Полу-почти ама не съвсем ...

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Re: Полу-почти ама не съвсем ...

Мнение от b_kassabov » пон мар 29, 2021 21:37

На мен лично МНОГО ми харесва.
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

damyan_rm
Регистриран: пет окт 02, 2020 12:24

Мнение от damyan_rm » вт мар 30, 2021 16:55

b_kassabov написа:
пон мар 29, 2021 21:37
На мен лично МНОГО ми харесва.
Благодаря Бояне,

мисля, че успях да се оправя донякъде и със шума, процедурата последно стана следната:
- правя, каквото правя (разбирай мажа) с нормалния кадър и "нормалните цветове" - и като реша, че ми харесва, конвертирам до Lab colors -> копирам лумнанс канала в отделно изобрабражение/файл и връщам в RGB, после след заигравките с Channel Mixer-а и Hue-Saturation (selective colors, etc) по отделните канали и догодя цветовете естетически -> пак конвертирам в Lab, подменям луминанса връщам в RGB и донагласям Levels/curves щото има разлики тук-там из кадъра ... може и да не се конвертира между цветните пространства, но тогава изображението от LAB канала направено след главната обработка, може да се сложи като отделен лейър с режим Luminance и да се пипа Opacity/Fill слайдера "на вкус" ...

то е ясно, че резултата (като цветове) няма нищо общо с реалния свят, но се забавлявам чудесно ...

така изглежда към момента:
линк към голям размер

определено трябват още часове - забелязах, че с удвояването на времето шума намалява горе/долу двойно - от един момент нататък май няма да има особен смисъл да се продължава ... освен ако нещо не се промени кардинално, я скорост на оптиката, я апертура, я нещо друго ...
SW Evostar 80ED + 0.8x reducer/flattener, SW finderscope
ES iEXOS-100
Altair 269c /Canon 50D(stock) + ZWO Asi120mm + Аси2600мм

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » вт мар 30, 2021 20:23

damyan_rm написа:
вт мар 30, 2021 16:55

от един момент нататък май няма да има особен смисъл да се продължава ... освен ако нещо не се промени кардинално, я скорост на оптиката, я апертура, я нещо друго ...
МНОГО грешиш. Ако беше така, нямаше да се правят десетки часове дори на супер тривиални обекти. Питай Сектор за разликата между резултата му от М31 с малко и с много часове. Разрови се из темата за М31, за да видиш и сам.

Иначе това, което си постигнал си е наистина супер. Има някакво хало около по- големите звезди. Не знам на какво се дължи, но може да се оправи.
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » вт мар 30, 2021 21:46

съвсем друго имах в предвид - в момента розетката е на 7ч, до 14 часа (ако времето позволи) мога и да го докарам преди да почне да залязва по светло, т.е шума ще падне наполовина, но после? за да падне шума пак на половина (или с 3/4 от този на 7ч) ще трябват още толкоз или общо да станат 28ч - за още по-натам не ми се мисли - т.е от определен момент натам, ползите стават минимални сравнени с времето което ще отнеме ...

за халото около звездите - имам идея от къде е, една част идва от филтъра, а после има артефакти от обработката които го подчертават ... за момента не ме дразни и не съм мислил да го подтискам ...
ES iEXOS-100

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » вт мар 30, 2021 21:59

damyan_rm написа:
вт мар 30, 2021 21:46
съвсем друго имах в предвид - в момента розетката е на 7ч, до 14 часа (ако времето позволи) мога и да го докарам преди да почне да залязва по светло, т.е шума ще падне наполовина, но после? за да падне шума пак на половина (или с 3/4 от този на 7ч) ще трябват още толкоз или общо да станат 28ч - за още по-натам не ми се мисли - т.е от определен момент натам, ползите стават минимални сравнени с времето което ще отнеме ...

за халото около звездите - имам идея от къде е, една част идва от филтъра, а после има артефакти от обработката които го подчертават ... за момента не ме дразни и не съм мислил да го подтискам ...
Този момент, за който говориш, идва мнооого след 20+ чАса -конкретно за розетката. Дотам все има файда от повече експозиции - говорим пак за Розетте небула. Тук не става въпрос само за шумЪТ. става въпрос например и че не се налага да стречваш толкова много ,че да избива шум. И за по- слабите детайли и т.н.
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » ср мар 31, 2021 13:48

Незнам, нещо не ми се връзва ...

все си мисля, че физиката не я бърка колко съм упорит

ето нагледен пример с малко от калпавите ми данни.

Ако разгледаме този регион от Розетката (моите кадри за завъртяни на 90гр.):

стака от 1ч и 40мин от снощи с цветната камера изглежда така:
269c-1h40m.png
1h 40m стак с алтаир 269c
звездите дето се открояват що годе някак са около 13-14 зв.величина, айде, зорлем да се види и нещо до 15-та... (ако съм разчел абревиатурите правилно -> т.е отварям горния линк, цъкам на Gaia EDR3 (дето е в дясно) -> после върху маркера на съответната звезда и гледам полето "phot_g_mean_mag" в таблицата с данните дето изкача)

Ето същия регион, от стака всичките 8ч 40м, изглежда така (знам-знам, доста са си каплави данните, ама още се уча):
269c-8h40m.png
8ч 40м стак с алтаир 269c
и резултата от 1ч стака с тестовете на 2600мм от 24-ти, изглежда много подобно:
2600mm1h.png
2600мм стак 1ч
Снимам с 80мм апертура и като гледам, лимита ми идва около 14 зв.величина, шума се оправя с дългите експозиции, но нещо повече няма да видя ако ще и 100 часа да снимам ...

Всичкия материал е сниман през Optolong L-extreme филтъра (7nm в Ha и ОIII).

Като (ако) пристигат по-тесните филтри, очаквам контраста малко да се подобри, но не очаквам да видя нещо повече ...

т.е тезата ми е, че всичко си има някакви граници и от там нататък ползите ще намаляват драстично спрямо вложените усилия...

Тези финните структури на мъглявините (дето ги гледам из нета) май няма да мога да ги извадя с 80мм ... просто е до физика май ...не е до желание ...
ES iEXOS-100

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » ср мар 31, 2021 19:58

Здравей,

не съм по снимането но съм по физиката.

Апертурата налага най-големите ограничения, както и сам си преценил.

С 80 мм до 14-15 зв. вел. си е предел с камера по джоба на любител (пък и с по-скъпите).

Според мен минимума за по-наситени с детайли снимки с любителски камери е поне 200 мм апертура и

много часове 10-15-20 зависи от обекта.

Естествено при обработката често също се проявява творчество, но това си е рисунка а не реална снимка.

Успех.
...Space is infinite - your back seat isn't.

Линк за библиотеката с книги последна версия 14.04.2021 :
https://drive.google.com/file/d/11M58ML ... sp=sharing

VA System:
TS PHOTON 6" F3.2
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » пет апр 02, 2021 17:03

Нещо не можах да се възползвам добре от времето снощи, само добавих още около час(общо 2ч) към Триплета в Лъв (m65 & co.) от предната сесия
m65-2h.jpg
Лео триплет (м65)
май леко почват да се забелязват разни неща ...
ES iEXOS-100

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » вт апр 06, 2021 11:30

Добавих още малко (2ч и 20м) към Триплета в Лъв - М65 и сие - общо 4ч 20м ... но данните не са добри (FWHM от сесията е между 7.2-9.6 :-( ) явно фокуса не е където трябва - FWHM от предната сесия е между 4.8 и 5.7 а от по-предната 5.7 - 6.4)...

Както и да е, каквото-такова, стакнах всичко, и това е резултата към момента:
m65-4h20m2.jpg
М65 и група, общо 4ч 20м
ES iEXOS-100

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » ср апр 07, 2021 09:51

На последната не може ли малко да се намалят звездите, да не са толкова ярки и изпъкващи? :)

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » ср апр 07, 2021 10:21

bobo написа:
ср апр 07, 2021 09:51
На последната не може ли малко да се намалят звездите, да не са толкова ярки и изпъкващи? :)
благодаря,
за сега горното е нещо като "текущ работен" вариянт с 4-те часа дето съм събрал (просто скакнах всичко и пипнах набързо криви/шум и т.н. )
Ясно е, че много работи може да се правят ... но понеже ми е "работен" и идеята е първо да добавя поне още няколко часа, и чак тогава да се позанимая повечко и да поизлъскам резултата ... (ако има смисъл) ...

p.s
ето нещо набързо, ползвах (Select->Color Range->Highlights, expand:5, feather:5), Filter/Other/Minimize и със същата селекция Curves:
m65-4h20m3.jpg
проба
ES iEXOS-100

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » вт апр 13, 2021 14:53

Малко-по-малко нагласям инвентара за новата камера - дойдоха LRGB филтрите(Optolong 36mm), монтирах ги на колелото(ZWO) - някак успях да балансирам - ще трябва да измеря килата ама май съм доста над максумума на монтировката ...

Добрата новина е, че самоделния фокусер се справя с камерата+колелото+редюсера ... накъде около и над 1.5kg ...

Снощи "се промъкнах" между облаците преди да се затвори и събрах 1ч и 10м (общо 4 кадъра: 3 x 20м и 1 х 10м) на SH2-290 (оказа се доста неподходяща цел, много, ама много слаба), Камерата e 2600mm, с L-Extreme филтъра сложен отпред на редюсера и през Blue филтъра на колелото ... всичко това с очакването да излезе нещо в OIII:
sh2-290_stacked.jpg
експеримент SH2-290 в синьо
Оцветих в синьо за пригледност, някакви наченки на сигнал се долавят, ама ...
ES iEXOS-100

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » пет апр 16, 2021 11:24

Пробите с 2600мм продължават, опитах се да наглася бекфокуса като ползвах пръстен 17мм вместо 16.5мм ама май го "предобрих"

Това е М65 след 2ч (24х5мин) през луминанс филтъра (отпред на флатенера имаше сложен 2" L-Pro ) от балкона, антотациите ги сложих с ASTAP докато гледах какво е излязло:

Едно питане - снимах и през цветните(10х120сек), но на 2 минути излезе доста-слабо ... даже не успях да свърша серията със синьото щото блока попречи ... та питането е RGB кадрите със същата експозиция ли ги правите или по-къси, или някак по друго избирате продължителността (биниране примерно) ?
ES iEXOS-100

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » пет апр 16, 2021 14:41

Позанимах се още малко щото ми беше много любопитно как ще изглежда цветно...

Взех цветовете от обработения материал дето съм снимал с цветната камера 269c (малко по-нагоре).
Отворих 2-те в PS, конвертирах от моно в РГБ после поразпънах, завъртях и натъманих размера на цветното та да съвпадне с черно-бялото. после копи-пейст като леар с още малко играчка по подравняването. Накрая смених блендинг режима на леара на Color и записах като jpg.

Малко е омазано, с цветни артефакти и има цвят само около галактиките, но поне мерака да го видя цветно ми попремина...

ES iEXOS-100

Отговори