Какво беше това

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

ladyX
Регистриран: пет дек 21, 2012 18:33

Какво беше това

Мнение от ladyX » пет дек 21, 2012 19:05

Здравейте,
реших да пиша тук, а и именно днес, защото вчера бях провокирана да си спомня нещо, което видях лятото и което сметнах за моя щуроглавица, съжалявам за думата, или за някакво отражение.
А ето и какво видях: Преди това, обаче да уточня. Виждала съм разни неиндифитицирани обекти и никога не съм смятала да говоря за тях тъй като и бъкел си нямам от астрономия и не вярвам в НЛО, обаче това, което видях лятото, дори не помня кой ден и месец, може би е било юли, или август, си беше конкретно свързано с луната. Това, което помня е следното:
Една сутрин, било е или около 8:30, или между 9 и 10 сутринта. Точния час не мога да кажа, защото тогава излизах или към осем и половина за работа, или към 9 и половина.По- вероятно е да е било към 8 и половина - 9 часа. Поне имам смътен спомен че беше не много късно. Вие знаете по- добре от мен до колко часа луната се вижда все още на небето. ТА луната се виждаше по това време на небето. Тъй като, както казах съм много зле с астрономията, и май по- добре така и да си остане, та не мога да ви кажа каква е била посоката, тоест кординатите на явлението, което наблюдавах. Видях точно до нашата луна, която беше полумесец, още една подобна, под формата на полумесец луна. Като чели даже беше по пълен полумесец. Държа да спомена, че цветът на това нещо си беше като на нашата луна, не по- различен, например червен, или какъвто там друг. Точно и затова си помислих, че е някакво отражение. ТОва нещо, обаче не беше твърде близо, и тогава се усъмних, но така или иначе кой иска да си задава въпроси, на които отговори никой не може да му отговори. Поне никой от познатите. А и нали знаете, предполагам, че вие също ще ме сметнете за измърдала след като ми се " привиждат " /това го слагам в кавички/ подобни неща. Онова другото тяло, ако си представим че го гледаме на обикновена малка снимка от тези дето слагаме в рамки, беше на разстояние някъде около два пръста от другото, нито твърде близо, нито твърде далеч, поне така бих го определила. Тъй катао вчера случайно научих за въпросната конспиративна теория за планетата Нибиру, и се поразрових като си спомних за моите летни привиждания, та стигнах до въпроса отправен към вас:
- Първо възможно ли е и някой някога виждал ли е подобно отражение на луната? Тоест това наистина да си е някакво отражение на нашата Луна?
И второто: Смятате ли, че това би моголо да е друга планета? - с този въпрос ми е ясно, че надали някой ще се съгласи. Поне на мен ми се струва, макар, че съм склонна да вярвам за съществуването на тази планета, че няма да се намери някой от Вас, който да е привърженик на подобен абсурд. Четох доста и имаше доста широк спектър от теории за нейното съществуване, особено това, че са наблюдавани промни в орбитите на нептун и плутон. А дали е така това може да се гадае. Четох, че някъде на северния полюс е била виждана ясно и с просто око. Но никъде не прочетох дали е възможно, въобще, ако съществува да е видяна по такъв начин като мен. Пък нали уж би трябвало да е близо до слънцето, не до луната. Напълних ви главата с глупави въпроси, но дано някой ми отговори, може и на лични, виждал ли е две луни рано сутрин и какво да му се не види е било това нещо?

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » пет дек 21, 2012 20:31

Първо, едва ли някой тук ще те нарече "мръднала" :-)

Второ, за мен възможностите са 2:

1. Видяла си отражение от атмосферата. Попадал съм на подобни статии за точните метеорологични условия които са необходими (слой с висока влажност ако не се лъжа), но в момента не мога да ги намеря из гуугъла. Обикновено се получава със Слънцето, но не виждам причина да не може да се случи и с Луната.

Изнамерих някакви снимки, макар и да не приличат много на твоето описание:

http://www.atoptics.co.uk/halo/dogim0.htm

2. Когато гледаш ярък обект (а Луната е доста ярка) известно време и отместиш леко поглед, продължаваш да виждаш обекта на същото място спрямо очите ти, както и на новото място. Лесен тест за този ефект е да гледаш ярка крушка 30 секунди и да затвориш очи - ще продължиш да я виждаш :)

Относно теорията за друга планета - права си, няма човек тук, който да се съгласи. Ние сме в общи линии постоянно вперили поглед в небето и ако имаше нещо друго, с яркост колкото на Луната и сходни размери - щяхме да се съсипем да качваме снимки :)
When in doubt: C8 :)
===============
Celestron C8 XLT // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // Таир 3c 300mm/4.5
iOptron IEQ45 Version 2 // iOptron SkyTracker v2
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider
Canon 6D // Canon 600Da
Astronomik EOS Clip Filters: CLS-CCD, UV/IR block

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет дек 21, 2012 21:21

Някакво атмосферно отражение може да се окаже приемливо обяснение.

Всички щуротии за Нибиру са добра измислица на добри бизнесмени, събиращи добри пари от лековерността на хората. Нещо като днешния край на света :)

ladyX
Регистриран: пет дек 21, 2012 18:33

Мнение от ladyX » пет дек 21, 2012 21:57

Insomniac написа:Първо, едва ли някой тук ще те нарече "мръднала" :-)

Второ, за мен възможностите са 2:

1. Видяла си отражение от атмосферата. Попадал съм на подобни статии за точните метеорологични условия които са необходими (слой с висока влажност ако не се лъжа), но в момента не мога да ги намеря из гуугъла. Обикновено се получава със Слънцето, но не виждам причина да не може да се случи и с Луната.

Изнамерих някакви снимки, макар и да не приличат много на твоето описание:

http://www.atoptics.co.uk/halo/dogim0.htm

2. Когато гледаш ярък обект (а Луната е доста ярка) известно време и отместиш леко поглед, продължаваш да виждаш обекта на същото място спрямо очите ти, както и на новото място. Лесен тест за този ефект е да гледаш ярка крушка 30 секунди и да затвориш очи - ще продължиш да я виждаш :)

Относно теорията за друга планета - права си, няма човек тук, който да се съгласи. Ние сме в общи линии постоянно вперили поглед в небето и ако имаше нещо друго, с яркост колкото на Луната и сходни размери - щяхме да се съсипем да качваме снимки :)
Знаете ли и на мен ми хрумна, че е някакво отражение от атмосферата, макар, че преди да ми отговорите не бях чувала за него, но си помислих, че е възможно някакви облаци да го отразяват, макар, че нямаше облаци тогава, но общо взето се досетих че може да е отражение. Просто не можех да си го обясня, тъй като нямам никакви астронмически познания. А че не е било гледане на ярък обект със съпоставяне на същия обект на друго място, извинявам се ако не ви повтарям дословно, но общо взето по вашата точка две, сигурна съм че не е било това. Сигурна съм, защото тя не беше ярка, а доста бледа, както е в последните минути преди да избледнее съвсем и да не се вижда вече. Така, че това го изключвам. А и явлението го наблюдавах докато шофирам, а няма как да се взирам дълго в нещо и после да го прехвърля същото до него.
Благодаря Ви за отговорите.
А относно Нибиру, или там както я наричат. Въпреки, че както казах не съм астроном, все пак съм склонна да вярвам. Сега дали има спекулации за това тяло, или не, тъй като годината беше удобна за подобни спекулации, имайки предвид календара на Маите, които са вярвали, че тази планета съществува...............Та имайки предвид това, нормално е да има спекулации относно край на света от това, че ще ни удари нещо-планета, астероид, комета и тем подобни. Но, ако наистина е вярно, че се наблюдава някаква промяна в орбитите на нептун и плутон и въз основа на това може да се осъмним в съществуването на друга планета, то аз съм склонна да повярвам. Още повече, че наистина има твърдения, че тя е открита и че даже в момента се намира някъде около слънцето и ние не я виждаме. Няма да я видите и вие, ако не сте някой астроном от НАСА, или от друга обсерватория с мощна техника. Ако пък НАСА е решила да я крие, то ние в момента няма как да разберем за нея, ако тя не е съвсем близо до нас. Няма смисъл да задълбаваме, защото вие като хора, които сте учени и се интересувате от това, сте десет пъти по- запознати от мен, а аз зная, че хората на науката вярват само в науката. Но пък това не пречи да вярваме, че би могло да има хипотетично такова съществуване на такава планета, при положение, че повечето от митовете на различни наши племена за разни потопи, изчезвания на динозаври и все подобни катаклизми, са свързвани с идеята за съществуването на нещо подобно. Дано не съм ви отегчила и да не съм спамила нещо. Благодаря пак за отговорите. Ще бъда спокойна, че нещо не съм измърдала. И ще зная, че няма как да съм видяла само аз нова планета, при положение, че никой друг не я е видял, и че ако я има, тя не може да бъде скрита, ако е някъде близо в нашата галактика.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб дек 22, 2012 00:33

Туй Нибиру сме го "чесали" по форумите още преди десет години, ама от тогава насам още не е дошло. Що тъй? А трябваше вече и да си е отишло :)

Потребителски аватар
Insomniac
Регистриран: съб мар 03, 2012 19:22
Контакти:

Мнение от Insomniac » съб дек 22, 2012 05:50

Само да отбележа - ако сте я видели по време на шофиране, допускам, че е било през някое от стъклата на колата (винаги съществува шанса да карате кабриолет :)). Това малко променя нещата - и аз съм виждал двойна луна при подобна ситуация :) Наистина изглеждаше реалистично, до момента в който спрях и излязох - оказа се някакво пречупване от стъклото или възможно отражение от някое от другите стъкла, което виждах като проекция.
When in doubt: C8 :)
===============
Celestron C8 XLT // Skywatcher Quattro-8CF 200/800mm // Таир 3c 300mm/4.5
iOptron IEQ45 Version 2 // iOptron SkyTracker v2
Lacerta MGEN Autoguider + Orion 50mm Mini Guider
Canon 6D // Canon 600Da
Astronomik EOS Clip Filters: CLS-CCD, UV/IR block

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение