Кой е по-добър?celestron astro fi или starnext

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

albena23
Регистриран: съб авг 11, 2018 14:00

Кой е по-добър?celestron astro fi или starnext

Мнение от albena23 » нед авг 19, 2018 14:01

:roll:

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: Кой е по-добър?celestron astro fi или starnext

Мнение от bobo » нед авг 19, 2018 15:22

Линкове към моделите биха облекчили отговарящите :)

albena23

Мнение от albena23 » нед авг 19, 2018 15:55

Не съм избрала определен модел,и в двете серии съм се спряла на 130 апаратура, чудя се кои са подходящи за дълбокия космос. https://www.google.co.uk/url?sa=t&sourc ... BoyycQhv-t
И другият е https://www.google.co.uk/url?sa=t&sourc ... RUy1Y9-Mc0

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » нед авг 19, 2018 16:37

Предлагам да се избягват такъв вид едноръки монтировки с по-дълги тръби като Astro Fi 130. Много е вероятно при малко невнимание при движението си долната част на тръбата да опре в основата и нещо да се счупи.

albena23

Мнение от albena23 » нед авг 19, 2018 17:12

Така е,но повече ме интересуват параметрите и кой бихте ми препоръчали за обекти като галактики и мъглявина.Понеже съвсем отскоро се интересувам и не съм толкова добре запозната.Тридно ми е да преценя.

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » нед авг 19, 2018 17:23

Втория Некстар-а е много удобен (готин) за монтиране в последствие към EQ преходник и тогава става и за астрофотография. Всъщност ако не съм объркал модела, то той си има фабрична такава възможност! Изображение

Ами за галактики и мъглявини е голям зор да се видят, там важи в пълна сила правилото колкото по-голямо огледало толкова по добре, събира повече светлина. Ще видиш как накрая ще помислиш и за камера, и видео наблюдения, понеже камерите са много по-чувствителни от човешкото око, което трябва, и да го пазиш от външни светлини, когато наблюдаваш през телескопа, за да се адаптира към тъмното. Тоя телескоп е с по-сложно устройство на оптиката за разлика от другия, нека и другите колеги с опит да се изкажат как са за визуално и евентуална поддръжка.

albena23

Мнение от albena23 » нед авг 19, 2018 17:56

Добре,благодаря за съвета :)

Боян Спасов
Регистриран: нед сеп 18, 2016 14:33

Мнение от Боян Спасов » нед авг 19, 2018 20:34

albena23 написа:
нед авг 19, 2018 17:56
Добре,благодаря за съвета :)
Добре дошла във форума Албена !
Има опасност да се разочароваш, след закупуване на такъв телескоп .
Не защото моделите са лоши . При Целестрон клиента получава справедливо ниво на качество спрямо вложените средства .
Просто са малки и от тук със ниска светлосъбираемост .
Във нета е пълно със 4 инчови рефлектори втора ръка , които се продават на 1/2 цена от разочарованите си собственици.
Епопеята на жена ми с телескопите премина през много модели , докато се спря на 150/f5 рефрактор и 280/f10 Шмидт Нютон .
Бих ти препоръчал да пожертваш удобството на go-to насочването в името на повече светлосъбираемост .
150 милиметров рефрактор или 180 милиметров рефлектор според мен са минимумите за дълбок космос .

albena23

Мнение от albena23 » нед авг 19, 2018 22:36

Да,на мен ще ми е втори телескоп. (Хубавото е,че мога да го върна в рамките на месец :)Ще поразгледам още из нета,докато реша окончателно.Благодаря :)

Потребителски аватар
brad4edat
Регистриран: чет юли 06, 2017 12:42

Мнение от brad4edat » пон авг 20, 2018 00:24

Не пише къде живееш в профила ти, но съобрази и телескопа спрямо това дали си в голям град или малко село, дали можеш да излизаш с телескопа навън под тъмно небе! Защото ако си в някой град и е пълно вечер със светлини около тебе, очите ти не могат да привикнат към тъмно и да видиш добре обекти от дълбок космос особено с малък телескоп ще е мъка! Тогава ще се наложи да минеш на видеоастрономия. Това е ако си в град или район с много светлини и не можеш да изкарваш телескопа навън! В тоя случай от двата ще е по-добре Селстрона заради EQ възможността.
Но иначе за DSO наистина си иска колкото се може по-голямо огледало или леща -телескоп. Ако можеш по-голям телескоп да си позволиш и да намериш изгодно е по-добре! Иначе ако е до първите два аз бих си взел Селстрона, компактен, реномирана марка и става за видео.
Иначе аз съм с 150/750skywatcher f4 и да ти кажа от града си е мъка за DSO обекти, защото постоянно някоя лампа ми свети в очите от някъде:(

albena23

Мнение от albena23 » вт авг 21, 2018 01:00

Живея в централна Англия и телескопа ще се изнася в градината, отвсякъде има улични лампи,които явно малко ще ми пречат,да не говорим и за облачността тук.С предишния си телескоп успявах да видя само Луната перфектно, а и той си беше слабичък.Значи ще се насоча към 130-150 .Благодаря за съвета:)

miroshi
Регистриран: ср юни 26, 2013 16:45

Мнение от miroshi » пон ное 15, 2021 17:03

Понеже вече има тема и реших да не пускам нова.
Мен ме човърка идеята за телескоп от години... Първо мислех телескоп за снимане, но постобработката не е за мен. Отделно да мъкна нещо 30 кг и да го калибрирам 1 час - не ме кефи.
Знам, че няма 2 добри, но и аз се загледах по тези 2 серии - по-дребнички, леки, до колкото гледах може би се калибрират лесно. Та се зачудих дали не може с нещо такова да се опитам да гледам с децата.
Тези с wifi-то изглеждат мързеливи като за мен, но гледам, че доста се оплакват от разпадаща се връзка. Блазнеше ме да мога да свържа един таблет и направо там да покажа на децата нещо... те още не могат добре да гледат с едно око :lol:
Но все пак почти всички са ф10, което не ми харесва, само рефлекторите май са ф5.
Друго до колкото видях, е че на wifi версията все пак може да се сложи, как се казва - дистанцинно, ако си го купиш отделно разбира се.
Та ползвал ли е някой wifi версията или nexstar-ските, за да каже мение?
Това са сериите, които разглеждах:

http://www.telescope.bg/categories.php?CategoryID=31
http://www.telescope.bg/categories.php?CategoryID=32
http://www.telescope.bg/categories.php?CategoryID=105

Поздрави!

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » пон ное 15, 2021 17:19

miroshi написа:
пон ное 15, 2021 17:03
Понеже вече има тема и реших да не пускам нова.
Мен ме човърка идеята за телескоп от години... Първо мислех телескоп за снимане, но постобработката не е за мен. Отделно да мъкна нещо 30 кг и да го калибрирам 1 час - не ме кефи.
Знам, че няма 2 добри, но и аз се загледах по тези 2 серии - по-дребнички, леки, до колкото гледах може би се калибрират лесно. Та се зачудих дали не може с нещо такова да се опитам да гледам с децата.
Тези с wifi-то изглеждат мързеливи като за мен, но гледам, че доста се оплакват от разпадаща се връзка. Блазнеше ме да мога да свържа един таблет и направо там да покажа на децата нещо... те още не могат добре да гледат с едно око :lol:
Но все пак почти всички са ф10, което не ми харесва, само рефлекторите май са ф5.
Друго до колкото видях, е че на wifi версията все пак може да се сложи, как се казва - дистанцинно, ако си го купиш отделно разбира се.
Та ползвал ли е някой wifi версията или nexstar-ските, за да каже мение?
Това са сериите, които разглеждах:

http://www.telescope.bg/categories.php?CategoryID=31
http://www.telescope.bg/categories.php?CategoryID=32
http://www.telescope.bg/categories.php?CategoryID=105

Поздрави!
Здравейте,

Аз имам NexStar Evolution 6. Ползвах WI-FI в началото със Sky Safari. Така с телефона човек може да насочва телескопа и да си харесва обекти от планетариума на телефона. Ако човек го прави от таблет сигурно ще е по-удобно. Трябва обаче да се има предвид къде се ползва. Ако е в накой блок и има много Wi-Fi сигнали, то тогава няма да работи добре. Ако е на вилата където няма смущения - ще си бачка без проблем. Аз например имах проблем като на айфоня само му беше включено wi-fi-то. Като го спрях и всичко се оправи.

Друго нещо - ако целите да оставите телескопа навън, а вътре да показвате на децата, то ще трябва да си купите и камера. Само наличието на Wi-Fi няма да ви даде възможност да гледате обекти на таблета. Аз в момента наблюдавам така, но при телескопа трябва да има компютър, в който да се включи самия телескоп и камера и, който да предава какво става към таблета - чрез TeamViewer. Същото може да се постигне и с малък компютър от ранга на ASIAIR.

Поздрави,
Иван

miroshi

Мнение от miroshi » пон ное 15, 2021 17:42

Супер, че попднах на човек с опит с тези телескопи!

В студено време със сигурност малките предпочитам да не са отвън :) Със сигурност ще се опитам да го ползвам в блок, но и извън града. Еволюшъна само с вифи ли е или има и това другото управление, че не знам как се казва точно?

Като гледах клиповете на телескопите с вифи, видях че имат някакви странни поставки за телефони, стори ми се, че просто връзваш телефона и опитваш да сложиш камерата на дупката. Ти така ли го правиш или друга камера е по-подходяща?

Системата с двете пц-та е леко разочароваща, но щом така са го направили, няма какво да се направи.
Малко въпроси за компютъра при телескопа, ако камерата се слага както съм гледал - на поставката, и тя да речем е вързана за някакво пц, самото пц закачва ли се по друг начин към телескопа или е само това - камера към пц, пц през вифи и тиим вюър се връзва към този вътре?

Също така да попитам, виждали се нещо от DSO, все пак гелдам че е ф10?
Разпознава ли се нещо от Юпитер и Сатурн, че всеки път на прибиране от училище/детската си ги гледаме :)

Поздрави!

Потребителски аватар
tishovsx
Регистриран: чет яну 22, 2015 13:12

Мнение от tishovsx » пон ное 15, 2021 18:29

Оффф... мислех да не пиша.
Абе хора, не си харчете парите за боклуци.
Ма щом ви влече нема лошо, китайчето иска и мръвка не само ориз.
Mount: iOptron CEM26 GoTo iPolar LiteRoc
Telescope: Sky-Watcher Evostar 72ED DS-Pro refractor
Cameras: ZWO ASI 533MC-PRO
Guiding cameras:QHY5L-II Mono, ASI 120MM Mini, William Optics 50mm f/4 Guide Scope.
Focal reducers: Sky-Watcher .85x Reducer/Flattener
Filters: Baader UV/IR Cut / L, Optolong L-eXtreme, Astronomik UHC
Focuser :ZWO EAF 5v
Automation: ASIAir
Lenovo T420S Intel Core i7-2620M
Apple iMac 13,1 A1418
Dream until your dream come true!
Изображение

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » пон ное 15, 2021 20:32

По-добре да пишем сега, вместо постфактум :)

Според мен това с Wifi може да има смисъл за облекчаването на по-сериозна работа, и дълго снимане, например. Да изкараш телескоп на терасата или на полето и да стоиш и да гледаш таблета от стаята или колата - не го разбирам много. Ако ще е така по-добре да си пусна гугъл, там снимките са по-хубави. И без друго, дори да насочвам телескопа през апликация на смарта, шаренията, която показва апликацията ще е далеч от реалността през телескопа. Най-много дечурлигата да се разочароват от сравнението и да зарежете телескопа да прашяства. Пък и част от романтиката е да постоиш до телескопа, ако и да е на студа или жегата.

Това за две РС-та, камери и т.н. - също ми се вижда за евентуален по-късен етап, предвид зададените въпроси, чак ако работата "загрубее" :)
Но - разни хора, разни идеали, както е казал поетът :)

damyan_rm
Регистриран: пет окт 02, 2020 12:24

Мнение от damyan_rm » вт ное 16, 2021 09:12

Може да прегледате темата за любителската ВИДЕОАСТРИНОМИЯ- в този раздел - предполагам доста неща ще Ви се изяснят ... а и доста други ще ви объркат ... :-)

общо взето, нещата са следните - с ВиФи-то на монтировката ще можете да насочвате телескопа насам-натам, а с допълнителна камера поставена на мястото на окуляра, да гледате на екрана (през подходящ софтуер който наслагва кратки изображения получени от нея) това към което сте го насочили ...

успех
SW Evostar 80ED + 0.8x reducer/flattener, SW finderscope
ES iEXOS-100, Optolong 2" L-extreme+36mm LRGB, 36mm Antlia 3nm HaSiiOiii
Altair 269c/Canon 50D(stock)+ZWO Asi120mm + Аси2600мм
Изображение

miroshi

Мнение от miroshi » ср ное 17, 2021 10:15

След известно ровене по нета окото ми все по често се спира на Nexstar 6 SE. Особено като видях, че цената му почти всеки месец пада до към 600 Евро.
Това което не ми стана ясно е как се захранва това нещо. Има ли с него някаква батерия?

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср ное 17, 2021 10:43

Предполагам, че се захранва с адаптер, с батерии в кръглата основа, а може и с пауъртанк.

miroshi

Мнение от miroshi » ср ное 17, 2021 11:09

bobo написа:
ср ное 17, 2021 10:43
Предполагам, че се захранва с адаптер, с батерии в кръглата основа, а може и с пауъртанк.
Не се изказах правилно, по-скоро се чудех дали идва с някоя от тези опции в комплекта. Предполагам кабел може и да са сложили, но едва ли е някаква батерия. Идеята ми е при вземане дали ще може директно да излезе човек с него навън?
Иначе в амазон гледах TalentCell Rechargeable 36W 12V/6000mAh, което го препоръчват на някои места.

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » ср ное 17, 2021 11:29

Здравейте,

Nexstar 6SE за 600 евро е перфектна цена според мен.

В комплекта би трябвало да има зарядно, с което да се включи към електрическата мрежа директно. Отделно от това базата има място, в което се слагат 8 батерии мисля, с които монтировкатам оже да работи на батерии. Като отзиви съм чел обаче, че май се изхабява бързо. Може би зависи и от батериите, които се ползват. Това, което казва Бобо е, че може да се върже и към допълнително външно захранване и да работи.

Прочетете ръководството за употреба на страницата на Celestron.

Имайте предвид следното обаче:
- Nexstar 6SE е перфектен за наблюдаване на Луната, Юпитер и Сатурн.
- аз с този телескоп не успях да видя обект от DSO с окуляр. Може би ще може да се наблюдава Орион и Плеядите.
- ако решите да снимате по-късно, с тази монтировка няма да стане - ще трябва да си купите екваториална такава.
- може да наблюдавате обекти от DSO с една такава камерка - https://www.astroshop.eu/astronomical-c ... or/p,48570
- има сравнително евтини редуктори на F6.3 и F3.3, с които можете да увеличите скоростта на телескопа.
- а може по-късно да си купите и нещо такова, което ще направи телескопа супер бърз - Starizona Hyperstar C6 v4.
- хубавото на този телескоп е, че може да си стои сглобен и като Ви скимне да го изнесете и след 5 минути да наблюдавате, каквото ви е интересно, а не 1 час да сглобявате техника и 30 минути да разглобявате техника, както правя аз сега :(

Поздрави,
Иван

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср ное 17, 2021 11:50

Имал съм достъп до няколко Целестрона, в комплекта на никой от тях нямаше адаптер за ток.

Сигурно ли е, че пада до 600Е, щото в астрошоп гледам са двойно?

miroshi

Мнение от miroshi » ср ное 17, 2021 12:14

bobo написа:
ср ное 17, 2021 11:50
Имал съм достъп до няколко Целестрона, в комплекта на никой от тях нямаше адаптер за ток.

Сигурно ли е, че пада до 600Е, щото в астрошоп гледам са двойно?
Ами всички знаем какъв е пазара у нас, та гледам цени навън. Има един сайт idealo.de, нещо като нашето е-маг, и има графика как се е движела цената.
https://www.idealo.de/preisvergleich/Of ... stron.html

Ако тук някой ми предложи близка цена, предпочитам от тук да го взема, но тук Черните петъци винаги са ми съмнителни.

miroshi

Мнение от miroshi » ср ное 17, 2021 12:24

Sektor написа:
ср ное 17, 2021 11:29
Здравейте,

Nexstar 6SE за 600 евро е перфектна цена според мен.

В комплекта би трябвало да има зарядно, с което да се включи към електрическата мрежа директно. Отделно от това базата има място, в което се слагат 8 батерии мисля, с които монтировкатам оже да работи на батерии. Като отзиви съм чел обаче, че май се изхабява бързо. Може би зависи и от батериите, които се ползват. Това, което казва Бобо е, че може да се върже и към допълнително външно захранване и да работи.

Прочетете ръководството за употреба на страницата на Celestron.

Имайте предвид следното обаче:
- Nexstar 6SE е перфектен за наблюдаване на Луната, Юпитер и Сатурн.
- аз с този телескоп не успях да видя обект от DSO с окуляр. Може би ще може да се наблюдава Орион и Плеядите.
- ако решите да снимате по-късно, с тази монтировка няма да стане - ще трябва да си купите екваториална такава.
- може да наблюдавате обекти от DSO с една такава камерка - https://www.astroshop.eu/astronomical-c ... or/p,48570
- има сравнително евтини редуктори на F6.3 и F3.3, с които можете да увеличите скоростта на телескопа.
- а може по-късно да си купите и нещо такова, което ще направи телескопа супер бърз - Starizona Hyperstar C6 v4.
- хубавото на този телескоп е, че може да си стои сглобен и като Ви скимне да го изнесете и след 5 минути да наблюдавате, каквото ви е интересно, а не 1 час да сглобявате техника и 30 минути да разглобявате техника, както правя аз сега :(

Поздрави,
Иван
Много благодаря за интересното мнение.
Лично аз се надявах DSO да гледам, но предполагам е доста тъмен за тая работа.... жалко!
Снимането ми е хоби, но не и пост-процесинга. И както спомена идеята да сглабям нещао час-два не ми е ок, за това започнах да гледам тази серия.
Да разбирам ли, че DSO ще се виждат по-добре с NexStar 130 SLT?
Като гледах сравнения в нет между него и NexStar 6 SE ми бе много странно като казаха, че 6-ицата давала по ярка и контрастна картина, при условие, че рефлектора е ф5 а 6-ицата е ф10.

Има ли изобщо телескоп от този род с, който може да се гледат DSO и да не струва колкото нова Дачия въобще?

Камерата, която се споменал е интересна, но на първо време бих се въздаржал, заради финансите :)

Поздрави!

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Контакти:

Мнение от bobo » ср ное 17, 2021 16:28

Би било хубаво да се знаят и причините за тези падания на цените (щото има върната стока, транспортен дефект и др.п.).
Иначе, ако ще е за "да се гледат DSO" отговорът най-често е добсън 20+ см.
С 6-инчов телескоп визуално ще се регистрират много обекти, но ако целта е разглеждане на форми, детайли и т.н. ми се струва малък.

miroshi

Мнение от miroshi » ср ное 17, 2021 16:51

За съжаление няма как да коментирам причините. Немския ми е ограничен колкото да разгледам цени и да стигна до сайт евентуално поддържащ английски.
И аз се опасявах, че хем добро за гледане, хем под 20 кг с навигацията, хем до 3к едва ли ще се намери...

Потребителски аватар
n_antonov
Регистриран: съб фев 13, 2016 17:15
Контакти:

Мнение от n_antonov » чет ное 18, 2021 15:36

Здравей, присъединявам съвета на Sektor.

За визуални наблюдения ви трябва поне 200 мм. апертура, ако искате наистина да "видите" нещо от обектите на дълбокото небе (цвят, детайли, структура и т.н.). Разбира се, ще трябва да търсите максимално отдалечено място от светлинно замърсяване, което прави задачата още по-трудна. 200 мм. апертура означава и подобаващо количество килограми, разбира се, така че има риск от херния.

Можете да направите хибридно решение, както е описал Sektor. Аз бях с нещо такова допреди време и то точно със 130 мм. Нютон F5. Ако погледнете в профила ми, първите снимки са правени точно с такава конфигурация. Така ми започна пътят в астрофотографията. Можете да наблюдавате през камера на компютър в режим livestack. Това е почти като реално време, като с кратки експозиции (не повече от 15 сек.) образът се прояснява и насища с детайли. Атрактивно е и в рамките на един час-час и половина наблюдение можете да получите резултат с по-ярките обекти от списъка с популярни галактики и мъглявини, така че наистина да "видите" неща дори в градски условия. Ако ползвате алт-азимутална монтировка с GoTo, обектът ще се завърти в кадъра, но програмата за livestack ще запази наблюдателния ъгъл. В този случай ще ви трябва компютризирана алт-азимутална монтировка, компютър и нискобюджетна астрокамера.

Но, наистина, помислете за поне 150 мм. и по-късо фокусно, F4 поне.
Телескоп: TS-PHOTON 6" F4 Advanced Newton, Sky-Watcher 130/650, камера ASI ZWO 183MC Pro.
Гидиране: 50 mm Helical Guidescope, Lacerta Guidescope 32, ASI ZWO 290MC, Lacerta PlanetPro (IMX224color), PHD2 Guiding.
Монтировка: EQ5, EQ3-2, Enhanced Dual Axis Handset with autoguider input with motors.
Фокален редуктор: TS-Optics Focal Reducer 1,25" 0.5x.
Софтуер: APT, DeepSky Stacker, GIMP, Autostakkert, Affinity Photo, ASI Studio.
Филтри: Baader NEODYMIUM (Skyglow & Moon), TS-Optics UCF, Optolong UHC.

https://astroblognikola.blogspot.com
https://telescopius.com/profile/n_antonov

miroshi

Мнение от miroshi » пет ное 19, 2021 16:54

Четейки за последния вариант, това дали върши работа - https://www.astroshop.de/teleskope/skyw ... to/p,21051 Или дори по-дребно нещо като това http://www.telescope.bg/product.php?ProductID=38?

И още нещо - тази камера която предлага и Сектор, към какво я включвате - лаптоп с някакъв софтуер ли?

Потребителски аватар
tishovsx
Регистриран: чет яну 22, 2015 13:12

Мнение от tishovsx » пет ное 19, 2021 19:27

Ако ще наблюдаваш нещо, добре е първия вариант.
Камерата се свързва към компютър.
Mount: iOptron CEM26 GoTo iPolar LiteRoc
Telescope: Sky-Watcher Evostar 72ED DS-Pro refractor
Cameras: ZWO ASI 533MC-PRO
Guiding cameras:QHY5L-II Mono, ASI 120MM Mini, William Optics 50mm f/4 Guide Scope.
Focal reducers: Sky-Watcher .85x Reducer/Flattener
Filters: Baader UV/IR Cut / L, Optolong L-eXtreme, Astronomik UHC
Focuser :ZWO EAF 5v
Automation: ASIAir
Lenovo T420S Intel Core i7-2620M
Apple iMac 13,1 A1418
Dream until your dream come true!
Изображение

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания