Гравитационни вълни - лекция на Никола Каравасилев

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Гравитационни вълни - лекция на Никола Каравасилев

Мнение от penko » пет фев 08, 2019 15:20

Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;
Canon 100D, Canon 1200D mod.

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Re: Гравитационни вълни - лекция на Никола Каравасилев

Мнение от Galin » пон май 17, 2021 22:29

Привет :D .
Върти ми се в главата един такъв въпрос. От филмчета по дискавъри разбрах, че времето тече по- бавно на морското развнище от колкото на някой връх. Щото с нарастване височината пространство-времето се изкривява по-малко заради гравитацията. Знчи ли това че в центъра на земята времето тече най бавно?

Освен това се чудя, ако съм космонавт в някоя ракета и се издигам от земята към космоса ,изведнъж ли ще изпадна в безтегловност на определена височина или постепенно? Това въобще не ми е никак ясно. Става още по- сложно като се вземе предвид и земното ускорение ... Но ако го изключа нещета пак не ми стават ясни.
Телескоп Skywatcher N 150/750 Star Discovery P1 50i SynScan WiFi GoTo
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM
Canon EOS 1100 D

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пон май 17, 2021 23:39

Galin написа:
пон май 17, 2021 22:29
Привет :D .
Върти ми се в главата един такъв въпрос. От филмчета по дискавъри разбрах, че времето тече по- бавно на морското развнище от колкото на някой връх. Щото с нарастване височината пространство-времето се изкривява по-малко заради гравитацията. Знчи ли това че в центъра на земята времето тече най бавно?

Освен това се чудя, ако съм космонавт в някоя ракета и се издигам от земята към космоса ,изведнъж ли ще изпадна в безтегловност на определена височина или постепенно? Това въобще не ми е никак ясно. Става още по- сложно като се вземе предвид и земното ускорение ... Но ако го изключа нещета пак не ми стават ясни.
Здравей,
по първия въпрос - не.
В грубо приближение отнасящо се до центъра на Земята - хомогенно кълбо.
Тогава в центъра на Земята ще е центъра на масата й, следователно часовника ще е
в безтегловност и в покой. Времето няма да се забавя - то няма да се влияе от гравитацията.
Казано просто това ще е истинското време без изкривяване.

По втория въпрос:
На практика се случва следното - при старта има ускорение 2-3 g обикновено, а колкото повече се издига ракетата
толкова това ускорение намалява и съответно и теглото ти намалява, като стигнеш зададената орбита двигателите се изключват
и изпадаш в безтегловност.
Така, че става постепенно намаляване на теглото след определен момент от полета.
Ако не вземеш предвид земното ускорение, ще си в безтегловност още преди старта (или ако се почерпиш подобаващо) :D
Безтегловност възниква за сметка на движението по кръгова орбита с първа космическа скорост.
Земното ускорение на орбита не изчезва, просто намалява с височината и се уравновесява от центробежната сила.
Лека.
What Happens in Black Hole - Stays in Black Hole !

Линк за библиотеката с книги последна версия 17.12.2021 :
https://drive.google.com/file/d/1U2uhda ... sp=sharing

...Space is infinite - your back seat isn't.
EAA System:
TS PHOTON 8" F4
EQ5 Pro GoTo
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

Потребителски аватар
Galin
Регистриран: нед яну 13, 2019 14:50

Мнение от Galin » вт май 18, 2021 12:07

Интересно е...
Телескоп Skywatcher N 150/750 Star Discovery P1 50i SynScan WiFi GoTo
CelestronFirstscope 76/300
Baader OIII visual Filter 8 nm
ZWO ASI 290 MM
Canon EOS 1100 D

Deli
Регистриран: съб яну 08, 2022 11:25

Мнение от Deli » пон яну 10, 2022 12:03

Бих искал да запитам с риск да ме препратите към някой учебник по макрофизика, каква ще е гравитацията / посока и сила/ на тяло намиращо
се в гигантска масивна куха сфера в покой и когато сферата е с въртящ момент.

barfli
Регистриран: пон апр 07, 2014 10:56

Мнение от barfli » ср яну 12, 2022 15:31

Galin написа:
пон май 17, 2021 22:29
...
Освен това се чудя, ако съм космонавт в някоя ракета и се издигам от земята към космоса ,изведнъж ли ще изпадна в безтегловност на определена височина или постепенно? ...
Ако сте космонавт в руски "Союз" претоварването на старта ще е 1.2-1.3g и бързо ще нарасне до около 4g към края на втората минута поради бързото изразходване на огромна част от горивото и окислителя при почти постоянна тяга на двигателите(работят петте двигателя на първа и втора степен) . В края на втората минута се отделя първата степен и претоварването рязко намалява до около 1.5g (остава да работи само един двигател), след което отново започва да се увеличава, пак поради бързото намаляване на остатъка от гориво и окислител. В безтегловност ще изпаднете след спиране на работата на двигателя на третата степен. Тъй като ракетните двигатели се дроселират в доста тесни граници от номиналната им тяга (до около 40-60%), т.е. тягата им не може да се намалява плавно до нула, ще изпаднете в безтегловност "изведнъж" - веднага след спиране на двигателя, а той се спира, когато се очаква, че земното ускорение се е изравнило с центробежното и космическият кораб е в орбита около Земята.

Отговори