Полу-почти ама не съвсем ...

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Re: Полу-почти ама не съвсем ...

Мнение от bobo » ср фев 17, 2021 21:03

Дрифт алайнът принципно става и без софтуер, само с окуляр с кръст, но вероятно ще е по-бавно и подходящо за стационарен телескоп.

Потребителски аватар
b_kassabov
Регистриран: пон сеп 19, 2011 09:20

Мнение от b_kassabov » чет фев 18, 2021 07:46

damyan_rm написа:
ср фев 17, 2021 16:43

Ще има да се чете и премисля какво може да се направи по въпроса ... предложения приемам всякакви ...
Замислял ли си се да пробваш от покривЪТ на блокЪТ? Аз имам такива експерименти. При мен не бяха супер успешни, първо защото покривът ми е един вид 17-ти етаж и май доста вибрираше.. Второ - винаги доста духа. С късофокусен обектив (135 мм) обаче става

Но при теб може да е друго...
Опишете външността си накратко
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :
http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?f=1&t=5519

Астрономическо оборудване :
И зелено лазерче 80 мW нямам...опс намерих си го!!!

Потребителски аватар
tonygl
Регистриран: ср сеп 14, 2011 21:50
Контакти:

Мнение от tonygl » чет фев 18, 2021 16:40

b_kassabov написа:
чет фев 18, 2021 07:46
покривът ми е един вид 17-ти етаж и май доста вибрираше.. Второ - винаги доста духа.
Тц, не духа винаги на високите етажи. Уцелил си ветровит период явно.
За вибрациите също е било вероятно от вятъра. На високите етажи се клати съвсем леко при силен вятър.

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » чет фев 18, 2021 22:54

tonygl написа:
чет фев 18, 2021 16:40
Тц, не духа винаги на високите етажи. Уцелил си ветровит период явно.
За вибрациите също е било вероятно от вятъра. На високите етажи се клати съвсем леко при силен вятър.
Тц. Ветровитият период трае вече 6-7 години. Т.е. от толкава време съм го забелязал. Живея в непосредствена близост до един от големите булеварди на София. Без да изпадаме в излишна политическа полемика, някогаш в Светлото Минало, се е мислело за "проветряването" на градЪТ. Затова освен като пътни артерии, булевардите са мислени така, че да минава по протежението им въздухът. Та Ал. Малинов, е булевард, прокарващ въздух от Витоша в северна посока (друг подобен е бул. България). Уверявам те - винаги духа. Между другото - феномен - забелязвал съм, че дори долу да не духа, горе на покривЪТ ще ме отвее. Правил съм си експерименти.

В тоя ред намисли - съвсем офф топик - с масовото безогледно строителство - този ефект на " проветряване" се губи.

Колкото за вибрациите по високите етажи - не са само от вятъра. Не мога да преценя дали може да е от трафика, дали от това, че 30 съседи едновременно тръшват вратата на кухнята или други 30 се радват на Софи Маринова и съдружие, но ги има.
- Свиква се...

Надпис :
На деца, оставени без надзор, се предоставя двойно еспресо и бездомно кученце... :D

Първи опити :

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » чет фев 18, 2021 23:12

Ми значи не е от височината а просто мястото е духано, т'ва е ! :D

damyan_rm
Регистриран: пет окт 02, 2020 12:24

Мнение от damyan_rm » пет фев 19, 2021 00:17

b_kassabov написа:
чет фев 18, 2021 07:46
damyan_rm написа:
ср фев 17, 2021 16:43

Ще има да се чете и премисля какво може да се направи по въпроса ... предложения приемам всякакви ...
Замислял ли си се да пробваш от покривЪТ на блокЪТ? Аз имам такива експерименти. При мен не бяха супер успешни, първо защото покривът ми е един вид 17-ти етаж и май доста вибрираше.. Второ - винаги доста духа. С късофокусен обектив (135 мм) обаче става

Но при теб може да е друго...
Покрива не става - първо проблем достъпа, после мрънкането на съседите и накрая - ГОЛЯМ е ветрилник (над 20 етажа е) ...

Попрегледах още малко клипчета как става дрифт алаин-а с PHD - май ще пробвам така ... като пак има звезди

От скука подхванах да си направя фокусер - имам 28BYJ-48 мотор на 5v и УНЛ2003 и едно Нано ...

за сега съм го докарал до тук:
focuser-1.jpg
така е монтиран
focuser-2.jpg
"главното предаване" :-)
focuser-3.jpg
поглед отвътре
SW Evostar 80ED + 0.8x reducer/flattener, SW finderscope
ES iEXOS-100
Altair 269c /Canon 50D(stock) + ZWO Asi120mm

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » пет фев 19, 2021 09:32

Докато си играх с PHD и подравняването снощи, се опитах да снимам "камбанката" около Бетелгейзе (Pickett's Bell)

За съжаление имам само един 4 минутен кадър с филтъра за лайт полюшън - снимано е на 70мм - поразцъках малко в PS, незнам дали се забелязва изобщо, но колкото - толкова... останалите 10-на кадъра са с ОБЛАЦИ, даже не се занимавах с флатове ...
betelgeuse.jpg
Pickett's Bell в Орион, Бетелгейзе
Последна промяна от damyan_rm на пет фев 19, 2021 10:08, променено общо 1 път.
ES iEXOS-100

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пет фев 19, 2021 09:34

tonygl написа:
чет фев 18, 2021 23:12
Ми значи не е от височината а просто мястото е духано, т'ва е ! :D
Здравей,
точно от височината си е.
Вятъра с височината се усилва. Това си е метеорологично явление.
Също и по склоновете на планината има склонов вятър - в София от Витоша.
А за ветровете около гр. Сливен всички сте чували.
Лека.
...Space is infinite - your back seat isn't.

Линк за библиотеката с книги последна версия 01.03.2021 :
https://drive.google.com/file/d/1d4tNBt ... sp=sharing

VA System:
TS PHOTON 6" F3.2
Star Discovery AZ SynScan GoTo
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » вт фев 23, 2021 11:29

Имам малък напредък с процедурата по Дрифт алайн-а през PHD.

Грешката по азимут я сведох до 9 пиксела осреднено след около 10-на минути дрифт.
По ректасцензия нещо не се справих толкоз добре - но ако има звезди довечера, ще пробвам да си наглася и деклинацията.

Резултата във воденето през последващата сесия беше значително по-добре от обикновенно, грешката стоеше средно около 0.15 по деклинация и 0.25 по RA или около .30 до .35 средно-квадратично ... дотук добре, но ...

... Естественно, нещата се объркаха

Първо, добавих 3ч към данните за NGC 2264 "Christmas tree cluster and Cone nebula" (12 кадъра по 15 мин), но фокуса не е много добре и звездите по краищата са като кометки (може и от обектива да си е, но едва ли) ... а имаше и ярка луна ... а и нещо като високи перести облаци от време на време ... и най-вече, в края на сесията - ОПЛЕСКАХ флатовете.

Реших да вкарам сетъпа в стаята и тогава да ги правя (обикновенно ги правя на балкона - ама нали е студено ... та изобщо не се сетих че ще се образува конденз по лещите и съсвсем естествено, резултата е - абсолютно неизползваеми флатове (в центъра на кадъра е едно мазало) ... поне не съм разбъзиквал сетъпа и всичко си е закачено, та ще пробвам довечера да направя нови - ако имам късмет и излезнат сполучливи - добре, ако ли не - ех ... здраве да е ...

Също добавих и 2 часа (8 по 15м) данни за NGC 2327 Seagull Nebula - но целта вече е доста ниско и контраста не е добър ... а и както казах - флатове няма ... т.е. освен частичния успех с дрифт алайн-а и натрупания негативен опит от поредните грешки - друго няма ....

лек ден и ясни нощи
ES iEXOS-100

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » ср фев 24, 2021 11:10

Има малък напредък с дрифт алайна през PHD - извъртях няколко итерации като правех корекци ту по азимут ту по алтитуде и го докарах до доста приличен резултат - стакнах около час данни без регистрация (и без dithering ) и няма никакво въртене - с две думи - много съм доволен!

Открих и какво не е наред с флатовете напоследък (от както взех да ползвам Optolong L-Extreme филтъра) - червения канал е тотално сатуриран и клипнат (медиана е 4105):
cfa-red.png
Червен канал
Зеления е горе-долу наред (медиана 1159 - макар и под очакваното 2000):
cfa-green.png
Зелен канал
и синия (медиана 605 - доста надолу)
cfa-blue.png
Син канал
като резултат въпреки, че средната стойност е точна (4105+1159+60)/3 = 1956) - калибрацията на лайтовете с така направените флатове е тотално неефективна и баш червеното (където са и най-много от очакваните данни) не е коригирано изобщо ... както и при синьото ...зеленото е добре ...

Флатовете ги правя през APT с асистента за флатове който си смята най-добрата експозиция по зададената средна стойност ...

Трябва да помисля как да ги правя със този доста тесен филтър ... ще се радвам на някакви конструктивни препоръки ...
ES iEXOS-100

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » ср фев 24, 2021 15:53

Подкарах кода на мотора за фокусера дето си играх

Първо свалих и модифицирах малко скеча за ардуиното щото нямам блутут, еепром за позицията и температурен сензор .

https://sourceforge.net/projects/arduin ... re/V2.5.0/

после си свалих и ASCOM драйвера, закачих се към фокусера през APT и "О Чудо!!!" - работи:

жиците на тезгяха:
IMG_20210224_153315.jpg
мотора с Уното
и поглед към интерфейса на APT
IMG_20210224_153354.jpg
управление през APT и ASCOM
ES iEXOS-100

Потребителски аватар
tonygl
Контакти:

Мнение от tonygl » ср фев 24, 2021 18:05

Kак няма EEPROM това UNO ? 1 KB теябва да има

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » ср фев 24, 2021 18:08

tonygl написа:
ср фев 24, 2021 18:05
Kак няма EEPROM това UNO ? 1 KB теябва да има
хммм ... толкоз съм и чел ... - значи ще разкоментирам и кода за запазване на позицията - мерси!
ES iEXOS-100

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » ср фев 24, 2021 19:56

damyan_rm написа:
ср фев 24, 2021 11:10
...
Открих и какво не е наред с флатовете напоследък (от както взех да ползвам Optolong L-Extreme филтъра) - червения канал е тотално сатуриран и клипнат (медиана е 4105):
...
Май го "хванах" - направих нови флатове (уви, няма да могат да се ползват с лайтовете от вчера и оня ден ....)

В асистента за флатове на АПТ, намалих "таргет стойността" вместо 2000 както ги правех досега (камерата ми е 12-битова) на 1400.

резултата е повече от удовлетворителен - хистограмата на "червеното" е като камбанка.

Ето статистиките от мастер-флата (направих дебайер за да има инфо за всички канали)
flats-debayes-info.png
Направих тест с няколко от старите кадри и всичко изглежда наред ....

дано е така...
ES iEXOS-100

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » нед фев 28, 2021 13:04

Ето резултата от първото ми излизане на полето по пълнолуние, целта IC 405 Flaming star nebula - успях да направя само 9х600с (или 1ч 30м общо ), t.e още доста часове трябват за да почне да прилича на нещо с моя сетъп (Канон 70-200/ф4 на 200 с филтър Optolong L-Extreme

Кратка равносметка:
- има малка ротация на полето (долу в ляво) - очевидно е, че полярното подравняване ми куца, въпреки опитите за дрифт алайн с PHD.

- Флатовете изобщо не са перфектни - но доста по добре от предните пъти - ще трябва нещо да сменям (я лампа, я нещо друго) за по-прилични ...

Ще трябва да си направя и даркове по 10м и да пробвам как ще е - видно, че си има доста шум, което изобщо не ме учудва ...

ic-405-flaming-star.jpg
IC 405 Flaming star nebula
ES iEXOS-100

Потребителски аватар
b_kassabov

Мнение от b_kassabov » нед фев 28, 2021 13:46

Дамяне, снимката е чудесна като за начинаещ, не й търси кусури.
Дерзай, с тоя сетъп можеш да постигнеш чудеса от красота. Надявам се, че времето не те изплашило, в общи линии така минава една снимачна сесия навън ( когато нещата вървят гладко) Дано се виждаме често!
- Свиква се...

Надпис :

Първи опити :

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » пон мар 01, 2021 12:59

b_kassabov написа:
нед фев 28, 2021 13:46
Дамяне, снимката е чудесна като за начинаещ, не й търси кусури.
Дерзай, с тоя сетъп можеш да постигнеш чудеса от красота. Надявам се, че времето не те изплашило, в общи линии така минава една снимачна сесия навън ( когато нещата вървят гладко) Дано се виждаме често!
Благодаря Бояне, определено ще се виждаме по астро-излетите - много ми хареса - надявам се и да му хвана цаката лека-полека, както със разгъването на сетъпа така и с другите неща по полевото снимане.

Резултата е доста далеч от желаното.

Имам си някаква драма с флатовете и въпросния филтър ... още го чопля, но ефекта е, че отделните канали се корегират различно. Например с флатовете дето правих на Вакарел, червeното се корегира добре, а зеленото и особенно синьото са "твърде" корегирани - по-тъмно в средата и изсветлява към края на кадъра ...

Поне петна от прах няма след като взех да ги правя 1/3 по-тъмни - иначе (по-горе бях писал) червеното се клипва и нищо не се корегира ако целя средата при експозицията на флатовете...

Тази сутрин реших да направя малко по-сложна обработка, съпките бяха следните:
- стакнах флатовете и направих мастер флат (без дебайер, чист CFA)
- мастер флата го разделих на Ha и OII канали (2 монохромни файла) (Ползвам Siril и там има скрипт extract_Ha_OII от цветен кадър до 2 монохромни)
- лайтовете (преди калибрацията) също ги разделих на 2 колекции сплитанти "Ha" и "OIII" със същия скрипт
- калибрирах 3 сета: "Ha" лайтове с "Ha" часта от мастер флата , "OIII" лайтове с "OIII" частта от мастер флата и накрая нормалния процес върху оригиналните лайтове с оригиналния мастер флат.
- след калибрацията на 3-те сета, регистрирах и стакнах по отделно получих: 2 монохромни "Ha" и "OIII" (с 2 пъти по-малка резолюция), и един с пълната резолюция - този с цветовете го калибрирах фотометрично да оправя цвета.
- използвах "Ha" за луминанс, нормалния стак за цвят и "OIII" за да докарам малко синьо тук-таме из кадъра - синия беше много зле - ползвах Lens correction да махна това обратно винетиране
- после "помазах" из сглбения кадър в PS

получи се нещо - според мен - малко по-добре, от и така недостатъчните данни за IC 405:
ic-405-stacked-blue-sm.jpg
IC 405 Flaming star
Като се пооправи времето ще се помъча да избистря чуденката с тези флатове ... определено нещо не им е наред - явно ги правя някак грешно или LED лампата криви нещата ...

p.s.
добавих и линк към голям размер ...
ES iEXOS-100

Потребителски аватар
Rakshas
Регистриран: пон мар 04, 2019 12:14

Мнение от Rakshas » пон мар 01, 2021 19:08

Що не си направиш флатове с помощта на екарана на компа? Аз ги правя редовно с лаптопа пред телескопа и не съм имал никакви проблеми.
Това с разбиването на канали, щом снимаш с цветна камера, е излишна галимация.
Telescope: William Optics Zenithstar 73 II
Mount: iOptron CEM25P
Guiding: ASI 120MM Mini, William Optics 50mm Uniguide
Camera: Canon 750d Full Spectrum Mode, ASI 183MC Pro
Automation: ASIAir Pro, ZWO EAF

Отговори