Построяване на обсерватория

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

D2014
Регистриран: вт яну 14, 2014 19:35

Re: Построяване на обсерватория

Мнение от D2014 » ср окт 04, 2017 15:21

magi208 написа:Я , че интересно :)
По въпроса с обсерваторията. Не може ли да си узаконите къщата с право на строеж на още 1 етаж и после след акт 16 да си направите купол ? Би трябвало да стане много по лесно .
Снимките са на проектора, който направих набързо и не много точно. Наистина изглежда впечатляващо, поне първите 15-20 гледания. Препоръчвам на всеки, който е поне малко сръчен, да си направи този експеримент.

Обсерваторията ще бъде (евентуално) посторена извън населеното място, на около 1 км от къщата. Куполът ще бъде с диаметрър 5.4 м, най-висока точка 8.1 м и три малки помощни помещения. Сградата не е малка, но няма да се използва за живеене, което малко олеснява нещата - не ми се мисли за всички актове по време на строителството и за въвеждане в експлоатация.
Сега всичко е на етап проучване - може ли без ток и вода се се въведе строеж в експлоатация, химическа тоалетна или изгребна яма и т.н.
Няма много астрономия в момента :D
Optus 76/700 Reflecting Telescope without mount, tripod and eyepieces

D2014

Мнение от D2014 » пон окт 16, 2017 07:18

Не че някой го интересува, но в събота отивам на подробен оглед на терена за обсерваторията, която евентуално ще се построи ... някога :D

А това е част от субтитрите на Карибски пирати (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales)
476
00:55:29,600 --> 00:55:32,800
Тя е вещица!
- Аз съм астроном.
477
00:55:33,300 --> 00:55:36,600
Аха ... отглежда магарета.
- Какво? Не.
478
00:55:36,700 --> 00:55:40,300
Астрономът гледа звездите на небето.
- Ясно! Качен върху магаре?
479
00:55:40,400 --> 00:55:44,400
Не, няма магаре!
- Тогава как ги гледаш?

Потребителски аватар
Synergon
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:20

Мнение от Synergon » пон окт 16, 2017 11:13

[quote="D2014"]Не че някой го интересува, но в събота отивам на подробен оглед на терена за обсерваторията, която евентуално ще се построи ... някога :D

Здравей,
Ако не е терена в регулация само те залъгват, че може да строиш нещо си.
Ще ти вземат паричките архитектите и дотам.

Иначе решението е лесно - проект за гараж а не за жилищна постройка.

Лека.
Sancta Simplicitas!

Линк за библиотеката с книги последна версия 24.11.2020:
https://drive.google.com/file/d/1OuZLnm ... sp=sharing

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

Потребителски аватар
magi208
Регистриран: вт фев 24, 2015 17:34

Мнение от magi208 » пон окт 16, 2017 15:15

D2014 написа:Не че някой го интересува, но в събота отивам на подробен оглед на терена за обсерваторията, която евентуално ще се построи ... някога :D
Мен ме интересува ! Предполагам и не само мен .
Целестрон 280 F/10 Шмидт-Касегрен
Целестрон 150 F/5 Рефрактор

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » пон окт 16, 2017 15:58

Къде ще бъде построена обсерваторията? От към астроклимат как е мястото?
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;
Canon 100D, Canon 1200D mod.

D2014

Мнение от D2014 » чет окт 19, 2017 07:51

penko написа:Къде ще бъде построена обсерваторията? От към астроклимат как е мястото?
Penko, не знам какво е астроклимат - предполагам брой ясни дни, светлинно замърсяване и кой знае какво още?

Имам няколко терена, които не са много подходящи, но са моя собственост и няма да ми се налага да купувам земя.
1. В района на Елхово – див и много тъмен район, надморска височина 300 м, лесен достъп през зимата, нисък хоризонт в посока юг и запад, само едно запустяващо село в радиус на 15 км, но на повече от 300 км от София. Това място е идеално за визуални наблюдения.
2. В района на „Петролъчката“ - посока Жеравна и Котел, много тъмен район, надморска височина 230 м, 3 села в радиус на 20 км, лесен и удобен достъп, но се намира над 300 км от София.
3. В района на Благоевград – тъмен район, надморска височина 1050 м, бърз и удобен достъп по магистралата и последващо отклонение, високи планини в радиус на 10 - 20 км.

И трите района са извън селцата, но в къщите има барбекю, така че дори и да няма наблюдения, ще има весела част + банска капапа, ако обсерваторията е в район 3 :D

D2014

Мнение от D2014 » вт окт 24, 2017 14:37

Работата загрубя и почва да става безнадеждна, защото включих и адвокат, който ме отчая :D !
1 (една) Наредба 19 от 25.10.2012 г. за строителство в земеделски земи без промяна на предназначението им
+
1 (един) Закон за устройство на територията
=
0 (нула) обсерватории

Явно битките за построяване на обсерватория са жестоки. В един американски астрофорум друг ентусиаст обясняваше, че искал построи обсерватория и да я боядиса в бяло, но съседът му казал, че щяла да му пречи на гледката и приличала на гробница ... и не му подписал някакъв съгласувателен документ.

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт окт 24, 2017 15:07

Обсерватория = сграда, или поне барака, ако е по-лека конструкция, с всичките му там документи и главоболия.
А вариант да направиш нещо не от тухли, а сглобяемо-разглобяемо? Може би режимът ще е по-лек?
Като стана дума - как е направен павилионът на Рожен?

Потребителски аватар
Хектор
Регистриран: пет апр 04, 2014 00:46

Мнение от Хектор » вт окт 24, 2017 17:17

Провери как седи положението със плевня колега :wink:
Конус Гигант модифициран -22x80 със паралелограмна монтировка
Слънчев Телескоп-Carl Zeiss Yena 50/540
PZO-Бинокуляр
Seben M10 (EQ 5) тракинг със мотори по двете оси и полярен търсач....
SkyWatcher Custom made 258mm
Ако не се проваляте,значи не сте достатъчно иновативни........

D2014

Мнение от D2014 » чет окт 26, 2017 17:11

Съвсем кратък превод от "Sky & Telescope" :D

Осем грешки при строеж на любителска обсерватория
1. Място на обсерваторията
Повечето любители нямат голям избор за това, къде да изградят обсерваторията си. Аз имам късмет, че притежавам две места {аз притежавам три :lol: }– едното е на отдалечено място с много тъмно небе, а другото е в двора ми в Тусон, Аризона. Въпреки че по-далечната обсерватория има по-голям телескоп и по-добро небе, аз обичам моята обсерватория в двора, защото след вечеря мога да изляза от къщата и да започна наблюдения след пет минути. Ако удобството е основната ви цел при изграждане на обсерваторията, няма смисъл да избирате място, до което трябва да пътувате един час с кола.
2. Използвани материали
Ако изградите своята обсерватория с бетонни блокове или тухли, то те ще поглъщат топлина цял ден и след това ще продължат да я излъчват цяла нощ. Резултатът ще бъде лошо наблюдение през телескопа. Аналогично, асфалтови пътеки и паркинги до обсерваторията също влошават качеството на наблюденията. Дървена конструкция, разположена на тревна площ, вероятно е най-добрата комбинация за любителска обсерватория.
3. Неочаквани разходи
Проектите за любителска обсерватория са подобни на договорите за отбрана, тъй като те имат склонността към превишаване на разходите. Без значение колко внимателно мислите, че сте планирали бюджета си, разходите вероятно ще скочат двойно или тройно.
4. „Зоната на здрача“
Разумно е да се запознаете със строителните наредби и закони. В някои места може да не се допуска изграждането на каквито и да е обекти. Уверете се, че сте получили съответните разрешителни за строеж, защото в противен случай можете да очаквате неприятна среща с местните власти и да ви бъдат наложени сериозни глоби.
5. „Повече ток“
Никога няма да имате достатъчно електрически контакти, затова осигурете възможно най-много контакти, включително и външни. Задължително направете заземителна инсталация на обсерваторията.
6. Защита
За съжаление, в днешно време е важно да защитите своята обсерватория от нежелано внимание, особено ако се намира на отдалечено място. Стабилна ограда, здрави врати и ключалки, както застраховка и СОТ могат да осигурят някакво спокойствие, но вандализмът и кражбите са възможни, независимо какви предпазни мерки ще вземете.
Обаче, ако се притеснявате за тези неща непрекъснато, никога няма да построите обсерваторията.
7. Защита от животни
Животните харесват обсерваториите, но не по същите причини, поради които вие ги харесвате. Осите изграждат вътре гнезда, птиците правят гнезда, плъховете и катериците обичат да дъвчат жиците и изолацията, докато мравките винаги намират някаква храна. За да избегнете изненади, редовно инспектирайте обсерваторията си за нови наематели, особено в тъмните места. Някои животни си заслужава да се намират наоколо. Някога глупаво изхвърлих змия от моята обсерватория, за да разбера по-късно, че тя е регулирала броя на гризачите.
8. Бъдещо използване на обсерваторията
Днес телескопът ви може да бъде компактен 8-инчов Schmidt-Cassegrain, но ще остане ли същият след пет години? Направете обсерваторията толкова голяма, колкото ви позволяват средствата.

Тази снимка няма нищо общо с горния текст, в купола има 20″ телескоп:
Изображение

D2014

Мнение от D2014 » пет окт 27, 2017 14:47

Ако ЛЕКЦИЙ е богът на неграмотните студенти, на кого е бог ОБСЕРВАТОРИЙ :?:

Много грубо и приблизително измерване на височината на хоризонта на място 3 (ако изобщо има такъв термин и ако се прави по този начин :lol: )
Изображение

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » пет окт 27, 2017 16:58

И без друго под 15° наблюдението е трудно осъществимо.

D2014

Мнение от D2014 » вт окт 31, 2017 16:03

За определяне на "качеството на небето" на Място 3 имам срок до средата на декемви 2017 и два варианта:
1. Да поканя някой АСТРОГУРУ, който да гледа в Космоса десетина минути и да прецени дали небето "става" :lol:
2. Да използвам някакъв обективен, макар и съмнителен метод.

За вариант 2 попаднах на DIY проект, който в общи линии представлява следното - чрез един прост сензор "светлина-честота" и подходящ софтуер се определя величината mag/arcsec2, а след това по Bortle scale се определя качеството на небето.

На скицата съм начертал моя вариант на Sky Quality Meter, който мисля да направя тези дни, a в колоната "Качеството на небето" съм дал свободен и кратък превод, т.к. оригинaлната Bortle scale е много подробна.
Ако някой все още не е виждал тази скала и има интерес, може да намери подробности ето тук: https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_scale

Изображение

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » вт окт 31, 2017 19:29

За да разбереш къде е най-добро небето от към астроклимат трябва тези наблюдения да ги правиш в продължение на цяла година! Ако ги направиш само за една две нощи то тогава може времето на това място да е било най-лошото или най доброто през годината, което може да те подведе и да имаш огромна грешка.
Имаше една руска книжка под формата на брошура за астроклимата ще я изровя и ще дам линк към нея да прочетеш малко литература и да си на ясно за тези неща :)

П.П. Ето линк:
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » вт окт 31, 2017 19:43

Здравей,
Като метеоролог мога да ти дам линк, на който да проследиш ако имаш търпение по най-близката до
площадката ти метеорологична станция броя ясни дни за последните 10 -тина години.

https://freemeteo.bg/weather/petrich/hi ... y=bulgaria

И файл със скалата за тъмнина на небето - преведено на руски и с картинки.
08 Оценка темноты неба.rar
(128.09 KиБ) Свален 63 пъти
По тази скала като се скриеш от лампите при мен на село е 4 - ка, като понякога зимата е много ясно и е 3- ка.

Лека.
Sancta Simplicitas!

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

D2014

Мнение от D2014 » пет ное 10, 2017 14:48

Благодаря на penko и Synergon за линковете - за мен тази информация беше полезна.

Ето и панорамни снимки на терена, на който мисля да построя обсерваторията (ако получа някога разрешително, разбира се :D )

Изображение

Потребителски аватар
penko
Контакти:

Мнение от penko » съб ное 18, 2017 17:51

Нещо интересно за аеродинамиката на куполите намерих в "Астрономический циркуляр" No1110 за 1980 г.

Изображение Изображение Изображение Изображение
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;

D2014

Мнение от D2014 » пет дек 15, 2017 16:02

penko написа:Нещо интересно за аеродинамиката на куполите намерих в "Астрономический циркуляр" No1110 за 1980 г.
Това е много полезно като информация. Ясно е, че един купол с диаметър 5-6 метра може и да се държи проблематично при силен вятър и че трябва да се търси подходяща форма. Друг проблем е дъждът, който се стича по купола и после по стените на кулата, като прави грозни влажни петна - това ми го написа един американец, който е имал доста ядове с обсерваторията си :D.

За съжаление, проектът върви по пътя на комерсиализацията и вероятно ще бъде по-скоро копие на вече съществуваща старинна обсерватория. Нещо като менте на оригинална обсерватория :D
Последна промяна от D2014 на съб дек 16, 2017 07:08, променено общо 2 пъти.

D2014

Мнение от D2014 » пет дек 15, 2017 16:15

Като казах "ментe" в предния пост, имах предвид нещо, което направих наскоро от метални отпадъци. Обърнете внимание на цените на последните две снимки MenteGon Vs. Omegon :D

Идеята е да се направи максимално точно копие на някоя старинна обсерватория - така по-лесно ще се боря с институциите.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

D2014

Мнение от D2014 » пон апр 09, 2018 15:10

Един приятел вече построи хотел на морето, аз още една тухла не съм положил за тази обсерватория :D.

Има съвсем малък напредък - готов е прототипът на „Измерител на качеството на небето“. Това е един доста спорен, но интересен уред.
The "Sky Quality Meter" measures the brightness of the night sky in magnitudes per square arcsecond (Mag /arcsec², mags/arcsecond², magnitude per square second of arc)
Скалата "Bortle" е цифрова скала с девет нива (често оспорвана), която измерва яркостта на нощното небе на определено място. Измерва се астрономическата видимост на небесните обекти и се оценява влиянието на светлинното замърсяване. Джон Е. Бортъл създава скалата и я публикува в "Sky & Telescope" през 2001 г., за да помогне на любителите астрономи. Скалата варира от Клас 1, "Excellent dark-sky site" - 21.7–22.0 Mag/arcsec² "най-тъмно небе", до Клас 9, "Inner-city sky" < 18 Mag/arcsec² "вътрешноградско небе".

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

D2014

Мнение от D2014 » нед май 13, 2018 08:04

Ръчното огъване на квадратни метални профили с висока точност е доста трудно по отношение на повтаряемост и еднакви резултати всеки път.
Има ли математици, че ми трябва помощ за следната задача:
Изображение

Дадените размери са само примерни за извеждане на формулата, крайната цел е да се получи 1/4 дъга с радиус 2.7 метра.

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » нед май 13, 2018 09:54

D2014 написа:
нед май 13, 2018 08:04
Ръчното огъване на квадратни метални профили с висока точност е доста трудно по отношение на повтаряемост и еднакви резултати всеки път.
Има ли математици, че ми трябва помощ за следната задача:
Изображение

Дадените размери са само примерни за извеждане на формулата, крайната цел е да се получи 1/4 дъга с радиус 2.7 метра.
Здравей,
Ако приемем, че 100 см е до контактната повърхност на двете ролки
математически задачката е лесна и се изчислява с две стъпки:
001.jpg
В примерния случай 2*Z = 25 cm.

Y = SQRT(10 000 - 156.25) = SQRT( 9843.75) = 99.21767

X = 100 - Y = 0.78433 cm

Или около 0.8 см трябва да слезне надолу валяка.

Ако 100 см е до центъра на ролките, ще трябва да се даде и радиуса им за да се включи в задачката,
но реално по-добре да се мери от контактната повърхност, защото на практика от нея се осъществява огъването.

На теория изглежда лесно, но на практика това е неосъществимо в домашни условия.
Такава точност няма как да се постигне.
Материала също има някаква дебелина, която трябва да се отчете, както и приплескването му.
Но пък ако се докара с прилична точност от +-5 см/ 1 м по крайщата, ще се напаснат с доогъване .
Лека.
Sancta Simplicitas!

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

D2014

Мнение от D2014 » пон май 14, 2018 07:14

Много благодаря на Synergon - Питагоровата теорема! :D Аз бях потънал в някакви тангенси и аркустангенси.

Проверих веднага формулата на практика, имах едно парче 4 метра 15х15 мм и от него се получи кръг с диаметър 104 см и остана малко материал. На ръка не може да се направят точно изчислените дъги, но може да се постигне добра повтаряемост, т.е. не е много трудно да се направят еднакви четвъртинки от кръг, което почти решава проблема – важното е всички да са еднакви.
Мисля, че купол с диаметър 2 метра бих го направил за един ден, но целта е друга.
Изображение

Потребителски аватар
Synergon

Мнение от Synergon » пон май 14, 2018 12:23

Здравей,
Mерси,
успех с начинанието.
За математика и физика съм на линия.
Лека.
Sancta Simplicitas!

VA System:
PHOTON 6" F 3.2
SW Alt-Az GoTo mount
ZWO ASI385MC
Sharpcap Pro

lkrustev
Регистриран: пет окт 26, 2018 14:07

Мнение от lkrustev » пет сеп 18, 2020 14:45

Попаднах на тази тема...
Проектът замрази ли се?

D2014

Мнение от D2014 » пет окт 02, 2020 12:22

lkrustev написа:
пет сеп 18, 2020 14:45
Попаднах на тази тема...
Проектът замрази ли се?
Както се пееше в една песен ... отшумя като приказка :D
Мястото е тъмно, но попада в защитена територия и не може да се строи.
Но учителят Йода ни учи, че трябва да гледаме на живота от светлата страна - като няма обсерватория, има други неща ...
Изображение

D2014

Мнение от D2014 » нед ное 08, 2020 11:54

Най-накрая монтирах QSM-а в една стара кутия. Това е версията с изнесен сензор, но същият може да бъде и вътре в кутията. Практическата полза от този уред е под въпрос, но може да се използва за обективно сравняване на светлинното замърсяване на различни места за наблюдения и да се следи промяната на осветеността в различните часове на нощта.
Изображение

Изображение

Изображение

D2014

Мнение от D2014 » ср ное 18, 2020 14:17

Минавам набързо, колкото да се похваля, че вече имам напълно изправен мотор-редуктор, който е въртял кран, така че в бъдеще може да върти и доста голям купол. :D
Другата хвалба е основната DIY платка за четириканален Dew Heater.
Още не ми е ясно, как точно се използва, но в интернет пише, че било полезна вещ. Като видях и колко струва, съвсем се мобилизирах да го направя – развързах кесията, извадих едни 15 лв и ето какво се получи.
С подходящи радиатори, мощността на всеки канал може да достигне до 100 вата, което е предостатъчно дори за доста големи телескопи. На поляната (с акумулатор / генератор на 12 волта), и ток до 2-3 ампера на канал, дори не му трябват радиатори.

Изображение

Отговори
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение