Не знам как да използвам телескопа.

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

Ivaylo_Dimitrov
Регистриран: ср мар 06, 2019 14:14

Не знам как да използвам телескопа.

Мнение от Ivaylo_Dimitrov » вт мар 12, 2019 12:01

Привет на всички! :) Купих си телескоп LEVENHUK SKYLINE 130×900 EQ, но не знам как се борави с него. Има книжка, но в нея е обяснено само как се инсталира (надявам се, че го монтирах правилно). Може ли някой да ми даде по-подробни обяснения? От Русе съм. Ще съм много благодарен. :)
Последна промяна от Ivaylo_Dimitrov на вт мар 12, 2019 22:17, променено общо 2 пъти.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: Незнам как да използвам телескопа.

Мнение от bobo » вт мар 12, 2019 12:09

Честито за новия телескоп!
Една-две снимки на монтирания телескоп ще ни ориентират какво правите и къде грешите, ако грешите :)

Anubis
Регистриран: пет апр 14, 2017 02:30

Мнение от Anubis » вт мар 12, 2019 19:27

аз като човек който беше много разочарован в началото "що не ми показваш квот ти посочвам" бих препоръчал да регулираш търсача, за да може каквото виждаш през него да виждаш и през тръбата.

1. (през деня) насочваш тръбата към някакъв голям обект на далеч
2. гледаш дали изобщо този обект търсача го хваща
3. центрираш търсача така че каквото виждаш през него да е същото и през тръбата
4. готов си за тъмното
:D

Ivaylo_Dimitrov

Re: Не знам как да използвам телескопа.

Мнение от Ivaylo_Dimitrov » вт мар 12, 2019 22:23

Благодаря на отзовалите се! 🙂 Не знам защо, но не мога да кача снимка във форума. Може би са твърде голям размер? :roll: Утре ще опитам пак, за да ви покажа как съм го инсталирал.

Ivaylo_Dimitrov

Мнение от Ivaylo_Dimitrov » ср мар 13, 2019 10:23

bobo написа:
вт мар 12, 2019 12:09
Честито за новия телескоп!
Една-две снимки на монтирания телескоп ще ни ориентират какво правите и къде грешите, ако грешите :)
Благодаря, ви! Успях да кача няколко снимки. :)

Ivaylo_Dimitrov

Мнение от Ivaylo_Dimitrov » ср мар 13, 2019 10:46

Anubis написа:
вт мар 12, 2019 19:27
аз като човек който беше много разочарован в началото "що не ми показваш квот ти посочвам" бих препоръчал да регулираш търсача, за да може каквото виждаш през него да виждаш и през тръбата.

3. центрираш търсача така че каквото виждаш през него да е същото и през тръбата
4. готов си за тъмното
Насочих го към антена на покрив. Вижда се и през търсача и през окуляра (обърнат образ се получи). Но по-нататък не ми е ясно. 🙂 Може ли още помощ? 🙂

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср мар 13, 2019 17:17

Поне аз не виждам снимки?

Ivaylo_Dimitrov

Мнение от Ivaylo_Dimitrov » ср мар 13, 2019 18:16

bobo написа:
ср мар 13, 2019 17:17
За съжаление снимките идват твърде големи и не ми позволява да ги кача.

Anubis

Мнение от Anubis » ср мар 13, 2019 19:05

Ivaylo_Dimitrov написа:
ср мар 13, 2019 10:46
Anubis написа:
вт мар 12, 2019 19:27

4. готов си за тъмното
Насочих го към антена на покрив. Вижда се и през търсача и през окуляра (обърнат образ се получи). Но по-нататък не ми е ясно. 🙂 Може ли още помощ? 🙂
Ами нататак си теглиш Stellarium ,програмата е безплатна , превърташ времето докато не стане тъмно и там , гледаш какво къде интересно има по небето , организираш се , излизаш , ориентираш се , насочваш телескопа там , намираш го с търсача и хоп магия :)

П.П.
а ако говориш как се ползва екваториалната монтировка която имаш , там вече ти трябва много гледания на видеа в YouTube и много мерак да се научиш , там е по пипкава работата докато свикнеш (да не говоря че на повечето евтини екваториални монтировки маркировките на осите не отговарят и са горе-долу неизползваеми ако искаш някаква точност (например да търсиш обект над твоето небе по градуси) )

Ivaylo_Dimitrov

Мнение от Ivaylo_Dimitrov » ср мар 13, 2019 20:27

Благодаря много!🙂 Изтеглих приложението, но не ми е ясно как да нацеля обект( градусите на телескопа ли трябва да настроя)?

Anubis

Мнение от Anubis » ср мар 13, 2019 21:22

Ivaylo_Dimitrov написа:
ср мар 13, 2019 20:27
Благодаря много!🙂 Изтеглих приложението, но не ми е ясно как да нацеля обект( градусите на телескопа ли трябва да настроя)?
тук вече започваш да се ориентираш по звездите ,най-често по най ярките и после се навигираш сам.
В момента може би най-лесното нещо което може да намериш без много грижи е мъглявината в Орион M42(съзвездието няма как да го объркаш) Плеядите M45(това се пада горе-долу в дясно от Орион(това също не може да го пропуснеш) ), Луната е на линия също и ако времето е хубаво малко след като се стъмни може да успееш да хванеш и Марс , въпреки че вече е доста далеч.
Като цяло докато има луна която осветява небето е малко тегаво с доста обекти

Ivaylo_Dimitrov

Мнение от Ivaylo_Dimitrov » чет мар 14, 2019 08:15

Anubis написа:
ср мар 13, 2019 21:22
Ivaylo_Dimitrov написа:
ср мар 13, 2019 20:27
тук вече започваш да се ориентираш по звездите ,най-често по най ярките и после се навигираш сам.
В момента може би най-лесното нещо което може да намериш без много грижи е мъглявината в Орион M42(съзвездието няма как да го объркаш) Плеядите M45(това се пада горе-долу в дясно от Орион(това също не може да го пропуснеш) ), Луната е на линия също и ако времето е хубаво малко след като се стъмни може да успееш да хванеш и Марс , въпреки че вече е доста далеч.
Като цяло докато има луна която осветява небето е малко тегаво с доста обекти
Благодаря ви много!🙂 Ще опитам и да видим какво ще стане.🙂

Ivaylo_Dimitrov

Мнение от Ivaylo_Dimitrov » чет мар 14, 2019 08:39

bobo написа:
ср мар 13, 2019 17:17
Успях да ги кача, но в профила ми. Ако можете там да ги погледнете. Не ми позволява да ги кача тук. Дори ги смалих с програма, но уви.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » чет мар 14, 2019 11:14

Може да метнеш и едно око на този любителски сайт.

Ivaylo_Dimitrov

Мнение от Ivaylo_Dimitrov » чет мар 14, 2019 11:18

bobo написа:
чет мар 14, 2019 11:14
Може да метнеш и едно око на този любителски сайт.
Благодаря! Има доста информация. 🙂

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » чет мар 14, 2019 13:50

След като натиснеш бутона "Добави файлове", има един бутон "Вмъкни в мнението" и ти се атачва файла :)
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Ivaylo_Dimitrov

Мнение от Ivaylo_Dimitrov » чет мар 14, 2019 20:24

penko написа:
чет мар 14, 2019 13:50
След като натиснеш бутона "Добави файлове", има един бутон "Вмъкни в мнението" и ти се атачва файла :)
Благодаря!🙂

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » чет мар 14, 2019 20:31

За качване на файлове използвам https://postimages.org

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » чет мар 14, 2019 23:18

Привет!
За Екваториалната монтировка, ще трябва да гледаш няколко видеа, да и схванеш добре идеята и ориентацията!!! Малко е объркващо отначало докато им схванеш чалъма за правилно насочване!
В общи линии с нея се прави "Засеверяване" на телескопа по полярната звезда Поларис! Ето този нониус отдолу е необходимо да го настройш на 42* за България
20190312_212349-1238x1651.jpg
После научаваш и виждаш къде е Поларис на небето!
https://www.youtube.com/embed/7DjJ3r4XG0E
image020_large.gif
image020_large.gif (66.59 KиБ) Видяна 1006 пъти
[/b]
После когато изкараш телескопа навън е необходимо да насочиш - засевериш триногата на телескопа към Поларис!

Първо се увери, че триногата (монтировката) е така стъпила на земята, че е хоризонтална!
Astro-PAEA-9-Level-DSC_0002-copy.jpg
И след това насочваш, завърташ цялата глава, така че монтировката да сочи към поларис, като вече си настройл долния нониус на 42*
Astro-EQtour-3-M4-Polar-Axis-1.jpg
След тези центровки, когато хванеш обект в окуляра, после ще го следиш само с едното жило! Програмата стелариум е много удобна и нагледна за работа, разучи я! Там, ще видиш къде какво има за гледане и по кое време! Също така, като натиснеш иконката за Екваториален режим в нея и забързаш часовника в дясно, ще видиш как небосвода се върти в кръг! Именно това въртене в кръг се следи и имитира от монтировката на телескопа, когато я засевериш по поларис!

Трябва и да се научиш да балансираш телескопа с тежестите така, че когато е с отхлабени законтрящи болтове да си седи на едно място без да се килва насам натам. Така трябва да го балансираш, че като го бутваш с пръст насам натам, да се води леко и да спира там където го оставяш. Уцелиш ли баланса, законтряш и врътките!

За сега това е началното и основното, което да научиш да правиш и схванеш!

Ivaylo_Dimitrov

Мнение от Ivaylo_Dimitrov » пет мар 15, 2019 09:36

brad4edat написа:
чет мар 14, 2019 23:18
Привет!
За Екваториалната монтировка, ще трябва да гледаш няколко видеа, да и схванеш добре идеята и ориентацията!!! Малко е объркващо отначало докато им схванеш чалъма за правилно насочване!
В общи линии с нея се прави "Засеверяване" на телескопа по полярната звезда Поларис! Ето този нониус отдолу е необходимо да го настройш на 42* за България20190312_212349-1238x1651.jpg После научаваш и виждаш къде е Поларис на небето!
https://www.youtube.com/embed/7DjJ3r4XG0E
image020_large.gif

После когато изкараш телескопа навън е необходимо да насочиш - засевериш триногата на телескопа към Поларис!

Първо се увери, че триногата (монтировката) е така стъпила на земята, че е хоризонтална!
Astro-PAEA-9-Level-DSC_0002-copy.jpg

И след това насочваш, завърташ цялата глава, така че монтировката да сочи към поларис, като вече си настройл долния нониус на 42*
Astro-EQtour-3-M4-Polar-Axis-1.jpg

След тези центровки, когато хванеш обект в окуляра, после ще го следиш само с едното жило! Програмата стелариум е много удобна и нагледна за работа, разучи я! Там, ще видиш къде какво има за гледане и по кое време! Също така, като натиснеш иконката за Екваториален режим в нея и забързаш часовника в дясно, ще видиш как небосвода се върти в кръг! Именно това въртене в кръг се следи и имитира от монтировката на телескопа, когато я засевериш по поларис!

Трябва и да се научиш да балансираш телескопа с тежестите така, че когато е с отхлабени законтрящи болтове да си седи на едно място без да се килва насам натам. Така трябва да го балансираш, че като го бутваш с пръст насам натам, да се води леко и да спира там където го оставяш. Уцелиш ли баланса, законтряш и врътките!

За сега това е началното и основното, което да научиш да правиш и схванеш!
Много благодаря за подробното описание! 🙂

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » пет мар 15, 2019 13:52

Може да опиташ да провериш с малък нивелир дали ти е точна тази долната скала. Нагласи с нивелира триногата да е хоризонтална, нагласи телескопа да е на 0-ла по нея и виж дали отгоре монтировката е също хоризонтална! Ако не е, нагласи на 42 градуса и направи проверка и по звездата Поларис дали реално наклона сочи към нея. Ако и тогава има разминавка, може да се опиташ да нагласиш някък си скалата да се врътне точно. Това обаче не е страшно за сега при теб ако има лека грешка.
Последна промяна от brad4edat на пет мар 15, 2019 23:54, променено общо 2 пъти.

Ivaylo_Dimitrov

Мнение от Ivaylo_Dimitrov » пет мар 15, 2019 15:11

brad4edat написа:
пет мар 15, 2019 13:52
Може да опиташ да провериш с малък нивелир дали ти е точна тази долната скала. Нагласи с нивелира триногата да е хиризонтална, нагласи телескопа да е на 0ла по нея и виж дали отгоре монтировката есъщо хоризонтална! Ако не е, нагласи на 42 градуса и направи проверка и по Звездата поларис дали реално наклона сочи по нея. Ако и тогава има разминавка, миже да се опиташ да нагласиш някък си скалата да се врътне точно. Това обаче не е страшно за сега при теб ако има лека грешка.
Благодаря за информацията! 🙂

nsirakov
Регистриран: пон фев 25, 2019 13:41

Мнение от nsirakov » пет мар 15, 2019 19:55

Страхотна тема.. ще е следя с интерес, защото след около месец два и аз ще трябва да питам подобни неща... само да посъбера париците за "уредите"

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение