Въпрос към хората с нормално зрение

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

Relinquishmentor
Регистриран: пон май 22, 2006 16:30

Въпрос към хората с нормално зрение

Мнение от Relinquishmentor » чет авг 21, 2014 14:23

Можете ли да наблюдавате дифракция и интерференция на светлината?

blknight
Регистриран: нед яну 09, 2005 10:12

Re: Въпрос към хората с нормално зрение

Мнение от blknight » чет авг 21, 2014 14:31

Можем. Дъщеря ми си прави сапунени балони на балкона. Проверих, демек.
ти нямаш ли CD или DVD под ръка?

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » чет авг 21, 2014 16:03

То така и баба знае.
Ама можеш ли да наблюдаваш примерно дифракция от миглите си?

Потребителски аватар
stalker
Регистриран: пет окт 05, 2007 22:35
Контакти:

Мнение от stalker » чет авг 21, 2014 22:43

Дифракция между миглите - можем, да. Източникът на светлина трябва да се пада в периферията на зрителното поле - близо до горния клепач. Вижда се нещо като интерференчни минимуми и максимуми и спектрално разлагане на светлината.

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » нед сеп 21, 2014 17:54

Relinquishmentor написа:То така и баба знае.
По принцип аз наблюдавам от известно време, че вие г-н Relinquishmento не сте много в ред :D

Betelgeuse
Регистриран: чет авг 11, 2005 22:26
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » нед сеп 21, 2014 20:15

Relinquishmentor написа:То така и баба знае.
Да и то отдавна съм го забелязал.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » нед фев 01, 2015 01:59

stalker написа:Дифракция между миглите - можем, да. Източникът на светлина трябва да се пада в периферията на зрителното поле - близо до горния клепач. Вижда се нещо като интерференчни минимуми и максимуми и спектрално разлагане на светлината.
Добре, обаче можете ли да наблюдавате ясно минимумите и максимумите и винаги ли го има разлагането?

deyan1
Регистриран: чет май 28, 2015 11:03

Мнение от deyan1 » пет май 29, 2015 10:28

Мисля, че няма как да стане , дори и да имате нормално зрение:)

Потребителски аватар
startraveller
Регистриран: нед юли 29, 2012 22:41

Мнение от startraveller » съб юли 11, 2015 18:55

Максималната разделителна способност на човешкото око е 0,1 mm = 100 μm (микрометра). 100 μm е дебелината на човешки косъм. Две точки, разположени на по-малко от 100 μm една от друга, се възприемат от човешкото око като една точка.

Дължината на вълната на видимата светлина е от λ=380 nm (нанометра) за виолетовата светлина през λ=550 nm за зелената (където човешкото око е най-чувствително) до λ=780 nm за червената светлина. Електромагнитни лъчения с λ<380 nm (ултравиолетови) и λ>780 nm (инфрачервени) са невидими за човешкото око.

Най-голямата видима дължина на вълната λ=780 nm е 128,2 пъти по-малка от разделителната способност на човешкото око.

Така че въпросът ви дали "виждаме" дифракцията на светлината е най-малкото, хм, странен.
Viewing the sky with Stellarium 0.12.4

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » съб юли 11, 2015 19:58

startraveller написа:Максималната разделителна способност на човешкото око е 0,1 mm = 100 μm (микрометра). 100 μm е дебелината на човешки косъм. Две точки, разположени на по-малко от 100 μm една от друга, се възприемат от човешкото око като една точка.
...
Най-голямата видима дължина на вълната λ=780 nm е 128,2 пъти по-малка от разделителната способност на човешкото око.
Така че въпросът ви дали "виждаме" дифракцията на светлината е най-малкото, хм, странен.
Тотално ме изгуби.
Едно на ръка, че въпроса който поставя началото на темата е зададен супер мъгляво, сякаш авторът го е мързяло да пише (или пък е нарочно - да пусне фитил и да гледа сеир).
0.1 мм за което пишеш е абсолютно безмислено ако не се уточни на какво разстояние. Щото ако гледаш Луната ще видиш 0.1 мм на нея през крив макарон :)
Аз знам на какво и предполагам мнозина тук знаят.

Сравнението между разделителна способност и дължина на вълната което правиш тотално не го разбрах и мисля че ти също не го разбираш.
Според мен правилния отговор тук е въпрос към relinquishmentor - Вместо да пускаш дълбокоумни, мързеливо зададени въпроси - поясни какво имаш предвид за да говорим по същество, не да фърляме боб кво си си мислел.
Space is big. You just won't believe how vastly, hugely, mind-bogglingly big it is.

"...any scientist who couldn't explain to an eight-year old what he was doing is a charlatan."

Потребителски аватар
startraveller

Мнение от startraveller » пон юли 13, 2015 20:56

Разстоянието на най-ясно виждане на човешкото око е 25 см, трябваше да го напиша, наистина.

При средна разделителна способност 0,176 мм на Д=250 мм (максимална 0,1 мм на Д=250 мм), разделителната способност на човешкото око в привични за астронома единици е 1-2' (ъглови минути) или 0,02-0,03 градуса.

Средностатистически,

Fнормално на човешкото око = 58.64 D
fпредно = -17,1 мм
fзадно = +22,8 мм

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пон юли 13, 2015 21:54

:neurosymptoms: Нищо не разбрах. Предно, задно... :neurosymptoms: :ohyes: #-o
Bresser 150/750, БШР 80/800; Celestron AstroMaster 76/700;
Baader MPCC coma corrector
Bresser Exos-2GT;
Bresser 10х50;
Pentacon 4/200; Carenar 2.8/135; Canon EF-S 18-55/3.5-5.6 III; Teleconverter 2x;
Canon 100D.

Потребителски аватар
startraveller

Мнение от startraveller » пон юли 13, 2015 22:39

Ами не е много просто, наистина. Оптичната система на окото се състои от два оптични елемента:

Роговица: пречупване (1,376); предна кривина (7,7 мм); задна кривина (6,8 мм); оптична сила (43 диоптъра)
Очна леща: пречупване (1,386); предна кривина (10 мм); задна кривина (6 мм); оптична сила (19 диоптъра)

Това, разбира се, са средни стойности.

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » вт юли 14, 2015 02:37

Betelgeuse написа:
Според мен правилния отговор тук е въпрос към relinquishmentor - Вместо да пускаш дълбокоумни, мързеливо зададени въпроси - поясни какво имаш предвид за да говорим по същество, не да фърляме боб кво си си мислел.

Мисля, че се уточнихме, че питането е дали можете да наблюдавате дифракция от миглите си. Разбрахме, че можете. Следващият въпрос беше дали дифракционната картина се наблюдава ясно, т.е. дали виждате ясно редуващите се тъмни и светли ивици и дали винаги се наблюдава спектрално разлагане на светлината. От това по-ясно повторено не знам накъде.

Nе мога да намеря подходяща снимка в нета на това, което аз мога да наблюдавам, но е нещо подобно на това
https://www.kth.se/polopoly_fs/1.388283 ... nlight.JPG
само че при мен светлите ивици не са цветни, а се редуват ясно очертани светли бели и тъмни ивици, които се виждат също много ясно, като формата им зависи от дифракционната преграда - мигла, косъм, прашинка по роговицата на окото. Разбира се, не винаги става, трябва да има подходящ източник на светлина - лампа с нажежаема жичка, отражение от стъкло или ламарина на кола и други такива близки до точкови източници.

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » вт юли 14, 2015 23:53

Днеска забелязах, че мога да наблюдавам и дифракция като тази на снимката, която постнах в предишния пост - цветни преливащи се ивици и звездовидно редуващи се светли и тъмни участъци. Наблюдавах ги в отражения от коли. Това става при присвиване на очите и явно интерферентната картина е резултат от дифракция от повече от една мигла. Обаче ивиците са доста по-тесни от тези при случая, който описах горе и не се различават толкова добре, но мисля, че и човек с нормално зрение може да ги наблюдава. Всъщност мисля, че това е заради присвиването, което намалява оптичната сила на късогледото око.

Потребителски аватар
startraveller

Мнение от startraveller » чет юли 16, 2015 11:32

Това не е дифракция, а оптична кома.

Relinquishmentor

Мнение от Relinquishmentor » чет юли 16, 2015 23:42

startraveller написа:Това не е дифракция, а оптична кома.
Nе мисля, че е кома. Ето описание на снимката:

Изображение
Diffraction of Sun light", Gunnar Björk, Quantum Electronics and Quantum Optics, APHYS, SCI

An image of the sun taken through a nominally 50 um diameter pinhole as a "lens". Had the pinhole been perfectly circular, several bands of concentric “rainbow” Airy rings would have formed. However, as dust had attached to the inner surface of the pinhole, the Fourier image of the non-circular hole formed, with the spectral components of the sun appearing periodically (as in a rainbow) in the radial direction. Photo taken with a Thorlabs 50 um diameter pinhole mounted about 50 mm from the CMOS-detector of a Sony a300 digital camera mounted on a tripod. Exposure time ¼ s at ISO 200.

Betelgeuse
Контакти:

Мнение от Betelgeuse » нед юли 19, 2015 19:43

Комата няма нищо общо в тоя контекст.
Снощи пробвах с диодчето на телефона (някои му викат неправилно "светкавица") - вижда се картинка много подобна на горната, дори бих казал с по-широки "ивици" макар че те дефакто не са ивици а петна. В един момент така го бях докарал че отчетливо се виждаше кръст - сиреч 2D дифракция - хоризонтално и вертикално с горе-голу еднаква честота в двете направления. Пробвайте с телефона на тъмно, мисля че абсолютно всеки ще може да види ефекта. Просто трябва да си поиграе няколко секунди със силата на примижване.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение