Полу-почти ама не съвсем ...

когато не знаете къде да пишете

Модератори: mishaikin, bobo

damyan_rm
Регистриран: пет окт 02, 2020 12:24

Полу-почти ама не съвсем ...

Мнение от damyan_rm » вт окт 13, 2020 15:16

... напоследък тези ОБЛАЦИ ми действат подтискащо ... и докато чакам търпеливо и смирено, реших да се предствя ...

ПРИВЕТ от поредния начинаещ и накратко за мен: Дамян, от София, прехранвам се с ИТ, радиолюбител, фен на Лендровър ...

Пътешествието ми "до НИКЪДЕ" започна с покупката на стар немски бинокъл 10х50 преди няколко месеца - и някак неусетно взехме да висим вечер до късно на терасата (южна е) и да гледаме през него нагоре...

Естественно - образа беше много нестабилен - спретнах му един адаптер и го закрепих на статива, получи се и взе да се вижда по-добре ... трябваше да се ориентираме някак, инсталирах Stellarium ... И СЕ ПОЧНА ...

Естественно - пробвах да снимам с телефона през окуляра - след два жалки опита стана пределно ясно, че така няма да стане.

Естественно - опитах пак, имам и Канон 50Д - пробвах се нещо да снимам и с него - на най-дългото дето го имам - 200мм (със 70-200 ф/4Л ИС) - естественно, нищо смислено не се получи, т.е получи се нещо, "Полу-почти ама не съвсем"

Естественно - почна се четене, ровене в ютуб (нагледах се на едни красоти - да ти изтекът очите) - изгенерирах си маска на Бахтинов за обектива, поиграх си малко във Фреекад и я разпечатах на 3Д принтера - стана малко по-добре, но пак си беше "Полу-почти ама не съвсем"

Естественно - четох още и рових в нет-а да видя как стават нещата ... инсталирах си ДСС - търпеливо изчаках нощ без ОБЛАЦИ и опитах с ... така де ... М42 и то както се полага с каквото имах - през интервалометъра на маджиклантерн-а, с лайтове по 1сек, ИСО 800, mirror lockup, там даркове, байаси, флатове ... и както може да предположите :-) - нищо смислено не излезе т.е. нещо излезе, но пак "Полу-почти ама не съвсем" - стана ми ясно, че с експозиции по 1с няма да я бъде ... или поне не за дълго - най-малкото затвора ще изщрака тотално... т.е. трябват дълги експозиции

Естественно - зачетох се нещо за тракери и се зарових по темата - ама разбира се, бях се ентусиазирал да си правя, но после размислих и се възпрях навреме (май) - като се знам какъв съм майстор, пак ще стане "Полу-почти ама не съвсем" - т.е. набързо се отказах от идеята за майсторя ...

Естественно - извода беше, че без пари тая работа няма да я бъде т.е. ако ще се прави нещо: трябва и време, и акъл, и опит, а после: материали, инструменти - там струг, фреза т.н (или пък да се търси и плаща на парче някъде по майстори), и всичко това с неясен краен резултат (а и хола няма да стане гараж)... или ако толкоз много ми се иска, алтернативата е "бъркаш, вадиш и плащаш" за нещо готово ...

Естественно - загледах за някакви фабрични тракери - стар адвенчърер и подобните му (бях се нагледал как на хората им се получава - резултати от които дъха ти спира ... да ама ... всички явно бяха с огромен опит зад гърба си и като им гледах другото оборудване - резултатите май не ще да са били заради тракера дето възхваляват, а по-скоро "въпреки" него) ... по едно време почти се бях хвърлил да пазрувам, но ... спрях се, замислих се по-сериозно... и в крайна сметка реших, че или ще стане отново "Полу-почти ама не съвсем" или евентуално всичко ще е "рози" и ще вземе да се получи "от раз, или два", но пък в такъв случай, най-естественото продължение ще е да ми се прииска да сложа нещо по-дълго и тежко - минимум 300мм или 400мм и тогава с този тип трекери няма да я бъде ...

Естественно - загледах се по монтировки ... и колкото повече ми се наместваха нещата, толкоз по-ясно ставаше, че най-главното е "колко носи" т.е. освен че ще е с Го-То и екваториална, трябва да съм наясно и какво точно искам да сложа на нея...

Естественно - зачетох се и за телескопи ...

... ОЛЕЛЕ ... рефлектори, рефрактори и там накякви непонятни с имена на нобелови лауреати, дублети и триплети, то не бяха аберации и всякакви хромати, фокуси и апертури ... а имаше и още ... за гидиране, за камери, за скопове ... то не бяха рамери на пиксели, квантови ефективности, арк-секунди, овер-ундер-самплинг, калкулатори ... поду ми се главата ... а имаше и оше ... то не са филтри, алфа водороди, бета кислороди ... и още, и още ...

... а САМО исках да си снимам красоти и да не става "Полу-почти ама не съвсем" ...

... пари имах, мерак също ... ясно ви е май ...

Естественно - избрах си телескоп - рефрактор скайуачер ЕВОСТАР ЕД80, 600 ф/7.5 - пристигна в хубав куфар с диагонал, файндерскоп и 2" 26мм окуляр ... уж бил 2.5кг - да, да ама не - с пръстените, релсата, диагонала, оклуляра и файндерскопа отива към 4кг - само диагонала и окуляра са към 800гр, колкото е и канона ... а уж избирах монтировката по него ... т.е. пак стана малко "Полу-почти ама не съвсем"

Естественно - монтировката я избирах да е по-мобилна (плана ми е да мога я грабна след работа и да се изнеса някъде извън София), а и все пак да става за снимане с телескопа - от тоталната липса на избор към момента си взех IEXOS-100 - всичко друго на Синта из европата беше изкупено и никъде нямаха налични нито EQ-5 нито EQ-3 или производните им ... пристигна за седмица от немско ... и първите ми противоречиви впечатления, най-вече от статива: доста кекав, краката се закрепват за основата с пластмасови "втулки" - очаквах поне алуминий ... старото ми алуминиево Бенро е класи над това като стабилност - за нещастие, не може да се ползва директно с главата, освен ако не спретна някакъв преходник (за което съм се и замислил естественно) ... и пак се получи "Полу-почти ама не съвсем" ...

Естественно - с един 26мм окуляр нямаше да мина, поръчах още 2 - четох, четох и избрах 2 ефтини 1.25" 7мм и 16мм Нирвана UWA 82' както и гидираща камера ASI 120mm ... както и Т2 преходник за канона ... към момента не мога да кажа нищо, щото с тези ОБЛАЦИ както и с предишен опит с който да сравня, незнам дали пак не съм на "Полу-почти ама не съвсем" ...

Естественно - още докато чаках оборудването взех да се подготвам, свалих АСКОМ платформата, драйвери за монтировката и камерата, APT, AllSkyPlateSover, PlateSover2, PHD2, един SkySimulator дето свяля онлайн изображения според данните за телескопа. Подкарах всичко със симулатора през POTH хъб-а на аском - от Стелариум избираш обект, slew, после снимаш в APT и плейтсолваш с поинтктафт-а т.е заиграх се с виртуална астрономия ... уж всичко на 6 ... картинките дето симулатора сваля от наса са много хубави ...

... имаше майсторене и преправяне на фанйдерскопа, печатане на адаптери, чудене как аджеба да се подравни полярно на южна тераса, натъкмяване на тежести и баланс, първи сполучливи визуални проби с част от оборудването, и за сега всичко е по-скоро удовлетворително, но все още НИЩО не съм снимал, нито подкарал PHD2 (май без звезди не става) ...

... а пътешествието "до НИКЪДЕ" си продължава и все ОЩЕ ми се ще да снимам красоти и да не става "Полу-почти ама не съвсем" ...

... и тези ОБЛАЦИ продължават да ми действат подтискащо

лек ден и ясни нощи
:-)

Потребителски аватар
tishovsx
Регистриран: чет яну 22, 2015 13:12

Re: Полу-почти ама не съвсем ...

Мнение от tishovsx » вт окт 13, 2020 15:27

Мдааа, познато и подтискащо!!!
И аз го бия тоя тупан, ама за сега всичко ме изнервя.

Успех в тупането :D
Mount: Няма...
Telescope: Sky-Watcher Evostar 72ED DS-Pro refractor
Cameras: Няма...
Guiding cameras:QHY5L-II Mono, William Optics 50mm f/4 Guide Scope.
Focal reducers: Sky-Watcher .85x Reducer/Flattener
Filters:Няма...
Lenses: Sky Watcher x2 1.25" Deluxe Barlow
Lenovo T420S Intel Core i7-2620M

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » чет окт 15, 2020 16:26

Едно напред, 2 назад ...

оня ден, понеже имаше и малко небе между ОБЛАЦИТЕ, реших да подкарам PHD2.

Накачулих всичко и хоп, проблем ПЪРВИ, с файндера - много силно разбалансира системата, виси и дърпа настрани, т.е тежи много и то не на където трябва ...

Това не ме спря де, нагласих фокуса на гидиращата камера, някак си (ама много е красив този черно/бял Юпитер със спътниците си) ... и забелязах, че има доста прах по сензора и/или на челното стъкло на камерката ... с какво се чисти?

Изопропилов алкохол става ли?

както и да е, след 3-4 неуспешни проби за калибрация "star lost ..., star lost ..." облаците се наместиха и изкочи 15 минутна дупка - калибрацията мина някак, но софтуера се оплака от "твърде много баклаш по деклинация" плюс още няколко подобни, като кофти полярно подрявняване и т.н. ...

Рапорта показа почти перпендикулярни червени и сини линии/точки (били на 87 градуса, каквото и да значи), но имаше и много скупчени в "основата" на ъгъла точки - не беше баш като по филмчетата дето гледах ... предполагам, че трябва първо да оправя баланса с файндера и тогава да се пробвам пак (а може и да има звезди за по-дълго) - самата монтировка няма (поне по усет) осезаем баклаш по деклинация - а може и просто сетъпа да идва твърде твърде тежък ... или нещо с някакви настройки да трябва да се играе (също много вероятно ...)

така де, прех калибрацията, и го оставих да гидира - избра си звезда и поне още 10 мин си води - даде грешки по РА и ДЕК от порядъка 30"/40" и 3-5 пиксела - незнам дали е добре ... или колко точно е зле ...

в момента файндера се преправя ... ще го слагам отгоре на пръстените на телескопа - разпечатах си пръстени за захвата, намерих и подходяща летва (за на първо време) и проблем ВТОРИ, резбите на пръстените на телескопа са с резба 1/4-20, и трябват съответните болтове, поне 3см дълги ... хора, от къде пазарувате такива дреболии - направо са екзотики ... грехота е за един болт да се пазарува от странство ...

т.е. все още съм на "Полу-почти ама не съвсем" ...

... и НИЩО още не съм снимал :-(

EDIT(16/10/2020): с модификациите на търсача съм до тук:

Изображение

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » пон окт 19, 2020 08:15

Поредна проба - има малък прогрес ...

Монтирах търсача, баланса сега е доста по-добре. Ако на някой му се гледа, лога е сложен на https://drive.google.com/file/d/1flbwKK ... Hd26q9ZAA7

Калибрацията изглежда така:
Изображение

а сесия с водене :
Изображение

т.е. малко по-добре от предния път - но ще има още доста работа по стабилизиране на системата

максималната използваема продължителност при исо800 е около 90с (пика на хистограмата идва в центъра) - с по дълги експозиции всичко става бяло - т.е. трябва да мисля за някакъв филтър - гледах на Astronomik - CLS или UHC версията е за предпочитане за ДСЛР?

Снимах с флатенера (Altair Ligntwave x0.8 reducer/flaterner) - изглежда прилично - т.е няма удължаваня на звездите на тестовите кадри ... ще мисля как да докарам и по-добър фокус ...

Оказа се че нямам достатъчно мини УСБ кабели и снимах с дистанционното на камерата (от тези дето имат само един бутон) а и се струпаха доста кабели да висят - трябва да мисля как да ги намаля - може би на първо време с един усб-хъб ...

"Полу-почти ама не съвсем" ...
SW Evostar 80ED + 0.8x reducer/flattener, SW finderscope
ES iEXOS-100
Canon 50D(stock) + ZWO Asi120mm

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » вт окт 20, 2020 15:43

Привет,

снощи откарах до късно с ПЪРВАТА си сесия - естественно си направих първите грешки:
- нямам bias-и (мислех си, че имам, но се оказаха с друга резолюция)
- флатовете са неизползваеми (направих 15 ама и с тях и без тях си има винетиране както и неизличими следи от прах по кадрите)
- фокуса е направо ужасен - нещо не успях да се оправя

За техниката и софтуера:
телескоп: Evosтar 80ED с х0.8 редюсер/флатенер
монтировка: iEXOS-100
филтри: никакви
място: София (Bortle 7)
камера: Канон 50D стоков
сесия: APT
водене: PHD2 през АСИ 120мм закачена на 9х50 търсача
флат: 15
дарк: няма
офсет: няма
обработка : със Siril и mspaint за ресайз :oops: (друго нямам в момента)

А ето и резултатите от аматьорската ми обработка:

Първо започнах с NGC6716 40х90s (100%)
NGC6716-r_pp_ligths_stacked-sz.jpg
NGC6716 40х90s
втория обект NGC6822 Barnard galaxy 25х75сек
ама е ПЪЛЕН ПРОВАЛ - абсолютно НИЩО не излезе

третия беше NGC7293 Helix 40x75s и тук почти нищо (кроп 50%) доста измъчен
ngc7293-helix-pp_laits_stacked-sz.jpg
NGC7293 Helix 40x75s
после се прехвърлих на NGC253 Sculptor Galaxy 40x75s (кроп 80%) и тук няма данни
ngc253_r_pp_light_stacked.jpg
NGC253 Sculptor Galaxy 40x75s
както и за кратко М42 10х75 просто да видя какво ще излезе (100%)
m42_r_pp_lights_stacked-sz.jpg
М42 10х75с
Ще се радвам на всякакви коментари ...

поздрави

едит: променени линкове
Последна промяна от damyan_rm на вт окт 20, 2020 17:11, променено общо 1 път.
ES iEXOS-100

Потребителски аватар
penko
Регистриран: ср юли 05, 2006 19:46
Контакти:

Мнение от penko » вт окт 20, 2020 16:26

Снимките не се виждат
Bresser 150/750;
Bresser Exos-2GT;
Canon 100D, Canon 1200D mod.

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » вт окт 20, 2020 16:59

penko написа:
вт окт 20, 2020 16:26
Снимките не се виждат
Наистина ли?

Странно - при мен излизат ... (дори и през `New Private Window` на файърфокса ...) ако и други не ги виждат - ще ги сложа другаде ...

п.с. сложих ги като прикачени и ги вмъкнах в поста - надявам се да се виждат сега ...
ES iEXOS-100

bobo
Звезден маниак
Звезден маниак
Регистриран: ср авг 18, 2004 07:22
Контакти:

Мнение от bobo » вт окт 20, 2020 19:27

Аз ги виждам - и сега и преди.

MetroiD
Регистриран: пон юли 02, 2018 23:27

Мнение от MetroiD » чет окт 22, 2020 00:15

И аз ги виждам снимките - ама пък, да ти кажа, като за първи крачки изобщо друго не виждам - защо се самозахранваш толкова. Максимализъм нито в нашето, нито в кое да е хоби не е полезен - полека-лека и ще тръгнат да стават нещата; най-важното е, че очевидно гледаш и четеш адски много, а това винаги води в правилната посока.

Виж, аз примерно за 3-4 години така и не се зарибих да снимам, та си спестявам тази канска мъка. Друго си е поредицата да ти е простичка: караш - паркираш - вадиш от багажника добсъна - вадиш от задната седалката телескопа - гледаш... :D И в тоя ред на мисли -- Нирваните 16мм и 7мм са страхотни окуляри; прекрасен избор!

Небето тепърва става все по-интересно и (надяваме се всички) снимаемо :)

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » чет окт 22, 2020 10:34

Благодаря,

просто всичко по снимането и астрономията ми е ново и много увлекателно и си споделям стъпките (и грешките) - може някому, някога да са някак от полза ... т.е. опитвам се да си общувам с хора увлечени от същото ...

Както личи, обърване има - едно четеш, а като тръгнеш да го правиш разбираш, че нещата са други ... ясно ми е, че опита сам трябва да го натрупам както и да отсея и наместя парчетата хаотична информация които трупам ...

Както и да е, ето резултата от още 2 жалки опита:

M11 Wild Duck - 9x50с само лайтове
m11-wild-duck-r_cc_r_lights.jpg
M11 Wild Duck cluster
M30 Jellyfish - 32x50с пак само лайтове
m30-jellyfish_r_cc_lights_s.jpg
M30 Jellyfish cluster
От южната тераса към момента съм доста ограничен от към цели в периода (20-24ч) ... и в това ясно време голямо чудене пада по избора та вече обръщам внимание и на размера на обектите както и на магнитуда им - ако са по-малки от 30' или пък над 8.5-9 е очевидно, че няма смисъл да се пробвам от балкона ...

Другото което се оптивам да разбера е как да подбирам оптималаната продължителност на кадрите - с много дълги "светват",а с много кратки информацията е малко ...

Пробвах и с малката камерка в главния фокус, но без водене и що годе прилично полярно подравняване няма да стане - освен това и полето е доста тясно, явно трябва и нещо по настройките да се пипа, щото плейтсолв-а в повечето случаи не дава резултат.

Но пък се порадвах от екрана на Юпитер със спътниците му както и на впечатляващите кратери на луната преди да залезе ... :-)

надявам се не съм твърде досаден ...

пожелавам Ви ясни нощи ...
ES iEXOS-100

Потребителски аватар
Sektor
Регистриран: ср дек 05, 2018 10:23

Мнение от Sektor » чет окт 22, 2020 11:42

Здравей,

Не си досаден. Мисля, че всеки тук е започнал с такива теми :) Аз преглеждам с интерес.

Качил съм си една програмка за телефона - Sky Safari и в нея съм въвел параметрите на оборудването ми и лесно мога да видя какво има на небето и дали се побира в полезрението. Също така става и със Стелариум за компютър.

Камерите за гидиране обикновено са с малък диагонал и от там идва и малкото поле.

Относно продължителността на кадрите - май става с проба-грешка. Аз съм с 2 минутни кадри над града и 5 минутни, когато се издигне обекта към зенита. Друга алтернатива са филтрите за светлинно замърсяване. С такъв си бича 5 минутни кадри без значение къде е обекта.

Поздрави,
Иван
Celestron RASA8 + Advanced VX + ZWO ASI533
Celestron NexStar Evolution 6 + ZWO ASI224

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » чет окт 22, 2020 13:45

Благодаря,

поръчах си филтър 2" SVBONY UHC - като пристигне ще видя как е с него ..

Да споделя и малко бележки по сегашния сетъп със софтуерите щото имаше доста "проби-грешки" и все нещо не тръгваше :

- ползвам Stellarium да разглеждам обектите и съм го конфигурирал да си пуска автоматично сървър през `Remote Control` плъгина: от 'Configuration Window [F2]` -> `Plug-ins' -> `Remote Control` (отметнал съм `Load at startup`) -> `Configure` и отметка на `Server enabled` и `Enable automatically on Startup`, порта е по подразбиране после Save (трябва да се рестартира Stellarium за да тръгнат нещата)

- в APT съм го избрал за Планетариум: APT settings -> Planetarium -> Stellarium : порта e по подразбиране същия от настройките на Remote Control плъгина на Stellarium

- по управлението на монтировката(iExos-100): инсталирах първо ASCOM платформата версия 6.5 (по време на инсталацията трябваше да се отметне (задължително) да се инсталира и POTH хъб-а, иначе управлението и не може да се споделя между различните програми) после инсталирах самите ASCOM драйвери на монтировката
- имаше проблеми и особенности при конфигурирането на монтировката от wifi към контрол по УСБ кабел както и че се наложи качването на нов фърмуер заради натрупване на грешки при малки стъпки от от порядъка на 2' до 7-8'

- нагласил съм да мога да я управлявам от Stellarium : 'Configuration Window [F2]` -> `Plug-ins' -> 'Telescope Control`(отметнал съм `Load at startup`) -> `Configure` -> натискаме на иконката `Add new Telescope` -> в секцията `Tеlescope controlled by:` избирам ASCOM а в долната `Telescope properties` скролваме надолу и в `ASCOM properties` избирам POTH Hub, а от ASCOM Choosera драйвера на монтировката после Save на конфигурацията...
- през APT също ползвам POTH хъб-а за упрвление

- имаше и доста четене покрай инсталирането на PlateSove2, APM catalog, UCAC3PS както и AllPlateSolve и базите му, но в крайна сметка всичко тръгна

- камерата за воденето ползвам през native драйвеите на ZWO, защото с тези от ASCOM платформата забиваше и PHD2 губеше връзка

С намирането на обект процедирам така:
- в Stelarium се закачам за монтировката, избирам обекта после цъкам на Current object и Slew (после се разкачам щото при превключване между APT и Stelarrium, някоя от двете програми крашва, в повечето случаи е Stellarium)
- в APT се закачам за монтировката, правя snapshot, избирам PointCraft, цъкам на Scope pos, Solve, Sync и после с Goto++ центрирам

за сега е това
ES iEXOS-100

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » ср окт 28, 2020 08:56

Преди седмица ми стана любопитно дали ще излезе нещо като закача малката камера (asi120mm) на някой от окулярите ...

Окулярите Nirvana (16 мми 7мм) които си взех имат резба 34x0.75 под гумата на наочника ... та напечатах набързо един адаптер и пъхнах камерата - след 20на минути безуспеша борба да фокусирам се отказах ... вчера попрочетох как се снима с "окулярна проекция" - оказа се че ми трябва по-голямо разстояние между сензора на камерата и последната леща на окуляра ...

Вечерта завих удължителя на оклуляра и закачих камерата да се пробвам пак - успях да фокусирам като сложих окуляра в диагонала ето и резултата от няколкото проби през 7мм окуляра (SharpCap, експ. ~5ms, гейн около 35) после клипчетата през autostakkert (малко на сляпо цъках по опциите но тези са с 2% от кадрите и drizzle x1.5)

Сатурн:
19_08_16_saturn-16bpp_l5_ap.jpg
19_08_16_saturn-16bpp_l5_ap.jpg (5.26 KиБ) Видяна 169 пъти

Марс:
20_14_24_mars_5_l5_ap26_Dri.jpg
20_14_24_mars_5_l5_ap26_Dri.jpg (5.14 KиБ) Видяна 169 пъти

доста пипкава работа фокуса май го уцелих, но монтировката е доста кекава - малко да духне и всико се люлее, полярното подравняване никакво го нямаше, всичко с пълзеше на накъде (марс за 10 мин е излезнал от кадъра) ...

както и да е, забавлявах се чудесно ...
Последна промяна от damyan_rm на ср окт 28, 2020 16:22, променено общо 1 път.
ES iEXOS-100

Потребителски аватар
hyparh
Регистриран: вт яну 20, 2009 00:13
Контакти:

Мнение от hyparh » ср окт 28, 2020 11:04

Здравей, damyan_rm!
Доколкото разбирам ползваш този инструмент:
damyan_rm написа:
вт окт 13, 2020 15:16
рефрактор скайуачер ЕВОСТАР ЕД80, 600 ф/7.5
Марс е загатнал сериозно количество детайл като за тази апертура :) Ако го снимаш пак, опитай да стакнеш 20-30% от кадрите (2% са крайно недостатъчни и шума взима превес) и разцъкай полученото от AS3 изображение (това, което не е шарпнато) с уейвлетите на Registax, Deconvolution в Astra Image или шарпване във Photoshop.

Ако планетарното ти е интересно, може да разгледаш тук как да подходиш към обработката:
viewtopic.php?f=1&t=8472
Телескопи: Celestron C8 XLT, GSO 12" (305mm)
Монтировка: NEQ6 Pro SynScan
Планетарни камери: ZWO ASI290MM, Basler Ace acA640-100gm
Планетарни филтри: Astrolumina LRGB, Astronomik IR pass 742nm
Слънчев филтър: Baader ND5.0 solar filter
Бинокли: БПЦ 8x30, SkyMaster 25x70
Фотоапарат: Canon 400D
2.5x Powermate, 2x Omni, 5x TS и др.

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » ср окт 28, 2020 11:43

Благодаря,

да, снимах през 80ED - и честно, не очаквах нещо смислено да се получи ... за първи път се пробвах да работя и с SharpCap, ама нещо доста често крашва (ползвам 64bit версията на windows 7) това е що годе най-приличното което получих от 3те клипчета по 45 секунди (а докато разбера, че мога да избирам по-малка част от цялото изображение по време на капчър, напълних диска с безсмислени гигабайти) трябва да проверя какъв беше фреймрейт-а - просто за информация но беше около и малко над 40fps

а през autostakkert променях на какви проценти да стаква и последно се спрях на 1%, 2%, 5% и 20% както и 200 кадъра - колкото повече кадри се стакваха - толкоз по "мътно" ставаше - променях и контраста при избиране на точки за мапване да ги докарам то към 30-40 с бутона auto, с по-малко беше по-зле както ис alt+click дадох 80% от "лошите" кадри да не се ползват ...

има адски много да се чете и са възможни доста заигравки, определено ще се пробвам пак

А първите проби бяха на Юпитер, но от материяла нищо интересно не излезе - има някакви загатки за пояси, но си е все така бяло мътно петно на черен фон :-) май фокуса не бях уцелил ...

Другото дразнещо е фиксирането на диагонала (с 2 перпендикулярни винта е) - нещо е много халтаво и винаги се получава нещо като малък "луфт" и "играе" оттам и проблеми със съосието на оптичната ос от челната леща на телескопа до сензора на камерата ...

Ще дооправя и адаптера, за да мога да промням в накакви граници (+/- 1.5см) отстоянието на камерата от лещата на окуляра - от това май се променя "увеличението" - със снощния сетъп по разни сметки излиза че съм бил с около 2000 фокусно - ще проверя по-точно, но май горе-долу това може да се получи с 80мм апертура ...
Последна промяна от damyan_rm на ср окт 28, 2020 16:22, променено общо 1 път.
ES iEXOS-100

Потребителски аватар
hyparh
Контакти:

Мнение от hyparh » ср окт 28, 2020 12:32

FireCapture е по-добрият избор за планети, има много полезни опции:
http://www.firecapture.de/

Марс може спокойно да се снима между 60 и 90сек за видео.
Сатурн и Юпитер не са много подходящи мишени, понеже са твърде ниско и трудно може да се изкара детайл.
damyan_rm написа:
ср окт 28, 2020 11:43
колкото повече кадри се стакваха - толкоз по "мътно" ставаше
Така трябва да бъде :) С натрупването на повече стакнати кадри изображението помътнява, като детайлът също се натрупва, но остава "скрит". За да се разкрие трябва да се приложи шарп с някое от гореизброените приложения.

Ето един суров стак - 20% от около 12000 кадъра червен канал. На пръв поглед изображението стои замазано, но натисне ли се с шарпване, започва да излиза детайла.

2020-10-19-2038_5-U-R-Mars_lapl4_ap5.png

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » ср окт 28, 2020 13:05

Мда-а-а - ще има заигравки ...

ето един бърз опит с горния файл през wavelet-ите на SiriL - ефекта е впечатляващ ...
2020-10-19-2038_5-U-R-Mars_lapl4_ap5-wavelets-5.png
Благодаря за разясненията ...
ES iEXOS-100

damyan_rm

Мнение от damyan_rm » чет окт 29, 2020 13:32

Така ... погледах образователната програма от линка по-горе (Благодаря!), поиграх си малко с к'вото имам като клипчета, но от тези с Марс нищо повече не мога да измъкна (то от 15000 разхвърляни пиксела какво да измъкнеш ...)

Като гледам клипчето, направо е цяло чудо (или магия), че изобщо нещо дето прилича на планета се получава накрая ...

със Сатурн има някакво подобрение - незнам софтуера ли си го измисли или наистина има нещо общо с обекта дето е на толкова милиони километра от тук ...
19_15_20_saturn_x2_lapl3_ap32_Resample20-58.jpg
19_15_20_saturn_x2_lapl3_ap32_Resample20-58.jpg (4.14 KиБ) Видяна 58 пъти
никак не е проста тази работа ...

респект към можещите
ES iEXOS-100

Потребителски аватар
hyparh
Контакти:

Мнение от hyparh » чет окт 29, 2020 16:03

Добър е излязъл!
damyan_rm написа:
чет окт 29, 2020 13:32
никак не е проста тази работа ...

респект към можещите
Всичко е до налична техника :) Или хайде едни 80%. Другите 20% ги слагам за обработка.
Ако влезе някой новак с C14 ще ни отвее всичките планетаристи като стой та гледай :lol:

Отговори