rokinon 16mm f/2.0 ED AS UMC после 10mm/2.8: Rokinon 10mm f/2.8 ED AS NCS и Tokina 11-16 DX( pro II не варянт , защото AF мотор неми е нужен) ценити втора ръка са достъпни. Тези дни мислех да си поръчам един Стартракер iOptron да го пробвам и да го върна в срок от 7 дни. Въпросът тук е - до колкото съм запoзнат независимо дали обектива е 1.8f , 2,8f или 3.8f ако камерата е прикрепена към Стартракера бъзрината на блендата губи смисъл защото той се движи заедно със въртенето на земята (. Няма да се получат Размазани звездни следи на много дълга експозиция 2-3 мин на 3.8f ). Някой от вас Ползвал ли е Стар Тракер? Какви са му впечатленията. Трудно ли се калибрира спрямо Северната Звезда( задължително ли е това ) и дали моята теория за горе посоченото ,че няма значение от бързината на блендата ако го закача за Стар Тракера е вярна. Дали ще има разлика в шумът от горе споменатите обекриви при f-1.8 и f 3.8. Дали Със Стар тракера като използвам да кажем 2.8f при 10 или 11 mm като стакана да кажем 10 снимки по 2-3 мин експозиция ще се получи найстина по добра Астро снимка на млечния път като се има в предвит последващите обработки за намаляване на шумът? Друг Въпрос:) дали стакеането на няколко снимки да речем през 1 минута ще доведе до по “наситена снимка съз Звезди? Благодаря на Всички предварително. Много ше се зарадвам ако някой може да ми даде съвет.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: Астрофотография/Начинаещ

Мнение от bobo » ср юни 19, 2019 10:31

Стартракер не съм ползвал, но предполагам трябва да се юстира по Полярната звезда.

С бързи обективи ще снимаш по-кратко, за да докараш същия резултат (принципно), което ще рече по-малко шум (принципно) и по-малки грешки от воденето, самолетни следи и т.н.

Тъй като снимането на звезди е малко по-особено, поради точковия им образ, съответно обективът трябва да е добър и да не разтегля звездите по краищата, поради аберациите му. Та, добре е да се проучи и подбере. Обикновено не се снима на най-отворена бленда, защото тогава аберациите са най-проявени.

Стакването ще повиши качеството на звездното изображение, но ако има хванат пейзаж той ще се размаже и трябва да се прави комбинация на две снимки - небе + пейзаж.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » ср юни 19, 2019 17:14

Рокинон са известни с острите си ръчнофокусни, подходящи за астрофотография обективи.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Elendyl
Регистриран: ср юни 19, 2019 05:56

Мнение от Elendyl » ср юни 19, 2019 20:59

Благодаря ви. Поръчах Стар тракера като пристигне и имам време ше Ви разкажа за впечатленията

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Телескоп за астрофотография
    от barbwire78 » пон фев 19, 2018 17:25 » в Астрономическа техника
    46 Отговори
    2910 Преглеждания
    Последно мнение от grozmaistor
    чет май 31, 2018 11:35
  • Лекция за астрофотография