Пробвайте Stellarium на български

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

al_shopov
Регистриран: чет май 24, 2018 13:42

Пробвайте Stellarium на български

Мнение от al_shopov » чет май 24, 2018 14:38

Здравейте всички,

Честит 24 май. По този случай, а и защото тази година се отбелязват 50 години от създаването на НАОП „Николай Коперник“, в която миналото хилядолетие бях кръжочник, обнових българския превод на Stellarium — ще се радвам да го пробвате и да дадете обратна връзка.

Какво е това:
Stellarium е програма-планетариум за Windows, Mac OS X, Linux. Тя изобразява реалистично звездното небе, идва с каталог от 600 000 звезди и 80 000 обекти от дълбокото небе. С обновяване по Интернет тези цифри съответно стават 177 милиона и 1 милион, съзвездия и астеризми от над 20 култури, реалистични Млечен път, атмосфера, изгреви, залези, планети, спътници и още много др.

Откъде се изтегля:
Преводите са налични в последните бета-версии. Следващата стабилна версия ще излезе в края на юни.

Може ли да се ползва:
Да, програмата е свободен софтуер/с отворен код. Разпространява се под Общия публичен лиценз на GNU, версия 2. Това означава, че имате следните четири свободи:
⁃ да изпълнявате програмата;
⁃ да изучавате как тя работи;
⁃ да разпространявате програмата;
⁃ и да я разпространявате променена.

Stellarium отговаря и на определението за програма с отворен код.

Така, че можете спокойно да я изтегляте, инсталирате и разпространявате, да я превеждате (както мен) и даже да я подобрявате, както някои други (българи) правят.

И малко за мен:
Аз съм Александър Шопов. Много отдавна бях астроном-любител-метеорчик от МАК „Канопус“ — Варна. Като хоби превеждам свободни програми на български, между които: GNOME, git, jenkins, bash и още много други.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • На кого да бъде кръстен български астероид?
    от kometata » чет фев 26, 2015 16:40 » в Клуб за общуване
    10 Отговори
    1533 Преглеждания
    Последно мнение от xenomorph
    вт мар 03, 2015 10:56
  • BulgariaSat 1 - първият български телекомуникационен сателит
    от stalker » чет сеп 11, 2014 17:42 » в Новини
    20 Отговори
    2501 Преглеждания
    Последно мнение от stalker
    пет юни 23, 2017 22:47