Съвет относно какво да закупя

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

dbkani
Регистриран: пет авг 03, 2018 10:09

Съвет относно какво да закупя

Мнение от dbkani » пет авг 03, 2018 10:25

Здравейте, преди имах телескоп добсън 150/1200. Наложи се да го продам по редица причини. След което си купих нещо по-компактно - Sky Watcher Heritage, но гледката през него е разочароваща в сравнение с предния. Дори на максимално увеличение планетите са много по-малки в окуляра и по-ярки и не се виждат толкова детайли. Тъй като не мога да разнасям голям телескоп сега се двоумя между 2 варианта и понеже нямам опит с гледане през разновидности от телескопи искам да ме посъветвате кой вариант най би се доближил до стария ми телескоп като наблюдение през окуляра. Астрофотография не ме интересува.

Първия вариант, който си избрах е 150/750, който е подобен като поставка на Heritage и малко по-голям от него, но е по-малък от стария 150/1200.
https://www.astroshop.eu/telescopes/bre ... ob/p,58693

Втория вариант, на който се спрях е да си купя само туба тип Maksutov и да си го сложа на поставката на Heritage.
https://www.astroshop.eu/telescopes/bre ... ta/p,44004
или https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... r_1_select
Понеже с този вид телескоп нямам никакъв опит искам съвет относно няколко неща.
1. Дали ще вади гледка подобна на стария 150/1200 понеже четох, че колкото по-голямо f толкова по-добре за планетарно наблюдение,а стария беше f8, което е по-малко от този. Компактността много ми харесва понеже не мога да нося тежки телескопи.
2. Дали ще имам проблеми с ръчното проследяване ако си го сложа на поставката на Heritage тъй като четох че fov е много по-малко от стандартния рефлектор. За справка с 150/1200 и с Heritage нямам проблеми с ръчно проследяване дори на максимално увеличение, но не знам при този вид туба дали на максимално прехвърчат прекалено бързо през окуляра??
3. Какъв окуляр ми трябва за него тъй като 10mm май е много за такъв тип.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: Съвет относно какво да закупя

Мнение от bobo » пет авг 03, 2018 19:34

За планетарно, поради нуждата от по-големи увеличения, трябва телескоп с по-дълго фокусно. Или по-къс окуляр. Но, според мен, по-добре е по-дълго фокусно и нормален окуляр, поради това, че късите окуляри 3-4-5-6 мм не са ми много удобни за ползване, а пък хубавите такива са по-скъпи. От тази гледна точка 750мм фокусно ми се вижда късо за планетарно.

По-голямото увеличение намалява зрителното поле (зависи от характеристиките на телескопа и на окуляра, а не толкова от системата на телескопа). Това води до затруднения с намирането и следенето на обекта, ако телескопът е алт-аз. Максутовите вероятно ще дават по-тъмно поле поради това, че е f/13-14 срещу f/5-6-8. Но пък планетите са ярки, тъй че това вероятно няма да е от такова значение.

За планетарно най-често се предпочитат рефрактори , но те са дълги.

DartMol
Регистриран: пет мар 25, 2005 01:33

Мнение от DartMol » съб авг 04, 2018 08:49

bobo вече е посочил основните неща, предполагам само в последното изречение има предвид рефрактори. Двата Максутов-а, като апертура и фокус, са (почти) идентични. Дори окуляр от 10мм при тях би дал увеличение от около 130-140х, което за планети не е много. Може да добавиш барлоу леща (2-3х), по-късофокусен окуляр => недостатъците описани в горното мнение. Или тръба с нативно по-голям фокус => губиш от страна на компактност.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » съб авг 04, 2018 17:35

DartMol написа:
съб авг 04, 2018 08:49
bobo вече е посочил основните неща, предполагам само в последното изречение има предвид рефрактори.
Да, разбира се, поправям се, благодаря за бележката :)

dbkani
Регистриран: пет авг 03, 2018 10:09

Мнение от dbkani » чет авг 09, 2018 10:14

Изображение

Това е сегашния ми телескоп. Въпросът ми беше ако си купя Максутов тръба и я сложа на тази поставка ще имам ли проблем на високи увеличения да проследявам планетите тъй като в нет-а пише, че Максутовите имат по-малък fov.

За справка с този сегашния ми телескоп съм проследявала планети с x2 барлоу и 6мм окуляр.

Другият ми въпрос беше през на кой телескоп окуляра с максимално увеличение гледката ще се доближава повече до 150/1200 който имах, тъй като максутовия е с 100мм огледало в сравнение със 150мм и се съмнявам, че планетите през него ще изглеждат по-малки. И ако не мога да увеличавам с Максутовия максимално заради проследяването то няма смисъл да взимам него.

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Orion XT6 - Откъде да го закупя?
    от panda11 » ср апр 26, 2017 20:07 » в Астрономическа техника
    2 Отговори
    364 Преглеждания
    Последно мнение от dani
    чет апр 27, 2017 09:25
  • Нужен ми е съвет